To oni walczą o tytuł Debiutu Roku. Poznaj finałową dziesiątkę

Konrad Wrzesiński Konrad Wrzesiński
07.02.2023

W ósmej edycji Plebiscytu Książka Roku Lubimyczytać po raz drugi nagrodzimy również debiutujących pisarzy i pisarki. Od początku lutego możecie głosować na początkujących autorów i autorki, którzy w 2022 roku zawojowali rynek książki. Poznajcie nominowanych w kategorii Debiut.

To oni walczą o tytuł Debiutu Roku. Poznaj finałową dziesiątkę

„Co i rusz ktoś wpada na szalony pomysł, by spróbować wyżyć z pisania. Otwiera szufladę pełną zapisanych stron i wysyła je w świat, czyniąc naszą literaturę bogatszą. Nie zapominajmy o nich. Twórcach debiutantach. I sprawmy, by usłyszał o nich świat” – pisałem 1 lutego, w dniu uruchomienia Plebiscytu Książka Roku 2022 Lubimyczytać. I słowa te podtrzymuję.

Wybierzmy Debiut Roku

Dlatego po raz drugi nagrodzimy pisarzy i pisarki, którzy stawiają pierwsze kroki na rynku książki. Jedna z 14 plebiscytowych kategorii to Debiut. Znajdziecie w niej 10 tytułów, które w ubiegłym roku cieszyły się największym zainteresowaniem wśród użytkowników i użytkowniczek naszego serwisu.

– Dzięki nominowanym książkom w kategorii Debiut czytelnicy mają szansę przyjrzeć się bliżej pracy ratowników wodnych czy poznać od kuchni trudy pracy w stołecznym pogotowiu ratunkowym. Mają szansę poznać historię księdza Jana Kaczkowskiego, ale też skrajnie od niej różną – Mariusza, nazwanego przez media „polskim Fritzlem”, który przez dwa lata więził żonę w piwnicy. Wreszcie mają szansę dowiedzieć się, czy jest miłość po Auschwitz, albo wybrać się w podróż w Karkonosze, do schroniska, które przestało istnieć – mówi Aneta Jokiel-Pawlak z Lubimyczytać.

Poznajcie finałową dziesiątkę, na którą możecie oddawać swoje głosy.

Zagłosuj w Plebiscycie Książka Roku 2022!

Aga Antczak, „Adela nie chce umierać” (Lira)

Aga Antczak – absolwentka filologii romańskiej, przez wiele lat związana z francuskim stowarzyszeniem działającym na rzecz silver generation. Trochę na przekór polskim zimom wyjechała spontanicznie do Madrytu, gdzie mieszka, pracuje i pisze.

„Jest miłość po Auschwitz…” – głosi napis na okładce debiutanckiej powieści Agi Antczak. „Adela nie chce umierać” opowiada historię Adeli i Adolfa, obozowych rozbitków, którzy usiłują zbudować miłość na osobliwym fundamencie: nie wracać do przeszłości. W efekcie mąż nie zna swej żony, żona zaś – swojego męża. Dopiero pod koniec życia Adela i Adolf mają odwagę, by wrócić do wspomnień, poznać się na nowo, wreszcie – pokochać.

Debiut Agi Antczak, „Adela nie chce umierać”, czytelnicy oceniają na 8/10 i piszą:

„Wspaniała historia, wciągająca już od pierwszych stron oraz trzymająca za serce i w napięciu do samego końca”.
Iwona

„Dla mnie arcydzieło! Jej kunszt słowa, umiejętność żonglowania uczuciami w tym chaosie myśli i odczuć jest perfekcyjna”.
b_chomot76e6

„Przepiękna, wzruszająca książka ukazująca dwoje ludzi u schyłku życia i ich wzajemną spowiedź. To pozycja, o której nie sposób zapomnieć”.
Aleksandra

Aneta Pawłowska-Krać, „Głośnik w głowie. O leczeniu psychiatrycznym w Polsce” (Wydawnictwo Czarne)

Aneta Pawłowska-Krać – dziennikarka, socjolożka, absolwentka Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Publikowała m.in. w „Dużym Formacie” i „Zwierciadle”. Autorka reportaży radiowych emitowanych na antenie katowickiego Radia eM. Pracowała w redakcjach informacyjnych Radia Rekord i Meloradia. Jest reporterką Informacyjnej Agencji Radiowej Polskiego Radia.

W reportażu „Głośnik w głowie” Pawłowska-Krać kreśli obraz polskiej psychiatrii. Niestety w ciemnych barwach. Książka jest zapisem rozmów z pacjentami i ich rodzinami, z psychiatrami, pielęgniarzami i pielęgniarkami.

