Naznaczony. Niki Lauda

Sine Qua Non
2020-11-12
2020-11-12
Bartosz Sałbut

SQN wydało książkę na tak niskim poziomie? Dla fanów F1 obowiązkowa, ale brak korekty razi.

Niesamowita biografia niesamowite człowieka. Jego kariera wyścigowa jest jednak tylko tłem do opowieści o postaci jaką Lauda był i jej wpływie na otoczenie. Z książek o F1 po polsku to jedna z lepszych pozycji.

Dogłębna, wypełniona wieloma opiniami, ciekawostkami i historiami biografia Nikiego Laudy - jednego z najlepszych kierowców F1 w historii. W książce wielokrotnie podkreślano takie cechy trzykrotnego mistrza świata, jak pragmatyzm, zdolności analityczne i nieustanne dążenie do perfekcji w każdej dziedzinie, za jaką tylko się zabierał. Autorowi rzeczywiście udało się opisać geniusz Laudy, objawiający się nie tylko w jego karierze kierowcy wyścigowego, lecz także w biznesie, radzeniu sobie z problemami oraz w relacjach międzyludzkich, które w życiu austriackiego sportowca pełniły niemałą rolę. Biografia wychodzi zdecydowanie poza sam aspekt sportowy życia Laudy, pokazując, czym zajmował się on po jej zakończeniu. Niki Lauda był z pewnością nieprzeciętnym człowiekiem, a niniejsza pozycja stanowi świetną okazję do poznania, jakie atuty i zdolności umożliwiły mu zdobycie tak wielu sukcesów w życiu.

Bardzo ciekawa opowieść o życiu nie tylko w świecie motorsportu jednego z najbardziej ambitnych i bezkompromisowych kierowców w historii Formuły 1. Dla fanów pozycja obowiązkowa.

Żadna ksiązka nie wywołała u mnie tylu emocji co ta biografia. Jestem dosłownie zachwycona, nie pamiętam kiedy sobie dawkowałam książikę, bo tak nie chciałam jej kończyć. Niesamowite uczucie. W polskim wydaniu jest sporo błędów redakcyjnych, ale za połową jakość już się stabilizuje. Warto przymknąć na to oko, bo treść jest warta poznania.

Niki to był niesamowity facet, więc i opowieść o nim musi taka być. Świetna konstrukcja książki, dużo wplecionych wypowiedzi, zachowana chronologia i spójność, jednocześnie skupienie się na tym co istotne i ciekawe.

Świetna lektura, polecam każdemu, ponieważ Lauda jest bardzo inspirującą postacią, jednak przyznam, że ciężko będzie się w nią wczuć nie mając zupełnie pojęcia o F1.

Niki to był niesamowity facet,...

"Jak bolidy czas przyspieszał, ojciec puszczał mi Jak Niki Lauda płonie w '76 na Nürburgring (...)Goi się powoli, ale będziesz mistrzem świata
To życie, ciężka waga i najtwardsza walka.Często się upada, wstawaj tak jak Niki Lauda..." ~ Pezet, Intro
Ostatnio we wtorek mignął mi odcinek Wojewódzkiego z jakoś Ekipą i tak ich sobie posłuchałam i się przeraziłam jakich idolów ma obecnie młodzież 🤦. W biografii Laudy jest dość trafny moim zdaniem cytat pod którym się podpisuje obiema rękoma i nogami" Gdy słyszę, jak nazywa się dzisiaj kogoś gwiazdą albo legendą, to aż mnie skręca. Dzisiaj gwiazdą jest każdy aktor trzeciej klasy z durnej opery mydlanej albo uczestnik reality show. To absurdalne. Może i jestem staroświecki, ale dla mnie gwiazdą jest ktoś znany na całym świecie, ktoś, kto osiągnął coś naprawdę wielkiego"
I Lauda to osiągnął wrócił po 42 dniach na tor od wypadku w którym mógł stracić życie. Ba, parę lat później był w stanie zdobyć mistrzostwo świata jeszcze. Z takich ludzi jak on czy Kubica należy faktycznie podziwiać i brać przykład z ich uporu, determinacji. Nie wiem czy ogladaliście kiedyś film o Laudzie o tytule Wyścig, ale jeśli nie to serdecznie polecam. Jest nie tylko dla fanów F1. W przystępny sposób prezentuje walkę Laudy z Huntem. No i można bezkarnie sobie popatrzeć na Chrisa Hemswortha 🤫🤤
‌Natomiast wracając do tej biografii zszokowało mnie jak despotycznie został tutaj zaprezentowany Enzo Ferrari i to,że nie czekając na to czy Lauda wróci, znalazł sobie innego kierowcę na jego miejsce. Ja wiem biznes jest biznes,ale i tak 😳, mimo całej mojej miłości do Ferrari. No i nie wiedziałam,że Lauda faktycznie kiedyś powiedział na bolid Ferrari,że to "kupa złomu" 🤣. Myślałam,że to zostało wymyślone jedynie na potrzeby filmu.
W początkowej fazie książki przerażała mnie, nawet jako fanki F1 ilość technicznych zagadnień. Zdecydowanie uważam że książka nie straciła by na wartości gdy byłoby ich mniej. Pomimo to,że wolę biografie w formie wywiadów nie czytało mi się tej książki źle. Dowiedziałam się paru cennych informacji. Za minus tej książki uważam jednak dużo ilość literówek,ale to takich ewidentnych. Nie wiem jak jest w wersji papierowej,ale tutaj mnie to poraziło.

