Niebo z widokiem na niebo

Wydawnictwo: Siedmioróg
978-83-7254-374-5
dojrzewanie, powieść
nar

"Niebo z widokiem na niebo" to powieść o dojrzewaniu, o dobrych uczuciach i złych zachowaniach, o młodzieży zagubionej w świecie rywalizacji, ciasnych mieszkań, komputerów, zapracowanych rodziców, którzy niewiele mają czasu na bliskość, nie mówiąc o rozmowie. Akcja powieści dzieje się tu i teraz, jest w niej więc obyczajowość polskiej szkoły, w której nauczyciele niekoniecznie świecą przykładem, a młodzież niekoniecznie tego od nich wymaga. Jej bohaterowie: Artur i Kinga odnajdują się w tłumie i zakochują w sobie tak bardzo, jak można to zrobić, mając naście lat. Rozmawiają ze sobą wierszami, czatują w Internecie, wysyłają e-maile, stwarzają swój poetycki azyl, do którego wkracza rzeczywistość nijak się mająca do ich dusz fruwających w chmurach.

Książka opowiada o trudnym okresie dojrzewania. Rodzice bohaterów są zapracowani na nic nie mają czasu, nauczyciele nie są autorytetem dla młodych ludzi. Akcja powieści dzieje się w dzisiejszych czasach. Opowiada o szkole, pierwszych uczuciach i problemach z odnalezieniem się we współczesnym świecie. Głównymi bohaterami są Kinga i Artur. Odnajdują się i zakochują się w sobie . Do wyrażania swoich uczuć i myśli używają wierszy, czatują w Internecie i wysyłają e-maile. Książka została zdominowana przez poezję różnych autorów.
Szczerze wam powiem , że nie przypadła mi do gustu.

vandenesse | 2012-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2012

Pewien 17-letni chłopak, który do czytania dopiero się przekonuje, powiedział mi, że książka jest zajebista - a te słowa podziałały na mnie jak płachta na byka - natychmiast chciałam się dowiedzieć, jaka też ta książka musi być, jakie musi spełniać warunki, żeby młody chłopak, powiedział o niej zajebista :) I przeczytałam. I muszę powiedzieć, że rozumiem jego zachwyt i wiem, że tą lekturę mogę spokojnie polecać młodym ludziom, takim może trochę zagubionym we współczesnym świecie, takim, którzy wierzą w wielką miłość, takim wreszcie, którzy wierzą w poezję - bo poezja to właściwie główny bohater tej historii. Marta Fox dobrała znakomite wiersze - są różnorodne, nie tylko o miłości ale i o poszukiwaniu sensu życia, i o bezdomnych i o szukaniu swego ja. Wiersze naprawdę starannie dobrane, ale przede wszystkim takie, które trafiają do młodych ludzi.
A sama historia? Młody chłopak zakochuje się wielką miłością w młodej dziewczynie - na drodze stają jednak rodzice dziewczyny - banalna...

Rasia | 2014-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2014

Trudno wyrazić mi, jakie uczucia żywię wobec tej książki. Przyznam szczerze, że jako osobie wrażliwej bardzo spodobała mi się jej tematyka. Nawet pierwsza strona, która jest tylko zachętą do przeczytania tegoż dzieła niezmiernie mi się spodobała. Zabrakło jednak... czegoś. Czegoś, co ciężko mi wyrazić słowami.
O dziwo w przeciwieństwie do większości czytelników dzieło to podobało mi się, jednakże byłoby przynajmniej o 1/3 krótsze, gdyby nie przytoczenia wierszy i biografii. Dlatego też sądzę, że pomimo, iż urzekło mnie parę utworów, wkład Marty Fox we WŁASNĄ część historii był trochę za mały. Była to zwykła opowieść obyczajowa, lecz napisana w tak zabawny i ciepły sposób, że z chęcią się w nią zagłębiałam. Brakowało mi jednak takiego dobitnego zakończenia, które podkreśliłoby główne przesłanie "Nieba z widokiem na niebo".
Mimo to nie żałuję, że wynalazłam tą książkę i myślę, że poniekąd jest to bardzo wartościowa lektura dla tych, którzy w jakiś sposób pobłądzili w swoim życiu....

