Zapach rumianku

1997-01-01
838612945X

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Powieść dzieli się na dwie części. W pierwszej narratorem jest czterdziestoletnia Zuzanna, aktorka, która wraz ze swoją córką, Katarzyną, spędza wakacje na wsi u swojej przyjaciółki z dzieciństwa, Klary. W drugiej części narratorem jest Rafał, młody chłopak będący synem dawnej miłości Zuzanny. W obu częściach miejscem akcji jest wyżej wspomniana wieś.
Narracja jest prowadzona w taki sposób, że nic nie jest tu oczywiste, jest dużo celowych niedomówień, bohaterowie są pełni tajemnic. Postępowanie bohaterów jest momentami irytujące, ale to zapewne celowe zamierzenie autorki. Książka z kategorii tych refleksyjnych, dostarcza wielu wzruszeń.

Narracja jest...

Młodzieżówka, nie pozbawiona humoru i refleksji na temat życia, życiowych decyzji oraz skomplikowanych uczuć.

"A swoją drogą, dziwna historia , żeby nie wiem jak człowiek był twardy, to z każdego uczucia coś w nim zostaje, uczy się czegoś, czego dawniej nie umiał, raz to jest dobre, raz złe. I z siebie też coś komuś zostawia w spadku".

"Mogę mieć bałagan w szafie, ale w uczuciach lubię porządek".

"Czasami zbyt wielka szczerość graniczy z brakiem delikatności".

"Kiedy człowiek ma szesnaście lat , nie wie nic o swoim przyszłym losie i tylko zdaje mu się, że już wszystko wie. Że jest jasnowidzem, prorokiem, że już wszystko sobie przygotował, podał i że pozostało jedynie żyć".

Jestem oczarowana tą książką! Historia przyjaciółek z dzieciństwa, Zuzanny i Klary, których losy potoczyły się zupełnie inaczej, które wybrały inne życie. Spotykają się po wielu latach i próbują się nawzajem zrozumieć. Na dokładkę mamy nastoletnią córkę Zuzanny, Katarzynę, oraz młodego Rafała, który okazuje się być powiązany z przeszłością Zuzanny. Nastoletnia Kasia jest zauroczona Klarą i jej życiem. Mamy tutaj piękno ale i trud życia na wsi. Czytamy o miłości, która po wielu latach potrafi nadal poruszyć serce bo okazuje się, że obojętnie, czy mamy lat 15 czy 40, to miłość rządzi się swoimi prawami. Możemy zadać sobie pytanie, jakie życie my byśmy wybrali i czy poszlibyśmy za głosem serca.
W książce jest bardzo dużo momentów, przy których można się zatrzymać i zastanowić, znajdziemy wiele cytatów, które warto przeczytać dwa razy, być może nawet zapisać.
Zdecydowanie jest to jedna z moich ulubionych książek Siesickiej.

"Mogę mieć bałagan w szafie, ale w uczuciach lubię porządek".

"Czasami zbyt wielka szczerość graniczy z brakiem delikatności".

"Kiedy człowiek...

Pozycja zapamiętana z dzieciństwa i przeczytana ponownie w dorosłości - zyskuje! Kawał solidnej literatury dla młodzieży. Nie tylko miłość i szkoła, ale również prawdziwe ludzkie dylematy - wybór drogi życiowej, problematyka wieś - miasto, wątek miłosny ważny, ale nie najważniejszy, wspaniały obraz przenikliwości dziecka co do relacji między rodzicami i to, co po latach mnie zaskoczyło - podjęty bez ogródek wątek aborcji poddany subiektywnym ocenom moralnym bohaterów, a nie pochwalony lub potępiony z automatu....

W tym audiobooku jest ujmująca równowaga pomiędzy tekstem a lektorem.
Idealnie głos A.M.Komorowskiej pasuje. Niesie ze sobą spokój.
A K.Siesicka,którą szanuję i darzę sympatią od moich młodych lat napisała pięknym językiem ujmującą serce życiową historię.
Powspominałam i odpoczęłam. W sam raz na lato gdy ładnie pachnie rumianek.Piękny kwiatek!

W tym audiobooku jest ujmująca równowaga pomiędzy tekstem a lektorem.
Idealnie głos A.M.Komorowskiej pasuje. Niesie ze sobą spokój.

Historia na wsi to zawsze u mnie plus, bo ja dziewczyna ze wsi jestem i z wielkim sentymentem wspominam dziecięce lata. Tylko jakoś ta cała heca z Katarzyną i Rafałem nie do końca mi przypadła do gustu. Oczywiście pani Siesicka wplotła też problem poważniejszy niż szczenięce uczucie, ale jakoś tak bez przekonania, albo za delikatnie, żeby przypadkiem nie przesadzić. Pozostałe wątki też jakieś takie mało wyraziste, sprawa między dawnymi przyjaciółkami czy między osobami, które łączyło dawniej jakieś uczucie - można było z tego wycisnąć więcej.

"Zapach rumianku" nigdy nie należał do moich ulubionych książek.

Całkiem fajna książka. Z jednej strony poważna i życiowa, ale w niektórych momentach także bardzo zabawna. Mnie osobiście bardziej podobał się drugi rozdział z perspektywy Rafała, choć ten Zuzanny też nie był zły. Książka jest ciekawa, lekko napisana i po kilkunastu stronach może wciągnąć czytelnika. Polecam.

zaczęła się fajnie. pośmiałam się, przyjemnie spędziłam czas.
widok na życie z dwóch perspektyw ma tu duży plus.
niestety, albo i stety skończyła się urwaniem. zostałam sama z przemyśleniami.

mam do porównania jeszcze jedną książkę p. Siesickiej, dlatego taka ocena tutaj.

zaczęła się fajnie. pośmiałam się, przyjemnie spędziłam czas.
widok na życie z dwóch perspektyw ma tu duży plus.
niestety, albo i stety skończyła się urwaniem. zostałam sama z przemyśleniami.

Książka jest bardzo skomplikowana, trzeba czytać w ciągłym skupieniu.

Książka jest bardzo skomplikowana, trzeba czytać w ciągłym skupieniu.

Uwielbiam Siesicką (jeszcze nigdy o tym nie pisałam, nieprawdaż? :P),ale ta pozycja jakoś mi nie podeszła. Fragment cytowany na okładce (swoją drogą mój ulubiony z całej książki) zapowiadał lekturę lekką i zabawną, tymczasem całość miała dość melancholijny wydźwięk... Ponadto nie polubiłam Zuzanny. Być może "Zapach..." po prostu nie trafił na swój moment... Tak czy inaczej, w gronie moich ulubionych pozycji na pewno się nie znajdzie. Nie mówię, że jest to zła książka, po prostu spodziewałam się po niej czegoś zupełnie innego.

• Z dzieciństwa
  • Literatura młodzieżowa