Najpiękniejszy klejnot w carskiej koronie

Okładka książki Najpiękniejszy klejnot w carskiej koronie Jerzy Rohoziński
Okładka książki Najpiękniejszy klejnot w carskiej koronie
Jerzy Rohoziński Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog historia
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Akademickie Dialog
Data wydania:
2018-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2018-01-01
Język:
polski
ISBN:
9788380027640
Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
126
96

Na półkach:

Ciężko tą książkę przypisać jakiejś jednej konkretnej kategorii, trochę to reportaż, trochę to książka historyczna, może trochę to "groch z kapustą":),nie za dobra ale też nie zła.... ot taka książka do przeczytania, z dużą ilością ciekawostek historycznych z trenów obecnej Gruzji.

Mnie osobiście zaskoczyło to, że chrześcijaństwo bardzo szybko rozprzestrzeniło się na obszarach obecnej Gruzji i Kaukazu, nie tylko w Gruzji "właściwej", gdzie przetrwało do czasów współczesnych, ale też w Abchazji i Czerkiesji, gdzie później pod naporem Islamu (głównie Osmanów) zostało wyeliminowane. Tym większy mam podziw dla Gruzinów, że wytrwali przy swojej kulturze i wierze, skoro jeszcze pod koniec w XVII w. z samej Megrelii wywożono rocznie po 12 tyś. niewolników (bo byli niewiernymi) do Persji i Turcji (str.32). Tych niewolników z obszaru Gruzji (który był głównym terenem " łowów" niewolników/niewiernych) musiało być naprawdę dużo skoro w języku awarskim zakorzeniło się słowo "gorgi" (Gruzin) na określenie jeńca czy niewolnika (str. .69). Tym bardziej to smutne, że często organizatorami tych niechlubnych "łowów" byli Adżarowie (gruzińska grupa etniczna),którzy sami wcześniej ulegli Osmanom i musieli wyprzeć się chrześcijaństwa na rzecz Islamu i "polować" na niewiernych niewolników a wcześniej współbraci ..... Jak wysoko była rozwinięta kultura Gruzji w średniowieczu świadczy to, że w XI w. do Kijowa w celu budowy świątyni przybyli Grecy i Abchzi. Abchazi z Gruzinami zbudowali silne państwo które od XI do początków XIII w. sukcesami opierało się Tukom Seldżuckim i brało czynny udział w polityce bliskowschodniej. Natomiast Abchazi Islamowi ulegają dopiero w XVII-XVIII w. ponieważ przejście na Islam stanowiło silną "polisę ubezpieczeniową od sprzedania do Tureckiej niewoli. Jak widać nie tylko Rzeczpospolita w tym okresie była dostarczycielem niewolników do Imperium Osmańsego, ale wszystkie graniczne tereny zamieszkane przez innowierców.

Dlatego w tym kontekście nie dziwi mnie, że podbój Kaukazu i Gruzji, a później utrzymanie tych terenów o czym głownie rozpisuje się autor tej książki, przychodziło Rosjanom stosunkowo łatwo jak na tak trudny teren, dotyczy to zwłaszcza w pierwszego okresu, czyli od końca XVIII w. i początku XIX w. Nie dziwi mnie, że Gruzja mając za sąsiada Turcję wolała wpaść w Rosyjską orbitę wpływów, przynajmniej mieli względnie dużą walność wyznania, a proceder handlu niewolnikami był bardzo ograniczony - czasami tyle i aż tyle wystarczy.
Książka warta przeczytania, ale jak dla mnie trochę za bardzo chaotyczna, ale za to z dużą ilością ciekawostek, które sprawiają, że czyta się szybko i przyjemnie.

Ciężko tą książkę przypisać jakiejś jednej konkretnej kategorii, trochę to reportaż, trochę to książka historyczna, może trochę to "groch z kapustą":),nie za dobra ale też nie zła.... ot taka książka do przeczytania, z dużą ilością ciekawostek historycznych z trenów obecnej Gruzji.

Mnie osobiście zaskoczyło to, że chrześcijaństwo bardzo szybko rozprzestrzeniło się na...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    7
  • Chcę przeczytać
    5
  • Posiadam
    2
  • Nie posiadam - przeczytane
    1
  • PODRÓŻE 2019.01
    1
  • E-booki
    1
  • Historia Kaukazu
    1
  • Historia Rosji
    1
  • Historia Gruzji
    1
  • HISTORIA
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Najpiękniejszy klejnot w carskiej koronie


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne