Bad boy i chłopczyca

Okładka książki Bad boy i chłopczyca Nicole Nwosu
Okładka książki Bad boy i chłopczyca
Nicole Nwosu Wydawnictwo: BeYa literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
The Bad Boy and the Tomboy
BeYa
2021-11-10
2021-11-10
Marta Czub
wattpad New Adult

Macy nie lubi ubierać się jak typowe nastolatki. Od sukienek, szpilek i makijażu woli dresy, trampki i naturalność. Kocha piłkę nożną i jest kapitanem męskiej drużyny piłkarskiej, co robi nie małe zdziwienie. Jej znajomi to głównie chłopaki i wcale jej to nie przeszkadza. Jej życie nabiera rozpędu, gdy osoba, do której wzdycha zaczyna się nią interesować i emocje zaczynają brać górę. Do tego w jej otoczeniu pojawia się jeszcze jeden chłopak, który drażni, nie angażuje się w nic i na wszystko podchodzi na luzie. Jak potoczą się losy dziewczyny? Z jakimi przeciwnościami będzie musiała się zmierzyć?

Widząc na okładce napis, że jest to hit Wattpada, od razu w mojej głowie pojawiła się książka "Bad Boy's Girl". Bałam się, że będzie to w podobnym klimacie i się zawiodę. Po kilku pozytywnych opiniach postanowiłam spróbować. Powiem tak, po lekturze mam mocno mieszane uczucia, ale jednak przeważają te pozytywne.

Na początek może zacznę od stylu. Jest on dość przystępny. Czytało się ją dobrze, nie było jakiś większych zgrzytów. Dialogi nie były drętwe i łatwo można było się w nią wciągnąć. Czytało się ją lekko i przyjemnie, jak zaczęłam lekturę, to trudno było mi się od tego oderwać. To naprawdę miło mnie zaskoczyło. Chociaż nie ukrywam znalazłam kilka zjedzonych literek lub w złej formie odmieniony wyraz, ale to już raczej niedopatrzenie pod względem korekty.

Bohaterowie byli tutaj naprawdę różnorodni. Może to duże określenie, ale wydaje mi się, że każdy znajdzie tutaj postać, z którą będzie mógł się utożsamić. Macy jako główna bohaterka była w porządku. Bardzo podobała mi się jej miłość z piłki nożnej, bo autorka dokładnie oddała to, co każda osoba przeżywa jak ma taką pasję. Sama byłam mocno zaangażowana w grę w siatkówkę i miałam takie samo podejście do tego. Za to jeśli mówimy o niej i jej relacjach międzyludzkich to już trochę gorzej to wypada. Przez to, że mamy tutaj tyle postaci, to ciężko było każdego poznać i można było mieć wrażenie, ze niektóre są postacie pomijane. No ale główna bohaterka chociaż widać, że zależy jej na przyjaciołach, to i tak głównie skupia się na sobie, a potem musi przepraszać ciągle i się poprawiać. Cedrica polubiłam, był naprawdę miła postacią i żałuję, że było go tak mało w tej historii. Za to Sama od początku do samego końca nie lubiłam i nie podobał mi się. Nie rozumiałam kompletnie jego zachowania, podejścia i jak to wpłynęło na dalszy rozwój fabuły.

No i tutaj przechodzę do najtrudniejszej dla mnie części, fabuła. Otóż do połowy wydawała się dość spokojna, raczej bez poruszania wielu ważnych, ale też popularnych tematów. Jednak później tego namnożyło się tego, że głowa mała. Praktycznie każdy możliwy temat w książkach młodzieżowych musiał zostać poruszony. Miałam wrażenie, że jest tego za dużo i to przytłaczało. Temat został rzucony, lekko rozwinięty, ale nie w pełni pokazany. Chyba wolałabym żeby tych wątków było mniej, ale bardziej rozbudowane niż mnóstwo opisanych po łebkach.

Podsumowując, ogólnie mam pozytywne wrażenia po tej książce. Jest lekka, przyjemna, dość nieoczywista, momentami zaskakująca. Jednak zostałam przytłoczona ilością różnorodności tematycznej, które nie do końca zostały rozwinięte i nie wiem czy osoby, które mierzą się z takimi problemami, coś z tej lektury wyniosą. Także tak to sie z mojej perspektywy przedstawia.

Książka bardzo mi się spodobała, mimo tego, że występuje w niej dość dużo stereotypów, a główni bohaterowie niekoniecznie są traktowani przez środowisko tak, jak powinni (choć z drugiej strony każdy z nas jest upychany w szufladki i traktowany inaczej, niż byśmy tego chcieli). Jest zabawna i wciągająca, dość szybko się ją czyta. Bardzo spodobał mi się charakter głównej bohaterki. Na tę książkę natknąłem się na początku tego roku w bibliotece. Spodobał mi się opis, więc postanowiłem ją przeczytać. W doskonały sposób ukazuje to, że nikt nie jest idealny i każdemu zdarza się popełniać błędy.

Przewidywalny przeciętniak o nastoletniej miłości.

Przewidywalny przeciętniak o nastoletniej miłości.

Kupiłam tę książkę już jakiś czas temu, bo była "na promocji" w jednej z księgarni internetowych. Dopiero, kiedy po nią sięgnęłam (17.11.2022) zobaczyłam na okładce informację, że to historia z wattpada i... zastanawiałam się, co mnie podkusiło, żeby ją kupić.
Mam już za sobą kilka takich "lektur" i jestem zdania, że to, co zostało napisane na wattpadzie powinno tam zostać i niekoniecznie być wydawane w formie papierowej...

