Zakazana Miłość

powieść historyczna
Novae Res
2021-09-01
2021-09-01

Piękna historia o sile miłości rozgrywająca się na Kaszubach oraz w Wolnym Mieście Gdańsku. Autor poza wątkiem miłosnym przybliża bardzo dużo faktów i opowiastek historycznych, co jednym może się podobać, a drugich drażnić. Dla mnie było ich nieco za dużo, natomiast niektóre wątki historii Marty i Maksa nie zostały opisane. Szkoda, bo to dla ich historii kupiłam tę książkę. Mimo to, polecam, nigdy nie wiadomo jaką historię nosi człowiek obok nas i dlatego warto przeczytać tę książkę.

Zakazana miłość... Czy ma szansę wykiełkować i przetrwać w trudnych czasach podziałów klasowych i wyznaniowych? Czy rozwinie się niczym najpiękniejszy kwiat? 🌺

Uczucie, które połączyło Chrześcijankę i Żyda, było szczere, ale też pełne bólu i cierpienia poprzedzającego wybuch II WŚ. Autor skupił się w głównej mierze na przedstawieniu historycznej codzienności oraz problemów Trójmiasta i Kaszub, wplatając w to piękny wątek miłości.

Mimo wielu przeciwności bohaterowie pokazują ogromną siłę walki i nadzieję, która będzie płonąć i nie gasnąć. Czy dane im będzie prawo do miłości? 💚

Gdyby nie okładka stylizowana wyraźnie na zdjęcie sprzed lat, pewnie po „Zakazaną miłość” Franciszka Szczęsnego nie sięgnęłabym. Tytuł kojarzył mi się bardziej z ckliwym romansem, niż wartościową powieścią historyczną, jednak wizerunek pary z czasów dwudziestolecia międzywojennego, zachęcał do tego, by zweryfikować swe przekonania i skusić się na bliższą znajomość z Autorem.
Decyzja ta okazała się ze wszech miar słuszna. Franciszek Szczęsny przenosząc na karty powieści losy autentycznych – Marty Koss i Maksymiliana Stroma, nie tylko pokusił się na oddanie hołdu tej parze i uwiecznienie ich trudnej, bolesnej, ale głębokiej i oddanej miłości, ale również wnikliwie zobrazował wizerunek Europy, na chwilę przed wybuchem II Wojny Światowej, jak i w czasie jej trwania. Swój ogląd ówczesnych czasów skoncentrował w dużej mierze na historii Trójmiasta oraz Kaszub, na których to terenach toczy się zasadnicza opowieść zawarta w książce, jednak stanowi ona w punkt wyjścia do licznych, głębszych rozważań.
Powiedzieć wręcz należy, że losy Marty i Maxa to jedynie przyczynek do tego, aby móc rozprawić się z historią i problemami toczącymi ją w ówczesnym czasie. Gro rozważań sprowadza się choćby do dylematu przed jaki stanęła para głównych bohaterów – czy miłość może przezwyciężyć wszystko, czy może stać się opoką, pozwalającą na znalezienie siły w pokonaniu wszelkich przeciwności losu. Czy ich miłość będzie na tyle silna, aby stawić czoła utrwalonym konwenansom, sprzeciwić się utartym stereotypom, czy wreszcie stanąć w kontrze do ideologii. Czy bowiem chrześcijanka może wejść w związek małżeński z Żydem? Czy każda z wiar na to pozwala i jakie rodzi to skutki? Czy taki związek może zyskać powszechną akceptację i czy wreszcie w dobie zyskującego coraz większe poparcie społeczne nazizmu mogła ona liczyć na szczęśliwy finał?
Bohaterowie powieści „Zakazana miłość” udowadniają, że nie ma rzeczy niemożliwych. Ich miłość, choć kształtowała się w burzliwych historycznych uwarunkowaniach, wielokrotnie potwierdzała, że żadne przeciwności losu nie są w stanie ich poróżnić. Nie udało się to ani rodzicom Marty, którzy wymarzyli sobie innego zięcia dla swej jedynej córki, ani rodzinie Maxa, która nie potrafiła zaakceptować goyki. Wreszcie na jej drodze nie stanął również ani Hitler, ani Stalin, a para udowodniła, że jest w stanie znieść wszystko, byle tylko pozostać razem.
To co mnie urzekło w „Zakazanej miłości” to wreszcie nie tylko sama historia Marty i Maxa, która niewątpliwie ukazuje siłę miłości wbrew wszystkiemu i przeciwko wszystkim, ale przede wszystkim rzetelne historyczne podbudowanie osi obyczajowej warstwą historyczną. Historia Wolnego Miasta Gdańska i samych Kaszub, które w przededniu II Wojny Światowej i w czasie jej trwania pozostawały pod wpływem Rzeszy, uzupełniona została szerszym rysem, obrazując również to działo się w ówczesnej Europie.
Dodatkowo autor nie stroni od odwołań osadzonych w analizie odmienności dogmatów wiary chrześcijańskiej i judaizmu, z których czytelnik może uzyskać szeroką wiedzę o codzienności ortodoksyjnych Żydów, jak i o różnicach w interpretacji wiary zawartych w Torze i w Biblii. Nie brak również filozoficznych interpretacji odwołujących się nie tylko do Schopenhauera, ale i Leszka Kołakowskiego.
Franciszek Szczęsny udowadnia w „Zakazanej miłości”, że można napisać powieść historyczną, w której opowieść obyczajowa, roztaczając swój parasol nad częścią historyczną tworzy tak spójną całość, że czytelnik utwierdzony jest w przekonaniu, że jedno bez drugiego nie mogłoby istnieć.
Kończąc, zwrócić należy również uwagę, że Autor urzeka również swoim stylem. Mimo podniosłości treści, tak pięknie posługuje się słowem, że obcowanie z „Zakazaną miłością” to uczta dla każdego miłośnika historycznych wrażeń.
Pięknie dziękuję redakcji Sztukater.pl za możliwość zapoznania się z treścią tej wzruszającej powieści.

