Bóg nie mieszka w Hawanie

2018-01-10
2018-01-10
Bożena Sęk
Bożena Sęk

Palce lizać początek, potem jakby brakło polotu...

Palce lizać początek, potem jakby brakło polotu...

Historia Don Fuego będącego niezwykle znanym śpiewakiem. Pewnego dnia lokal w ktorym wystepuje zostaje sprywatyzowany,a on z dnia na dzien traci pracy. Dla niego muzyka to cale zycie i nie rozumie jak można było zrezygnowac z jego osoby,co gorsza znalezienie nowego miejsca do koncerfow okazuje sie nie takie proste.
Mężczyzna nie może znalezc sobie miejsca, przez chwilę stara się odbudować relację z byłą żoną aż pewnego dnia natrafia na rudą Mayensi. I tu zaczyna się fascynacja tajemniczą, młodą dziewczyną. Jakie tajemnice skrywa, do czego one doprowadzą...

Mężczyzna nie może znalezc sobie miejsca, przez chwilę...

Nie do końca takiej książki się spodziewałem, co absolutnie nie oznacza że jest zła czy słaba! Na początku poznajemy głównego bohatera Don Fuego, artystę dla którego muzyka którą śpiewa jest wszystkim, przez co zaniedbuje rodzinę ale tez jest jego odskocznią od reżimowego bezbarwnego życia na Kubie. Na swojej drodze spotyka młodą bardzo atrakcyjną kobietę... no i wtedy myślałem że to typowe romansidło, nic bardziej mylnego!
Książka jest bardziej "głęboka" dlatego czas jej poświęcony nie uważam za stracony. Po książki autora sięgnę ponownie w późniejszym czasie ponieważ zaintrygowały mnie inne jego pozycje które zdobywają liczne nagrody a jego barwny język do mnie przemawia.
Cytat z tej książki:
"Marzyć nie znaczy czekać, tylko starać się osiągnąć swój cel wbrew wszelkim przeciwnościom."

Yasmina Khadra. Jeszcze do niedawna nic o nim nie słyszałam, a aktualnie mam za dobą już trzy jego książki. I co najważniejsze przede mną kilka nieprzeczytanych. Jakoś nie wyobrażam sobie aktualnie życia bez tego autora i jego powieści. Ma w sobie coś, co mnie przyciąga i oby tego nigdy nie zabrakło. Każda z jego pozycji ma w sobie pewną magię, która oczarowuje czytelnika. Czy pisze o wojnie, o zamachach samobójczych czy nieszczęśliwej miłości robi to w niezwykły sposób.

Don Fuego jest niezwykle znanym śpiewakiem. Wiele lokali w Hawanie zaprasza go do występów. Nadchodzi jednak dzień, gdy traci on posadę, a lokal, w którym do tej pory pracował, zostaje przejęty przez prywatną osobę. Od tej chwili mężczyzna nie potrafi znaleźć sobie miejsca. Nie rozumie, jak mogli się go tak po prostu pozbyć, jak zużytego mebla. Jest mu niezwykle ciężko przede wszystkim dlatego, że nie może śpiewać dla publiczności. Brak występów na estradzie, śpiewania dla tłumów powoduje, że zaczyna przygasać i wpadać w depresję.

Jednak pewnego dnia sfrustrowany Don Fuego chodząc po mieście, natrafia na płomiennie rudą Mayensi. Jego miłość znajduje nowy punkt zaczepienia. Już nie jest królem rumby, ale znalazł królewnę, której pragnie oddać swoje serce. I robi to bez wahania. Problemem są tajemnice, jakie skrywa młodziutka dziewczyna. Zagrażają one nie tylko ich prywatnej idylli, ale jak się okazuje również innym ludziom.

Co kryje, jak by się wydawało nieśmiała Mayensi? Czy Don Fuego przejrzy na oczy? Co przyniesie los obojgu?

Czytając tą pozycję, jednego byłam pewna. Zbyt mało osób po nią sięgnie. Do niedawna najprawdopodobniej sama przeszłabym obok niej obojętnie. Tak naprawdę nie wiem, co przyciągnęło moją osobę do tego autora, ale cokolwiek to było, cieszę się, że się odezwało. Chciałabym żeby wielu z Was też tego dokonało. Nie jest to ani łatwa, ani rozreklamowana literatura. Nie ma etykietki, że jest bestsellerem. A jednak zasługuje na chwilę uwagi. Jeśli nie ta konkretna, to może inna z repertuaru Yasminy Khadry przypadnie Wam do gustu, a jest w czym wybierać. Ja już niebawem zasiadam do kolejnej i już teraz czuję, że ponownie się nie zawiodę.

Więcej na:
www.swiatmiedzystronami.blogspot.com

Nie jest to prosta i oczywista historia. Nie jest to łatwa książka. Jest to opowieść, która wnosi coś w Twoje życie, która ukazuje historię pewnego muzyka, mieszkającego w kraju opanowanego przez reżim polityczny. Don Fuego to osoba, która marzy o ogromnej karierze muzycznej. Po części udaje mu się to zrealizować, jednak w pewnym momencie zatraca w sobie tą wiadomość, że nie jest już młody. Przybiera maskę młodzieńca, próbującego oczarować swoją osobom rudowłosą, młodą kobietę.

Czasami bardzo ciężko było mi się w nią wgryźć i myślę, że fabuła nie do końca od mnie przemówiła. Jednakże, nie zmienia to faktu, że jest to dobra literatura.

Jest to pozycja, po którą zapewne sięgnie niewielu. Zastanówmy dlaczego się tak dzieje? Wydaje mi się, że jest to spowodowane tym, że nikt nie chce przeczytać czegoś więcej oprócz najbardziej promowanych tytułów czy prostych przekazów. Ograniczają się tylko do utartych szlaków, nie chcą poszerzyć horyzontów.

W tym roku postanowiłam, że będę czytać coś więcej niż obyczajówki i kryminały. Bóg nie mieszka  w Hawanie, jest pierwszą tego typu książką, po którą nie sięgnęłabym rok czy dwa lata temu.

Ta książka, to dla mnie wspaniale przedstawiona opowieść o tym jak człowiek, chce się przypodobać osobie, z którą nie powinien mieć żadnych kontaktów. Opowieść, również o tym, ile się poświęca dla pasji. Miłość do muzyki ukazana jest tutaj jako najważniejsza cnota dla Don Fuego,

Reasumując, takie książki nie są łatwe i do przeczytania w 2 godziny. Czasem trzeba rozkoszować się dłużej dobrą literaturą, a nie łykać wszystko bezmyślnie.
Dlatego radzę samej sobie, a także wam - nie ilość, a jakość. :)

• LITERATURA
  • 🗝️ Kredens Mgłą Osnuty