Dziewczyna z Berlina

9788381959391
Elżbieta Pawlik
wojna Berlina kobieta historia

Cena wyboru

Jedyne co niepokoi w tej książce to relatywizm historyczny. Fakt o którym wspomina autorka, że postacie główne są fikcyjne przy jednoczesnym wpisywaniu ich w nurt tzw. "dobrych Niemców", bardzo dobrym research`u realiów historycznych i piórze autorki, mnie osobiście trochę irytuje. Może to nieco wybielać naród odpowiedzialny za IIWW. Nie miałbym z tym problemu gdyby byłoby to cos na modłę realnej biografii. Widać brakuje kandydatów na taką książkę.
Gdyby akcja toczyła się w fikcyjnym świecie, tak napisaną książkę warto by było polecić.

To druga książka pani Hewitt, którą przyszło mi czytać i muszę przyznać, że była naprawdę świetna. Uwielbiam styl pisania tej autorki, bo pozwala z łatwością zatopić się w historię. "Dziewczyna z Berlina" to tak naprawdę książka o wszystkich ludziach, którzy doświadczyli wojny, mierzyli się z nią i o znaczeniu wyborów, które musieli w związku z nią podejmować. Mimo, że powierzchownie może wydawać się, że to książka o miłości, o Niemczech w czasie wojny, życiu nazistów i zwykłych obywateli, to jednak fabuła dotyka również tematów egzystencjalnych. Gdzie jest granica między dobrem, a złem, między bezsilnością, a zamknięciem się na prawdę o rzeczywistości? Jakie sens ma nasze życie i czy nasze wybory mogą cokolwiek zmienić? Lubię wielowymiarowe książki, które mają do zaoferowania coś więcej niż tylko romans. Historia Liesel była wciągająca od samego początku aż do samego końca. Praktycznie wszyscy bohaterowie są bohaterami dynamicznymi. Uważam, że pod względem fabuły książka jest świetnie dopracowana i polecam ją serdecznie każdemu!

Książka, która niepokoi, sprawia, że niewidoczna pętla zaciska się wokół szyi czytelnika. Zło, które pojawia się w Niemczech lat 30 zaczyna rozrastać się z niewyobrażalną mocą, a główną bohaterka patrzy na to najpierw z niedowierzaniem, a potem z coraz większym przerażeniem.

Historia Niemieckiej rodziny życie przed i po wojnie w Niemczech. Ojciec Otton zyskał uznanie jako,,diabelski chemik ".Wiele bólu i cierpienia ukazuje autorka w tej opowieści.

Ciekawa historia, która pokazuje nam jak Niemcy żyli tuż przed wybuchem wojny, w jej czasie i po. Szokujące jest to, jak obojętność wobec przemocy doprowadziła do tragedii milionów. Warto przeczytać

Jest to jedna z lepszych książek, jakiś przeczytałam w życiu!

Jest to jedna z lepszych książek, jakiś przeczytałam w życiu!

Zbeletryzowana powieść historyczna, fikcja literacka o tematyce wojennej.

Akcja toczy się dwutorowo.

Pierwsza opowieść umiejscowiona jest w Niemczech od 1936 roku, gdy naziści dochodzą do władzy i umacnia się pozycja Hitlera.
Główną bohaterką jest młoda dziewczyna Liesel, której ojciec naukowiec, chemik obraca się w kręgu nazistowskim, choć sam się za jednego z nich nie podaje. Dziewczyna nie może pogodzić się ze wszystkimi okrucieństwami , które gotuje jej ukochany ojciec , popierając nazizm. Zastanawia się jak można pomóc ludziom dotkniętym tymi represjami.
Ważną relacją jest tu powiązanie Liesel z córką Rosą , żydowskiej służącej Gerdy , zatrudnionej w jej domu. Czy dziewczyna przeciwstawi się na przekór wszystkiemu własnej rodzinie i podejmie ryzyko ocalenia najsłabszych?

Druga historia toczy się tuż po zakończonej wojnie.
Do Niemiec przyjeżdża amerykański kapitan Sam Houghton , który ma za zadanie wytropić nazistowskich naukowców i doprowadzić ich do skazania. Pomaga mu w tym tłumaczka Anna , Niemka. Anna zrobiła od pierwszych chwil bardzo dobre wrażenie u kapitana, jest pod jej urokiem osobistym.
Wyczuwa on jednak, że tłamsi i ukrywa ona jakąś tajemnicę. Co łączy Annę z Liesel? Czy działania wojenne wywarły duży wpływ na życie Anny? Czy będzie możliwe nowe kształtujące się uczucie?

Obie historie zazębiają się o siebie.

Wojna jest tu przedstawiona z różnych perspektyw. Czy wszyscy Niemcy byli jednakowi podczas wojny? Ukazano społeczeństwo niemieckie podczas rządów Hitlera. Czy każdy Niemiec był nazistą? O tym właśnie możemy się przekonać , czytając tę książkę. Obserwujemy nie tylko zachowanie Liesel, ale wszystkich członków jej rodziny i jak ono się zmieniało wraz z upływem czasu.
Życiowe wybory, odwaga, strach , bezsilność, takie emocje towarzyszyły naszym bohaterom książki.

Książka bardzo wciągająca, emocjonująca, z łezką w oku, trudna, ciężka, ale czyta się szybko. Zmusza do przemyśleń i refleksji.
Polecam wielbicielom książek wojennych! Czasami trzeba spojrzeć na wojnę od drugiej strony.

Zbeletryzowana powieść historyczna, fikcja literacka o tematyce wojennej.

Akcja toczy się dwutorowo.

Rewelacyjna. Wysłuchałam 14 godz bez mrugnięcia okiem. Doskonała narracja Magdaleny Schejbal.

Na półkach: , , , , , ,

Początkowo ciężko było mi się przyzwyczaić do stylu autorki,ale potem czytałam rozdział za rozdziałem. Lubię takie książki gdzie można poznać świat widziany oczami zwykłych Niemców. Tutaj akcja toczy się dwutorowo. Poznajemy młodziutką Liesel,która ma dość nazistowskiej rzeczywistości i amerykańskiego kapitana Sama Houghton. Wiele bólu i cierpienia wyłania się z kart tej powieści. Zakończenie mnie zaskoczyło. Jest wzruszające i piękne. Takie książki cenię i takich poszukuje. Polecam tym, których interesuje spojrzenie na wojnę z perspektywy zwykłych Niemców.

Ta książka obok "Narzeczonej nazisty" jest na szczycie mojej listy książek o tej tematyce - losy zwykłych ludzi w czasie wojny. Ich decyzje, wybory, to co robili a bardziej to czego nie robili. W Dziewczynie z Berlina autorka pokazała cały proces "gotowania żaby" od ustępstw w drobnych sprawach po zamykanie oczu na skrajne okrucieństwo, tłumaczenie ludobójstwa. Autorka pokazała cały proces z perpektywy członków czteroosobowej rodziny. Każdy trochę inaczej, ale każdy stawał się nazistą. Niemcy sympatyzujący z idemi faszyzmu zawsze wydawali mi sie ludźmi złymi i zepsutymi do szpiku kości. A to proszę: mili ludzie, w środku dobrzy i prawi... Po przeczytaniu tej książki ... no cóż.. przyznałam, że z dużym prawdopodobieństwem w tamtym czasie jako obywatelka Niemiec też stałabym się nazistką.

• II wojna światowa