Autorka wskazuje, że pacjenci w Polsce trafiają do szpitali zbyt późno, zostają w nich za długo, są faszerowani lekami i nie mogą liczyć na odpowiednią opiekę, a po wypuszczeniu z oddziału nie dostają wskazówek, jak radzić sobie dalej. To efekt niewydolnego systemu, braku odpowiedniej liczby specjalistów i przeciążonego personelu. Pawłowska-Krać przygląda się rozwiązaniom przyjętym w innych krajach i analizuje wdrażaną obecnie z trudem reformę psychiatrii.

Jej debiut, „Głośnik w głowie. O leczeniu psychiatrycznym w Polsce”, czytelnicy oceniają na 7,1/10 i piszą:

„Jeden z lepszych reportaży, jakie ostatnio czytałam. Zarówno leczenie psychiatryczne, jak i wsparcie psychologiczne systemowo w Polsce leży i kwiczy. Książka świetnie to pokazuje”.
Agata

„Bardzo klarownie napisana, szybko się czyta. Opisy przypadków chorób bardzo dobrze obrazują temat”.
Magdalena

„Jeden z mocniejszych reportaży na temat zdrowia psychicznego”.
Uzzzi

Maciej Kraszewski, „Johnny. Powieść o księdzu Janie Kaczkowskim” (Agora)

Maciej Kraszewski – scenarzysta, pisarz, autor i współtwórca filmu o księdzu Janie Kaczkowskim. Współtwórca wielu seriali, programów telewizyjnych i audycji radiowych, konsultant i doradca medialny. Uwielbia gotowanie i hałasowanie na różnych instrumentach muzycznych. Od urodzenia człowiek z Sopotu.

Ksiądz Kaczkowski to postać wyjątkowa. Niezwykły dziwak, przez eminencje traktowany lekceważąco ze względu na niekonwencjonalne zachowanie, które, jak się przyjęło, nie przystoi księżom. Kapłan umiejący znaleźć wspólny język z młodymi gniewnymi, który angażował chłopaków z zawodówki, na pozór twardych buntowników, do pomocy chorym. Powieść Kraszewskiego to opowieść o przyjaźni, która nie miała prawa się wydarzyć. A jednak.

Jego debiut, „Johnny. Powieść o księdzu Janie Kaczkowskim”, czytelnicy oceniają na 8,6/10 i piszą:

„Świetna książka. Napisana lekkim piórem, autentyczna i emocjonalna. Historię ks. Jana Kaczkowskiego i Patryka Galewskiego przeczytałam z ogromną przyjemnością, choć nie obyło się bez wzruszeń”.
Jola

„To niezwykle piękna historia o człowieku pełnym miłości i pokory, o osobie, która wierzy w innych, o wykorzystanych szansach. Niezależnie, czy jest się człowiekiem wierzącym, czy nie – ta opowieść zostawia mocny ślad w serduchu”.
rondua

„Dawno się tak nie wzruszyłam. Piękna opowieść o człowieczeństwie, która ma jeszcze większą moc przez to, że wydarzyła się naprawdę”.
juszkobook

Anna Górna, „Kraina złotych kłamstw” (Czwarta Strona)

Anna Górna – urodzona w 1988 roku w Częstochowie. Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2014 roku mieszka i pracuje w Szwajcarii. Specjalizuje się w negocjacjach biznesowych w branży farmaceutycznej. W 2018 roku ukończyła kurs pisania powieści Miasta Literatury UNESCO w Krakowie, który ostatecznie przesądził o tym, że postanowiła zająć się pisaniem. Prywatnie miłośniczka muzyki rockowej, jogi i podróżowania szlakiem dobrego wina. Po dwóch lampkach mówi płynnie po włosku.

„Kraina złotych kłamstw” to debiut, którym zachwycili się między innymi Wojciech Chmielarz i Robert Małecki. Książka opowiada historię Jacka Harforda, byłej wschodzącej gwiazdy kina, który w 2004 roku, po zaginięciu jego młodej partnerki, wyprowadził się do Zurychu, gdzie prowadzi spokojne, dostatnie życie. Do czasu, gdy w grudniu 2018 roku jego kolejna partnerka znika bez śladu. By oczyścić swoje nazwisko, Harford jest zmuszony skorzystać z usług prywatnego detektywa, Piotra Sauera, byłego policjanta, który wyjechał z Polski po tym, jak zadarł z niewłaściwymi ludźmi.

