Śmierć stawia żagle

Okładka książki Śmierć stawia żagle Robin Stevens
Okładka książki Śmierć stawia żagle
Robin Stevens Wydawnictwo: Dwukropek Cykl: Zbrodnia Niezbyt Elegancka (tom 10) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Zbrodnia Niezbyt Elegancka (tom 10)
Death Sets Sail
Dwukropek
2021-03-23
2021-03-23
Magdalena Korobkiewicz

Uważam że to najlepsza część że wszystkich. Ciekawa fabuła. Spodobał mi się pomysł zbrodni upozorowanej na morderstwo popełnione przez sen. Od trzeciej części czekałam na wyznanie miłości Hazel i Aleksandra. Osobiście wolałam żeby Stevens nie ożywiała Daisy bo niezbyt za nią przepadałam. Poza tym to fajnie się ją czytało.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zwykle powstrzymuje się od pisania opinii, ale w przypadku tej książki nie mogłam się powstrzymać. Bardzo, ale to bardzo mi się podobała. Sprawa była intrygująca i nie spodziewałam się zakończenia. Już nie mogę się doczekać, aż zacznę czytać "Ministry of Unladylike Activity" opowiadający o May Wong.

W 10 tomie Daisy i Hazel rozpoczynają piąty rok nauki i bardzo się nudzą , ponieważ nic się nie dzieję , a na dodatek mama Fasolki jest w coraz gorszym stanie. I ku zaskoczeniu Hazel Jej przyjaciółka chłodno traktuję Aminę , ale także rumieni się , gdy ta coś do Niej mówi i w pewnym momencie Amina zaprasza Je na wycieczkę do Egiptu i opiekunowie bohaterek się zgadzają , a ojciec Hazel nawet mówi Jej , że dołączy do nich razem z siostrami Hazel(Rose i May) i podczas podróży bohaterki spotykają pewną sektę , której członkowie uważają , że są reinkarnacją władców Egiptu , a dowodzi nimi Theodora i wraz z Nią są tam też Jej dzieci i jak się okazuję kobieta okropnie traktuję swoją córkę , a z kolei syn uważa , że ta cała sekta jest żałosna. I , gdy wszyscy wsiadają na statek nagle pojawiają się również Aleksander i George i Daisy od razu sugeruję , że Aleksander przybył tu by być blisko Hazel i ta się rumieni i wspomina o Aminie i sugeruję , że ta ich zaprosiła by spędzić czas z Daisy i ta się rumieni i od razu zaprzecza , że zakochała się w Aminie , ale Hazel już wszystko wie i w trakcie podróży czytelnik widzi jak Amina i Daisy się do siebie zbliżają , a także Aleksander i Hazel. Jednak po jakimś czasie na statku dochodzi do morderstwa. A konkretnie ktoś zabija Theodore i podejrzaną od razu staję się Jej córka , która jest lunatyczką i sama się przyznaję , że zabiła , ale bohaterowie w to nie wierzą i zaczynają prowadzić śledztwo , a Amina , gdy dowiaduję się , że są detektywami jest pod wrażeniem i też chcę dołączyć i Daisy od razu mówi , że przyjmą Ją do ich towarzystwa. I ku zaskoczeniu całej piątki młodsza siostra Hazel ,a konkretnie May również chcę dołączyć i jak się okazuję zdobyła dla nich sporo ważnych informacji i Ci się zgadzają by im pomagała choć Hazel się o Nią boi , ale największym zaskoczeniem jest dla Hazel Jej ojciec , który pozwala im prowadzić śledztwo i bohaterowie tworzą listę podejrzanych. A są to : Córka ofiary, syn ofiary , Ida(Następczyni ofiary)Rhiannon(Członkini sekty) i Narcyz(Członek sekty) I prowadząc śledztwo bohaterowie odkrywają , że jakiś czas temu w sekcie był przyjaciel syna zamordowanej , ale po jakimś czasie się wycofał i już następnego dnia był martwy i bohaterowie zaczynają podejrzewać , że Jego śmierć ma związek z morderstwem Theodory. A w pewnym momencie Hazel widzi jak Amina i Daisy się całują i jest w szoku , ale udaję , że nic nie widziała i zastanawia się czy i Ona mogłaby pocałować Aleksandra. A , gdy zbliżamy się do końca Daisy niespodziewanie ujawnia przed pasażerami i załogą , że Ona i Hazel są detektywami i rozwiążą tą sprawę i zapowiada również , że mordercą jest ktoś z tej sekty. I nikt im nie wierzy , a nawet Je wyśmiewają i wtedy ojciec Hazel staję w ich obronie i potwierdza , że są detektywami i od tej pory bohaterki oficjalnie prowadzą śledztwo i przesłuchują podejrzanych. I w końcu łączą wszystkie kropki i zwołują wszystkich w jednym miejscu i ujawniają prawdę , a nawet dwie prawdy. Najpierw ujawniają , że przyjaciel syna ofiary faktycznie został zamordowany , a zrobiła to Ida , bo ten ich opuścił , ale kobieta się nie boi , bo wie , że nic Jej nie udowodnią i zaprzecza by zabiła Theodore i Daisy się z Nią zgadza i następnie Ona i Hazel wskazują prawdziwego mordercę , a konkretnie jest to córka Theodory , która miała dość tego jak matka Ją traktuję i tamtej nocy udawała , że lunatykuję, bo wiedziała , że sąd Ją uniewinni i przerażona kobieta najpierw zaprzecza , ale potem porywa May i grozi , że wyrzuci Ją za burtę jeśli nie skłamią na Jej korzyść , ale właśnie wtedy Daisy rzuca się ku Nim i ratuję siostrę swojej przyjaciółki , ale podczas szamotaniny Ona i morderczyni wypadają za burtę i przerażeni ludzie widzą jak morderczyni odpływa , ale po Daisy nie ma śladu. I mimo , że George i pracownik statku skaczą do wody by Ją znaleźć Daisy znika w głębinach i wszyscy są załamani , a najbardziej Hazel i Amina i po wszystkim Hazel jedzie z rodziną do posiadłości Daisy , gdzie po kilku dniach odbywa się uroczystość pogrzebowa , a sama Hazel nie wie co ze sobą zrobić bez przyjaciółki. Przybywają również George , Aleksander , Kitty , Fasolka i Lavina i jak się okazuję George i Lavina wpadli sobie w oko i George zapowiada , że się z Nią ożeni. A w pewnym momencie pracownica posiadłości prosi Hazel by znalazła Jej bransoletkę i ta na początku się waha przed nowym śledztwem bez Daisy , ale ostatecznie zaczyna śledztwo i odkrywa , że to Kitty Ją ukradła , bo jak się okazało rzucił Ją chłopak i ukradła bransoletkę by spodobać się innemu , a gdy śledztwo zostaję zakończone Aleksander mówi Hazel , że od dawna chcę Jej coś powiedzieć , ale ta nagle go całuję i ten odwzajemnia pocałunek i po pocałunku oboje się uśmiechają. A na koniec Hazel zostaję obudzona przez żonę Feliksa i ta zabiera Ją do biblioteki mówiąc , że potrzebują Jej pomocy przy bardzo ważnym śledztwie i ta z Nią idzie i na miejscu spotykają Feliksa , który mówi to samo co Jego żona i po chwili oboje wychodzą przynieść ważne dokumenty i , gdy dziewczyna siedzi sama nagle za Nią pojawia się Daisy i Hazel jest w szoku i ta wyjaśnia , że po tym jak wypadła do wody naprawdę myślała , że umrze , ale cudem przeżyła i zaczęła się ukrywać wiedząc , że morderczyni wciąż jest na wolności. Tak samo obawiała się Idy , która zabiła i nie można było tego udowodnić i po wydostaniu się z wody ukryła się w kryjówce wujka i czekała na Niego i Jego żonę , a gdy przybyli okazało się , że morderczynie zostały aresztowane , ale Daisy jeszcze nie wróciła , bo pomagała wujkowi i cioci w ważnej sprawie i teraz wróciła by zaprosić Hazel do współpracy i mówi również , że przez jakiś czas pozostanie martwa , bo dzięki temu będzie bardziej przydatna w śledztwie wujka i cioci i Hazel widząc przyjaciółkę przytula Ją ze łzami w oczach , a Daisy mówi , że za Nią tęskniła i też Ją przytula i dodaję , że napisała do Aminy list i ta wie , że Daisy żyję i na koniec Daisy ponawia propozycję i Hazel się zgadza , a Daisy przypomina Jej , że wielokrotnie Jej obiecywała , że nie umrze i Jej nie opuści i dotrzyma słowa. I tak się kończy książka. No i niestety jest to ostatni tom , bo 11 to zbiór opowiadań z innych śledztw , które już miały miejsce , a na 10 tomie oficjalnie historia się kończy. Nawet na końcu jest wywiad z autorką , która mówi , że to koniec , a na pytanie jaki los czeka Hazel i Daisy odpowiada , że zostaną najsłynniejszymi detektywami na świecie mimo , że 2 wojna światowa trochę pokrzyżuję im szyki , ale na pewno dadzą sobie radę. Szkoda. Oczywiście przeczytam jeszcze 11 tom , ale smutno mi , że nie poznamy dalszych losów bohaterek. Może kiedyś autorka napiszę jakąś kontynuację , gdy bohaterki są już dorosłe. A co do tej książki to była po prostu fantastyczna. Całe śledztwo było cholernie intrygujące , a rozwiązanie jak zawsze rewelacyjne. Na plus świetna rola May , która również chcę być detektywem jak Hazel. A także to , że George zakochał się w Lavinie i ma zamiar się z Nią ożenić:D Podobało mi się również , że Hazel i Aleksander są razem , ale i tak najlepsze były Daisy i Amina. Tak myślałem , że się w sobie zakochają. Razem były strasznie urocze. I ten ich pocałunek:) A końcowe sceny czytałem w strasznym napięciu i bałem się o Daisy. A pod koniec nawet się wzruszyłem jak Daisy przyszła po Hazel i wspomniała o ważnym śledztwie i dodała , że nigdy nie umrze i Jej nie zostawi. Prawdziwa przyjaźń:)

Dosyć ciekawy kryminał, nie przeszkadza mi występująca w nim infantylność.

