Dzieje kultury chińskiej

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
978-83-01-15226-0
Róża_Bzowa

Książka prezentuje historię kultury chińskiej we wszystkich aspektach od czasów najdawniejszych po dzień dzisiejszy. Autor ukazuje zjawiska i tendencje, które charakteryzują rozwój cywilizacji chińskiej. Szeroko omawia kulturę poszczególnych dynastii w ujęciu chronologicznym, a następnie archeologię, piśmiennictwo, sztukę zdobniczą, język, literaturę, filozofię, osiągnięcia naukowe i wkład Chin w zdobycze nauki i techniki światowej oraz religie panujące w Państwie Środka. Wykład uzupełnia słownik pojęć typowych dla kultury chińskiej, uwzględniający fakty i zjawiska fundamentalne dla rozwoju chińskiej cywilizacji, a obce kulturze Europejczyków.

Spikeless_Hedgehog | 2010-12-10
Na półkach: Przeczytane, Orient
Przeczytana: 09 grudnia 2010

"Dzieje kultury chińskiej" to wielowątkowa podróż przez kulturę Chin od początków istnienia cywilizacji chińskiej do czasów nam współczesnych. Jest to swoisty przegląd najważniejszych wydarzeń, które miały wpływ na kształtowanie się cywilizacji chińskiej oraz takich elementów kultury jak piśmiennictwo, architektura, malarstwo czy literatura. Autor pokazuje specyficzne dla Chińczyków postrzeganie świata, które znajduje swe odzwierciedlenie w całej gamie wytworów artystycznych. Interesujący jest też słowniczek pojęć, znajdujący się na końcu publikacji, zawierający definicje najważniejszych bądź wyraźnie różnych od zachodnich wzorców terminów.
Na kilkuset stronach nie ma oczywiście możliwości zawarcia całościowego opisu wszystkich aspektów kultury, która kształtowała się na przestrzeni wielu wieków, autor (znany sinolog) stworzył jednak pozycję bardzo ciekawą, poruszającą wiele istotnych wątków i stanowiącą bogate źródło informacji o Chinach. Zdecydowanie warto przeczytać.

Kynofeth | 2016-07-12
Johel | 2016-04-12