Debiut Anny Górnej, „Krainę złotych kłamstw”, czytelnicy oceniają na 7,1/10 i piszą:

„Bardzo udany debiut autorki. Bardzo ciekawa fabuła, doskonale rozpisane postaci, miejsca, wydarzenia”.
ALEKSANDRA

„Ciekawy kryminał. Bardzo dobrze się czyta. Bardzo dobry debiut. Czekam na kolejne pozycje kryminalne tej autorki”.
Zaczytana1976

„Bardzo dobra i wciągająca książka. Polubiłam głównego bohatera i tak jak on chciałam poznać losy Julie i dowiedzieć się, czy Jack to morderca?”.
Beata

Katarzyna Włodkowska, „Na oczach wszystkich” (Wielka Litera)

Katarzyna Włodkowska – reporterka „Dużego Formatu”, była wieloletnia dziennikarka trójmiejskiej „Gazety Wyborczej”. Za reportaż „Dom zły”, ujawniający sprawę „polskiego Fritzla”, została nominowana do wszystkich najważniejszych nagród dziennikarskich i zdobyła prestiżową Grand Press 2017 w kategorii „Reportaż prasowy”.

W „Na oczach wszystkich”, swym książkowym debiucie, Włodkowska powraca do sprawy „polskiego Fritzla”, Mariusza, który przez dwa lata więził żonę w piwnicy. Autorka przez kilka lat pracowała nad książką, starając się odpowiedzieć na kluczowe pytanie – czy rodzina i sąsiedzi wiedzieli? „Na oczach wszystkich” to opowieść o narodzinach zła, portret lokalnej społeczności, a także próba analizy instytucjonalnej znieczulicy. Gdy bowiem sprawa wyszła na jaw, okazało się, że prokuratura trzykrotnie nie uwierzyła maltretowanej kobiecie.

Debiut Katarzyny Włodkowskiej, „Na oczach wszystkich”, czytelnicy oceniają na 8,1/10 i piszą:

„Książka tak interesująca, że połknęłam ją w jedno popołudnie. Ciekawie łączy ze sobą różne wątki poboczne, które na końcu okazują się być kluczowe do przedstawienia całości obrazu, z różnych perspektyw analizując różne jego warstwy. Zdecydowanie jedna z faworytek literatury faktu, której jestem ogromną fanką”.
Marzena

„Książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Bardzo spodobało mi się wielowymiarowe opisanie problemu”.
Klaudia

„Wstrząsająca historia, a przy tym znakomicie napisany reportaż. Wzbogacony o szerokie tło historyczno-społeczne (społeczność zamknięta, w tym przypadku Kaszubi), opisanie struktury urzędniczej (bagatelizacja i bezkarność) czy wnikliwa analiza przemocy (jej źródła i wieloletnie konsekwencje)”.
patpog

Patryk Pufelski, „Pawilon małych ssaków” (Karakter)

Patryk Pufelski – urodzony w roku 1990. Na co dzień opiekun pingwinów, fok, kotików i dwóch kazarek szarogłowych we wrocławskim zoo. Studiował w Krakowie.

W „Pawilonie małych ssaków” pracujący w zoo Patryk dogląda kopytnych. Rano gotuje owsiankę dla tapirów i hipopotamów karłowatych, rozwiązuje problemy sąsiedzkie skłóconych pingwinów, za koleżankę ma słonicę. Po pracy gotuje ze swoim chłopakiem, słucha homofobicznych słów polityków, próbuje zrozumieć, dlaczego jego najlepsza przyjaciółka zachorowała na alzheimera. A wszystko notuje w swoim dzienniku.

Jego debiut, „Pawilon małych ssaków”, czytelnicy oceniają na 7,5/10 i piszą:

„W polecajkach powtarza się opinia, że książka otula jak kocyk itp. Trochę nie umiałam sobie wyobrazić co to znaczy w odniesieniu do książki, ale teraz podzielam to zdanie i nie za bardzo umiem wytłumaczyć, dlaczego to określenie jest tak trafne”.
senga

„Jedna z piękniejszych książek, jakie ostatnio przeczytałam! Na przemian albo śmiałam się na głos, albo miałam mokre oczy od łez. Panie Patryku, wrażliwość Pana daje mi nadzieję i wiarę w człowieka”.
Auka

„Mega urocza, ciepła, zabawna, po prostu poprawiająca nastrój. Takie książki zawsze cieszą!”.
Innamorata

Olga Mildyn, „Podłość” (W.A.B.)

Olga Mildyn – na co dzień reporterka TVN24, związana z „Dużym Formatem”. Laureatka stypendium im. Leopolda Ungera.

