Przemoc, której nie widać. Jak rozpoznać i przerwać cykl przemocy psychicznej

Okładka książki Przemoc, której nie widać. Jak rozpoznać i przerwać cykl przemocy psychicznej Theresa Comito
Okładka książki Przemoc, której nie widać. Jak rozpoznać i przerwać cykl przemocy psychicznej
Theresa Comito Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) poradniki
Kategoria:
poradniki
Tytuł oryginału:
The Emotional Abuse Recovery Workbook: Breaking the Cycle of Psychological Violence
Wydawnictwo:
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
Data wydania:
2021-08-01
Data 1. wyd. pol.:
2021-08-01
Język:
polski
ISBN:
9788374899260
Tłumacz:
Sylwia Pikiel
Tagi:
psychologia przemoc psychiczna przemoc trauma relacje terapia samopomoc poradnik ACT
Średnia ocen

7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
22 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
190
73

Na półkach:

Lubię, gdy książki pisane są przez profesjonalistów zwłaszcza tych, którzy praktycznie zajmują się opisywaną tematyką. Autorka jest licencjonowaną terapeutką małżeństw i rodzin, a od 10 lat zajmuje się udzielaniem pomocy wyłącznie ofiarom przemocy psychicznej.

Książka adresowana jest przede wszystkim do osób uwikłanych w przemocową relację. Ma pomóc rozpoznawać i zrozumieć przemoc psychiczną oraz uwolnić się od niej. Dzięki zamieszczonym licznym ćwiczeniom (jest ich naprawdę bardzo dużo) można odkryć wzorce rządzące relacjami, rozpoznać mocne strony i wartości, poznać własną rezyliencję, jak również nauczyć się praktycznych sposobów radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami.

Analizując zamieszczone ćwiczenia mam wrażenie, że praca z nimi może wiązać się z odczuwaniem i wyzwalaniem silnych emocji - grzebanie w bolesnej przeszłości nie jest łatwe! Dlatego może okazać się, że osoba pracująca z tą książką może wymagać profesjonalnego wsparcia terapeuty, który wspólnie z nią przejdzie przez niezwykle trudną i długą drogę zdrowienia.

Książka podzielona jest na 3 etapy:
1. Podstawy teoretyczne - dzięki którym można umieścić własne przeżycia w kontekście doświadczeń innych ludzi

2. Analiza relacji - głównie same ćwiczenia dot. samowspółczucia i dbania o siebie

3. Rozwój nowych umiejętności - służy opracowaniu całościowego planu wyjścia z sytuacji cechującej się przemocą psychiczną.

Ze względu na układ treści ćwiczenia najlepiej jest wykonać po kolei.

Jeszcze uwaga dot. ceny. Okładkowa wynosi 59zł!!! Można kupić taniej, ale nie o to chodzi. Mam klientkę, której mąż daje całe 10zl, aby mogła przeżyć tydzień. Osoby doświadczające przemocy często mają bardzo trudną sytuację finansową. Jak taka osoba może pozwolić sobie na tak kosztowny wydatek jakim jest ta książka?! Podejrzewam, że dla większości osób dla których jest dedykowana, jej cena okaże się ogromną barierą... A szkoda, bo zamysł chyba jest taki, że powinna trafić właśnie do grupy docelowej?

Odejmuję dwie solidne gwiazdki.

Książkę jednak polecam. O przemocy psychicznej mówi się zbyt mało, niekiedy temat jest bagatelizowany. Dlatego książka jest ważna i potrzebna.

Lubię, gdy książki pisane są przez profesjonalistów zwłaszcza tych, którzy praktycznie zajmują się opisywaną tematyką. Autorka jest licencjonowaną terapeutką małżeństw i rodzin, a od 10 lat zajmuje się udzielaniem pomocy wyłącznie ofiarom przemocy psychicznej.

