Dziewczyna, która skoczyła do morza

Okładka książki Dziewczyna, która skoczyła do morza Axie Oh
Okładka książki Dziewczyna, która skoczyła do morza
Axie Oh Wydawnictwo: Nowe Strony fantasy, science fiction
The Girl Who Fell Beneath the Sea
Nowe Strony
2022-04-19
2022-04-19
2022-02-22
mitologia koreańska

Co za koncertowo zmarnowany potencjał.

Ta książka niczym przy sobie nie trzyma. Kreacja świata to odhaczanie kolejnych lokacji, które niezbyt się od siebie różnią - mamy dużo wąskich uliczek, jezior, stawów, lotosów, mostów, pawilonów i przestronnych budynków. W pewnym momencie też straciłam orientację, czy wciąż jesteśmy pod wodą, skoro po niebie pływają wieloryby, czy jednak w równoległym świecie, skoro padają deszcze niespokojne. Koreańskiej mitologii też wydaje się tu tyle, ile kot napłakał, ale nie znam jej na tyle dobrze, by się rozeznać, co jest mitologiczne, a co stylistyczno-orientalistyczne.

Nie siada też fabuła, bo ma dziwne tempo (albo 10 rozdziałów rozgrywających się jednego dnia, albo 10 dni mijających w jednym akapicie),do połowy nie wiadomo, o co chodzi i jaki mamy cel, a od połowy dostajemy na przemian wizje, płacz albo rozpierduchę. Ta książka mogłaby być połowę krótsza i być może wyszłoby jej to na dobrze. Wątek rodzinny jest naiwny, ale jakoś wychodzi, natomiast romantyczny... Dawno nie widziałam tak słabo zbudowanej relacji, bez krzty chemii, poznawania się czy wspólnych cech.

Pomyślałby kto - skoro świat i fabuła leżą, to może bohaterowie? Otóż nie. Główna bohaterka ma być silna i niezależna, ale wrażliwa i o dobrym sercu, co w tym przypadku skutkuje postacią, która nie ogarnia świata wokół niej, a potem płacze z rozczarowania, gdy coś jej nie wyjdzie. Jej love interest jest płaski i rozbawiony charakteru, natomiast reszcie rozdano po dwie cechy na głowę. Poza tym wszyscy męscy bohaterowie są w tej książce piękni, młodzi i ciemnowłosy, i to do tego stopnia, że zlewają się w jedną masę, natomiast bohaterki są śliczne i mają warkocze. Albo są staruszkami.

Czy ta książka ma zalety? Tak, piękną okładkę. I krótkie rozdziały, dzięki którym czyta się szybko, nawet mimo tłumaczenia, które chyba kuleje, i garści soczystych literówek. "Dziewczyna, która skoczyła..." bardzo chce być filmem Ghibli, ale te jakieś swoje braki mogą nadrobić animacją czy muzyką. Ta książka nie ma czym tego zrobić - ani językiem, ani atmosferą, ani relacjami. A szkoda.

Co za koncertowo zmarnowany potencjał.

Książka Axie Oh, to nie tylko opowieść o miłości, ale również o poświęceniu i rodzinie. Młoda Mina wstępuje do świata duchów, aby uratować miłość swojego brata. Jej droga nie jest łatwa, ale odnajduje na niej przyjaźń oraz miłość, które zmieniają jej punkt widzenia. Książka warta przeczytania i zaznajomienia się z innym wymiarem, który kusi swoim nie tylko pięknem, ale również brutalną prawdą.

Przyjemna pozycja z wyczuwalnym subtelnie klimatem anime Spirited Away. Spokojna, lekka książka, nic zaskakującego, ale nie żałuję ani chwili. Była jak krótki spacer w pogodny dzień, gdzie w powietrzu unosi się morska bryza.

