Kraina złotych kłamstw

Okładka książki Kraina złotych kłamstw Anna Górna
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2022
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Kraina złotych kłamstw
Anna Górna
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2022
Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: Piotr Sauer (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Piotr Sauer (tom 1)
Czwarta Strona
2022-01-26
2022-01-26
debiut literacki detektyw kryminał literatura polska oskarżenie polski kryminał śledztwo zagadka kryminalna zaginięcie Szwajcaria Zurych
Inne

Wyróżniona opinia i

Kraina złotych kłamstw

przeczytanych książek 383 napisanych opinii 195

Anna Górna serwuje nam kryminał, który objętością może trochę odstraszać, ale radzę się tym nie sugerować. To właśnie długość tej książki jest głównym zarzutem w opiniach. Przekornie powiem, że to właśnie stanowi jej mocną stronę. Dlaczego tak sądzę, napiszę na koniec.
W 2004 roku w hrabstwie West Sussex znika Julie Person, która jest dziewczyną gwiazdy kina, Jacka Harforda. Mimo śledztwa, nic nie udaje się ustalić. Jack Harford przeprowadza się do Szwajcarii, by uciec od wścibskich dziennikarzy i podejrzeń, że miał coś wspólnego z tym zaginięciem.
Mija piętnaście lat i aktualna partnerka Jacka, również znika. W ramach obrony przez oskarżeniami Harford wynajmuje Piotra Sauera, który ma udowodnić jego niewinność.
Sauer jest byłym policjantem, który do Szwajcarii przeprowadził się po gwałtownym zakończeniu służby, gdy zadarł z nieodpowiednimi ludźmi. Teraz pracuje jako szef ochrony w firmie ubezpieczeniowej. Podejmuje się próby ustalenia co stało się z partnerką Harforda, gdyż prosi go o to wspólny znajomy. Dodatkową motywacją jest kwota oferowana za to zlecenie. Piotr Sauer jak skończy się dla niego ta historia.
Fakt, że ta książka jest tak obszerna to jej zdecydowany plus. Mamy czas, żeby głębiej poznać przede wszystkim głównego bohatera. Możemy przebyć z nim tę drogę i obserwować jak pogrąża się w kłamstwie po szyję. To coś, czego brakuje często w tego typu historiach. Owszem, może i akcja nie pędzi tu jak szalona, ale właśnie to bardziej szczegółowe podejście autorki zdaje egzamin. Nie ma traktowania istotnych wątków po macoszemu. To zdecydowanie książka warta polecenia,

Trochę za długi ale udany debiut.Książka o połowę mogłaby być krótsza.Ale dobrze się czyta.dobre zakończenie i zgadłam zabójcę.Polecam.

Jak ktoś już napisał - trochę przegadana, możnaby ją skrócić, ale ogółem wrażenia bardzo pozytywne :)

Mocno zawiła historia, wciąga, fajni bohaterowie.

Mocno zawiła historia, wciąga, fajni bohaterowie.

"Kraina złotych kłamstw" Anna Górna
Piotr, Polak mieszkający z żoną i córką w Szwajcarii pracuje w firmie, gdzie odpowiada za bezpieczeństwo. Jest byłym policjantem i nudzi się mu w tej pracy bardzo. Kiedy dostaje zlecenie odnalezienia zaginionej dziewczyny podejmuje wyzwanie. Zleceniodawcą jest chłopak zaginionej, który jest oskarżony o uprowadzenie i morderstwo, a ma na koncie podobną sprawę sprzed lat. Wtedy też zniknęła jego kochanka, nigdy nie odnaleziono ciała.
Książka nudna, akcja rozciągnięta w czasie niemiłosiernie. A już powtarzany kilkukrotnie frazes "miał dziwne uczucie, że znowu coś mu umyka" irytował mnie bardzo.

"Kraina złotych kłamstw" Anna Górna

Wysłuchałem trochę rozwlekłej (20 godz. 06 min.) powieści kryminalnej, w takim starym anglosaskim stylu (przypomina filmy o detektywach z końca XX wieku),choć główną postacią jest Polak, a akcja rozgrywa się w Szwajcarii.

W sumie dzieje się dużo, są zwroty akcji, a w końcówce wszystko składa się logicznie, w dość realistyczną wersję wydarzeń.

Bardzo dobrze wypadł czytający Janusz Zadura.

Bardzo dobrze wypadł...

Może być, choć po pierwszych stronach zapowiadało się lepiej.

Może być, choć po pierwszych stronach zapowiadało się lepiej.

Początkowo dziwnie czytało mi się książkę polskiej autorki, z akcją osadzoną w Szwajcarii i z tak międzynarodowymi bohaterami. Z czasem jednak przestało mi to przeszkadzać, a bardziej wkręciłam się w poszukiwania mordercy. Sama autorka w posłowiu przyznała: "podobno ta książka i tak jest zbyt długa" i kilka razy taka myśl pojawiła mi się z tyłu głowy, ale muszę przyznać, że z czasem wkręciłam się w akcję, która jest płynna, sporo się w niej dzieje, a wątki obyczajowe tylko ją urozmaicają, nie nudzą. Na pewno sięgnę po kolejny tom!

Przystępując do czytania, nie wiedziałem, że to debiut. Teraz, po lekturze, ten fakt wiele tłumaczy. Autorka ma potencjał, ale trochę pracy przed nią. Dobry pomysł, osadzenie losów byłego polskiego gliniarza w obcym kraju, skomplikowane relacje rodzinne i zawodowe w nie swojej branży, ciekawa intryga. To są plusy. Na minus zdecydowanie warsztat - książka trochę przegadana, za dużo zbędnych powtórzeń, za dużo takich samych przemyśleń, trochę rozwleczona. Ponad 600 stron można było zamknąć spokojnie na 400 i byłaby dynamika wydarzeń i więcej emocji.
Przeczytam jeszcze jedną i podejmę decyzję, czy autorka zostanie na mojej liście.

Trochę przegadana, ale w znakomitym stylu. Sięgam po 2 tom

Trochę przegadana, ale w znakomitym stylu. Sięgam po 2 tom