Okładka książki Pionierzy w stepie? Kazachstańscy Polacy jako element sowieckiego projektu modernizacyjnego Jerzy Rohoziński
Jerzy Rohoziński Wydawnictwo: Instytut Pileckiego historia
historia
Instytut Pileckiego
2021-01-01
2021-01-01
Kazachstan ZSRR Przesiedlenia Polaków historia Kazachstanu Azja Centralna Kolonizacja

“Pionierzy w stepie? Kazachstańscy Polacy jako element sowieckiego projektu modernizacyjnego” autorstwa dr Jerzego Rohozińskiego specjalizującego się właśnie w tym regionie. Już na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że książkę wyróżnia nieszablonowe podejście do zsyłek Polaków autora, mamy tutaj mitologię pionierską, aniżeli martyrologię, która dominuje w polskiej historiografii. Gdy my płaczemy nad rodakami z daleka, oni wspominają, jak to zaorali pierwsza bruzdę na stepie i jako pierwsi oswoili te ziemie.

Książka jednak wbrew tytułowi stawia raczej na sam aspekt modernizacji kazachskiego stepu, a Polacy są jedynie elementem tej modernizacji, na którą zwrócono trochę więcej uwagi. Faktycznie jest to historia przemian tego regionu na przestrzeni XIX i XX wieku, kolonizacji rosyjskiej, przymusowego odchodzenia Kazachów od rolnictwa koczowniczego, milionów ofiar tej polityki oraz zsyłek Polaków, Niemców, ludów kaukaski i dziesiątek innych wydarzeń wstrząsających zazwyczaj spokojnym stepem. W całym tym cyklu dziejów najciekawsza jest pewna komplementarność badań jak i działań schyłkowego caratu, jak i sowieckich decydentów, a całość idealnie spleciona jest eurazjatyckimi teoriami o samokolonizowaniu się Rosji.

Autor poświęcił tez prawie cały rozdział religii w czasach sowieckich, jej prześladowaniom oraz temu jak narody Kazachstanu zaadaptowały się do tych warunków i jak wytworzył się swego rodzaju “podziemny ekumenizm”. Zwrócono uwagę także na sytuację mahometan, którzy także nie mieli łatwo, ale mimo to tworzyli odpowiednie instytucje jak wędrowni czy kołchozowi mułłowie czy też rozwinęli bractwa sufickie.

Dla fanów KINA, szczególnie ciekawy może być watek Koreańczyków z Kazachstanu oraz ich strategii adaptacyjnych, które pozwoliły im zdobyć bardzo wysoką pozycję w hierarchii narodów Kazachstanu.

Podsumowując książka jest dobrym kompendium wiedzy na temat przemian dotykających Kazachstan w XIX I XX wieku oraz nakreśla miejsce Polaków w tym skomplikowanym procesie.

• Biblioteka