Bogowie Bitcoina

Ben Mezrich Wydawnictwo: Poradnia K literatura piękna
Poradnia K
2022-01-01
2022-01-01

Bitcoin w tej książce jest na drugim planie. Głównymi bohaterami są bliźniacy Wiklevoss, o których nigdy wxześniej nie słyszałem. Ciekawa opowieść o prężnie rozwijającej się branży.

Rzadko czytam ten rodzaj literatury, ale po obejrzeniu Social Network (nie czytałem ksiązki!) bardzo chciałem dowiedzieć się o dalszych losach bliźniaków Vinklevoss. Bardzo wciąga, czyta się praktycznie jednym tchem. Wspaniała historia o tym jak wielkie znaczenie mają szczęśliwe zbiegi okoliczności w życiu!

Jak to się stało, że właśnie bitcoin zrewolucjonizował świat finansów i stał się symbolem waluty przyszłości?

O tym właśnie opowiada Ben Mezrich w zbeletryzowanej biografii, której bohaterami są bracia Winklevoss - pierwsi bitcoinowi miliarderzy. Bliźniacy odnosili sukcesy w wioślarstwie, ale powszechną rozpoznawalność w świecie nowych technologii przyniósł im spór z Markiem Zuckerbergiem, założycielem Facebooka...

Oskarżając byłego kolegę o przejęcie pomysłu na stworzenie sieci społecznościowej, Tyler i Cameron Winklevoss jednocześnie wydali na siebie wyrok wykluczenia z rzeczywistej sieci kontaktów w Dolinie Krzemowej. Pragnęli zostać inwestorami, ale ich "zła sława" sprawiała, że nie chciano z nimi współpracować. Aż pojawił się ktoś, kto przedstawił im bitcoina...

Muszę przyznać, że lektura książki "Bogowie bitcoina" nie porwała mnie. Były w niej pewne ciekawe fragmenty, zwłaszcza w pierwszej części, natomiast w pewnym momencie przerwałam lekturę, a gdy do niej wróciłam, nie do końca przyciągnęła moje zainteresowanie. Pikanterii dodaje fakt, że temat kryptowalut nie jest dla mnie zrozumiały (np. nie mam zielonego pojęcia, jak działa block chain). Cóż, nie najlepiej to pewnie o mnie świadczy jako o osobie z dyplomem magistra z ekonomii, ale zawsze byłam bardziej humanistycznym umysłem 😉. Nie przekonała mnie też do siebie forma zbeletryzowanej biografii. Ostatecznie nie wyszła z tego ani powieść, ani rzeczona biografia. Uważam, że jednak nie była to publikacja dla mnie. Zmęczyła mnie... Przypadłaby do gustu raczej osobom żywo zafascynowanym ekonomią, światem finansów i samymi kryptowalutami.