Książka adresowana jest przede wszystkim do osób uwikłanych w przemocową relację. Ma pomóc rozpoznawać i zrozumieć...

więcej Pokaż mimo to

avatar
900
698

Na półkach:

Wszystkie formy przemocy mają aspekt psychologiczny, ponieważ głównym celem stosowania przemocy lub nadużycia jest naruszenie integralności i godności innej osoby. Wśród wielu rodzajów przemocy domowej i nadużyć, nadużycia psychiczne i emocjonalne są często używane zamiennie ze względu na ich podobne cechy i skutki.



Zarówno przemoc psychiczna, jak i przemoc emocjonalna idą w parze z przemocą fizyczną. Wiele taktyk przemocy psychicznej jest również klasyfikowanych jako przemoc emocjonalna i na odwrót. Jednak czynnikiem rozróżniającym te dwa rodzaje przemocy psychicznej jest silniejszy wpływ przemocy psychicznej na zdolności umysłowe ofiary. Podczas gdy przemoc emocjonalna wpływa na to, co ludzie czują, przemoc psychiczna wpływa na to, co ludzie myślą.


Książka Theresy Comito „Przemoc, której nie widać” pomoże zidentyfikować i rozpoznać nadużycia, potwierdzić jakie uczucia mamy w sobie, ćwiczyć dbanie o siebie, ustalać granice, tworzyć plan bezpieczeństwa, badać zdrowe relacje i zaprojektować plan wyjścia, czyli jak rozpoznać przemoc i jak przerwać cały ten cykl przemocy. Jest to doskonały podręcznik zdrowienia skupiający się wokół przemocy emocjonalnej, który oferuje sposoby na przepracowanie traumy, prowadząc osobę, która jej doświadcza przez proces świadomości, zrozumienia i uzdrowienia. Książka ma pomóc przede wszystkim rozpoznać i zrozumieć przemoc psychiczną, która ma miejsce w wielu związkach, a przede wszystkim ma pomóc się z niej uwolnić.


„Musisz zrozumieć, że dochodzenie do siebie po trudnych przeżyciach to proces, który wymaga czasu i którego nie da się przeprowadzić samodzielnie – potrzebne jest wsparcie z zewnątrz”.


Ten poradnik zapewnia osobom, które doświadczają przemocy prywatną przestrzeń prowadzącą do zdrowienia – dokonując analizy tego co ich spotkało czy być może jeszcze spotyka. Jest to bardzo trudna praca, wymagająca skupienia i wiąże się z przeżywaniem często bardzo silnych emocji. Ważne jest, by nie tracić w tym cierpliwości, okazując sobie dużo wyrozumiałości i empatii.


Angażujące ćwiczenia pomagają przyjrzeć się bliżej relacji z osobą przemocową i analizowanie tych relacji, przy jednoczesnym zachowaniu priorytetu własnego zdrowia i bezpieczeństwa. Książka pozwoli zidentyfikować mocne strony i wartości, dzięki którym opracujemy strategie radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami, odkrywając swoją odporność, oraz promować lepszą samoocenę i dobre samopoczucie.


Ćwiczenia zawarte w poradniku nauczą rozpoznawać przemoc emocjonalną, uznać i rozumieć dynamikę przemocy emocjonalnej i rozpocząć proces zdrowienia. Książka podzielona została na osiem rozdziałów, gdzie każdy z nich uczy czegoś innego: w rezultacie pomaga stopniowo krok po kroku uwolnić się z toksycznej relacji. I tak przechodzimy od zrozumienia, czym jest przemoc psychiczna (autorka szczegółowo opisała elementy zjawiska przemocy) poprzez skomplikowany proces żałoby, przez jaki przechodzi osoba, która doświadczyła przemocowej relacji (ten rozdział umożliwia „przeanalizowanie mitów i przekonań na temat miłości, sprawiedliwości i przemocy”). Następnie wykorzystując wiedzę zdobytą na wstępnie książki przechodzimy do nakreślenia profilu przemocowej relacji – co pozwoli zidentyfikować słabości, które mogły zostać wykorzystane przez naszego krzywdziciela. Kolejny rozdział to kolejna część, czyli jakie należy podjąć działania w celu uwolnienia się z toksycznych relacji. Ten rozdział skupia się na współczuciu, jakie mamy mieć dla siebie i zdobyciu wiedzy jak dbać o siebie. Ćwiczenia zawarte w tym rozdziale pomogą poprawić relację z samym sobą, a wykonując je regularnie, zastąpimy „wewnętrznego krytyka troskliwym przyjacielem”. Rozdział piąty poświęcony został stawianiu zdrowych granic – niektórzy nawet nie wiedzą, czym one są i jak ważną rolę pełnią. Ćwiczenia znajdujące się w tym rozdziale pozwolą przeanalizować wartości, jakie posiadamy, relacje, jakie budujemy. Nauczymy się również określenia nowych granic i oczekiwań. Następnie przejdziemy do planowania bezpiecznych rozwiązań – odpowiedzi znajdziemy w rozdziale szóstym, który będzie etapem kończącym pracę nad planowaniem działań.