Dosyć ciekawy kryminał, nie przeszkadza mi występująca w nim infantylność.

Polubiłam bohaterki tego cyklu - zarozumiałą Daisy , współczującą Hazel i jej żywiołową siostrę May , która jest jasnym punktem tej książki.
Pierwszy tom tego cyklu cenię za to , że mimo iż bohaterkami były 13- stoletnie dziewczynki , był bardzo realistyczny i dobrze przemyślany. W następnych tomach z tym realizmem było już różnie. W omawianej książce jest również kilka niezręczności.
Będą spoilery :
1- autorka opisuje członków Bractwa Tchnienie Życia jako osoby dziwaczne , calkowicie niewiarygodne , odprawiające tajemniczy rytuał za pomocą miotełki do kurzu. Takim ludziom niektóre osoby powierzają duże majątki.
Autorka częst powołuje się na A. Christie , ale u Agathy jeśli ktoś był cudakiem bez jakichkolwiek osiągnięć nie był jednocześnie poważanym autorytetem.
2- nie da się otworzyć wytrychem zamka , w którym z drugiej strony tkwi klucz. Trzeba najpierw ten klucz wypchnąć , ale skąd morderca może wiedzieć , że klucz będzie w dogodnej pozycji ? Musiałby przygotować sobie specjalne szczypczyki , żeby w razie niekorzystnego położenia móc klucz przekręcić.
Autorka nie zawraca sobie głowy takimi drobiazgami , ale fakt czy morderca mógł czy nie mógł wyjść ze swojego pokoju jest nomen omen " kluczową" sprawą.
3-To co dzieje się z Daisy po wypadnięciu z ładzi to istna fantazy. Pomimo utraty przytomności w wodzie - nie tonie. Sama , w obcym kraju , bez znajomości języka , bez pieniędzy , w zniszczonym ubraniu dociera do dobrego hotelu. Tam pozwalają jej zatelegrafować i zamieszkać. Moglabym nawet w to uwierzyć , ale nie wierzę , że udałoby się to zrobić w absolutnej tajemnicy.
Jeśli komuś zbytnio nie zależy na realiźmie to będzie zadowolony z tej książki.
Mnie trochę żal , że autorka nie dorównuje swojej idolce Agacie Christie.

daje 5 bo były złe wątki

daje 5 bo były złe wątki

Nie mogę uwierzyć, że to już koniec tej serii. Będę za nią bardzo tęskniła <3
„Zbrodnia Niezbyt Elegancka” ma specjalne miejsce w moim sercu i serdecznie ją polecam <3
Ostatnia część – „Śmierć stawia żagle” – była dla mnie bardzo emocjonalnym przeżyciem. Złapałam się w pułapkę autorki i uwierzyłam.
Nie wiem, jak mogłam się nie zorientować, ale wyglądało to bardzo autentycznie. Świetna robota! (Ale proszę mi tego więcej nie robić).
Uwielbiam klimat Egiptu, elementy kulturowe i rejs po Nilu <3
Cudowne domknięcie wątków romantycznych ^^
I oczywiście niesamowita zagadka – oryginalna, ciekawa, nieprzewidywalna.
Kocham za połączenie sił różnych bohaterów, żeby ją rozwiązać. Zaangażowanie osób z poza Towarzystwa :3
Tata Hazel, May, a nawet Rose, która jest przedstawiona jako bardzo posłuszna i spokojna – są cudowni. Pokochałam ich w tym tomie.

Nie mogę uwierzyć, że to już koniec tej serii. Będę za nią bardzo tęskniła <3
Nie wiem, jak mogłam się nie zorientować, ale wyglądało to bardzo...

Uwielbiam ten tom. Szkoda że to ostatnia powieść, czekam na ostateczny tom opowiadań. Wracając do książki, ma świetną fabułę, bardzo mi się podoba klimat i styl pisania. Bohaterowie są cudnie nakreśleni. Jestem tą książką absolutnie zachwycona🤩✨! Polecam przeczytać!

Sama zbrodnia jak i śledztwo są bardzo podobnie do poprzednich części przez co czytanie trochę się dłużyło. Po mimo podobnego schematu były również ciekawe zwroty akcji i nieoczywiste odpowiedzi, wystarczające zakończenie całej serii. Mam spory sentyment i na pewno polecę wszystkie książki.

Jedna z najsłabszych części serii, którą nie ratuje nawet pomysł uśmiercenia głównej bohaterki. Dziesięć tomów było by za dużo nawet dla samej Agaty Christie. Mało wyraziści poboczni bohaterowie, sprawiają, że to co było atutem tego cyklu, tutaj zupełnie zanika, a na siłę wprowadzona orientacja seksualna głównych bohaterów dobija tę część totalnie. Proszę zakończcie ten cykl, lub zmienicie schemat, bo już nie daję rady!!!

• Zbrodnia Niezbyt Elegancka

Robin Stevens Śmierć stawia żagle Zobacz więcej