Gdyby nie moje wyzwanie ze znajomą, w życiu bym po nią nie sięgnęła, ale kurczę, wciągnęłam się absolutnie! Nie jest to jakieś arcydzieło sztuki, to że wszyscy mają a propos bohaterki dobre intencje i szybko zostają jej przyjaciółmi jest naciągane, ale nie przeszkadzało mi to zupełnie. Postacie są trochę papierowe, akcja rusza z kopyta na końcu, jakby ją wszyscy bogowie morza gonili, ale jaka to była super przygoda! Co mi przeszkadzało, to literówki na każdym kroku, ale niczego innego nie spodziewałam się po wydawnictwie niezwykłym. Generalnie fajne fantasy młodzieżowe, polecam!

Kupiłam tę książkę, przez to że była tania. Czytać zaczęłam bez żadnych oczekiwań, ale skuszona byłam mitologią koreańską, znajdującą się w tej książce. I tak o to jestem teraz, parę minut po jej skończeniu, zakochana i zauroczona tą książką. Świetna, świetna i jeszcze raz świetna książka. Kocham i polecam każdemu!

Często zdarza się Wam czytać książki i na koniec stwierdzić, że trochę zmarnowano jej potencjał?
Ostatnio albo mam jakiś kryzys czytelniczy, albo trafiam na nieodpowiednie książki, ale ciężko mnie tak całkowicie zadowolić. Podobnie było z „Dziewczyną, która skoczyła do morza”.

Opowiada ona historię Miny, która ofiarowała się Bogu Morza, w zamian za ukochaną swojego brata. Trafia do Królestwa Duchów, gdzie próbuje przebudzić wspomnianego boga, wierzy bowiem, że dzięki temu świat żywych przestaną nawiedzać niszczycielskie burze. Jednak nic nie idzie po jej myśli.

Zacznę może od plusów. Książka napisana jest przyjemnym językiem, czyta się ją więc szybko. A biorąc pod uwagę, że ma 300 str., to można ją przeczytać w 2 dni. Autorka miała też świetny pomysł na tę historię. Odwołania do kultury wschodu, baśniowy klimat, bohaterka, która zrobi wszystko dla swojej rodziny, zaklęty bóg i tajemniczy sprzymierzeniec, a na dodatek tajemnica i wiele niebezpieczeństw. Wszystkie te elementy zapowiadają naprawdę dobrą książkę, ale niestety mnie czegoś tu zabrakło. Akcji było dużo i szybko zmieniały się okoliczności, ale momentami miałam wrażenie, że wszystko to działo się za szybko. Brakło mi też jakiejś pogłębionej psychologii postaci. O Minie jeszcze trochę wiemy, ale pozostałe postacie to już tylko tło. A to spowodowało, że kompletnie nie czułam chemii między bohaterami, że już nie wspomnę o rodzącej się między nimi więzi. Jakoś dla mnie to wszystko było za płytkie. Może gdyby książka była trochę dłuższa, szczegółowiej opisano by świat i postacie, byłoby lepiej. Miałam też wrażenie, że nasza bohaterka zapomniała o zadawaniu pytań, tylko wszystko przyjmowała jak leci. Gdybym to ja znalazła się w tajemniczej krainie, to zasypałabym wszystkich szczegółowymi pytaniami, a tu Mina milczy. Tak jakby na siłę wprowadzano aurę tajemniczości, bo inaczej nie byłoby intrygi.

Ogólnie rzecz biorąc nie jest to zła książka, ale mogła być dużo lepsza. Dla kogoś, kto chce krótkiej i przyjemnej historii, tak na 2 wieczory, ta książka jest w sam raz. Jednak, gdy ktoś jest już starym wyjadaczem i ma za sobą wiele historii oraz ma spore wymagania, to przy tej powieści może się trochę sfrustrować.

Umiarkowanie interesujące.

Umiarkowanie interesujące.

Po japońsku byłoby "jako tako" tutaj jest "cienko cienko".

Po japońsku byłoby "jako tako" tutaj jest "cienko cienko".

Słaba, bardzo słaba. Jeszcze przy żadnej książce się tak nie frustrowałam. Tyle błędów... Mało mitologii, zagubiona główna bohaterka. No nie :(

1914

Pomysł ciekawy, ale od strony literackiej bardzo słabe. Wygląda jak napisane przez licealistkę w ramach pracy domowej.