Rywalki. Książę i gwardzista

Jaguar
2022-04-13
2022-04-13
Małgorzata Kaczarowska

Seria ,,Rywalki" zapadła mi głęboko w pamięci jak i w sercu. Niesamowicie jest jeszcze raz spotkać się z bohaterami i poznać wszystko z ich perspektywy. Nigdy nie zapomnę jak wiele uczuć przeżyłam czytając tą serie.

Szczerze...... Bardzo zachwyciłam się tą książką !
Widziałam wiele różnych opinii ale zdecydowanie ta książka jest super. Najbardziej spodobała mi się Faworytka a najmniej Książę. Pozytywnie zaskoczyłam się Gwardzistą oraz Clarksonem w Królowej. Pokojówka nie przypadła mi do gustu
Zdecydowanie polecam przeczytać tę książkę !

Szczerze...... Bardzo zachwyciłam się tą książką !
Zdecydowanie polecam przeczytać tę książkę !

Seria... no cóż, pierwsza i druga część do przejścia, kolejne to już porażka... każda kolejną męczyłam- typowa seria na "odmóżdżenie". Fabuła- wielkie romanse z polityką w tle oraz walką o "wyższe dobro". Jeden plus- piękne okładki. Typowa seria dla niepokornych romantyczek lubiących banał. I to chyba na tyle co mogę o tej serii napisać dobrego.

Genialny zbiór opowiadań Kiery Cass!
Dowiadujemy się z niego o bohaterach wielu rzeczy, o których w serii nie było mowy. Zagłębimy się w relację między bohaterami i dowiemy więcej m.in. o Celeste, która nie ukrywajmy, pewnie nie wszystkim nam, przypadła do gustu. Jeśli mam być szczera, bardzo irytowało mnie jej zachowanie, dopóki nie poznałam motywów jej działań
Nie będę się tu o tym rozpisywać, reszty dowiecie się z książki.

A teraz zajrzyj za kulisy eliminacji!

Genialny zbiór opowiadań Kiery Cass!
Nie będę...

Stwierdzacie czasem po przeczytaniu książki, że jakby nie powstała to świat nie byłby uboższy? No cóż, dziś o opowiadaniach ze świata Rywalek Kiery Cass.

W „Rywalki. Opowiadania” znajdziemy 9 opowiadanek dziejących się przed, w trakcie i po znanych nam z trylogii eliminacjach, wywiad z autorka i playlistę do książek.

Pierwsze opowiadanko „Książę” dotyczy Macona i czasu tuż przed eliminacjami i ich początku, gdy poznaje Americę. Fajnie było zobaczyć książęce oczekiwania względem turnieju i przyszłej żony.

Kolejne – „Gwardzista” – jest opowiadaniem z punktu widzenia Aspena. W moich notatkach mam napisane „ciągle idiota”. Aspena nie lubię i nie podoba mi się, że za każdym razem gdy próbował porozmawiać z Americą o swoich uczuciach do Lucy ustępował.

„Królowa” przybliża nam postać Amberly i jej eliminacje. Czytając „Selekcję” zastanawiałam się, czy jest tak zakochana czy uległa. Po lekturze „Opowiadań” już się nie zastanawiam, ale wszystkiego Wam zdradzać nie będę! Clarkson ewidentnie szukał konkretnego typu kobiety na żonę.

Marlee też dostała swoje kilka stron pod tytułem „Faworytka” i opisują one czas przed i po wyroku. Uważam, że nic nowego nie wniosła, ale była miła.

„Pokojówka” to scena z Lucy i Asepenem w samolocie z perspektywy dziewczyny. Jak dla mnie całkowicie pomijalna.

„Jedyna po epilogu” to krótkie opowiadanie o urodzinach Maxona dwa lata po ślubie ze specjalnym prezentem od żony. Jaki to prezent to się chyba domyślacie.