„W rozdziale wyjaśniłam jak opracować osobisty plan bezpiecznych rozwiązań i określić cele na przyszłość” – wyznaje Theresa Comito, licencjonowana terapeutka małżeństw i rodzin z ponad 20-letnim doświadczeniem w świadczeniu usług terapeutycznych osobom, rodzinom i dzieciom.


Ostatnia trzecia część książki omawia zagadnienie – jak ruszyć naprzód. Nauczymy się tutaj wypracować nowe, zdrowe, świadome podejście, dzięki któremu zrozumiemy zachowania swoje oraz innych ludzi. I tak dowiemy się tutaj na temat zdrowych relacji: jak wyglądają, czym jest zdrowa współzależność i jak wchodzić w relacje z innymi ludźmi? Omówiony został również proces radzenia sobie z sytuacjami konfliktowymi oraz jak pielęgnować relacje, w które wchodzimy. Ostatni rozdział poświęcony jest decyzji o zakończeniu relacji z przemocowym partnerem, członkiem rodziny czy pracodawcą. Ćwiczenia znajdujące się tutaj mają za zadanie rozważyć potencjalne „opcje, jakimi dysponujesz w takich sferach życia, jak mieszkanie, opieka zdrowotna, transport czy system wsparcia”.


Książka jest niezbędnym towarzyszem w leczeniu przemocy domowej i powinna być stosowana zarówno przez klinicystów, jak i osoby, doświadczające przemocy. Książka, ma przeprowadzić kogoś do pozytywnej zmiany, powinna być ceniona nie tylko ze względu na treść, ale także za wiedzę i zaangażowanie autorki w ten trudny temat. Zeszyt ćwiczeń Theresy Comito na temat wychodzenia z przemocy emocjonalnej jest doskonałym źródłem walidacji każdego, kto jej doświadczył lub niekoniecznie jest tego świadomy.


Sugestie autorki dotyczące praktyk uzdrawiania poprzez miłość do siebie, zdrowe relacje i poszukiwanie bezpieczeństwa oferują ścieżkę do wyzdrowienia, z której mogą skorzystać ofiary i ich bliscy, a także specjaliści zdrowia psychicznego. Ten poradnik z ćwiczeniami pomoże zidentyfikować i rozpoznać nadużycia, potwierdzić swoje uczucia, ćwiczyć dbanie o siebie, ustalać granice, tworzyć plan bezpieczeństwa, badać zdrowe relacje i zaprojektować plan wyjścia.

Wszystkie formy przemocy mają aspekt psychologiczny, ponieważ głównym celem stosowania przemocy lub nadużycia jest naruszenie integralności i godności innej osoby. Wśród wielu rodzajów przemocy domowej i nadużyć, nadużycia psychiczne i emocjonalne są często używane zamiennie ze względu na ich podobne cechy i skutki.



Zarówno przemoc psychiczna, jak i przemoc emocjonalna...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2315
2315

Na półkach: , ,

Zniszczona głowa.

Nie od dziś wiadomo, że przemoc to nie tylko agresja fizyczna. To także wszystko to, co niszczy naszą psychikę, a czego źródłem są zachowania innych ludzi - dla nas samych szalenie destrukcyjne. Czasami nie jest łatwo rozpoznać, że to, co nas spotyka, to temat niniejszej książki - a więc przemoc psychiczna. Na szczęście istnieją publikacje takie jak ta, które mogą nam w rozpoznaniu tego stanu rzeczy pomóc (i docelowo uwolnić się od przyczyn, które ów stan rzeczy wywołują).

