Bolesław Chrobry. Król Polski, przyjaciel i wróg cesarzy

Okładka książki Bolesław Chrobry. Król Polski, przyjaciel i wróg cesarzy Mariusz Samp
Okładka książki Bolesław Chrobry. Król Polski, przyjaciel i wróg cesarzy
Mariusz Samp Wydawnictwo: Lira historia
historia
Lira
2021-11-22
2021-11-22

Pierwszy król Polski. Życie i dzieło

Bolesław Chrobry był synem Mieszka I. Jako dziecko przebywał w roli zakładnika na dworze cesarskim w Niemczech. Wyniósł z tego pewne korzyści, poznając język, kulturę i politykę sąsiada.

Po powrocie objął rządy nad krajem. Był władcą silnym i bezwzględnym. Organizował liczne wyprawy na prawie wszystkie strony, jak widzimy na mapie. Pominął jedynie morskie wojaże. Przez wiele lat "nie rozstawał się z koniem i mieczem", jak pisze autor. Dzierżył władzę prawie absolutną, gdyż wrogów wybijał w pień. Potrafił pozbyć się też sprzymierzeńców. Łamał traktaty pokojowe a mimo to odnosił sukcesy w polityce międzynarodowej. Zjednoczył ziemie polskie i doczekał się koronacji, niestety niedługo przez śmiercią. Miał co najmniej siedmioro dzieci.

Dzięki temu tytułowi odświeżyłam sobie szkolną wiedzę. Przyznaję, że podręczniki były na tyle nudne, że niewiele zapamiętałam z wyuczonej historii. Dopiero teraz, gdy czytam powieści historyczne oraz publikacje popularnonaukowe, zaczyna mnie to interesować, bo nie muszę wkuwać na klasówkę.

Najbardziej zszokowały mnie kary jakie Bolesław zarządził dla osób dopuszczających się zdrady małżeńskiej i nie przestrzegających postu.

Wiele w tej historii jest domysłów, gdyż nie oznaczono w tekstach źródłowych dokładnych miejsc i dat pewnych wydarzeń. Przeszło tysiąc lat to szmat czasu i trudno teraz odtworzyć szczegółowe informacje. Autor posiłkował się głównie kronikami merseburskiego biskupa Thietmara, relacjami Galla Anonima oraz rosyjską "Powieścią minionych lat" i czeską publikacją "Kosmasa Kronika Czechów".

Książka o pierwszym królu Polski napisana jest bardzo przystępnym językiem. Nawet tłumaczenia średniowiecznych tekstów są zrozumiałe. Ilość pracy jaką autor włożył w przygotowanie publikacji ilustruje ponad 70 stron przypisów. Na końcu książki mamy też mapę ówczesnej Polski i tablice genealogiczne.

Zdecydowanie jest to książka warta uwagi. Informacje same zapadają w pamięć, sposób ich przestawienia przemawia do wyobraźni. Tam gdzie nie było pewności co do jakichś faktów autor napisał to wprost. Potrafił zainteresować mnie postacią króla to już coś.

Bardzo ciekawa książka. Nie będę tu opisywał kim był Chrobry ;) A co do książki w ciekawy i nie mega naukowy sposób przedstawiona biografia władcy. Nie czyta się tego jak typowej książki historycznej, dlatego ma to coś. Dla mnie, wszystkie książki autora czyta się bardzo fajnie. Polecam.

Za takie książki kocham historie. Ja nie jestem żadnym specjalistą, po prostu ją lubie. Zawsze chciałem ją rozwijać, i dzięki takim książkom jest to możliwe. Wspaniałe przedstawienie władcy Polski i jego życia, wojen, relacji rodzinnych i nie tylko. Nie ma nudy, język jest bardzo ławy, szybko się czyta. CZUĆ, ŻE COŚ SIĘ ZAPAMIĘTUJE. Naprawdę gratulację dla autora i oby więcej takich książek.

„Bolesław Chrobry. Król Polski, przyjaciel i wróg cesarzy” Mariusza Sampa to biografia pierwszego króla Polski, króla walecznego, sprawiedliwego, potężnego i dobrego, co czyniło go wręcz ideałem średniowiecznego władcy.
Z kart książki wyłania się obraz jednego z najbardziej wojowniczych monarchów w dziejach naszego kraju. Wytrawnego polityka, świetnego wodza i stratega, który nie tylko prowadził aktywną politykę zagraniczną, zarówno tę na drodze dyplomacji, jak i również tę wojenną. Wygrywał wojny, podbijał sąsiadów, zawierał i zrywał sojusze, poszerzał terytorium swojego państwa, ostatecznie zerwał zależność Polski od Cesarstwa. Wprowadził Polskę do grona europejskich królestw, a dynastię Piastów na salony koronowanych głów.
Doprowadził do ostatecznej chrystianizacji kraju, który gruntownie zreorganizował gospodarczo i politycznie, co ugruntowało pozycję państwa na arenie międzynarodowej.
Niesamowicie lekko czyta się tę biograficzną opowieść. Oczywiście jest trochę „gdybania”, ale już sam autor na wstępie zaznacza, że historycy dysponują znikomą ilością materiałów źródłowych i niektórych wiadomości nie da się zweryfikować. Ten swoisty koktajl faktów i legend smakuje nad wyraz smacznie i zostawia nas w naprawdę dobrym nastroju. Duży plus za sporą ilość przytaczanych cytatów z dostępnych materiałów źródłowych, które są w tej analogii niczym palemka na szklance.

Współpraca recenzencka.

• Średniowiecze