Historia kawy, czyli opowieść o najważniejszym napoju świata

Okładka książki Historia kawy, czyli opowieść o najważniejszym napoju świata Izabella Wit-Kossowska
Okładka książki Historia kawy, czyli opowieść o najważniejszym napoju świata
Izabella Wit-Kossowska Wydawnictwo: Wydawnictwo SBM historia
historia
Wydawnictwo SBM
2021-08-10
2021-08-10

Okładka książki Dwoje na huśtawce czyli zrozumieć związek Aleksandra Capiga, Agata Cieślar Cieślar, Joanna Drosio-Czaplińska, Angelika Gumkowska, Jacek Masłowski, Anna Maziuk, Marta Niedźwiecka, Marzena Olędzka, Piotr Pietucha, Izabella Wit-Kossowska, Bartosz Zalewski, Bogdan de Barbaro
Dwoje na huśta... Aleksandra Capiga, ...

Bardzo aromatyczna książka.

Myślę, że dostajemy od niej to, czego oczekujemy. Opowieść o niebanalnej kawie, która jest niemalże w każdym domu i każdy ma jej ulubioną wersję. Czy to klasyczną, czarną, sypaną lurę czy bardziej ekstrawagancką americano uzyskaną metodami przelewowymi.
Nie mniej jednak, to małe ziarenko przeszło długą, trudną i zadziwiającą drogę, abyśmy dzisiaj mogli kosztować tak wiele rodzajów nieprzecenionego czarnego złota.

Mały, niemały bohater, który skrywa sobie nie tylko pobudzającą kofeinową moc, ale też ogromną moc historii.

Bardzo aromatyczna książka.

Uwielbiam kawę ☕ ❤
Nic więc dziwnego, że od córki dostałam tę książkę w prezencie gwiazdkowym. Do czytania przy kawie i świątecznych ciastach🎄
Książka jest świetna. Składa się z kilku rozdziałów, które opisują m.in. pochodzenie kawy i legendy związane z jej narodzinami, sposoby jej rozprzestrzeniania się po świecie, mity, przesądy i zakazy związane z piciem kawy, różne sposoby jej parzenia np. kawa po turecku, po arabsku, americano, caffe
latte, espresso, Irich coffee, cappuccino itd. Można tu poczytać o najdroższej kawie świata kopi luwak oraz o różnych urządzeniach do parzenia "czarnego zlota", czyli kawy.
Znajdziecie tu także opisy najstarszych i najsłynniejszych kawiarni na świecie oraz relacje o ludziach kochających kawę. Jest także miejsce na kawę w literaturze i filmie.
Czytanie tej książki było dla mnie prawdziwą przyjemnością. Zawarte tu ciekawostki zainteresowały mnie, zaintrygowały.
Czy wiecie, że kawę można pić z solą?
Czy wiecie, że najstarsza kawiarnia we Włoszech działa nieprzerwanie od 300 lat?
Takich informacji jest tu dużo więcej!
Czytajcie.
Najlepiej przy kawie☕, bo ten napój to energia i przyjemność 😍

Uwielbiam kawę ☕ ❤

Bardzo przyjemna książka, wypełniona ciekawostkami na temat historii kawy, sposobów jej zaparzania, jej słynnych miłośników i nie tylko. Styl jest bardzo przystępny, przytaczane fakty poparte bibliografią, a całość dopełniona pięknymi ilustracjami.
Trochę przeszkadzało mi przesadne uwielbienie, jakie autorka okazuje nie tylko "odpowiednio" parzonej kawie, ale zwłaszcza słynnym osobom, które się w niej rozsmakowują. Każdy znany człowiek, który lubi kawę, staje się nagle w jej oczach nie tylko wybitnym specjalistą w swojej dziedzinie, ale także niepodważalnym autorytetem, co po pewnym czasie robi się po prostu męczące. Nie podoba mi się też, że w zakończeniu autorka pisze, że kawę będzie się pić "do końca świata i jeden dzień dłużej". To zdanie powinno moim zdaniem pozostać zarezerwowane dla bardziej szlachetnej inicjatywy.
Mimo tych drobnych, acz irytujących szczegółów, ogólnie uważam "Historię kawy" za bardzo sympatyczną, a przy tym wartościową książkę, nie tylko dla miłośników "czarnego złota".

• 053 Kulinaria
  • Popularnonaukowe
  • 👁: ★☆☆☆☆
  • Literatura faktu
  • Kulinaria itp.

Izabella Wit-Kossowska Historia kawy, czyli opowieść o najważniejszym napoju świata Zobacz więcej