Seks na księżycu

Sex on the Moon
978-83-7747-729-8
literatura piękna
WAB

Kolejna oparta na faktach książka kontrowersyjnego dokumentalisty. Mezrich kunsztownie rekonstruuje dzieje najbardziej romantycznej i brawurowej kradzieży ostatniego stulecia. Zaczyna się niewinnie. W ręce Thada Robertsa trafia folder informujący o naborze na prestiżowy staż w Centrum Lotów Kosmicznych im. Lyndona B. Johnsona w NASA. Z żoną, trzystoma dolarami na koncie i połataną koszulą, bez odpowiedniego wykształcenia i koneksji młodzieniec raczej nie ma szans, ale też nic do stracenia. Udaje mu się! Po morderczych przygotowaniach przekracza bramę NASA. Wie jedno – za wszelką cenę musi zabłysnąć. Szybko zyskuje opinię świetnie zapowiadającego się naukowca. I gdy jego marzenie, by zostać pierwszym człowiekiem na Marsie, nie jest już niemożliwe do spełnienia, kompletnie traci głowę dla młodziutkiej, ślicznej stażystki. Postanawia dać jej kawałek Księżyca. Dosłownie.
Plan niemal doskonały, podejrzliwy kolekcjoner z Belgii, FBI, młodzieńcza fantazja, ogromne pieniądze i wielka namiętność, która zaprowadzi Thada Robertsa na długie osiem lat do więzienia. Mistrzowskie pióro Mezricha i nieprawdopodobna historia, trzymająca w napięciu jak pierwszorzędny thriller.

Mezrich doprowadził do perfekcji gatunek literatury faktu, który sam wypracował: utalentowani, często pozbawieni skrupułów młodzi ludzie w zawrotnym tempie pną się do góry tylko po to, by boleśnie spaść na ziemię.
„PublishersWeekly”

Mezrich to mistrz konstrukcji postaci i dialogów, która sprawia, że literatura faktu jest równie fascynująca, jak najlepsza powieść sensacyjna.
„The Chronicle Herald”

Porywająca historia i bohaterowie z krwi i kości. Czyta się świetnie, jak powieść akcji.
„Booklist”

źródło opisu: Zapowiedzi - Wydawnictwo W.A.B.

źródło okładki: materiały wydawcy

Oficjalna recenzja
mantra książek: 2422

Skradziony księżyc

Ben Mazerich to autor, który wie, jak na podstawie interesujących faktów napisać jeszcze lepszą powieść. Na jego koncie znajduje się między innymi książka Miliarderzy z przypadku, na podstawie której w 2010 roku nakręcono film The Social Network. Ta sama wytwórnia wykupiła też prawa do ekranizacji „Seksu na księżycu”.

Gdy zobaczyłam w wiadomościach następujące wydarzenia, przyszło mi do głowy, że Ben Mazerich już zaciera ręce na nową powieść: trójka aktywistów (w tym 82-letnia zakonnica) włamała się bowiem w sierpniu do podobno jednego z najpilniej strzeżonych obiektów na świecie – Y12 National Security Complex, gdzie przechowywane są ogromne ilości wzbogaconego uranu (jest podstawowym składnikiem m. in. broni jądrowej). Bez problemu przeszli wszystkie trzy poziomy ochrony (wyłączone) i na szczęście pokojowo demonstrowali zaledwie 6 metrów od niebezpiecznego ładunku. Zostali pojmani dopiero po kilku godzinach pobytu w budynku…

„Seks na księżycu” opowiada nieco inną historię, ale z podobnym motywem pilnie strzeżonego budynku zawierającego superrzadką substancję – skałę księżycową. Thad Roberts, stażysta prestiżowego programu NASA, postanawia wykraść skałę księżycową dla kobiety, w której zakochuje się bez pamięci. Czy skałę uda się wykraść? Czy Thad będzie w stanie ją sprzedać?

Poznajemy Thada Robertsa, gdy zostaje wykluczony z mormońskiej wspólnoty, a nawet z rodziny, bo przyznaje się do uprawiania seksu pozamałżeńskiego ze swoją dziewczyną, później żoną. Próbując odpowiedzieć sobie na pytanie czego chce od życia odkrywa, że zostanie astronautą. By jednak znaleźć się na „orbicie” NASA konieczne jest odbycie stażu w ośrodku. W ten sposób zaczyna się jego przygoda, przygoda, w której Thad pozna siebie nie tylko naukowo, ale też osobowościowo – bo czy może porównywać się z absolwentami prestiżowych uniwersytetów? Nawet gdy już dostaje się na staż dewaluuje siebie i swoje osiągnięcia – ma poczucie kreowania siebie przed innymi i skrupulatnego ukrywania delikatnego wnętrza.

Smaku dodaje fakt, że jest to powieść fabularyzowana, więc oparta na faktach, wywiadach z uczestnikami wydarzeń i własnych pomysłach autora – i tę pracę oraz przemyślenia widać w konstrukcji historii – jest spójna i dobrze poprowadzona. Była to dla mnie lektura na jeden raz, ale z pewnością sięgnę po inne książki Mazericha.

Anna Kaczmarczyk

Bibliofilem_być | 2016-09-04

Chwytliwy tytuł, prawda? Muszę przyznać, że to właśnie on w pierwszej chwili przyciągnął mnie do tej książki. Opis powieści i fakt, że Mezrich opisał prawdziwą historię, jeszcze bardziej rozbudziły moją ciekawość.

Thad Roberts właściwie sam nie wiedział, co chce robić w życiu, dopóki nie zobaczył w biurze karier Uniwersytetu Utah dużego segregatora z napisem ASTRONAUTA. Wizja zostania pierwszym człowiekiem na Marsie zmieniła całkowicie jego życie. That od tej pory robił wszystko, ale spełnić to marzenie. A kiedy udało mu się dostać na prestiżowy staż do Johnson Space Centre, starał się jak najbardziej zapaść w pamięć zarówno pracownikom JSC, jak i studentom. Jego marzenie poszło jednak w odstawkę, kiedy mężczyzna na własne oczy ujrzał próbki skał księżycowych. W jego głowie natychmiast powstała myśl, ile są warte i jak je ukraść. Długo jednak ten szalony pomysł odkładał na bok, do czasu, aż poznał Rebecę – miłość swojego życia i kobietę, której zapragnął podarować skrawek...

Filip | 2015-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2015

Sex ok, księżyc ok

Myszor | 2015-10-14
Przeczytana: 14 października 2015

"Seks na księżycu" to opowieść o człowieku, który podjął się niemal niemożliwego i bez ustanku dążył do osiągnięcia celu, by w pewnym momencie tej drogi fatalnie zbłądzić. Czyta się z zapartym tchem. Autor bazował na prawdziwej historii realnego Thada Robertsa.

Symonides | 2015-07-06
Przeczytana: 01 lipca 2015

bardzo dobra książka oparta na faktach. jest wręcz nieprawdopodobne, że rzeczywistość potrafi tworzyć takie opowieści.

AdresWyobraźnia | 2015-01-31

Po pierwsze tytuł… przyciąga, prawda? Ja złapałam się na ten haczyk, nie powiem. Bo zaraz jaki seks? Na jakim księżycu? Eee pewnie to jakaś ściema, tak jak z tytułami na Onecie. Tak sobie właśnie pomyślałam, gdy zobaczyłam tę książkę, ale koniec końców jednak postanowiłam ją wziąć.

I dobrze zrobiłam. Kiedy przeczytałam informacje na okładce, dowiedziałam się, że jest to historia chłopaka, który został astronautą (stąd ten księżyc) i to historia p r a w d z i w a. Jest napisana lekkim językiem, akcja toczy się dynamicznie. Kiedy poznajemy Thada jest takim zwykłym chłopakiem, który ma pod górkę w życiu. Rodzice go wyrzucają z domu, bardzo wcześnie bierze ślub. I później sam nie wie co dalej ze sobą zrobić. Olśnienie nachodzi go nagle, gdy w biurze karier zauważa segregator z napisem „astronauta”. I wtedy postanawia zająć się zawodowo badaniem kosmosu. Brzmi niesamowicie? Dopiero będzie. Książka ciekawie i fajnie opisuje zmagania Thada z dostaniem się do NASA, a później jego pracę w...

