Klejnot

2015-09-01
2014-09-02
Iwona Wasilewska

Wolność ma swoją cenę

Bardzo fajna książka. Wątek romantyczny trochę niepotrzebny, bo cała historia wydaje się mega ciekawa już bez tego. Jestem bardzo ciekawa, jak to wszystko dalej się potoczy.

Bardzo szybko się czyta i nie sposób się oderwać.

Bardzo szybko się czyta i nie sposób się oderwać.

kocham :3

kocham :3

Niesamowicie intryguje mnie pomysł wydanie tej książki w oprawie identycznej do "Rywalek". W sumie podobieństwa między książkami kończą się na estetyce świata przedstawionego - monarchia, ale w jakiś sposób odtworzona w przyszłości/alternatywnym świecie z elementami dystopii. "Klejnot" ma w sobie tej dystopii znacznie więcej (bardzo przypomina te wszystkie trylogię wydane jako poplon "Igrzysk Śmierci"),ma też element fantastyki. Nie ma w sobie w połowie tyle humoru, co Rywalki, ale nie jest to samo w sobie wadą. Problemem jest raczej to, że nie umiem określić, czy jest on bardziej przystosowaną dla młodzieży "Opowieścią Podręcznej", czy kolejnym romansidłem pod przykrywką dystopii poruszającej poważne problemy.
Czuć, że jest to pierwszy tom trylogii i brakuje mi przeczytania kolejnych do pełnoprawnej oceny, ale sam "Klejnot" zdążył mnie zaciekawić swoim światem i relacjami między postaciami.

Czyta się dosyć szybko, jednak nie tego spodziewałam się po tej książce.
Tematyka trudna, świat wykreowany dosyć skomplikowany, a jednocześnie wszystko opisane po łebkach. Autorka skupia się nie na tych rzeczach, które powinna, dobija mnogość opisów kolejnych ciuchów, kiedy brak emocjonalnych podstaw u bohaterów. Do tego niestety wiele zachowań jest wziętych z eteru, bez uwarunkowania w fabule, brak odpowiednich motywacji u bohaterów. Ogólnie same postacie są płaskie i niesamowicie kartonowe.
Na razie widzę zmarnowany potencjał, ale cóż, próbujemy dalej.

Czyta się dosyć szybko, jednak nie tego spodziewałam się po tej książce.

1937

Pierwsze entuzjastyczne recenzje "Klejnotu" porównywały tę książkę z "Igrzyskami śmierci" skrzyżowaną z "Rywalkami". Faktycznie, częściowo te skojarzenia są słuszne, jednak "Klejnotom" bliżej do młodzieżowej, lżejszej wariacji na temat "Opowieści podręcznej". A zatem - mamy surogatki, mamy odebranie władzy nad ciałem, mamy wreszcie totalną kontrolę.

Różnica (oczywiście oprócz jakości obu tekstów i celów ich napisania) polega głównie na tym, że kiedy Atwood pisała o systemie totalitarnym/konserwatywnym zawłaszczającym ciało, Ewing porzuca swoje rozważania na ten temat na rzecz wprowadzonego gdzieś niespodziewanie romansu. A szkoda, bo pierwsza połowa powieści była prowadzona niezwykle obiecująco, próbując nieco wpisać się w ten gorzki dyskurs o władzy podjęty wcześniej przez Collins. Niestety wprowadzenie wątku romansowego była decyzją o zrealizowaniu klisz, których oczekuje się od dystopijnych powieści młodzieżowych. Dodatkowo nie pomaga fakt, że potencjalny wybranek Violet jest nijaki w najlepszych momentach, a irytujący i pełen pretensji w najgorszych.

Można mieć tylko nadzieję, że Ewing w drugim tomie wróci do tego obiecującego początku i skupi się na dystopijnym wymiarze aniżeli na tym romansowym.

Różnica (oczywiście...

Wiem co sobie pomyśleliście czytając opis i widząc okładkę. O, nowe "Rywalki". Nic bardziej mylnego. Może i znalazło by się kilka powiązań między tymi dwoma seriami jak biedna dziewczyna trafia do bogatego pałacu, czy zakazany romans, ale tu się kończą wszystkie podobieństwa, bo "Klejnot" ma całkowicie inną fabułę i swój własny niepowtarzalny świat. Książka naprawdę ma dobrze i mocną zarysowaną fabułę, wielkie gratulacje dla autorki za stworzenie takiego realistycznego i odpowiednio zbudowanego świata powieści, gdzie bohaterowie podbijają nasze serca.

Dobrze się czyta tą serie (mówię serie, bo mam na myśli od razu całą trylogię),jest wciągająca, interesująca i nie można narzekać na nudę oraz brak wydarzeń. Ciągle coś się dzieje, nie da się przewidzieć co będzie dalej i czasami siedzi się jak na szpilkach. Czasami książka była dla mnie ciężka i chwilami brutalna, ale nie pozwoliłam bym zmienić tych fragmentów, bo były one tu jak najbardziej na miejscu. Nie spotkałam się dotąd z podobną fabułą, co też jest nie lada wyczynem dla autora. Lecz mimo wszystkich pochwał uważam, że zakończenie można by lepiej napisać, ale nie mam na myśli bieg wydarzeń, ale sposób w jakim został napisany. Akcja tak jakby po prostu się ucięła, nie wiadomo co dokładnie wydarzy się potem, jakie będę kolejne kroki bohaterów. Brakło mi takiej puenty, która by pokazała jak nasi bohaterowie będą sobie żyli dalej, choć niby wcześniej bohaterowie mówili o swoich marzeniach, ale moim zadaniem na końcu przydało by się dokładniej zarysował przyszłość tamtego miasta i bohaterów.

Jestem dosyć rozczarowana tą książką. Głównie przez bohaterkę, która co pięć minut zmienia zdanie i jest strasznie denerwująca. Wątek romantyczny według mnie jest źle napisany. Bohaterowie "zakochują się" w sobie tak o. Ich zainteresowanie sobą opiera się tylko i wyłącznie na ich walorach fizycznych. Książka jest połączeniem rywalek, igrzysk śmierci i opowieści podręcznej, ale nie zachwyca. Przez większość książki jest po prostu nudno, dopiero pod koniec zaczyna się coś dziać. Przeczytam kolejną część, ale bez większego entuzjazmu.

Naprawdę mi się przyjemnie czytało, choć nie powiem ze miałam mocne deja vu z innych serii, które czytałam, ale nie winie książki za to.
Wszystko super było super aż do wątku miłosnego. Okropny jest, mdły cukierkowy i pozbawiony sensu. Odechciało mi się już czytać

Historia fajna. Początek jest trochę nudny ale pod koniec książka wciąga. Ciekawie się skończył pierwszy tom. Jestem ciekawa co się wydarzy w drugim tomie.

Nie mogłam się oderwać od czytania. Bardzo złożony świat i postacie. Wydarzenia są nieprzewidywalne. Romans ukazany w niezwykle delikatny i słodki sposób. Nie mogę się doczekać wypożyczenia kolejnej części.