Neon

Prószyński i S-ka
2021-11-04
2021-11-04
Maciejka Mazan

Książkę można nazwać... poprawną. Bez zaskoczeń, mimo wszystko oczekiwałam czegoś ciekawszego. Mam wrażenie, że to trochę taka książka o wszystkim i o niczym...

Podeszłam do książki dość optymistycznie po przeczytaniu opisu na okładce. Początek wydał mi się nieco nudny, ale dałam szansę książce i.. cieszę się z tego powodu. Czytałam z zaciekawieniem i wciągnęłam się w opowiadaną historię. Byłam ciekawa, jak potoczą się losy i współpraca Jacksona z Iris. Do samego końca podobała mi się fabuła, ale samo zakończenie trochę mnie zawiodło. Tak czy inaczej, polecam. Czy duet komisarza i płatnej zabójczyni ma prawo istnienia? Czy policjant może wejść w układ z osobą ze świata przestępczego? Jak wiele można poświęcić po to, by pomścić śmierć ukochanej osoby? Aby się tego dowiedzieć, sięgnijcie po książkę, bo moim zdaniem warto. ;)

Czytało się dobrze, fabuła znośna, było trochę zaskoczeń ale wszystko bez spektakularności.

Bardzo ciekawy pomysł na fabułę, jak dotąd nie spotkałam się z policjantem który współpracowałby z płatnym zabójcą. Postaci dobrze wykreowane, a sam wątek kryminalny w sobie dość ciekawy. Dobrym pomysłem było czytanie z perspektywy mordercy. Zakończenie równie dobre, a zwroty akcji jak dla mnie niekiedy były niespodziewane. Nie jest to typowy kryminał natomiast polecam po niego sięgnąć, bo naprawdę wciąga.

"NEON" G.S. LOCKE

WOW !
Rewelacyjny kryminalny debiut brytyjskiej pisarki, który zapamiętam na długo.
Niebanalny pomysł, wartka akcja, przemyślana i dopracowana fabuła, nietuzinkowi bohaterowie.
Prosty, czytelny język oraz styl, dzięki któremu wskakujemy w wykreowany świat, w wir wydarzeń, zdarzeń razem z naszymi bohaterami.
Ta lektura wręcz mnie pochłonęła i z zapartym tchem wyczekiwałam finału.
Zaskakujące zakończenie, moje podejrzenia poszły nie tam gdzie trzeba.

Wszystko dzieje się w Birmingham, gdzie grasuje straszny zabójca mordujący młode kobiety.

Mamy trzech głównych bohaterów : policjanta w depresji, płatną zabójczynię i seryjnego mordercę.

Ten pierwszy to Matt Jackson, jest inspektorem policji i za wszelką cenę pragnie odszukać zabójcę swojej żony. Jest w stanie oddać wszystko co ma, aby dowiedzieć się kto odebrał mu ukochaną.
Iris jest płatną zabójczynią, która nie cofnie się przed niczym, aby wykonać swoje zadanie. Ma kłopoty finansowe, co stanowi dla niej ogromną motywację do działania.
No i tytułowy NEON - morderca, który eksponuje ciała swoich ofiar na artystycznych instalacjach.
W ten sposób chce zwrócić na siebie uwagę, szuka rozgłosu, poklasku i otrzymuje go.
Tak, to zapewne chory człowiek, zwyrodnialec, psychopata. To co wyczynia z ciałami swoich ofiar jest okropne, chociaż są tacy, którzy uważają, że piękne.

Czy uda się złapać Neona ?
Ja już wiem i zapewniam Was, że będziecie zaskoczeni.

"NEON" G.S. LOCKE

WOW !
Rewelacyjny kryminalny debiut brytyjskiej pisarki, który zapamiętam na długo.
Ta lektura wręcz mnie pochłonęła i z zapartym...

" Każde wygięcie i skręt smukłej rurki okupował czasem i potem, a często krwią – czego kobiety, odgrywające główną rolę w jego dziełach sztuki, uparcie nie doceniały.”

Morderca chcąc być oryginalnym zabija kobiety a ich ciała umieszcza w miejscach publicznych. Zwłoki przypominają świecące neony. Widać, że zależy mu na poklasku i sławie prowokując przy okazji policjantów z wydziału zabójstw. Jedną z ofiar jest żona śledczego, który pragnie dorwać zwyrodnialca i zemścić się na nim. Wynajmuje również Iris, która ma go zabić, gdyż życie bez ukochanej nie ma dla niego sensu. W ostatnim dniu swojego życia trafia na przełom w sprawie i zmienia zlecenie. Teraz to Iris wraz z nim ma dorwać mordercę.

