Mitologia chińska

Wydawnictwo: Auriga
83-922635-4-5
historyczna
inaya

Mity są niezwkle ważnym składnikiem naszego dziedzictwa kulturowego. Dzięki nim możemy lepiej rozumieć dawne cywilizacje i ich sztukę, poznać bogactwo wyobraźni tworzących je ludzi, śledzić podobieństwa i różnice w sposobie pojmowania świata. W książce znajdziecie Państwo m.in. informacje o bóstwach, powstaniu świata i ludzi, spirali czasu, wielkim kataklizmie, czy o dziesięciu słońcach. Nazwisko autora gwarantuje najwyższy poziom merytoryczny.

inaya | 2014-03-03

Jak z boku mogła wyglądać historia powstania tej książki?

Pewnego rozsłonecznionego dnia Künstler wchodzi do przeogromnej pekińskiej biblioteki, gdzie umieszczono setki tysięcy ksiąg i zwojów traktujących o pradawnych chińskich bóstwach. Wyciąga z torby duży notes w kratkę i długopis. Odnajduje wśród półek pierwszą księgę i zaczyna czytać kolumny czarnych znaczków, odwraca poszczególne karty... Spisuje pieczołowicie podania, komentarze. Następnie wyjmuje inny zwój starego chińskiego wynalazku i porównuje opisaną tu wersję z tą, którą czytał uprzednio.

Tak dzieje się przez wiele dni, tygodni, aż do pięknego momentu, kiedy to wszystkie materiały są zebrane. Wówczas skrupulatnie dzieli je tematycznie na kilka kategorii - to rozdziały przyszłej książki. Do każdego rozdziału trzeba teraz włożyć odpowiednie notatki, ze stosowną adnotacją, co z którego dzieła pochodzi. Praca zakończona! Idzie do wydawcy, wydawca załatwia łamanie, okładkę i kilka zdjęć dobrego fotografa. Książka -...

Iselor | 2016-10-30
Przeczytana: 27 lutego 2011

Z punktu widzenia religioznawstwa mitologia chińska jest bardzo istotna. To w Chinach skrzyżowały się ze sobą rodzime wierzenia chińskie, buddyzm, konfucjanizm i taoizm, a wszystko to w jakiś sposób było (mniej lub bardziej) pod wpływem i równocześnie wpływało na systemy religijne Iranu, kultur Południowo-Wschodniej Azji, Tybetu i Japonii.
Mitologia chińska jest jednak niesamowicie zagmatwana i czasem można się pogubić w trakcie lektury. I nie jest to wina autora.książeczki. Tak czy owak – jeśli interesują się mitologie świata – warto się w tę pozycję zaopatrzyć.

Spursmaniak | 2016-11-10
wositelec | 2016-05-02