AGORA

Wywodzący się z różnych krajów historycy, których gronu przewodzi Andrea Giardina z Rzymu, podzielili wielką tematykę tej książki na rozdziały poświęcone nie człowiekowi w ogóle, lecz różnym rolom, jakie on w owej cywilizacji odgrywał. Oglądamy kolejno obywatela i polityka,kapłana prawnika,żołnierza,niewolnika, wyzwoleńca, chłopa ,rzemieślnika,kupca, człowieka ubogiego i wreszcie rozbójnika. Nie są to postacie nieruchome. Autorzy uwydatniają ich ewolucję w długich przestrzeniach czasu.
Pilnują też, by nie przedstawić jako roztrzygnięte, co jest ciągle przedmiotem debaty, bo przecież zwłaszcza dziś w interpretacjihistorii antycznej wiele się zmienia. Wprowadzają nas w gęstwinę owych dociekań, co jest jednym z walorów książki.
W ostatnim zaś rozdziale czytamy o genezie humanitas, właśnie tego rzymskiego ideału, który leży u podstaw naszego również dążenia do współpracy wielu narodów"

źródło: http://pl.shvoong.com/books/classic-literature/1955289-cz%C5%82owiek-rzymu/#ixzz38pW0uYAy

Elevander | 2016-08-14
Przeczytana: 13 sierpnia 2016

"Człowiek Rzymu" nie jest kolejnym opracowaniem życia codziennego takim, jak np. "Życie codzienne w Rzymie w okresie rozkwitu cesarstwa" Carcopino. Każdy z Współautorów tej pracy w swoim rozdziale opisał jakąś grupę ludności, zawód, czy stan. I tak obok np. żołnierza, czy prawnika pojawiają się też rzemieślnicy, czy rozbójnicy, a więc grupy społeczne, którym nie poświęca się w badaniach nad antykiem zbyt dużej uwagi. W odniesieniu do większości omawianych grup można powiedzieć, że trzeba się w źródłach "dokopywać" do wiedzy o nich i wydobywać ją spod opinii elit na ich temat. Bardzo ciekawie zostało to ukazane w rozdziale o rzemieślnikach, co do których warstwy wyższe zawsze nastawione były negatywnie i których obraz w źródłach jest wyjątkowo mocno wypaczony przez tego typu stereotypy.

Właśnie ukazanie rzesz ubogich (wolnych i niewolników) niejako przy pracy stanowi według mnie dużą zaletę tej książki. Tylko w pierwszych rozdziałach (1. Obywatel, polityk; 2. Kapłan; 3. Prawnik)...