Do tego dostajemy 3 króciutkie opisy co się stało dalej z niektórymi z dziewczyn po opuszczeniu eliminacji – Kriss, Natalie i Elise. Jak dla mnie nudne i nic z nich nie zapamiętałam. To tak jakby przedstawił suche fakty z życia w streszczeniu.

W wywiadzie znajdziemy przybliżone listy zawodów poszczególnych klas, czyli coś co chciałam zobaczyć w „Selekcji”. Są tam też drzewa genealogiczne wybranych postaci. Muszę przyznać, że więcej nie czytałam tylko przeleciałam wzrokiem.

Z mojej perspektywy „Rywalki. Opowiadania” nic nowego nie wniosły. Trochę mam wrażenie, że powstały by zgarnąć trochę kasy przy oryginalnej serii.

Moja ocena 6/10

Po wiecej recenzji zapraszam na mojego bloga napolcerenaty.pl

Pierwsze opowiadanko „Książę” dotyczy Macona i czasu...

Ten dodatek to świetne uzupełnienie serii "Rywalki" Kiery Cass. W głównych tomach bohaterowi poboczni, tacy jak Królowa, Król, Aspen oraz inne kandydatki do zdobycia serca Księcia, były opisane pobieżnie, a w rzeczywistości każda z tych postaci zasługiwała na coś więcej. I tak autorka poświęciła im kilkaset stron. "Rywalki. Opowiadania" to połączenie młodzieńczej historii Maxona, jego rodziców, Aspena, Lucy, Marlee, Cartera, Celeste. W końcu to oni stanowili największą siłę , oczywiście prócz Americi, w tej serii. Możemy poznać ich nieco bliżej, a to bardzo ciekawe wątki. Czytając tę lekturę, znacznie zmieniłam swoje sympatie i antypatie co do tych bohaterów. A to, kim byli, jacy się stali i dlaczego to tylko niektóre pytania, jakie pojawiały się w trakcie całej tej serii, a na które odpowiedzi może udzielić ten dodatek. To fajne uzupełnienie głównych pozycji, które wnosi powiew świeżości i lekkości.

"Rywalki. Opowiadania" nieco mnie zawiodły. Książkę czytałam chyba z miesiąc, nie tylko z braku czasu, ale też braku chęci. Liczyłam, że pochłonę ją w jeden dzień, ale się rozczarowałam. Nie wciągnęła mnie tak, jak myślałam. Jest miłym uzupełnieniem serii, taka kropka nad i, ale niestety, przyznaję z bólem serca, że niczym wyjątkowym.

Królowa i Faworytka - 7/10
Chyba najlepsze dodatki jakie kiedykolwiek stworzono dla serii książek...
Seria rywalki pozostaje wciąż moim guilty pleasure. Seria pochłonęła mnie, a zaczęłam ją czytać właściwie dla żartu. Nie wierzyłam, że może mi się spodobać. Historia Americi i Maxona, choć nie potrzebnie tak długa (5 miesięcy to super krótko na to wszystko co ich spotkało xD, ale 3 książki to dalej moim zdaniem za dużo) na pewno zapadnie mi w pamięć. Bardzo rzadko kiedy czytam typowe romanse, książki skupione tak bardzo na wątku miłosnym, ale bohaterzy zostali naprawdę ciekawie skonstruowani i rzucenie ich w jeden, choć ogromny, budynek było zabawą dla mnie podczas każdego ich dnia.

Królowa, była to historia, która wydała mi się najbardziej potrzebną. Wiele razy czytałam w trylogii jak Królowa Amberly jest cudowną osobą, którą wszyscy uwielbiali, ale widziałam ją tak naprawdę jako nadzwyczaj miło, ale bardzo chorowitą i słabą osóbką. Dobrze, że tę historie przeczytałam przed Jedyną, ponieważ momentalnie moja wizja jej się zmieniła całkowicie. Jednak wciąż, o ile nawet nie bardziej, nie lubiłam Clarksona. Mogłam go usprawiedliwiać jego rodzicami, ale tyle lat i nie zdążył się zmienić dzięki Amberly? Głupio mi było także ją winić za to, że nie starała się go zmienić, czego przecież nie można jej zarzucić, bo pokochała go takim jakim był.

