Siódmy krzyż

Wydawnictwo: Czytelnik
Das siebte Kreuz
klasyka
Kurczak

Akcja książki rozgrywa się w Niemczech w 1937 roku. Autorka ukazuje zmiany, jakie zachodzą w społeczeństwie niemieckim od czasu przejęcia władzy przez faszystów. Podstawę fabuły stanowi ucieczka siedmiu więźniów z obozu koncentracyjnego Westhofen. Książka ta stała się impulsem dla Andrzeja Szczypiorskiego do napisania "Początku".

Renax | 2013-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2013

Jest to książka, która na mojej półce czekała na przeczytanie od lat - czekała na swój dzień, bo już sam tytuł sugerował 'coś ważnego'. I nie zawiodłam się. Jest to 417 stron drobnego druczku, ale warto.
Nie będę streszczać fabuły, bo po co, ale powiem, że rzeczywiście czytelnik współprzeżywa wraz z bohaterami, czuje strach i zastanawia się, jak postąpiłby, czy byłby silny, czy słaby, broniłby życia, czy słusznej sprawy.
Ważnym problemem ksiązki jest spojrzenie na Niemców jak na ludzi i pokazanie, że Tam równeż zadziałał aparat terroru, że była opozycja, którą tłumiono.
Dla mnie ciekawe postacie to: Georg Heisler, Zillich, Franz, Elli i jej ojciec i państwo Kress, gdyż w pełni pokazują meandry życia i wyborów Niemców wobec kryzysu lat dwudziestych XX wieku i rodzącego się hitleryzmu.

Roman Dłużniewski | 2016-12-03

Choć książka jest nieźle napisana, mnie takie pozycje najzwyczajniej w świecie irytują. Niemiecka komunistka pisze o niemieckiej opozycji wobec Hitlera. Czy mam się roztkliwiać nad niemieckimi opozycjonistami ? Jakoś nie potrafię.

ira | 2015-10-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 19 października 2015

Siedmiu więźniów, siedem dni, siedem krzyży na placu tańca.
Siedem rozdziałów.
Historia opisana przez Annę Seghers zrobiła na mnie kolosalne wrażenie (zwłaszcza scena przesłuchania Wallaua - majstersztyk!), tym bardziej, że wciąż miałam w pamięci to, że została napisana w latach 1937-1939. Szkoda, że nie znałam tego utworu przy omawianiu "Niemców" w liceum, byłby niezły ferment.
Oczywiście, dla polskiego wydawcy ówcześnie najważniejszy był fakt, że Georg był komunistą, a Seghers laureatką Nagrody Leninowskiej...

Marcin | 2012-02-21
Przeczytana: 19 stycznia 2012

Najlepszy jak dotąd obraz codziennego życia w hitlerowskich Niemczech. Jak wygląda wojna oczami niemieckich żołnierzy, można znaleźć na kopy, tutaj natomiast widzimy zwykłych ludzi którzy chodzą do pracy, spotykają się ze znajomymi, prowadzą życie rodzinne. A wszystko to w cieniu wszechogarniającej władzy ustroju. Fabuła i forma... wartka akcja, nieustanne napięcie (jak w najlepszych współczesnych filmach/książkach sensacyjnych/szpiegowskich/thrillerach), już nie pamiętam kiedy naprawdę czułem strach, identyfikując się z bohaterem (kiedy jedną z postaci wzywają na Gestapo mam wrażenie jakbym sam miał tam iść). Seghers ma niewątpliwy dar tworzenia ewidentnie namacalnej acz pozostającej "w drugim wymiarze" atmosfery opresji. Potwierdza się moja osobista teoria, że pisarze z danego kręgu narodowego, czy językowego piszą podobnie warsztatowo. Jest specyficzny język oraz konstruowanie fabuły u Seghers, Kirsta czy Nolla. No i ta dbałość o szczegóły, te drobiazgowe opisy wszystkiego... to...

Jeanpaul | 2012-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2012

Bardzo przejmująca książka,przypominająca trudne czasy narodzin faszyzmu w Niemczech. Obawiam się jednak, że tematyka książki dla młodych czytelników nie jest zbyt atrakcyjna. Nie wiem czy ta książka znalazła miejsce w obecnych lekturach szkolnych, ale z pewnością znalazła miejsce na liście dzieł literatury światowej. Gorąco polecam!

lobuz09 | 2016-05-23
Przeczytana: 23 maja 2016

Mocna historia. Niełatwa do czytania, ale przy okazji "Autoportretu z blizną" warto zabrać się za "Siódmy krzyż".

Dama | 2018-06-14
Na półkach: Przeczytane, Historyczne, Serie