"Gdy cały świat odmawia Ci prawa do miłości, bądź gotów zawalczyć o nią ze zdwojoną siłą."

Berlin, 1920 rok. Xaver Koss wraz z żoną i córką wraca na Pomorze licząc na to, że w Wolnym Mieście Gdańsk zapweni swojej rodzinie bezpieczeństwo. Spokój rodziny zostaje jednak zakłócony przez pewnego młodego Żyda o imieniu Maks, który zakochuje się w Marcie.. Dziewczyna odwzajemnia to uczucie, mimo iż ojciec jest gotowy zrobić wszystko, by wybić swojej córce z głowy chłopaka. Xaver nie zdaje sobie sprawy z tego,  jak silne łączy ich uczucie. Czy związek Żyda i chrześcijanki ma szansę na przetrwanie w czasie gdy na horyzoncie widać zbliżające się niebezpieczeństwo?

"Zakazana miłość" to powieść oparta na prawdziwych wydarzeniach. Widać, że autor przeprowadził skrupulatnie dochodzenie dotyczące historii Marty i Maksa. Dużą część tej powieści zajmują wydarzenia historyczne, co jest wielkim plusem tej powieści. Może dla wielu być to uciążliwe, mnie natomiast absolutnie nie przeszkadzało w czytaniu. Autor ma niebywałą wiedzę na temat Kaszub z okresu przed i międzywojennego. Przyczepić mogę się jedynie do dialogów prowadzonych między Martą a poszczególnymi osobami. Czasami miałam wrażenie, że kobieta zwraca się do dzieci, nie podobała mi się formą jej wypowiedzi. Niemniej jednak powieść Franiciszka Szczęsnego to piękna i wzruszająca historia dwojga młodych ludzi, którzy w najbardziej niebezpiecznym okresie, jakim była II wojna światowa, gotowi byli poświęcić wszystko by dopiąć swego.
Jeżeli lubicie powieści osadzone w czasie II wojny światowej i nie przeszkadza Wam nadmiar informacji historycznych to szczerze polecam Wam tę powieść. Autor posługuje się pięknym językiem i stylem co sprawia, że przez powieść się dosłownie płynie.

Gdy cały świat odmawia ci prawa do miłości, bądź gotów zawalczyć o nią ze zdwojoną siłą.

Przychodzę do Was dzisiaj z książką po którą nie sięgnęłabym, gdybym nie przeczytała opisu.
Okładka dla mnie nie bardzo zachęcająca, ale o gustach ponoć się nie rozmawia.
A jak jest z okładkami u Was?
Jeśli Wam się nie spodoba odpuszczacie czy jeszcze opis może wpłynąć na waszą decyzję?

