Starożytny Rzym. Infografiki

Okładka książki Starożytny Rzym. Infografiki Nicolas Guillerat, Milan Melocco, John Scheid
Okładka książki Starożytny Rzym. Infografiki
2021-11-23
2021-11-23
Jakub Jedliński
Historia Rzym Starożytność Infografiki

Okładka książki Człowiek Rzymu Jean Andreau, Jean-Michel Carrié, Andrea Giardina, Jerzy Kolendo, Jean-Paul Morel, Claude Nicolet, John Scheid, Aldo Schiavone, Brent D. Shaw, Yvon Thébert, Paul Veyne, Charles R. Whittaker
Człowiek Rzymu Jean Andreau, Jean-...

Książki tego typu są dla mnie niczym narkotyk. Drogie, w sumie mało przydatne, a do tego wiem, że mi się nie spodobają. Dlaczego? Bo próba napisania szczegółowego, a jednocześnie zwięzłego kompendium z dziejów Rzymu wymaga wielu lat pracy. A mimo to, za każdym razem, gdy widzę taki zbiorek nie mogę się powstrzymać i go kupuję, po czym z masochistyczną radością wypisuję znalezione błędy.
Tym razem... było dokładnie tak samo. Już sama idea książki jest dziwna - sporządzenie statystyk z epoki, do której mamy dosyć ograniczony zasób źródeł jest dosyć karkołomne, żeby nie powiedzieć, bezsensowne. Autor postanowił jednak tak zrobić i zwyczajnie uznał, że znalezione dokumenty stanowią wystarczającą próbę. Przez to doszło do absurdalnych wręcz kwiatków: uznał np., że 90% miejskich niewolników zdobywało wolność. Faktycznie, większość zachowanych dokumentów dotyczy ich sprzedaży lub uwolnienia. Ale co z setkami tysięcy niewolników, których żadne dokumenty nie wymieniają, bo byli anonimowymi robotnikami kupowanymi hurtem po zwycięskiej wojnie? Podobne zarzuty można postawić prawie każdemu zestawieniu znalezionemu w tej książce. Kolejnym jest czytelność diagramów - niekiedy, coś co można by ująć w dwa zdania zastąpiono kilkoma punktami w legendzie. Można powiedzieć, że autor osiągnął mistrzostwo w trudnej sztuce komplikowania spraw prostych. Do tego dochodzi MASA błędów rzeczowych, których popełnienia nie przystoi zawodowemu historykowi. Po jednorazowym przeczytaniu tej książki znalazłem twierdzenia że:
- gęstość zaludnienia Egiptu (prowincji, której znaczną cześć pokrywały pustynie) była prawie 6 razy większa niż Italii (s. 15)
- cesarze nie zrzekali się tytułu konsula (s. 46)
- praktyka tworzenia dynastii przez adopcję zaczęła się w III wieku, podczas gdy praktykowano to już za dynastii julijsko-klaudyjskiej (s. 51)
- Aurelian został skazany na "damnatio memoriae", podczas gdy zaliczono go po śmierci w poczet bogów (s. 53)
- ustawienie "w szachownicę" zostało wprowadzone za czasów Gajusza Mariusza (s. 79)
- Wizygoci służyli w armii rzymskiej już w I wieku, podczas gdy pierwsze wzmianki o nich to IV wiek (s. 93)
- triera i trirema to różne typy okrętu, a w dodatku uważa, że trirema (trójrzędowiec) to inna nazwa diery (dwurzędowca) (s. 101)
- przesunął datę I wojny pontyjskiej o 20 lat, a III o 11, ale w drugą stronę, przez co III wojna pontyjska była przed I! (s. 106)
- konsul Warron zginął pod Kannami, a Paulus zbiegł (było odwrotnie) (s. 119)
- Rzymianie przestali walczyć w szyku falangi po bitwie pod Kannami, podczas gdy nie stosowali go oni co najmniej od V w. p.n.e. (s. 119)

No, ponarzekałem trochę. Na szczęście, są też zalety. Ładnie i czytelnie przedstawiono plany kilku kampanii, miejsc stacjonowania legionów i strukturę rzymskiego budżetu. Bardzo spodobał mi się też cennik rzeczy codziennego użytku w porównaniu do zarobków robotnika, plan miasta Rzym, kalendarz świąt, rozpiska ekwipunku legionisty i szlak bojowy legionów. Ogólnie, to pomysł na książkę był świetny, a niektóre informacje są bardzo użyteczne i wygodnie podane. W dodatku, to bardzo wygodna lektura do czytania na wyrywki - gdy mamy 5 minut możemy otworzyć ją na losowej stronie i znaleźć coś ciekawego. Zatem potencjał był, ale dziwne założenia i ewidentna niedbałość w wykonaniu mocno osłabiły efekt.

"Jednym z dobrodziejstw podboju świata przez Rzymian było wprowadzenie denara jako wspólnej jednostki monetarnej handlu i systemu podatkowego."

Antyczny Rzym przedstawiony w obrazowej narracji ujawnia niezwykłe klimaty, imponujące dzieje, wyjątkowe dokonania i znaczący wkład we współczesną cywilizację europejską. Wizualna projekcja potęguje znajomość wiadomości i pozostaje w pamięci na dłużej. Czytelna, przejrzysta i atrakcyjna oprawa graficzna, utrzymana w spokojnej pastelowej kolorystyce, na neutralnym tle. Wyłuskuje najistotniejsze, uwzględnia minimalną ilość tekstu, aby kilkoma rzutami oka odbiorca poczuł się swobodnie w rysunkach, mapach, ikonach, przekrojach, porównaniach, chronologiach, hierarchiach, schematach i wykresach. Przemyślana architektura informacji, łatwo poruszać się po jej obszarach i zajmująco poszerzać horyzonty. Każdy rozdział dysponuje zwięzłym i zrozumiałym wprowadzeniem, kluczowymi informacjami, ciekawymi wyjaśnieniami, usytuowaniem w czasie i terminologii.

Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2022/02/starozytny-rzym-infografiki.html

Punkty przyznaję za oryginalny pomysł zastosowania bardzo nowoczesnego sposobu prezentacji informacji do historii (i to starożytnej!). Kilka infografik zupełnie do mnie nie przemówiło (moim zdaniem nietrafiony sposób prezentacji),zdarzają się też grafiki przeładowane informacjami, wręcz nieczytelne. Polecam każdemu miłośnikowi historii starożytnej, ponieważ systematyzuje informacje i pokazuje ich szerszy kontekst (np. przestrzennie, czasowo, finansowo).

• Historyczne
  • Historia/Popularnonaukowe