"Różnica między nią a Neonem polegała na tym, że on musiał nakarmić swoje ego. Ona szukała tylko satysfakcji finansowej.... Zabijanie było dla niej brudną robotą".

Trochę dziwne to połączenie sił, najemniczki i policjanta ( potencjalnej ofiary najemniczki ). Jak dla mnie trochę za dużo namieszane i mocno przekombinowane. Mnie tak przebiegająca fabuła nie przekonała, ale wiem, że ogromnej grupie czytelników takie potraktowanie akcji przypadło do gustu.

Co przyciągnęło mnie do tej powieści? Okładka. Jest ciekawa, wręcz krzycząca, a ostre kolory świecą niczym neon. Istne dzieło sztuki. Z przykrością muszę przyznać, że jak dla mnie, jest to najmocniejsza strona tej powieści. Dodatkową zachętą do sięgnięcia po tę lekturę były oceny i opinie znajomych. Dobre, lub bardzo dobre. Było wiele ochów i achów, więc i ja chciałam poczuć tę atmosferę i cieszyć się podczas czytania dobrego kryminału. No cóż, nie tym razem.

Książka jest debiutem literackim brytyjskiej pisarki, ukrywająca się pod pseudonimem G. S. Locke, choć jak sama twierdzi ma na swoim koncie kilka książek i opowiadań.

Zabrakło mi tu emocji towarzyszącym thrillerowi, a i zagadka kryminalna nie zachęciła mnie do ścigania zabójcy. Mimo wszystko książkę czyta się dobrze, a to za sprawą dobrego stylu jakim posługuje się autorka. Czysty, przejrzysty i konsekwentny. Bohaterowie dobrze wykreowani i dość charakterystyczni. Ciekawa narracja prowadzona z perspektywy Matta, Iris i Neona.

Druga przeczytana przeze mnie pozycja książkowa to także thriller.
W mieście grasuje nietuzinkowy seryjny zabójca a jego ofiarą pada między innymi żona inspektora policji Matta Jacksona. Zrozpaczony policjant pragnie zemsty i do tego celu wynajmuje specjalnie wyszkoloną do tej misji osobę. Tymczasem w mieście pojawiają się kolejne ofiary seryjnego zabójcy - Neona, który znany jest z tego iż ich ciała eksponuje w różnego rodzaju świetlnych, neonowych instalacjach.

Książkę podobnie jak poprzednią czyta się bardzo szybko.Czytelnik zostaje uwikłany w nietuzinkowy układ seryjny zabójca- policjant- zabójczyni na zlecenie, który prowadzi jak dla mnie do całkiem ciekawie rozwiązanego finału.

Druga przeczytana przeze mnie pozycja książkowa to także thriller.

Ciekawy koncept wyjściowy, niestety cała intryga jest banalna w swoim przebiegu aż do mizernego finału.

Świetny kryminał z oryginalnym wątkiem wykorzystania neonów w celu "ozdobienia" miejsca zbrodni. Głównych bohaterów nie da się nie lubić :) A do tego ich losy... - niektóre strony czytałam z otwartą buzią (uwielbiam zaskoczenia i zwroty akcji w książkach po które sięgam!) "Neon" czyta się dobrze i szybko. Polecam.

Bardzo lubię zagłębić się w lekturę ciekawej powieści z dreszczykiem, więc nie mogłam przejść obojętnie obok ,,Neonu".

Głównym bohaterem jest śledczy, który stracił żonę. Teraz chciał skończyć ze swoim życiem, jednak śledztwo odnośnie śmierci jego żony zaczęło przybierać inny obrót. Bohater postanowił więc ze sobą nie kończyć i znaleźć rozwiązanie tych spraw. Jego żona nie była jedyną ofiarą, więc trzeba było odpowiednio rozpracować motywy sprawcy.

Książka jest obszerna, jednak dość spora czcionka sprawia, że czyta się naprawdę sprawnie, a dodatkiem do tego jest bardzo wciągająca fabuła. Dawno za często nie sięgałam po thrillery, więc tym chętniej postanowiłam zapoznać się z ,,Neonem" i nie żałuję swojej decyzji. Jest w niej wszystko - dobrze wykreowani bohaterowie, wartka akcja, ciekawe zakończenie. Nie mogłam się od niej oderwać.

,,Neon", którą napisał G.S Locke jest jedną z ciekawszych lektur z tego gatunku, którą czytałam w ostatnim czasie i serdecznie Wam ją polecam. Nie powinniście czuć się zawiedzeni tym utworem.

G.S. Locke Neon Zobacz więcej