Niebo z widokiem na niebo

Okładka książki Niebo z widokiem na niebo Marta Fox
Okładka książki Niebo z widokiem na niebo
Marta Fox Wydawnictwo: Siedmioróg literatura dziecięca
literatura dziecięca
Siedmioróg
2003-01-01
2003-01-01
978-83-7254-374-5
dojrzewanie powieść

Bardzo fajna książka z którą spędziłam przyjemne chwile. Coś cudownego dwoje nastolatków, którzy oprócz tego, że spotykają się normalnie to wysyłają sobie e-maile. Tylko te e-maile nie są takie zwyczajne bo to wiersze. Poezja w najczystszej postaci. Znajdziecie tutaj wiersze znanych , ale również mniej znanych poetów. Oprócz tego cytaty wpływowych kobiet Emily Dickinson, Sylwii Plath itp. Wszystko to dzięki pewnemu psu. Polecam !!!

„Niebo z widokiem na niebo”. Marta Fox, której powieści zostały uhonorowane przez Polską Sekcję IBBY (Międzynarodowa Izba ds. Książek dla Młodych) w konkursie „Książka Roku” 1995 i 2000.

Za książkę „Coraz mniej milczenia” w 2004 r. otrzymała Złoty Telefon – honorowe odznaczenie „Niebieskiej Linii” (Ogólnopolskiego Pogotowia do Walki z Przemocą w Rodzinie). W roku 2006 otrzymała odznaczenie „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
"Niebo z widokiem na niebo" to powieść, która na pierwszym miejscu miała pokazać uczucia, emocje, trudy dojrzewania jak również to wszystko co wiąże się w rodzicielskim wyzwaniem wychowania - tego dobrego i tego złego. Bo jest praca, kariera, problemy, kłopoty. Bo jest brak akceptacji czy zrozumienia. W tym wszystkim mamy Kingę i Artura, którzy mimo wszystko i przeciw wszystkim odnajdują siebie i swoją miłość. Rozmawiają, piszą, konwersują, polemizują, budują konstruktywne dialogi i tworzą wokół siebie literacko - poetycki świat młodzieży, świat romantycznych uniesień i świat pierwszych artystycznych wyborów.
Powieść zawiera zbyt dużo cytowań, zniekształcając tym samym główny obraz młodych bohaterów. Koniec powieści mógłby być jej początkiem lub rozwinięciem. Przebijający się egzystencjalizm nie pasuje do całości. Powieść została zdominowana przez analizę źródeł zastanych i noty biograficzne cytowanych pisarzy.
Artur to bardzo ciekawa postać. Współcześnie być może nawet nie istniejąca - czyta poezję, pięknie się wysławia, zna Szymborską, Aureliusza czy Jorge Luis Borges. Zdecydowanie mi go zabrakło w powieści. Jego „władnych” myśli. Bo to, o czym pisali Szymborska, Staff czy Różewicz to już wiem.

Muszę przyznać, że mnie rozczarowała. Słyszałem trochę dobrych opinii na jej temat i gdy wreszcie zabrałem się za czytanie nawet mnie wciągnęła, ba, można wręcz powiedzieć, że zaintrygowała. Niestety im dalej w las, tym gorzej. Banalna fabuła, ewidentnie zmierzająca donikąd, dziwnie płytcy bohaterowie i chyba najgorsze - sztuczne, drewniane dialogi. Książka ma co prawda też kilka plusów, czyta się ją lekko i szybko a wplecione w fabułę wiersze to naprawdę ciekawy motyw, zabrakło jednak jakiejś większej dramaturgii, jakiegoś rozwinięcia, gdy już wreszcie coś zaczyna się dziać - nagle okazuje się, że to już koniec książki (ok. 1/3 zajmują mini biografie autorów wykorzystanych w książce wierszy). Całość sprawia wrażenie wyrwania z jakiejś większej całości. Czasu spędzonego z książką nie uznam za stracony, nie sądzę jednak żeby zapadła mi na dłużej w pamięci.

Najnudniejsza ksiazka jaką czytałam. Dosłownie usypiałam z twarzą w książce. Ale mimo wszystko czułam potrzebe przeczytania jej do końca. Mimo wszysto - nie polecam. Juz lepiej poczytac Nad Niemnem - o wiele ciekawsze.