Jeśli mnie pamięć nie myli to Niki Lauda był obok Michaela Schumachera pierwszym kierowcą Formuły 1, o którym słyszałem. Teraz, będąc wieloletnim fanem tego sportu miałem możliwość przeczytać książkę poświęconą 3-krotnemu mistrzowi świata w języku polskim. Niestety, nasze wydanie poza naprawdę piękną okładką i charakterystycznym, dla głównego bohatera, czerwonym kolorem na grzbiecie zawiera wiele literówek i błędów stylistycznych. Nie przeszkadza to w odbiorze, ale niedostyt pozostaje. W tym względzie to jedna z najsłabszych książek traktujących o F1. Jeśli chodzi o treść to można powiedzieć, że jest to laurka dla jednego z najbardziej charakterystycznych (nie tylko przez blizny po wypadku z 1976 roku),ale i prostolinijnych postaci w świecie F1. Napisana przez dziennikarza, który wokół Laudy kręcił się przez niemal całą karierę książka skupia się, co nie jest zbyt częste, nie na całym życiu głównego bohatera, ale jedynie na karierze sportowej i o życiu po sportowej emeryturze. Nie jest to pozycja dla wszystkich z uwagi na to, że od razu zostajemy wrzuceni na tory wyścigowe bez zbędnego wprowadzenia. Dlatego znajomość nazwisk, niektórych wydarzeń czy zrozumienia tego jak zbudowany jest samochód F1 może okazać się nieodzowna. Jednak dla fana to zdecydowanie pozycja obowiązkowa, która na półce będzie wyglądać doskonale. Historia Nikiego Laudy opisywana jest najczęściej poprzez wypowiedzi różnych ludzi związanych ze światem wyścigów co sprzyja wielu naprawdę interesującym anegdotom. Na koniec pokusiłbym się o stwierdzenie, że "Naznaczony. Niki Lauda" pozwala wierzyć i mieć nadzieję, że szczerzy i nienoszący masek prawdziwi ludzie istnieją.

Kompletna biografia jednego z najlepszych w historii, pokazująca zarówno kulisy padoku, relacje z różnymi ludźmi i niepowtarzalny charakter Nikiego.

książka rewelacyjna jeśli chodzi o treść , ale może być spowodowane ,że Lauda była tak barwną i wyrazistą osobą

Na ocenę książki o życiu Nikiego Laudy wpływają dwie składowe oceny. Jedna to sama treść, którą prezentuje nam dziennikarz wyścigowy Maurice Hamilton. Druga część oceny to tłumaczenie i przede wszystkim korekta przed wydaniem w wykonaniu SQN. Obie oceny Są w tym wypadku tej samej wartości i przedstawiają się następująco:

TREŚĆ: 7/10.
Jeśli piszesz książkę o historii życia swojego przyjaciela, chąc nie chcąc będziesz mniej obiektywny niż osoba, która go nie zna. Historię rozpoczynamy od momentu wkroczenia Nikiego do świata wyścigów. Maurice przytacza wiele wypowiedzi innych osób, związanych ze sportami wyścigowymi, które widać że szanowały Laudę za to jaki był. A był sporym draniem, który był bardzo specyficzny. Rzadko kiedy spotkamy negatywną wypowiedź o głównym bohaterze. To też w pewien sposób pokazuje jego obraz: był jaki był, ale jednak wszyscy go szanowali. Czasem przez sezon przechodzimy powoli, by jego środek przepędzić jak bolid by końcówkę sezonu przejść pieszo.
Ale za to jak przychodzi ocena korekty wydawnictwa…

WYDANIE: 1/10.
Powiedzieć że do korekty przed puszczeniem do druku wkradł się chochlik, to nic nie powiedzieć. Każda, KAŻDA(!) strona posiada błąd stylistyczny, językowy, interpunkcyjny. Na początku strony dowiadujemy się, że Ferrari piszemy dużą literą, by chwilę później ferrari stało się małą literą. Taki błąd tyczy się każdego zespołu i tak: McLaren czasem jest mclarenem. Czasem nawias rozpoczynamy (okrągłym znakiem, by zakończyć go już kwadratowym]. Czasem pomiędzy treścią a cytatem jest linijka przerwy, ale nie zawsze, o nie.
Wyszedł z tego babol, który nie wiem czym jest spowodowany. Może chęcią jak najszybszego wydania książki? Może brakiem kompetencji w redakcji? Nie wiem. Ale po prostu oczy krwawiły podczas czytania i zniechęcało mnie to za każdym razem do dalszej lektury.

Suma: (7+1)/2 = 4. Za całość dodam jeszcze oczko, więc niech będzie 5.
Bądźmy uczciwi, treść jest ciekawa, ale nie powala, momentami chaotyczna. Wydanie poza ładną okładką i paroma zdjęciami w środku to koń trojański.

TREŚĆ: 7/10.
Jeśli piszesz książkę o historii życia...

• Formuła 1
  • Biografie