„Można działać nieetycznie, a mimo to w granicach prawa”.
Każdy z nas zapewne słyszał o serwisie społecznościowym, jakim jest Facebook. Wielu również wie, kto jest jego założycielem. Niejaki Mark Zuckerberg. Ale czy wiecie, że Zuckerberg nie jest jego pomysłodawcą. Mark ten pomysł podchwycił od kolegów ze studiów, braci Winklevossów. Spraw zakończyła się procesem, w wyniku którego Facebook musiał wypłać braciom 65 milionów dolarów odszkodowania. Ale ich ta kwota nie zadowoliła. Byli przekonani, że należy im się więcej. Po zakończonym procesie bracia postanowili wypłynąć na szerokie wody, chcieli po sobie zostawić trwały ślad. Szukali interesu, w który mogliby zainwestować swoje pieniądze. Ale będąc tymi, którzy walczyli z FB, byli wytykani palcami i każdy ich omijał szerokim łukiem. W Dolinie Krzemowej nikt nie chciał z nimi robić interesów. Ale bliźniacy się nie poddawali. Podczas wakacji na Ibizie spotkali tajemniczego biznesmena, który zachęca ich do zainwestowania w coś nowatorskiego, w kryptowaluty. Świat wirtualnego bitcoina stanął przed nimi, postanowili odważnie zainwestować w coś, co jest nieuchwytne i nie ma wymiaru materialnego. Czy ryzyko im się opłaciło? Czy zostali wciągnięci w niebezpieczne rewiry, gdzie ktoś szukał na nich zemsty? Jedno jest pewne, jak przystało na silnych sportowców nie poddali się, byli przekonani, że świat o nich usłyszy … Czy mieli rację?
W najnowszej powieści Bena Mezricha Bogowie Bitcoina od kulis poznajemy świat twórców tajemniczej i do dzisiaj wiele osób intrygującej waluty, jaką jest bitcoin. Zobaczymy, jak powstawał bitcoin, czym tak naprawdę jest, czy jest legalny i dopuszczalny przez władze państw. Czy będzie w przyszłości prawnym środkiem płatniczym dopuszczonym do obrotu? Nie wiem co przyniesie nam przyszłość, zwłaszcza, że po pandemii koronawirusa, świat staje się bardziej cyfrowy i zwirtualizowany.
„Postanowiliśmy ulokować nasze pieniądze i wiarę w matematycznej strukturze wolnej od wpływów polityki i ludzkich błędów”.
Wiadomo też, że wszędzie tam, gdzie pojawiają się duże pieniądze, nie jest łatwo o przyjaźnie. Pieniądze niszczą ludzi i doprowadzają do upadku. Chciwość nie zna granic, potrafi niejednego zaprowadzić do więzienia. Również bohaterowie tej lektury nie zawsze postępują zgodnie z literą prawa. Żądza władzy i pieniądze nie tylko przysłaniają im zdroworozsądkowe spojrzenie na otaczający świat, ale ich psują, niszczą wewnętrzne morale i wieloletnie znajomości. Nie wszyscy potrafią się ogarnąć w odpowiednim momencie i skłonić do chwilowej refleksji. I często na tym nie najlepiej wychodzą …
„Można działać nieetycznie, a mimo to w granicach prawa”.
Te niecodzienną opowieść chłonęłam z wypiekami na twarzy. Byłam w centrum świata biznesu i finansów, świata skomplikowanego, w którym układy grają pierwsze skrzypce, gdzie znajomości często są cenniejsze niż dolary. W tym brutalnym świecie szybciej można sprawić sobie wroga niż wykopać kolejnego bitcoina.
Ta lektura jest jeszcze tym bardziej cenniejsza, że jest prawdziwa, oparta na faktach, rzeczywista i namacalna. Autor nie snuje nam kolorowych baśniowych opowieści, jest w stu procentach autentyczny i zdecydowany. A jego relacja potrafi zdobyć nawet najbardziej opornego czytelnika. Ja każdą sytuację, każde wydarzenie i konferencję śledziłam z zapartym tchem, z niecierpliwością czekając na kolejne kroki bohaterów. Nie wszyscy bohaterowie zasługują na uznanie i szacunek, nie każdy jest wzorem do naśladowania. Jak w życiu, są ci dobrzy i ci, z którymi lepiej interesów nie robić. Poznajemy tych, których szał kasy zaprowadził na złą drogę, i tych prawych, którzy dążyli obraną drogą, w zgodzie z własnym sumieniem i przekonaniami.
Znakomita lektura, prawdziwa, emocjonująca i pozostawiająca nas z pytaniem, jak potoczą się dalsze losy bitcoina … Czy staną się powszechnym środkiem płatniczym czy nadal będą rządzić w świecie walut wirtualnych?

„Można działać nieetycznie, a mimo to w granicach prawa”.

Jak to mówią sami bohaterowie - świat bitcoinów jest „albo czymś naprawdę wielkim, albo kompletną ściemą”.
Książka Mezricha to fascynującą opowieść o braciach Winklevossach i ich ryzykownym zaangażowaniu się w kryptowaluty. No i o niewyobrażalnych zyskach, jakie im to przyniosło.
To świetna historia o Ameryce - po starciu z Zuckerbergiem (Miliarderzy z przypadku) bracia chcą inwestować pieniądze zarobione m.in. na sporcie, jednak szybko odkrywają, że nikt nie chce przyjąć od nich pieniędzy. Przypadkiem spotykają biznesmena, który opowiada im o idei kryptowaluty.

Myślisz Facebook i widzisz twarz Marka Zuckerberga, człowieka, który zmienił oblicze relacji międzyludzkich, przenosząc je w dużej mierze do wirtualnej rzeczywistości. Niewielu jednak wie, iż uruchomienie tego serwisu społecznościowego w 2004 roku nie obyło się bez skandali i oskarźeń pod adresem założyciela Facebooka, które swój finał znalazły na sali sądowej.
Wysunęli je bracia Winklevoss, którzy twierdzili, iż pomysł na serwis był ich. Ponieważ sami nie mieli kompetencji programistycznych do współpracy zaprosili Marka Zuckerberga, który ich zdaniem ukradł ich ideę i rozwinął ją w najbardziej rozpoznawalny serwis społecznościowy na świecie.
Po mediacjach sprawa zakończyła się ugodą, dzięki której poszkodowani otrzymali wielomilionowe odszkodowanie, jednak biorąc pod uwagę wartość Fecebooka, można je nazwać symbolicznym.
Ci dwaj ambitni, świetnie wykształceni i żądni sukcesu bracia bliźniacy postanowili udowodnić swoja wartość na rynku nowych technologii. Szukali start-upu, w który mogliby zainwestować i który miał szansę podbić świat. Kiedy zetknęli się z raczkującą dopiero ideą kryptowalut, dostrzegli w tym swoją szansę i zainwestowali w bitcoina, który miał wtedy więcej sceptyków niż orędowników, kojarząc się głównie z transakcjami związanymi z nielegalnym handlem narkotykami czy bronią.

O tym opowiada najnowsza książką Bena Mezricha "Bogowie Bitcoina". Autor, od lat zafascynowany postaciami, które odcisnęły trwałe piętno na scenie nowoczesnych technologii (na postawie jego książki o początkach Facebooka "Miliarderzy z przypadku" powstał nagrodzony Oskarami film "The Social Network" ) stworzył niezwykle wciągającą opowieść o wielkich pieniądzach i jeszcze większych ambicjach, które już na zawsze zmieniły rynek walutowy na świecie.
Żywa akcja, fascynujące postacie głównych bohaterów i wierne odtworzenie dramaturgii wydarzeń sprawiają, że książkę czyta się z wypiekami na twarzy. A o geniuszu braci niech świadczy fakt i dziś kurs bitcoina wynosi 173 083,26 PLN i mimo mocnych wahań systematycznie pnie się w górę.

Polecam tę książkę Waszej uwadze.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Poradnia K.

Wysunęli...

„Żyje się za pieniądze, ale nie warto żyć dla pieniędzy.
Wszystko, co można dostać za pieniądze, jest tanie”.

Cokolwiek nie mówić by o handlu, to powstanie pieniądza sprawiło, że ta sfera gospodarki zaczęła się rozwijać w szybkim tempie. Ludzie od zawsze dokonywali wymiany handlowej. Wcześniej działało to na zasadzie coś za coś, popularnością cieszyły się tak zwane płacidła. W ich skład wchodziły np. sól, futra, skóry, kawałki żelaza, muszle, czy różnego rodzaju kruszce. Z biegiem lat okazało się, że wymiana barterowa już nie wystarcza i trzeba pomyśleć o innym rozwiązaniu.

Historycy ustalili, że pierwsze monety pojawiły się w VII wieku przed Chrystusem. Jako pierwsi używali ich mieszkańcy dzisiejszej Turcji (dawniej Lidii),monety miały owalny kształt i były zrobione z elektrum. Dużo później pojawiły się pieniądze papierowe, na dobre weszły do obrotu w XVII wieku. Gdy ktoś był właścicielem dużej ilości pieniędzy kruszcowych, oddawał je na przechowanie złotnikowi, w zamian otrzymywał tak zwany kwit depozytowy. Posiadanie takiego kwitu, było dowodem na posiadanie określonej ilości kruszcu. Kupcy bardzo szybko przekonali się do tego rozwiązania. Kwity w porównaniu do monet były lekkie w przewożeniu i łatwiejsze w przechowywaniu, z biegiem czasu zaczęto nimi spłacać długi, a złotnicy zostawali bankierami.

