Gistoria Gruzji
historia
Bauero

Gruzja leży na granicy oddziaływania wielu kultur i religii. Dlatego Gruzini w swej długiej i niezwykle barwnej historii musieli nieraz dokonać decydujących wyborów. Przyjmując w IV wieku chrześcijaństwo, wymknęli się wpływom irańskiej kultury, a tworząc własny alfabet, zbudowali swoją, odrębną od ormiańskiej, tożsamość. Nie roztopili się w bizantyjskim tyglu, mimo wielkiego wpływu tej kultury na potomków Kartlosa. Przetrwali arabskie panowanie i najazdy Turków seldżuckich.

Opowieść zaczyna się w późnej starożytności, w czasach bizantyjsko-perskiej rywalizacji i stopniowej emancypacji stref buforowych: Armenii i Iberii (Kartlii). Następnie przenosi czytelnika do czasów podbojów arabskich w regionie i późniejszego zjednoczenia ziem gruzińsko-abchaskich pod władzą dynastii Bagratydów. Wreszcie przybliża okres szczytu gruzińskiej potęgi – panowanie Dawida Budowniczego i jego prawnuczki Tamary w XII i XIII wieku. Monarchowie ci budzili zachwyty krzyżowców i przerażenie muzułmanów. Tę złotą epokę w dziejach Gruzji przerywa mongolska inwazja.

źródło opisu: http://www.wydawnictwopoznanskie.com/PL-H4/zapowiedzi.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwopoznanskie.com/PL-H4/zapowiedzi.html

Balcar | 2016-05-01
Przeczytana: 01 maja 2016

Z wielkim zaciekawieniem sięgnąłem po książkę Jerzego Rohozińskiego i niestety, muszę przyznać, że lekko się rozczarowałem. Zacznę może od zalet pracy. Niewątpliwie widać, że autor wie o czym pisze, bibliografia jest bardzo bogata - można w niej znaleźć pozycje anglo, niemiecko, francusko,rosyjsko i polskojęzyczne. Rohoziński często cytuje także gruzińskich naukowców, nie boi się formułować własnych tez. Po zdjęciach widać również, że autor odwiedził miejsca o których pisze. Wielka szkoda, że w książce nie pojawia się ani jeden przypis, jak rozumiem tak chyba chciało wydawnictwo. Książka zawiera irytujące błędy, które nie umkną laikowi, który wnikliwie czyta książkę. I tak na przykład na dwóch kolejnych stronach książki, znajdujemy różne daty panowania Tigranesa II, a śmierć Wachtanga Gorgasali została przesunięta w czasie o 20 lat. Denerwują też pojawiające się "literówki", przykładowo: Mesrop - Mesrob, Wachtang - Wachtag. No i najpoważniejszy zarzut. Podczas lektury często miałem...

rzepka | 2019-03-26
Przeczytana: 17 marca 2019

Och co za książka, jakże chaotyczna. Jakże ciekawa i wkurzająca - rzadki miks. Ktoś może powiedzieć, że to Gruzja w pigułce, bo również potrafi zachwycić i wkurzyć :).
Zalety:
- uważny czytelnik po lekturze książki będzie wiedział naprawdę dużo o początkach Gruzji,
- uważny czytelnik będzie rozumiał dokonania narodu gruzińskiego: alfabet, religię, kalendarz
- uważny czytelnik zrozumie przebogatą historię Gruzji, uwikłań polityczno - strategicznych między potęgami starożytno - średniowiecznego świata
- uważny czytelnik lepiej będzie rozumiał geografię Kaukazu i okolic, będzie rozumiał rolę tego miejsca jako zapalnika wielu wojen
Natomiast mało uważny czytelnik będzie czytał tę książkę i drapał się po głowie. Autor potrafi przez wiele stron snuć dywagacje na temat początków kościoła gruzińskiego, świętych, klasztorów, różnic interpretacji wiary, powiązań z Syrią i Konstantynopolem, snuć rozważania w jakim języku mówiło 12 mnichów itd, a potem porzucić ten wątek i przejść do...

slymsc | 2018-11-26
Zatoxu | 2018-07-07