Przemoc psychiczna jest to systematyczne znęcanie się nad kimś w sposób niemający charakteru działań fizycznych. Obejmuje szereg zachowań, które mają na celu zranienie drugiej osoby, osłabienie jej pewności siebie, uwłaczenie jej godności i przejęcie nad nią kontroli. Ofiara przemocy psychicznej może zmagać się z lękiem, depresją oraz innymi objawami fizycznymi, mieć niską samoocenę, doświadczać dezorientacji czy trudności z koncentracją lub z podejmowaniem decyzji. Przemoc ta bywa subtelna i niewidoczna, ale niszczy człowieka od środka. Przerwanie cyklu przemocy psychicznej jest jednak możliwe.

Po pierwsze - książka pomoże rozpoznać i nazwać omawiany problem. Nie jest on bowiem tak oczywisty i nieraz wymaga wyraźnego wskazania palcem (a przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele, jak bagatelizowanie problemu, czasem obwinianie samego siebie i usprawiedliwianie takich zachowań, czasem elementy syndromu współuzależnienia... a tak, przemoc psychiczna bowiem - w pewnym przejawie patologicznym - jak każda inna patologia może być przedmiotem współuzależnienia strony, która jest jej ofiarą).

Po drugie - lektura ta pozwala (w pewnym stopniu) na przepracowanie tego, co się stało. A także tego, co się dzieje. W samym sobie. Jak wiele razy bowiem przy okazji innych recenzji wspominałem, negatywne rzeczy dotyczące nas samych wymagają pewnego przepracowania. Choćby po to, żeby zrozumieć co i dlaczego się dzieje. I co to z nami "robi". Nie inaczej jest i w przypadku przemocy psychicznej.

Po trzecie - po przeczytaniu (uważnym) książki można spróbować się zastanowić, co należy z tym wszystkim zrobić. Jak przeciwstawić się destrukcji kryjącej się w tym, co jest złem, i jak skutecznie z nią walczyć. Nie tylko ze wspomnianym obszarem agresji. Również jak walczyć... o siebie. O własną wartość, dobre samopoczucie, samoocenę, jak poprawić stan własnej psychiki, emocji, nerwów... Autorka nazywa te wszystkie rzeczy dużo bardziej fachowo niż ja w tej recenzji, ale do tego się rzecz sprowadza. Walka z przemocą psychiczną, powiedzenie jej "nie", to przede wszystkim walka o samego siebie.

Czasami w życiu warto powiedzieć głośno "nie". Ta lektura dobitnie o tym przypomina. Co ważniejsze jednak, pozwala ona zrozumieć DALCZEGO warto owo "nie" powiedzieć. Przemoc psychiczna to bowiem bezdyskusyjnie coś, na co nie może być zgody. To coś, z czym należy otwarcie walczyć. Pamiętajmy o tym.

Dziękuję GWP za egzemplarz recenzencki.

#przemocktórejniewidać #przemocpsychiczna #gwp #gdańskiewydawnictwopsychologiczne #cosnapolce #recenzjaksiążki #bookreview #bookstagram

https://cosnapolce.blogspot.com/2021/11/przemoc-ktorej-nie-widac-jak-rozpoznac.html

Zniszczona głowa.

Nie od dziś wiadomo, że przemoc to nie tylko agresja fizyczna. To także wszystko to, co niszczy naszą psychikę, a czego źródłem są zachowania innych ludzi - dla nas samych szalenie destrukcyjne. Czasami nie jest łatwo rozpoznać, że to, co nas spotyka, to temat niniejszej książki - a więc przemoc psychiczna. Na szczęście istnieją publikacje takie jak ta,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    89
  • Przeczytane
    28
  • Posiadam
    4
  • Psychologia
    3
  • 2022
    3
  • Mam
    2
  • Poradniki
    2
  • Do kupienia
    2
  • Naukowo
    1
  • Mądre książki do przeczytania
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także