Kolejnym krokiem w rozwoju pieniądza jako środka płatniczego są transakcje bezgotówkowe, najczęściej w przelewach. Karty płatnicze zostały zapoczątkowane w USA około 100 lat temu. W latach 50 tych rozwinęły się dwie największe organizacje kart płatniczych, MasterCard oraz Visa.

Dziś w XXI wieku coraz większą popularnością cieszą się tak zwane Bitcoiny. Czym są i dlaczego są tak popularne?

Bitcoin to pierwsza i najpopularniejsza z kryptowalut obecnie ogólnodostępnych. Jest formą pieniądza, która korzysta z kryptografii, w celu kontrolowania swojej kreacji i zarządzania. Twórca Bitcoina Satoshi Nakamoto, zjednoczył wiele powstałych wcześniej pomysłów stwarzając w ten sposób podwaliny do niezależnego systemu przepływu pieniędzy wirtualnych.

Definiujemy walutę elektroniczną jako łańcuch podpisów cyfrowych. Każdy z posiadaczy może przenieść własność monety poprzez cyfrowe podpisanie hasha poprzedniej transakcji oraz klucza publicznego następnego właściciela, dodając te wartość na koniec zapisu monety. Odbiorca płatności ma możliwość weryfikacji tych podpisów, pragnąc sprawdzić łańcuch posiadania – manifest ze strony bitcoin.com z 2008 roku.

Sieć Bitcoin powstała w roku 2009, a wraz z nią pierwszy klient BTC. Także w roku 2009 ustalono pierwszy realny kurs waluty Bitcoin, co ciekawe jest o wiele droższy od dolara. 22 maja 2010 roku pieniądz ten został wykorzystany w celach konsumpcyjnych, pierwsza giełda Bitcoin Market powstała w lutym 2010 roku.28.03.2013 – Kapitalizacja bitcoina osiągnęła 1mld $.

Pan Ben Mezrich po swoim genialnym dziele Miliarderzy z przypadku, tym razem zajął się fenomenem kryptowaluty, oraz ludźmi, którzy zdecydowali się na batalię sądową z Facebookiem. Po pierwszej części książki, w której poznajemy fenomen Maty (dawnego Facebooka),osobę marca Zuckenberga Tayler oraz Cameron Winklevoss zaczynają karierę inwestorów. Kiedy okazuje się, że nikt nie chce przyjąć od nich pieniędzy, udają się, na Ibizę gdzie poznają ekscentrycznego biznesmena. Mężczyzna opowiada im o idei kryptowaluty. Bracia Winklevoss zagłębiają się w świat Bitcoina a dnia 26 listopada 2017 roku zostają pierwszymi w historii bitcoinowymi miliarderami.

Pozycja Pana Mezricha, to nie tylko opowieść o zdradzie, przyjaźni i wielkich pieniądzach. To przede wszystkim książka o tym jak zmienia się świat. Jeszcze niedawno wydawało się, że moneta i papierek mogą wszystko, dziś okazuje się, że to kryptowaluty coraz bardziej rządzą światem i go zmieniają. Publikacją jestem zachwycona. Przyznam, że nie czytałam pierwszej części w tematyce Facebooka, ale mam zamiar to nadrobić. Nie wiedziałam, że tematy gospodarcze i finansowe tak mnie wciągną w powieści, mimo że na faktach.

Totalnie nie ogarniam mechanizmów działania kryptowalut, jednak jestem zafascynowana tym, jaki wpływ mają na społeczeństwo, oraz tym, że coraz więcej ludzi się nimi interesuje. Jestem przekonana, że pozycja Bogowie Bitcoina, wciągnie wszystkich zainteresowanych nie tylko kapitalizacją Bitcoina z roku 2017, ale także tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z kryptowalutami.

„Żyje się za pieniądze, ale nie warto żyć dla pieniędzy.
Wszystko, co można dostać za pieniądze, jest tanie”.

• Mega pilne
  • Sprawdzić