Berlin, rok 1920.
Xaver Koss postanawia wraz z żoną i nastoletnia córka wrócić na Pomorze, skąd pochodzą jego przodkowie.
Ma nadzieję, że w Wolnym Mieście Gdańsku będzie mógł zapewnić rodzinie bezpieczeństwo.
Niestety spokój rodziny zostanie zakłócony przez ich córkę Martę, która zakochowuje się w Żydzie o imieniu Max.
Ojciec zrobi wszystko, aby wybić córce z głowy ten związek. Nie spodziewa się, że młodzi nie zważając na nic postawią na swoim.
Czy związek Żyda i chrześcijanki ma szansę na przetrwanie? Do czego zdolny jest człowiek w imię miłości?
Czy wojenna zawierucha jest w stanie zniszczyć ten związek?

Autor książki widać, że przeprowadził bardzo dokładny wywiad dotyczący tamtejszej historii. Widać, że wie o czym pisze, że lubuje się w tamtejszych miejscach, postaciach, smaczkach kulturowych. Świetne tło historyczne, które opisuje ogrom zdarzeń z ówczesnego okresu to niewątpliwie atut tej książki. Wielu osobom napewno przypadnie do gustu.
Dla mnie było tego za dużo i z powieści obyczajowej zrobiła mi się trochę historyczna.
Oczywiście bohaterowie wykreowani przez autora, cała historia i ich losy na ogromny plus. Byłam bardzo ciekawa jak potoczy się ich historia.
Niestety ta historia trochę mnie przytłoczyła.
Chociaż lubię historie z tamtego okresu w książkach tu było jej dla mnie za dużo, niektóre opisy niczego nie wnosiły, a tylko się dłużyły.
W ogólnej ocenie książka jest warta uwagi, a jeśli jesteście fanami Kaszub i bogatego tła historycznego może przedstawienie ich przez autora w taki sposób przypadnie Wam do gustu.

Okładka dla mnie nie bardzo zachęcająca, ale o gustach ponoć się nie rozmawia.
A jak jest z okładkami u Was?

Cudowna, genialna, wciągająca, wzrusza i poruszy gusta wszystkich czytelników, którzy sięgną po tę książkę. Śmiało mogę stwierdzić, że to najlepsza książka obyczajowa mijającego właśnie 2021 roku. Czytało mi się ją naprawdę świetnie. Już od pierwszych stron miałem odczucie, iż zaczyna się świetna przygoda, tym lepsza, gdy zdałem sobie sprawę, iż naprawdę ta historia miała miejsce (początkowo sądziłem, że to tylko wymyślona historyjka. No cóż, zazwyczaj nie czytam opisów na tyle książek).

W książce doświadczyć można ogromną wiedzę Autora. Znajdziecie całe mnóstwo informacji dotyczących tamtej epoki, i może nie tylko tych, które tyczą się spraw Pomorza, w szczególności Wolnego Miasta Gdańsk i Kaszub, co wiedzy ogólnoświatowej. Autor świetnie zebrał opinie ludzi 20-lecia międzywojennego dotyczących życia kulturalnego (na przykład opinie o twórczości Wagnera czy sztukach teatralnych),jak i politycznego (obawa przed komunizmem, rodzącym się ruchem nazistowskim) czy społecznym (konflikty narodowościowe i etniczne na ziemiach odrodzonej Rzeczypospolitej. Wiecie, chodzi głównie o waśnie wewnętrzne Polaków z Niemcami, Żydami, Ukraińcami, Rosjanami…). Już choćby z tego powodu, książka zasługuje na ogromnego plusa i pochwałę.

Historia związku Polki i Żyda wybiegają znacznie poza 20-lecie międzywojenne. Ich miłość została wystawiona na poważną próbę podczas trwania II wojny światowej. W tym momencie odniosłem wrażenie, że wielka historia przerosła naszych głównych bohaterów. Autor w ich dzieje wplótł bowiem historię świata, która znacznie przykryła ciąg fabularny opowiadanej powieści. Rozumiem zabieg Autora, konsekwencję wobec tego, że czasem wielkie wydarzenia naznaczają lokalną historię, zacierając swoisty koloryt, przyćmiewając to, co kiedyś zdawało się istotne. Słowem – mali ludzie zostają przytłoczeni wielkimi trybami machiny dziejów. Pomimo tego, sądzę, że całość jest tak świetnie skomponowana, że jako historyk, nie mogę się do czegokolwiek przyczepić, a jako człowiek, pokochałem i tak głównych bohaterów.

