„Mnie płynąć, płynąć i płynąć”. Brzegi Lemanu. Krąg wierszy lozańskich

Okładka książki „Mnie płynąć, płynąć i płynąć”. Brzegi Lemanu. Krąg wierszy lozańskich Adam Mickiewicz
Okładka książki „Mnie płynąć, płynąć i płynąć”. Brzegi Lemanu. Krąg wierszy lozańskich
Adam Mickiewicz Wydawnictwo: Universitas Seria: Seria POEZJE poezja
147 str. 2 godz. 27 min.
Kategoria:
poezja
Seria:
Seria POEZJE
Wydawnictwo:
Universitas
Data wydania:
2019-09-27
Data 1. wyd. pol.:
2019-09-27
Liczba stron:
147
Czas czytania
2 godz. 27 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324235742
Tagi:
HISTORIA LITERATURY TEORIA LITERATURY LITERATURA PIĘKNA POEZJE
Średnia ocen

8,6 8,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Świteź według Adama Mickiewicza Paulina Kalinowska, Adam Mickiewicz
Ocena 7,0
Świteź według ... Paulina Kalinowska,...
Okładka książki Ballady i romanse z komentarzami Emilii Kiereś Emilia Kiereś, Adam Mickiewicz
Ocena 8,2
Ballady i roma... Emilia Kiereś, Adam...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,6 / 10
7 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
746
700

Na półkach: ,

Nie można być świadomie zanurzonym w przemijaniu i jednocześnie nie posiadać intensywnych doświadczeń wewnętrznych. Po odkryciu fenomenu upływu czasu zawsze nadejdzie ten moment, kiedy nasza potrzeba dążenia do prawdy zacznie domagać się światła. Nawet jeśli ten proces dokona się poprzez zamianę prozy życia na Mickiewiczowskie metafory wiarygodności, to i tak nadal to będzie niezwykłe doznanie. Adam Mickiewicz dostrzegł niezwykłość w wodach Lemanu. Również my, świadomi przemieszania perspektywy mistycznej z egzystencjalną, możemy uprawiać swój własny i zwrócony w stronę wieczności świat. Poezja Mickiewicza będzie tu tylko ważną pomocą na drodze do przedarcia się do wyższych, niż materialne form istnienia. Jednak to my sami musimy dociec, co zagubiliśmy podczas często nieudanych duchowych wędrówek.

Daleko mi do sztuki poprawnej interpretacji tekstów literackich. Mistrzem hermeneutyki zapewne już nigdy nie zostanę ale analiza pozostawionych przez poetów znaków potrafiła już wiele namieszać w moich próbach dociekania konieczności istnienia. Również teraz zastanawiam się nad wystawionym przez Adama Mickiewicza świadectwem dla dwóch światów. A może lepiej nawet by pasowało, gdybym to świadectwo nazwał pomostem pomiędzy zmysłami a duchem. Ponieważ badanie łączących ich więzi wpisuje się w klimat poszukiwania nadprzyrodzonych stanów duszy. Mickiewicz medytuje w obliczu żywiołów natury, toczy obłędnym wzrokiem po otwartej ranie sumienia, zadaje mnóstwo pytań o byt i czas. Dziwi się prawu przemian, które przecież jest nieubłagane.

Miejsce w którym Mickiewicz postanowił wylać swój nieutulony żal pielgrzyma wydało mi się najmilszym z ustroni. Mowa wieszcza wybrzmiała przy tym jako tajemna oznaka duchowego kryzysu, dobiegająca z przeszłości i zarzucona egzystencjalnymi pytaniami. Bije z niej jakaś moc. Rośnie i rozlewa po sercu szukającym zrozumienia. Woda staje się wspaniałym symbolem przepływu czasu a problem postrzegania świata urasta do jednego z najciekawszych intelektualnych wyzwań. Oczywiście na wszystko można znaleźć odpowiedź. Istnieje pokusa wtłoczenia większości nurtujących nas pytań do interpretacyjnego kanonu i wytłumaczenia tego, co nas otacza. Jednak pewnych problemów z metafizycznego pogranicza nie powinno się szablonowo klasyfikować. Chociażby przez wzgląd na powagę twórczości Adama Mickiewicza.

Uprawiana przez Mickiewicza poezja była sztuką wielkiego niedokończenia, tak wiele jest w niej miejsc o których odkryciu dowiadujemy się dopiero teraz. A do końca tej drogi jest wciąż daleko. Fragmentaryczność jego dzieła sprzyja ulotności i głębokiej intymności doświadczenia. Zapewne nigdy nie poznamy ostatecznego kształtu liryków, będących w zamyśle poety świadectwem poznania porządku świata. Jedno jest pewne, przekroczyły one granicę doczesności. Poza nią jest tylko błąkający się duch wyobraźni, pojawiający się co jakiś czas w cyklu olśnień. To właśnie nieuchwytność Mickiewiczowskich wierszy przesądza moim zdaniem o sposobie ich odczytywania. A ja tymczasem po każdym spotkaniu z poezją polskiego poety odczuwam pokorę. Do jego magicznego słowa i iskry, która jest w stanie u miłośników tej poezji wywołać emocjonalny pożar.

Nie można być świadomie zanurzonym w przemijaniu i jednocześnie nie posiadać intensywnych doświadczeń wewnętrznych. Po odkryciu fenomenu upływu czasu zawsze nadejdzie ten moment, kiedy nasza potrzeba dążenia do prawdy zacznie domagać się światła. Nawet jeśli ten proces dokona się poprzez zamianę prozy życia na Mickiewiczowskie metafory wiarygodności, to i tak nadal to...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    10
  • Chcę przeczytać
    8
  • Posiadam
    5
  • Literatura XIX wieku
    1
  • Do kupienia
    1
  • Posiadane - Blanka
    1
  • Poezja
    1
  • Mickiewicz
    1
  • 2023
    1
  • 2021
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także