„Podłość” to antylaurka dla współczesnej Polski. To, jak informuje wydawca, opowieść o smutku, nieszczęściu, codziennych udrękach i rozpaczach, źle ulokowanym zaufaniu, matactwach, chciwości i ludzkiej niegodziwości. Debiut, który poruszył między innymi Annę Dziewit-Meller i Łukasza Orbitowskiego.

Debiut Olgi Mildyn, „Podłość”, czytelnicy oceniają na 7,5/10 i piszą:

„Wspaniała powieść, która poddaje refleksji mafie lokatorskie i chwilówki w zderzeniu z ludzką desperacją, a nawet może (również bardzo ludzką) nierozwagą. I opowiada o katastrofie współczesnych mediów, które z coraz większym trudem oddzielają ziarno od plew, tworząc równoległe światy”.
Femme

„To krytyczna analiza współczesności i oskarżenie skierowane do ludzkości”.
wCzepkuUrodzona

„Książka, która fabułą ma nawiązywać do kryminału, ale na pewno kryminałem nie jest. To zdecydowanie literatura piękna, w której otrzymujemy odwzorowanie współczesnego społeczeństwa”.
smolkosia

Jakub Sieczko, „Pogo” (Dowody)

Jakub Sieczko – lekarz, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, socjolog. Pracuje w jednym z warszawskich szpitali, wcześniej w stołecznym pogotowiu ratunkowym. Był koordynatorem grupy „Medycy na granicy”, która jesienią 2021 roku udzielała pomocy medycznej imigrantom i uchodźcom podczas kryzysu na pograniczu polsko-białoruskim.

„Pogo” to zapis sześciu lat pracy w pogotowiu ratunkowym na warszawskim Grochowie. To opowieść o ludziach jeżdżących karetką, którzy próbują przetrwać w pogotowiu, nie popaść w obojętność lub samodestrukcję. O Warszawie bez pudru. O cichym, niewidowiskowym cierpieniu.

Debiut Jakuba Sieczki, „Pogo”, czytelnicy oceniają na 7,7/10 i piszą:

„Bardzo bezpośrednio napisana opowieść o pracy w pogotowiu ratunkowym. Boleśnie szczera, niezwykle treściwa i porywająco bezpośrednia”.
Goś

„Fenomenalny debiut literacki. Książka krótka, jednak bezpośrednia i treściwa w przekazie. Autor pokazuje różne odcienie pracy ratownika medycznego. Pozycja zdecydowanie warta przeczytania”.
EKL

„Cholernie smutny obraz przepracowanego człowieka, od którego często wymaga się, aby był silniejszy, niż jest w rzeczywistości”.
biebronka

Sławomir Gortych, „Schronisko, które przestało istnieć” (Wydawnictwo Dolnośląskie)

Sławomir Gortych – pasjonat gór, absolwent wydziału stomatologicznego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Prowadzi popularny blog „Zagubiony w Karkonoszach”, gdzie odkrywa przed czytelnikami tajemnice najsłynniejszych dolnośląskich gór. Książka „Schronisko, które przestało istnieć” to pierwszy tom trylogii kryminalnej opowiadającej o burzliwych dziejach Karkonoszy XX wieku.

Bohaterem „Schroniska, które przestało istnieć” jest Maksymilian, młody stomatolog, który jedzie w Karkonosze, by odetchnąć od rodzinnych problemów. Na miejscu dowiaduje się, że jego wuj, właściciel nieczynnego schroniska Nad Śnieżnymi Kotłami, zginął w nieszczęśliwym wypadku. Przed śmiercią z niejasnych przyczyn interesował się losami innego górskiego schroniska, które tuż po II wojnie światowej spłonęło w niewyjaśnionych okolicznościach. Wkrótce Maksymilian zaczyna podejrzewać, że śmierć wuja nie była tylko nieszczęśliwym wypadkiem.

Debiut Sławomira Gortycha, „Schronisko, które przestało istnieć”, czytelnicy oceniają na 7,1/10 i piszą:

„Rewelacyjna książka, ciekawe historie ludzkie plus osadzenie akcji w przepięknej krainie górskiej. Aż chce się tam być i samemu odwiedzać opisane miejsca”.
asik08

„Bardzo cenię sobie książki, które prócz fikcji dają czytelnikowi dużo więcej. Taka jest ta książka. Dzięki opisanej w niej historii Karkonoszy pojawiła się u mnie chęć poznania miejsc, w których jeszcze nie byłam. Z przyjemnością wkrótce wybiorę się nad Śnieżne Kotły”.
Luiza Kyrcz

„W tej książce jest wszystko, co lubię: góry, wojenna i powojenna historia, tajemnica oraz wątki sensacyjno-kryminalne. Czytałam z ogromną przyjemnością”.
Anna

Dawid Góra, „WOPR. Życiu na ratunek” (Muza)

Dawid Góra – redaktor, reporter, wydawca. Autor tekstów o tematyce sportowej i społecznej. Miłośnik literatury, Tatr i kultury czeskiej. Związany z redakcją Wirtualnej Polski.