Kolejną fajną rzeczą jest opisanie historii miłości Marty i Maxa. Ona jest Polką wychowywaną w Niemczech, która próbuje, wraz z rodziną, odnaleźć się w nowej rzeczywistości odrodzonej ojczyzny. Jak wiecie z tym bywa różnie, i z tego też powodu rodzina Kossów przeżywa różne perypetie, zgodnie z przysłowiem, gdzie dwóch Polaków tam trzy opinie… On jest drobnym „przedsiębiorcą” żydowskiego pochodzenia. Już sam ten fakt staje okoniem pomiędzy młodymi. Początek XX wieku zasłynął z nasilonego ruchu antysemickiego, istnej nagonki na Żydów ze wszystkich stron, od lewej po prawą stronę sceny politycznej, zarówno w kraju, jak i za granicą. Ojciec Marty, jak i rodzina Maxa również nie godzą się na taki związek. Jednak ojciec głównej bohaterki w głębi duszy współczuje młodym, widząc, że takie uzusy społeczne nie powinny istnieć, mimo to nie zamierza się wychylać ze społecznej otoczki…

Całość okraszona jest pięknym językiem literackim. Książka jest naprawdę świetnie napisana, zarówno pod względem merytorycznym, jak i obyczajowym. Czytacie tekst z wypiekami na twarzy, i niemal każda z opisywanych postaci budzi naszą sympatię. Postacie są bardzo realistyczne, z poczuciem humoru, z naszą polską przekorą, niechęcią z godzeniem się z losem, z wielką estymą dla historii, kultury i własnej religii (choć bynajmniej, młodzi nie zamierzają się podporządkowywać temu, co stoi na przeszkodzie ich miłości). Wszystko to sprawia, że zakochani zostali wyrzutkami. Odniosłem wrażenie, że stali się nimi w oczach społeczeństwa bardziej przez wzgląd na społeczne konwenanse, niż na brak zrozumienia dla łączącej ich miłości. Pomimo wszystko, ludzie rozumieli to, co łączyło Martę i Maxa, ale nauczeni pewnych postaw, żyli nimi, nie zawsze rozumiejąc, o co tak naprawdę w nich chodzi i że wcale nie są one nienaruszalne…

Czy poleciłbym wam tę książkę? Tak, śmiało, w ciemno, bez żadnych skrupułów. Piękny tekst, jeszcze piękniejsza historia (w dodatku zobrazowana jako film dokumentalny pod tytułem „Żadnego prawa nie złamałem”, który zamierzam obejrzeć),nietuzinkowi, skomplikowani bohaterowie w zagmatwanym świecie. Słowem idealny temat na wspaniałe dzieło. A kto nie przeczyta, niech żałuje.

Książka została otrzymana z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Do literatury związanej z II wojną światową podchodzę z obawą i rezerwą. Czytając książki w tej tematyce, moja wyobraźnia działa na najwyższych obrotach. Stawiam się na miejscu bohaterów, przeżywam ich ból, rozterki i cierpienia. Po zakończeniu czytania jest mi ciężko dojść do siebie, a moje myśli krążą wokół tego, co bym zrobiła, gdybym żyła w tamtych czasach.
Więcej na stronie internetowej:

Więcej na...