Książka zdecydowanie dla fanów poezji. Na każdej stronie możemy odnaleźć dzieło o tematyce egzystencjalnej, jak i o codziennych problemach. Szybko się czyta, jednak zmusza do refleksji.

Książka opowiada o trudnym okresie dojrzewania. Rodzice bohaterów są zapracowani na nic nie mają czasu, nauczyciele nie są autorytetem dla młodych ludzi. Akcja powieści dzieje się w dzisiejszych czasach. Opowiada o szkole, pierwszych uczuciach i problemach z odnalezieniem się we współczesnym świecie. Głównymi bohaterami są Kinga i Artur. Odnajdują się i zakochują się w sobie . Do wyrażania swoich uczuć i myśli używają wierszy, czatują w Internecie i wysyłają e-maile. Książka została zdominowana przez poezję różnych autorów.
Szczerze wam powiem , że nie przypadła mi do gustu.

sama historia nei była jakaś wspaniała ale ta poezja.. mmm
dzieki właśnie tej ksiązce pokochałam burse i mam zamiar kupić sobie tomik poezji <3

sama historia nei była jakaś wspaniała ale ta poezja.. mmm

Zwykle nie czytam tego typu książek, ale jednak w lato postanowiłem to zmienić. Moje wrażenia są negatywne. Raczej nudna książka, ale taki tekst z pierwszej strony, że jeżeli wolisz coś od czegoś, (taki anty konsumpcyjny) to bardzo mnie zachęciło do przeczytania, lecz w środku to nie miało żadnego pokrycia.
Ktoś chce pisać o miłości to musi wiedzieć jaka ona jest. To nie jest książka dla zagubionej młodzieży, bo on raczej im nie wyjaśni co to jest miłość.
Miłość to oczywiście uczucia, ale to tylko składowa. To również czyn, akt naszej woli, że my chcemy być z tą osobą, pomimo nawet jej wad, ale musimy widzieć w niej chęć poprawy, bo miłość ślepa nie jest (inaczej będzie to jakieś zwyrodnienie). To także popęd seksualny, rozumiany jako pociąg to płci przeciwnej, ale w raz z nim musi iść wstrzemięźliwość, jako cnota. Tu w kilku zdaniach nie da się tego zgłębić. (Polecam "Miłość i odpowiedzialność" Karola Wojtyły)
Okropne dla mnie było, że chłopak mówił coś w stylu "jak będę się kochać z inna dziewczyną to będę myślał właśnie o tej pierwszej dziewczynie, (bohaterki książki)"
Widzimy tu jakąś sprzeczność, jakieś uprzedmiotowienie kobiety, czyli następna będzie to jakaś przygodność, przedmiot użycia... Nie mówiąc już o samym współżyciu przedmałżeńskim, o tej jakby dążności do przyjemności, co całkowicie kłóci się z pierwszą stroną wstępu, odnośnie tych hamburgerów (symbolu konsumpcjonizmu) których ktoś nie chce, to wtedy będzie chciał przeczytać tą książkę.
Jakaś wielka niespójność się tu rysuje, z początkowej strony wynika, że odrzucasz konsumpcjonistyczny styl życia ta książka ci się spodoba, a jednak w mojej opinii ona zawiera właśnie taki schemat myślowy, oczywiście nie w 100%, ale jednak w jakimś stopniu.

Ktoś chce pisać o miłości to musi wiedzieć jaka ona jest. To nie...

To moja pierwsza styczność ową autorką. Tytuł niespotykany i zachęcający do sięgnięcia po książkę. Historia opisuje walkę z przeciwnościami losu, jakimi musimy się zmierzyć każdego dnia. Cały urok powieści polega na wplecionej w nią poezji. Książka jest inna od tych co zwykle czytuję, ale na swój sposób wyjątkowa. Główny bohater jest intrygujący, ponieważ nie często się spotyka chłopaków w tym wieku z taką wrażliwością i dojrzałością. Lekturę tę polecam tym, którzy cenią sobie prostotę i lirykę.

Super :) Polecam gorąco

Super :) Polecam gorąco