„WOPR. Życiu na ratunek”, książkowy debiut Dawida Góry, to wstrząsający i poruszający reportaż o pracy ratowników wodnych. O najtrudniejszych akcjach i zawodowej codzienności. O zasadach, które ratują życie, i żywiole, który uczy pokory. Bohaterowie na co dzień bezimienni i anonimowi, którzy przez cały rok ratują życie setkom ludzi, w tej książce otrzymują twarze i głosy.

Debiut Dawida Góry, „WOPR. Życiu na ratunek”, czytelnicy oceniają na 7,1/10 i piszą:

„Dużo pouczających historii, nie każda ze szczęśliwym zakończeniem. Bardzo wartościowa lektura dla osób, które wypoczywają nad wodą i chciałyby uniknąć tragicznych błędów, które popełnili inni”.
Pioter

„Sprawnie napisana, bardzo ważna książka o pracy pełnej poświęceń i pokoleniu lekceważącym siłę żywiołu”.
Jasiek90

„To jedna z tych książek, od której ciężko się oderwać, mimo ciężkiego kalibru napisana w sposób lekki. Każda historia zostawia w czytelniku ślad, uczy myślenia i szacunku do żywiołu, jakim jest woda”.
Du_sia

A teraz – do dzieła. Debiutanci i debiutantki czekają na wasze głosy. Telefony w dłoń!

Zagłosuj w Plebiscycie Książka Roku 2022!


komentarze [13]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Bartosz  - awatar
Bartosz 08.02.2023 13:33
Czytelnik

Nie wiem kto sporządzał liste, ale brakuje mi ,,Złe miejsce" Tomasza Tomaszewskiego. Debiutant, a sama powieść grozy jest genialna.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
AINA  - awatar
AINA 08.02.2023 12:17
Czytelniczka

Co tam lekarze czy ratownicy. Proponuję od razu "Jak hartowała się stal" Nikołaja Ostrowskiego. Bo to klasyk tego gatunku.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Fawaris  - awatar
Fawaris 08.02.2023 12:15
Czytelniczka

Książka o leczeniu psychiatrycznym w Polsce jest moim faworytem, przeczytałam zaledwie jeden rozdział ale jest super!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Kasia  - awatar
Kasia 08.02.2023 10:56
Czytelnik

Z początkujących pisarzy to polecam Nikodem Skotarczak Nikoś Ruletka życia Edyty Skotarczak, wdowy po nim. Świetna książka, a jest już zapowiedziana na ten rok 2 część.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Remigiusz Koziński - awatar
Remigiusz Koziński 07.02.2023 22:35
Redaktor

Patryk Pufelski napisał najbardziej uroczą książkę ubiegłego roku. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Iwona  - awatar
Iwona 08.02.2023 08:51
Bibliotekarka

Zgadzam się  😀 ja jestem zachwycona nią

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Tereda A - awatar
Tereda 06.10.2023 10:34
Czytelnik

A tytuł książki jakiś jest? 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Remigiusz Koziński - awatar
Remigiusz Koziński 06.10.2023 19:49
Redaktor

"Pawilon Małych Ssaków" https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5032997/pawilon-malych-ssakow

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
rude_kadry  - awatar
rude_kadry 07.02.2023 19:10
Czytelniczka

Jeśli "Adela nie chce umierać" nie zdobędzie nagrody, to ja się poddaję. Znalazła się w mojej topce roku! 😍 najlepszy debiut, jaki przeczytałam w życiu!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Batalia  - awatar
Batalia 07.02.2023 18:18
Czytelniczka

Nie rozumiem nominacji Anny Górnej. Książka nudna, rozwleczona, nie udało mi się przez nią przebrnąć. Zwraca uwagę okładką i nazwiskami polecajek ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Baszka  - awatar
Baszka 09.02.2023 18:50
Czytelnik

A mnie się bardzo podobała. Polubiłam głównego bohatera i szwajcarskie tło.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Tereda A - awatar
Tereda 06.10.2023 10:37
Czytelnik

Ja jestem sceptycznie nastawiona gdy na okładce jest wiele zachwytów znanych osób. Przeważnie gniot! 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Konrad Wrzesiński - awatar
Konrad Wrzesiński 07.02.2023 15:30
Redaktor

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post