Paulinkowa | 2014-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2014

Początek mnie naprawdę zaciekawił.
Książka znajduje się dużo wierszy.
Gdyż główny bohater lubił bardzo wiersze razem z jego sympatią.
Tytuł trochę zadziwiający.
Ale można się domyślić o co chodzi.
Książki Marty Fox są fajny.
Takie obyczajowe o miłości.
~Paulina

klaudiabla2 | 2011-06-07
Przeczytana: 18 maja 2011

To moja pierwsza książka tej pisarki, autorki m.in. ,,Paulina w orbicie kotów”, ,,Magda.doc “. Nie wiedziałam czego mam się spodziewać. Książka to młodzieżówka, ale aż miło się ją czytało. Po prostu widziałam siebie, swoje emocje. Wszystko jest takie życiowe. Artur- rodzice się rozwiedli, nie zdał w szkole, chodzi do wieczorówki. Kinga to raczej taka dziewczyna z dobrego domu. Co z tego wyjdzie? Piękna książka, a te wszystkie wiersze, poematy. Cud, miód. Bo ja poezji raczej nie lubię, a tu czytałam wszystko jak zaczarowana. Tylko, że to wysyłanie sobie wierszy to jedyna z takich ,,nieżyciowych” cech tej książki. Bo kto w dzisiejszych czasach wysyła dziewczynie wiersze. No przynajmniej ja nikogo takiego nie spotkałam. Ale chciałabym, nie powiem. Reszta jak już napisałam bardzo mi bliska z tymi wszystkimi rozmowami na gg i czacie. Na końcu autorka umieściła krótkie życiorysy autorów, których wiersze były tam cytowane. Tak ciekawie napisała, że przeczytałam do deski do deski. Na końcu...

Sylka | 2014-03-21
Na półkach: Przeczytane, Marta Fox
Przeczytana: 21 marca 2014

Historia 18-letniego Artura, który zakochuję się w Kindze z wzajemnością.
Wspaniała książka. Bardzo mi się podobała z resztą, tak jak wszystkie książki Marty Fox.

Marcin_Kalisz | 2015-02-02
Przeczytana: lipiec 2014

Zwykle nie czytam tego typu książek, ale jednak w lato postanowiłem to zmienić. Moje wrażenia są negatywne. Raczej nudna książka, ale taki tekst z pierwszej strony, że jeżeli wolisz coś od czegoś, (taki anty konsumpcyjny) to bardzo mnie zachęciło do przeczytania, lecz w środku to nie miało żadnego pokrycia.
Ktoś chce pisać o miłości to musi wiedzieć jaka ona jest. To nie jest książka dla zagubionej młodzieży, bo on raczej im nie wyjaśni co to jest miłość.
Miłość to oczywiście uczucia, ale to tylko składowa. To również czyn, akt naszej woli, że my chcemy być z tą osobą, pomimo nawet jej wad, ale musimy widzieć w niej chęć poprawy, bo miłość ślepa nie jest (inaczej będzie to jakieś zwyrodnienie). To także popęd seksualny, rozumiany jako pociąg to płci przeciwnej, ale w raz z nim musi iść wstrzemięźliwość, jako cnota. Tu w kilku zdaniach nie da się tego zgłębić. (Polecam "Miłość i odpowiedzialność" Karola Wojtyły)
Okropne dla mnie było, że chłopak mówił coś w stylu "jak będę się...

Nesoui | 2015-01-13

To moja pierwsza styczność ową autorką. Tytuł niespotykany i zachęcający do sięgnięcia po książkę. Historia opisuje walkę z przeciwnościami losu, jakimi musimy się zmierzyć każdego dnia. Cały urok powieści polega na wplecionej w nią poezji. Książka jest inna od tych co zwykle czytuję, ale na swój sposób wyjątkowa. Główny bohater jest intrygujący, ponieważ nie często się spotyka chłopaków w tym wieku z taką wrażliwością i dojrzałością. Lekturę tę polecam tym, którzy cenią sobie prostotę i lirykę.

| 2011-12-20
Przeczytana: 2010 rok

"Niebo z widokiem na niebo" to nie tylko książka o zachęcającym, niespotykanym tytule, ale i opowieść o walce z przeciwnościami losu, z jakimi mamy do czynienia na co dzień. Akcja rozgrywa się w Polsce, bohater, Artur, ma nietypowe jak na mężczyznę spojrzenie na świat i jednocześnie poczucie humoru. Ciepła historia o przyjaźni i miłości a także kłopotach w związku z nią wynikających, przeplatana poezją wartą uwagi.

Ann | 2013-08-29
Przeczytana: 28 sierpnia 2013

Ta książka odbiega od innych. Poprzeplatane wiersze w tekst dodają niesamowitego uroku. Historia którą przedstawia nam Marta Fox może i jest oklepana, ale mimo wszystko nie nudna. Wzbogaca ją poezja i zwykła szara rzeczywistość. Teraz rzadko spotyka się książki młodzieżowe, bez dodatku czegoś nierealnego.