Shadow | 2014-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2014

Czasem trudno nam uwierzyć jak niesamowite, nieprawdopodobne i jednocześnie do bólu przewidywalne historie pisze ludzkie życie.
Życiorys Thada Robertsa - niezwykle zdeterminowanego, zdolnego, pełnego pasji człowieka - może inspirować nas do działania mimo
przeciwności losu, trudnego dzieciństwa, czy też zwykłego lenistwa. Niesamowitym jest to, jak ambicja i marzenia mogą jednocześnie tworzyć
i niszczyć człowieka. Thad przez ponad 350 stron książki, stawiał przed sobą nieprawdopodobne cele życiowe i próbował je (zresztą zazwyczaj
z dużą skutecznością) zrealizować. Ta cecha go zniszczyła, zmieniła.
Nie chcę oceniać jego czynu w kategorii dobra i zła, głupoty, czy też sprytu, to już zrobiono, odbył już stosowną karę. Z pewnością jego determinację w dążeniu do celu można podziwiać,
lecz decyzji, planów i pobudek - nie.
Dlaczego dałam tej książce tak niską notę? Pierwszy raz miałam w ręku książkę z gatunku literatura faktu i więcej po nią z własnej woli nie sięgnę. Czytając,...

| 2013-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2013

Książkę czytałam cholernie długo. Nie dość że czasu było niewiele, wróć – czas był, nie było weny, natchnienia, chęci, to wolałam wylegiwać się w pełnym słońcu, chodzić do kina, albo… i tu mogę podawać wiele wymówek. Do mojej, aż nadto długiej przygody z tą książką, przyczynił się jeden, bardzo istotny fakt – nudny, rozwlekły początek.

Książka rozkręciła się na dobre mniej więcej w połowie. Walczyłam ze sobą, żeby nie porzucić jej całkowicie, ale nie miałam sumienia. Należę do tych osób, które jak coś zaczynają, to kończą. Bez względu na to, czy widzę w tym sens, czy go nie widzę.

W tym jednak przypadku sens był! I to nie byle jaki, bo książka opisuje spory kawałek życia człowieka z krwi i kości, który żyje na tym ziemskim padole. A ja lubię książki i filmy opisujące prawdziwe wydarzenia. Jakoś szkoda mi czasu na fikcję (wiem, głupie podejście).

Seks na księżycu Bena Mezricha ma niewiele wspólnego z seksem i Ci co mieli takie nadzieje, mogą już dalej nie czytać tej recenzji, za...

aqualia | 2012-12-17
Przeczytana: 16 grudnia 2012

Powieść bardzo wciągająca, napisana językiem, który mi odpowiada. Lubię książki oparte na faktach. Czyta się jak kryminał lub thriller, a w głowie kłębią się myśli i emocje. Powieść , pomimo, że oparta na faktach wydaje nam się czasem aż nieprawdopodobna. Przedstawia ona nieznany nam świat NASA (kogo również fascynuje temat kosmonautyki - będzie zachwycony). Często zastanawia mnie naiwność głównego bohatera, taki zdolny, wykształcony, inteligentny, a jednak zdecydował się zrobić coś tak głupiego i ryzykownego dla pieniędzy i miłości? O jakiej sumie tu mówimy i o jakiej dziewczynie, czytelnik przekona się sam. Końcówka książki wzbudza współczucie dla Thada - głównego bohatera książki, za to jaka kara go spotkała, a jednocześnie podziw, jak sobie poradził w tej sytuacji.
Jak pisze autor w przedmowie, powieść , pomimo, że autor próbował zachować obiektywizm, pisana jest z perspektywy samego Thada. Wchodzimy w jego sferę psychiczną i próbujemy zrozumieć motywy działania. Od samego...

Ines | 2012-10-01
Na półkach: Przeczytane, 2012, WAB
Przeczytana: 28 września 2012

"Był naukowcem związanym z NASA i pewnego dnia mógł zostać astronautą. Miał piękną dziewczynę i, nawet jeśli żył z nią w separacji, piękną żonę. Znał kilka języków, potrafił pilotować samolot, skakać do wody z wysokich klifów i nurkować w NBL. Miał za sobą wizytę w symulatorze wahadłowców. Miał wszystko." I szybko to stracił. Oto historia Thada Robertsa spisana przez Bena Mezricha, amerykańskiego pisarza, autora dwunastu książek, przetłumaczonych na dwadzieścia języków. Oto „Seks na księżycu” – jego najnowsza książka, która niedawno ukazała się na naszym rynku.

Thad Roberts, główny bohater „Seksu na księżycu”, mieszka w Salt Lake City w stanie Utah i jest tonącym w długach absolwentem uniwersytetu. Ma znoszone ubranie, trzysta dolarów na koncie i pustkę w głowie, kiedy myśli o tym, co chce robić w życiu. Jest nieśmiały i lekko zagubiony, bo wzrastając w mormońskiej rodzinie doświadczył surowego i bezkompromisowego wychowania pod okiem brutalnego ojca i podporządkowanej mężowi...

kasandra_85 | 2012-09-25
Przeczytana: wrzesień 2012