Wachmistrz. Dogrywka

Okładka książki Wachmistrz. Dogrywka Krzysztof Bochus
Okładka książki Wachmistrz. Dogrywka
Krzysztof Bochus Wydawnictwo: Skarpa Warszawska Cykl: Christian Abell (tom 0.6) kryminał, sensacja, thriller
Christian Abell (tom 0.6)
Skarpa Warszawska
2021-10-13
2021-10-13
literatura polska thriller kryminalny Wolne Miasto Gdańsk wachmistrz śledztwo zbrodnia historia kryminał retro

Znakomita kontynuacja kultowego "Wachmistrza". Tym razem poznajemy przeszłość samego Kukulki, niegrzecznego chłopaka z gdańskiego podwórka. A wszystko to w otoczce zbrodni, biedy i tajemnic Wolnego Miasta. Rewelacyjna lektura.

Akcja "Wachmistrza - dogrywki" rozgrywa się kilka tygodni po zakończeniu poprzedniego tomu. Kukulka nadal nie może pogodzić się ze śmiercią bliskiej mu osoby, a tymczasem w Gdańsku ktoś okrada bogatych mieszkańców. Do rozwiązania zagadki zostaje oddelegowany radca Abell i podlegający mu wachmistrz. Dla tego drugiego śledztwo będzie wiązało się z rozliczeniem ze swoją przeszłością.
Ta część jest dla mnie gorszą pozycją od poprzedniej. Niektóre zachowania bohaterów są mało logiczne (zwłaszcza przestępców). Na plus wypada opis miasta w kryzysie oraz ciekawe postacie głównych bohaterów. Minusami i to rzucającymi się w oczy jest brak znajomości realiów epoki (lub ich świadome lekceważenie) przez autora np. centralne ogrzewanie w całym Gdańsku, które ulega awarii i nagle wszystkie mieszkania i domy przestają być ogrzewane. Czy aby w tych czasach nie paliło się głównie w piecach węglowych? Ewentualnie niektóre domy lub instytucje mogły mieć własne kotłownie? Kolejny mój zarzut tyczy się jednego z bohaterów ksywa Kreska, który wciąga od najmłodszych lat. No cóż nie sądzę by uboga młodzież miała wówczas dostęp do narkotyków. Co najwyżej do nędznej jakości bimbru. W jednej z retrospekcji wachmistrza pojawia się aparat fotograficzny, z którego korzystają młodzi ludzie. Skąd go wzięli? Nie wiadomo. Myślę, że dostęp do sprzętu fotograficznego na początku poprzedniego stulecia był bardzo ograniczony Takich wpadek - niedomówień można niestety znaleźć w tekście więcej.
Czy sięgnę po kolejne tomy? Sądzę, że tak i mimo wszystko dam jeszcze cyklowi szansę.

„Dogrywka” to drugi tom poświęcony postaci wachmistrza Kukulki. Odkrywa jego mroczną przeszłość, która daje o sobie znać w najmniej odpowiednim momencie jego życia i sprawia, że zarówno on jak i jego najbliżsi nie mogą czuć się bezpiecznie.
Cudownie skonstruowany thriller z epoki międzywojennej, gdzie dają już o sobie znać zawirowania polityczne i społeczne tamtych czasów.
W tej historii przewodnią rolę pełni pani zemsta, która nie uznaje kompromisów i tylko doprowadzenie jej do końca może przynieść ukojenie.
„Wachmistrz dogrywka” to pasjonująca książka od której nie można się oderwać!
Polecam wszystkim.

Bardzo sprawnie i ciekawie przeprowadzona akcja. "Nie oderwiesz się od lektury" - co miało miejsce w moim przypadku.

Fajnie się czytało, chyba w tej części po prostu weszłam w klimat dawnego Gdańska. Lektura mnie wciągnęła i bardzo się cieszę, że po nią sięgnęłam.
Czytało się przyjemnie, polubiłam obu panów - wachmistrza i radcę. I ten klimat retro mojego miasta już jakoś bardziej do mnie przemawiał niż w 1 części.

Bardzo dobry kryminał retro! Krzysztof Bochus trzyma fason! Cześć druga Wachmistrz Dogrywka ściśle powiązana z cz.1. Powinno się je czytać jedna po drugiej . Polecam , bardzo szybko się czyta , dobra akcja i fajnie skrojeni bohaterowie. Będę kontynuować serię.

Druga część przygód wachmistrza nie gorsza od poprzedniej. Bardzo polubiłam tę parę: wachmistrza i radcę. Razem mogą wiele! Dobry, ciekawy kryminał. Polecam!

99/2023 (audiobook 62/2023)
Kryminał retro to trudny gatunek. Ciężko połączyć ciekawą intrygę (w ogóle – niełatwo wykreować ją samą!) z przekonującym, wiarygodnym tłem historyczno-społecznym.
Krzysztofowi Bochusowi wychodzi to coraz lepiej.

Nie wiem, czy gdańszczanie poczują ten retro klimat – ale ja, wrocławiak, dałem się uwieść. Wreszcie mogłem znów odczuć symbiozę wykreowanych postaci z miastem, które staje się osobnym bohaterem książki.
W dodatku -powieść to dosyć mroczna, a takie lubię najbardziej.
Oczywiście – znać w tym wszystkim niewątpliwą inspirację Markiem Krajewskim. No ale ciężko uznać to za zarzut – od momentu wydania “Śmierci w Breslau” zrzynają odeń wszyscy. Absolutnie wszyscy. Nawet jeśli odżegnują się od tych wpływów i starają się być oryginalni we własnym mniemaniu.

Mimo dość mdłego tytułu – druga powieść cyklu broni się wyśmienicie. Bochus wykrzesał naprawdę gęstą, mocną historię, zadbał o realizm i naturalizm – jednocześnie nie przekraczając granicy, kiedy owa dbałość staje się kiczowatym epatowaniem przemocą. Konsekwentnie rozwija pomysł na duet bohaterów – policjantów, których łączy tylko wykonywany zawód, poza tym różnią się całkowicie. Zabieg ten staje się w zasadzie samograjem – dzięki temu opowieść jaszcze bardziej nabiera rumieńców.

Chętnie zapoznam się z pozostałymi częściami serii, zostałem ostatecznie przekonany :)
Książki wysłuchałem w wersji audio, w interpretacji Mateusza Webera.

99/2023 (audiobook 62/2023)
Krzysztofowi Bochusowi wychodzi to coraz lepiej.

Faktycznie: dogrywka.

To samo miejsce, Ci sami bohaterowie, nowa zagadka...ale nadal w tle rachunek, który Wachmistrz musi wyrównać.
Nadal przeplatające się życie zawodowe z prywatnym, przeszłość z wydarzeniami teraźniejszymi.

Akcja podobnie jak w części "0,5" nie ślimaczy się, ale też nie pędzi. Wydarzenia dzieją się wg. mnie w odpowiednim tempie.

Nie ma nudy, wręcz przeciwnie.

Zachęcony dwoma pierwszymi częściami sięgam po kolejną.

Faktycznie: dogrywka.

Nie ma nudy, wręcz...

Wg mnie słabsza niż poprzedni "Wachmistrz", przeszkadzały mi powtórzenia i straszne uproszczenie fabuły, troche jakby ksiazka była pisana na kolanie.

• Kryminał

Krzysztof Bochus Wachmistrz. Dogrywka Zobacz więcej