Umarli pozostają młodzi

6 (6 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Die Toten bleiben jung
literatura piękna
jagera

"Umarli pozostają młodzi" to wśród książek Seghers dzieło o największym epickim rozmachu. Losy bohaterów tej powieści zostały wpisane w panoramę historii Niemiec lat 1919- 1945. Autorka "Siódmego krzyża" powołała tu do życia kilkadziesiąt postaci, reprezentujących różne środowiska, pokolenia i postawy charakterystyczne dla owego ćwierćwiecza. W gorzkim rozrachunku Anny Seghers z czasami Republiki Weimarskiej i hitleryzmu, z tradycjami, które pchnęły naród niemiecki ku zbrodni i zgubie, nie brak też wiary w odrodzenie podeptanych ludzkich wartości. Pracę na "Umarłymi" autorka podjęła jeszcze podczas wojny, w Meksyku, gdzie przebywała na emigracji, i kontynuowała ją po klęsce Hitlera, i swym powrocie na teren późniejszej NRD. Powieść ukazała się po raz pierwszy w roku 1949.

źródło opisu: obwoluta

ira | 2018-04-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 08 kwietnia 2018

"Umarli pozostają młodzi" to rzeczywiście na tle takiego na przykład "Tranzytu" tej samej autorki dzieło mocno rozbudowane. Bohaterów jest wielu, choć nie jest trudno za nimi nadążyć, a łączy ich tylko jedno zdarzenie z przeszłości, które zresztą na ich przyszłość wpływ ma w zasadzie niewielki.
Dla mnie główną bohaterką była Maria oraz jej syn Hans, to z nimi związałam się najmocniej i to ich losy zajmowały mnie najbardziej. Choć nie powiem, Elżbieta, Anneliese, bracia Nadler czy lekko zagubiony von Wenzlow byli równie interesujący.
Całość jest ciekawa nie tylko ze względu na mnogość żywych postaci, ale też i ze względu na czasy, w których żyją. Seghers potrafi tak wpisać historię człowieka w historię narodu, że nie ma się wrażenia nachalnego epatowania datami czy faktami. Te fakty i daty są jednak stale obecne, bohaterowie kształtują siebie, podejmują decyzje i działania w ścisłym związku z epoką, w której żyją. Narodowy socjalizm, hitleryzm, komunizm, to wszystko są elementy ich...