Dzieje kultury chińskiej

Okładka książki Dzieje kultury chińskiej Mieczysław Jerzy Künstler
Okładka książki Dzieje kultury chińskiej
Mieczysław Jerzy Künstler Wydawnictwo: Ossolineum nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Ossolineum
1994-01-01
1994-01-01
kulturoznawstwo kultura chińska historia kultury Chiny kultura Chin

Książka ta w sposób wieloaspektowy przedstawia kulturę Chin. Treści w niej zawarte są ułożone w sposób chronologiczny, w każdym rozdziale mamy więc do czynienia z krótkim zarysem najważniejszych elementów chińskiej kultury danej epoki. Moim zdaniem pozycja ta stanowi bardzo dobre wprowadzenie do świata sinologii.

"Dzieje kultury chińskiej" to wielowątkowa podróż przez kulturę Chin od początków istnienia cywilizacji chińskiej do czasów nam współczesnych. Jest to swoisty przegląd najważniejszych wydarzeń, które miały wpływ na kształtowanie się cywilizacji chińskiej oraz takich elementów kultury jak piśmiennictwo, architektura, malarstwo czy literatura. Autor pokazuje specyficzne dla Chińczyków postrzeganie świata, które znajduje swe odzwierciedlenie w całej gamie wytworów artystycznych. Interesujący jest też słowniczek pojęć, znajdujący się na końcu publikacji, zawierający definicje najważniejszych bądź wyraźnie różnych od zachodnich wzorców terminów.
Na kilkuset stronach nie ma oczywiście możliwości zawarcia całościowego opisu wszystkich aspektów kultury, która kształtowała się na przestrzeni wielu wieków, autor (znany sinolog) stworzył jednak pozycję bardzo ciekawą, poruszającą wiele istotnych wątków i stanowiącą bogate źródło informacji o Chinach. Zdecydowanie warto przeczytać.

• Chiny
  • Azja
  • Daleki Wschód
  • Do kupienia
  • Orient, Bizancjum I kultura
  • Orient

Dodaj cytat z książki Dzieje kultury chińskiej