Gdy za oknem zimowy czas, długie wieczory, a w głowie pojawia się notoryczna myśl o zakopaniu się pod kocem, sięgam po specyficzne tematycznie książki. Dlatego temat wojny i lat po niej, które ujęte w powieściach odkładam w ciepłe i słoneczne dni, teraz są przeze mnie nader pożądane. Stąd i "Zakazana miłość" w moich rękach.
I oto okazało się, że szybko znalazłam się w Gdańsku, w odradzającej się Polsce, która póki co była rozszarpywana przez inne państwa. Xaver Koss, bohater ksiązki kieruje się tu z Berlina, kieruje się do Wolnego Miasta Gdańska, bo tu jest szansa na zapewnienie swojej rodzinie bytu. Bytu godnego normalnego człowieka, który nie głoduje i nie zastanawia się nad niepewnym jutrem. Z dzieci żyje tylko Marta, która urodziła w Berlinie, czterech synów zmarło. Kossów nic nie trzyma w Niemczech, a strach? Lepiej próbować szukać czegoś lepszego i stąd decyzja o wyjeździe. Rodzina osiada w Polsce, Xavier kupuje ziemię i zapuszczają korzenie. A Marta? Marta poznaje Maxa Stroma, w którym się zakochuje z wzajemnością. Lecz Max jest Żydem, a Marta chrześcijanką, dlatego ojciec nie akceptuje tego związku. I mogłoby się wydawać, że w tym miejscu fabuła powieści przeistoczy się w romans wojenny o ckliwej treści. Nic bardziej mylnego. Rdzeniem staje się II wojna światowa i pięć lat ukrywania Maxa przez Martę, jej ogromne poświęcenie, ryzyko i kobieca odwaga. Marta zrobi wszystko, by Max przeżył, a że odbywa się to kosztem jej życia i zdrowia? Miłość przecież nie zna ograniczeń.
"Zakazana miłość" Franciszka Szczęsnego to rzetelnie i skrupulatnie napisana powieść w oparciu o prawdziwą historię oraz zgromadzone fakty. Postać Marty jednak czasem mnie irytowała. Nie umiała w pełni wyrażać się o swoich uczuciach, więcej marzyła o nich, niż okazywała. Była jakby suchą, surową dziewczyną. jednak, z drugiej strony, kto miał ją tego nauczyć? A może to celowy zabieg pisarza? Niemniej jednak jej osobowość trochę mnie raziła. Fakt, była uparta, co stanowiło jej plus w tamtym okresie. Kobieta nie mogła być wrażliwą, delikatną duszą, jednak winna okazywać, zwłaszcza bliskim, serdeczność i miłość. A Marta była nieco oziębła.

Sporą część książki zabierają zmagania i walki Marty i Maxa o ślub kościelny. Nie chce dać ślubu ani ksiądz katolicki zasłaniając się niejasnymi przepisami, ani też rabin wysuwając mnóstwo teorii i robiąc trudności. Obydwaj ujmują mieszane małżeństwo w kategoriach grzechu i świętokradztwa. Wykaz argumentów przeciw takiej relacji kobiety i mężczyzny jest długi. Podobnie rzecz się ma z postronnymi ludźmi, znajomymi czy sąsiadami, którzy także mają mnóstwo uprzedzeń i raczej są niechętni takiemu związkowi. Nikt nie chce zalegalizować małżeństwa dwójki kochających się ludzi. I pojawia się we mnie pytanie - czy tylko oni jedni chcą legalizacji przed Bogiem (jakimkolwiek) swojej miłości? Czy nie lepiej byłoby odciąć się od wszystkiego i wszystkich i mimo przeciwności żyć razem?

Uczucie, jak rodzi się między dwojgiem bohaterów stanowi jednak kanwę tego, co nazywam snuciem powieści z historią w tle. Wiele tu rozważań historycznych, wiele pojawia się nazwisk oraz miejscowości, czy dzielnic, które wtedy całkiem inaczej się nazywały. Czytając czułam czasem przesyt tych informacji, które nijak nie chciały we mnie na dłużej osiąść. Można poszerzyć swój horyzont wiedzy o historię Kaszub z czasów II wojny światowej, działania i zachowania między innymi sołtysów, księży, właścicieli sklepów, czy "szarych" mieszkańców wiosek i miast, jednak jest tego... zbyt dużo. Na każdej niemalże stronie "Zakazanej miłości" znajdujemy nawiązanie do faktów z historii, do starych nazw miejsc, czy nazwisk z nimi związanych. Czasem jest to aż męczące. Jednak - mimo mojego zdania, subiektywnego - szczerze jestem urzeczona ogromem wiedzy pisarza, stylem pisania i ujęciem tak dokładnej historii w powieści obyczajowej. Osoby, które pasjonują się genealogią i które śledzą losy własnej rodziny będą tą książka oszołomione. Historycy amatorzy - i nie tylko - znajdą tu inspirację, uzupełnienie wiedzy oraz możliwość skonfrontowania posiadanych informacji z tymi, które odsłania przed nimi pan Franciszek.
Ta książka została przeze mnie nazwana "konglomeratem" powieści opartej na faktach, reportażu i powieści obyczajowej. To miks, który z pewnością znajdzie sobie sympatyka w niejednym czytelniku. A ja przy okazji z chęcią poznam opinie innych.

dziękuję nakanapie.pl

I oto okazało się, że szybko znalazłam się w...

• Mądra powieść
  • Wojna