Ta książka zaskoczyła mnie jednak pozytywnie! Jasne, widząc hasła na okładce obniżyłam swoje oczekiwania, ale i tak uważam, że jest to całkiem niezła młodzieżówka.

Bohaterowie są sprawnie przedstawieni i chociaż kilka scen/zachowań możnaby wyrzucić, bo nie mają sensu - całość prezentuje się naprawdę dobrze.
Książka podejmuje też tematy trudne, między innymi rasizm oraz radzenie sobie z żałobą, to jednak robi to w sposób sprawny i nieprzytłaczający czytelnika.

Bardzo pozytywne zaskoczenie! Może nie była to książka najwyższych lotów, ale ta w przeciwieństwie do "Grzeczni chłopcy nie kradną staników" faktycznie była luźna i przyjemna i przeczytałam ją niezwykle szybko. Wiadomo, przewidywalna, ale pozwoliła mi się idealnie zrelaksować i odpocząć kiedy tego potrzebowałam. Bohaterowie nie byli może jakoś najlepiej skonstruowani, ale nie byli też płascy jak kartka papieru, dało się ich lubić. Koncept fajny, oczywiście trochę zawiało typowym bad boyem i szarą myszką, ale tego się spodziewałam więc tutaj to nie było żaden minus. Nie określiłabym jej jako comfort book ale jako guilty pleasure, bo fakt lubię właśnie czasem przeczytać typowo wattpadowa historie, ale ona też musi mieć w sobie to coś, jak ta pozycja. Przyjemna, lekka, do przeczytania na raz jakimś wakacyjnym wyjeździe

Treści dotyczące; rasizmu, miłości nastoletniej, śmierci bliskich osób, realacji w rodzinie i miłości damsko- męskiej

Baaardzo średnia. Jest poruszone dużo ważnych i trudnych tematów, ale co z tego, skoro całość przykryta trójkątem miłosnym (no i po co...)? Tyle razy chciałam odpuścić, że szok. Da się słuchać, ale dupy nie urywa.

Gdyby książka nie wpadła w moje ręce jako nagroda w konkursie to nawet nie miała bym pojęcia o jej istnieniu. Jednak okazała się przyjemna w czytaniu, a sama historia głównych bohaterów choć typowa jak na wattpad'owe książki, to czymś mnie użekła.

"Bad boy i chłopczyca" to właśnie książka tego typu, gdzie młodzi ludzie stereotypowo szufladkują innych. Macy jest 17 letnią kapitanką drużyny piłkarskiej. Nigdy nie interesowała się "dziewczyńskimi" sprawami, randkami, za to uwielbiała grać z chłopakami w gry komputerowe no i oczywiście w piłkę. Jednak gdy Cedric Cahill zaprasza ją na randkę, dziewczyna pomału zmienia swoje nastawienie. To jeszcze nie koniec. Na jej drodze staje też Sam, kuzyn Cedrika, szkolny bad boy. Pomału zaczyna ich łączyć przyjaźń, a może nawet coś więcej. Jak dziewczyna poradzi sobie z sercowymi rozterkami? O tym właśnie ta książka.

Zacznę od tego, że jest to książka młodzieżowa i typowo wattpadowa i myślę, że dla nastolatka byłaby to świetna lektura. Dla mnie była to raczej książka z gatunku tych "guilty pleasure". Przeczytałam ją w oka mgnieniu i naprawdę chciałam wiedzieć co wydarzy się dalej. Fabuła mimo, że prosta i przewidywalna była dość interesująca. Autorka wplotła też w tę historię takie problemy jak rasizm, radzenie sobie z rozwodem rodziców, czy stratą kogoś bliskiego przez co lektura była bardziej wartościowa. Czy była to świetna książka? Nie. Czy miło spędziłam z nią czas? Tak. Była świetna na odmóżdżenie, kiedy potrzebowałam czegoś lekkiego i niewymagającego.

Piękna graficzna okładka, która na pierwszy rzut oka trochę szufladkuje bohaterów, jednak bardzo ciekawiło mnie jakie spojrzenie ma na ten temat autorka.

Mady nie jest typową nastolatką, ponieważ jest kapitanką drużyny piłkarskiej, a do tego daleko jej do wszystkich tych dziewczyńskich zachowań. Ostatnią rzeczą o jakiej by pomyślała były również romanse, jednak do czasu pierwszej randki.

Książkę czytało się dobrze, ale należy ona według mnie do takich, o których szybko się zapomina. Przyznaję, że przed czytaniem myślałam, że autorka pójdzie w zupełnie inną stronę, i pokaże przede wszystkich stereotypy o bohaterach, jadnak autorka pokazała również wiele innych problemów z jakimi zmagają się nastolatki i ich czasami trudna przeszłość.

Lektura ta może być świetna dla czytelniczek właśnie takich jak Mady, w końcu bardzo rzadko widuje chłopczyce. Jest to też super propozycja dla niewymagających czytelników wattpada, ponieważ wiem, że jest spore grono czytających tylko takie książki. Ja osobiście wolę mniej schematyczne opowieści, w których fabuła mnie bardziej chwyta za serce.

• Audiobooki
  • Literatura młodzieżowa

Dodaj cytat z książki Bad boy i chłopczyca