Faworytka. Nigdy nie przepadałam za Marlee. Była dla mnie taka jak dla Maxona. Miła, lubiana przez wielu, ale w gruncie rzeczy nudna i może nawet przeciętna. Jej sekret mnie nie interesował, ale jej kara... ten moment zaskoczył mnie w całej tej serii. To był pierwszy moment, który wpłynął na mój odbiór całej serii ogólnie. Ten dodatek dopełnił wizję jaką miałam wyobrażając sobie co przeszła Marlee, ale tylko ukazał mi to co już się dowiedziałam w trylogii. Właściwie nie dodał nic nowego poza tym, że Marlee wydała mi się doroślejsza a jej zmiana wydaje się z dnia na dzień przez jej przyznanie się do kochania Cartera na tyle by mimo jego zastrzeżeń wybrać go nie bojąc się ryzyka.

Jestem kolosalnie wdzięczna i kompletnie zaskoczona za dodatek z Celeste. Ostatnia część trylogii znokautowała mnie losami tej postaci, ale szczerze mówiąc zaczęłam już wcześniej czuć coś do tej dziewczyny i wyczuwając, że nie jest naprawdę osobą przez siebie kreowaną. Ten dodatek zachwycił mnie najbardziej, ale równie mocno zasmucił mnie swoimi ostatnimi słowami. Celeste byłaby najlepszą przyjaciółką...

Reszta bez większych ekscesów chociaż historia Kriss i Natalie nie wydawała się takim w pełni happy endem jak wszystko inne. Tak więc końcowo mam mieszane odczucia.

Książę i Gwardzista - 5/10
Książę jakoś bardziej mnie zainteresował niż Gwardzista, choć ogólnie nie było wielkich zachwytów. Znajdowały się tu drobnostki, które były nowością dla mnie i oczywiście zawsze z chęcią to czytam, ale ogólny zarys nie za bardzo mnie interesował. Aspen w większości dalej dobija mnie swoim myśleniem "America jest moja. Zawsze będzie moja." brzmi to bardziej jak dziecko myślące egoistycznie o zabawce. Czekałam aż może poznam kilka myśli, dzięki którym zmienię o nim zdanie, ale poza oczywistymi acz bardziej rozpisanymi jak opiekuńczość do wszystkich (pokojówki Ami) nic się nie pojawiło. Miło mi jednak było kiedy upewniłam się, że "coś" się dzieje między Aspenem i Lucy :) No i oczywiście zdziwiona jestem, że nie cała służba sądzi o Americe to samo co jej pokojówki a jedynie patrzyła na to jak na rozrywkę i zaraz wróciła do swoich zadań. Zamiast pogłębiać wątki w tej książce autorka stara się niweczyć każdą moją nadzieję, że owa seria nie jest całkiem powierzchowna.
A no i miło było widzieć przebłyski wątpliwości Aspena względem Maxona choć trochę mi to nie pasowało jako kiedy nowelka się kończy w Elicie mieliśmy jeszcze kilka scen gdzie Aspen jawnie nie rozumiał co America w nim widzi, żeby chociaż umieć na niego patrzec po sprawie z Marlee. Pewnie te nieścisłości wypadają z tego, że nowelki wydane zostały po serii i autorka mogła nie przypominać sobie odpowiednio.

Królowa i Faworytka - 7/10
Chyba najlepsze dodatki jakie kiedykolwiek stworzono dla serii książek...

Świetny sposób na powrót do świata rywalek po ostatnim tomie trylogii.
Polecam z całego serca!

Świetny sposób na powrót do świata rywalek po ostatnim tomie trylogii.
Polecam z całego serca!

Bardzo polecam dla wszystkich fanów Rywalek, opowiadania według mnie dużo wnoszą do fabuły, ale najlepiej przeczytać je po skończeniu serii.

• Moje książki
  • Selekcja