Gottland

Seria: Reportaż
Wydawnictwo: Czarne
7,76 (3564 ocen i 297 opinii) Zobacz oceny
10
265
9
705
8
1 108
7
1 064
6
308
5
84
4
15
3
9
2
3
1
3
Darmowe dodatki Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788375361674
liczba stron
244
słowa kluczowe
Nike, Czechy, Europa, nagrody, Gott, Gottland
kategoria
literatura faktu
język
polski
dodał
Snoopy

Wydanie II poprawione Książka Gottland w trzy lata po pierwszym wydaniu w 2006 roku została przełożona na 9 języków. Znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2007. Otrzymała: Nike Czytelników, Nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej – Książka Roku 2007, Nagrodę im. Beaty Pawlak 2007; Gratias Agit 2009 (w Czechach); Prix Amphi 2009 (we Francji). W grudniu 2009 przyznano jej w Brukseli...

Wydanie II poprawione

Książka Gottland w trzy lata po pierwszym wydaniu w 2006 roku została przełożona na 9 języków. Znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2007. Otrzymała: Nike Czytelników, Nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej – Książka Roku 2007, Nagrodę im. Beaty Pawlak 2007; Gratias Agit 2009 (w Czechach); Prix Amphi 2009 (we Francji).
W grudniu 2009 przyznano jej w Brukseli Europejską Nagrodę Literacką (European Book Prize 2009), której patronuje Parlament Europejski, a jurorami są krytycy i publicyści z krajów członkowskich Unii.

Wybór znakomitych reportaży poświęconych Czechom, uwikłanym w czasy, w jakich przyszło im żyć. Czechosłowacja i Czechy - Gottland - to kraj horroru, smutku i groteski. Gottland Mariusza Szczygła nie ma nic wspólnego ze stereoptypową opowieścią o kraju wesołków, zabijających czas przy piwie.

Aktorka Lida Baarova - kobieta, przez którą płakał Goebbels; rzeźbiarz Otakar Szvec – twórca największego pomnika Stalina na kuli ziemskiej, który nim skończył dzieło, postanowił się zabić, autentyczna siostrzenica Franza Kafki, która do dziś żyje w Pradze; piosenkarka Marta Kubiszova, której komunistyczny reżim na 20 lat zabronił śpiewać i skasował nagrania z radiowych archiwów; legendarny producent obuwia Tomáš Bata, który stworzył kontrolowane przez siebie miasto na 10 lat przed pomysłami Orwella; pisarz Eduard Kirchberger, który stworzył siebie na nowo i został Karelem Fabianem oraz wielu innych – to bohaterowie tej książki. Poprzez ich barwne życiorysy Mariusz Szczygieł opowiada o czasach, w jakich przyszło im (i nam) żyć. Opowiada o wygórowanej cenie, jaką musieli zapłacić za pozornie nieważne decyzje, o tragicznym splocie przypadku i przeznaczenia, kształtującym życie całych pokoleń.

 

źródło opisu: Czarne, 2010

źródło okładki: czarne.com.pl

pokaż więcej

Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (8503)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 307
Voudini | 2017-09-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Reportaże to nie moja bajka. Termin „bajka” nie został przeze mnie użyty przypadkowo. Fikcja literacka to bowiem bajka z podniesioną przyłbicą, tymczasem podczas lektury reportażu zawsze zastanawiam się, w jakim stopniu ciekawość danej historii to efekt nosa autora do węszenia oraz jego talentu opowiadacza, a ile opowieści trzeba było dosztukować i podkolorować, by efekt końcowy był zadowalający.
Mariusz Szczygieł dokumentuje jednak swe poszukiwania sumiennie. Co więcej, podzielam jego sympatię do Czechów, których odwiedzam często i którzy, że pokuszę się o niebezpieczną ze swej natury generalizację, są od nas mniej napięci. I lepiej dbają o przestrzeń publiczną. Teksty zawarte w zbiorze pozwalają dociec niektórych z przyczyn tych różnic.
Jedynym moim problemem w odbiorze „Gottlandu” pozostaje zatem język, z gatunkowej konieczności prosty, choćby podparty pewnym formalnym (ale pozajęzykowym) wyrafinowaniem. Przez to w zbiór wgryzałem się bardzo długo, a gdy już się wgryzłem, to...

książek: 3056
Gosia | 2016-10-19
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 19 października 2016

Reportaże rzadko trafiają w moje ręce, a chyba szkoda.
"Gottland" Mariusza Szczygła to to świetna literatura faktu. Zresztą z chęcią przeczytam jeszcze kilka pozycji z serii Reportaże Wydawnictwa Czarne. Już same tytuły brzmią zachęcająco.
Czechy - kraj dość mały, sąsiad Polski, ja mam do nich około 50 km, więc bywam tam nawet kilka razy w roku.
W niektórych rejonach widać jeszcze niestety, pozostałości komunizmu.
Po przeczytaniu reportaży P. Szczygła przestaje mnie to dziwić.
Poczynając od świetnej historii fabryk Baty, poprzez stopniowe obnażanie komunizmu, autor prowadzi nas przez losy narodu czeskiego, nastawionego jak Szwejk na przetrwanie.
Niektóre historie są naprawdę poruszające. Trochę dowiadujemy się też o znanych osobach ze świata rozrywki czy polityki (Gott, Vondraczkova, Havel) - jak one radziły sobie w czasach reżimu.
Możemy spojrzeć na nasze losy w porównaniu z czeskimi doświadczeniami.
"Gottland" czyta się z dużym zaciekawieniem.
Godne polecenia.

książek: 2229
Wojciech Gołębiewski | 2014-04-06
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 06 kwietnia 2014

GOTTLAND - od Karela Gotta, ktory dla mojego pokolenia był socjalistycznym ELVISEM PRESLEYEM.

Gdzieś mnie umknął ten Szczygieł i choć słyszałem o zdobytych przez niego licznych prestiżowych nagrodach, to /wstyd przyznać/ dopiero teraz, tj w kwietniu 2014 r. zaczynam go czytać. I z tej właśnie przyczyny, nie będę piał peanów, na jakie niewątpliwie zasługuje, bo byłoby to nudne. Postanowiłem nadać mojej opinii charakter refleksji, jakie nachodzą mnie po każdej jednej powiastce.

I tak zaczynamy od FASCYNUJĄCEJ historii imperium Bata, a tam credo funkcjonujące i obecnie w Stanach Zjednoczonych:

„Bierzmy pracę, jaką dają, pracę za każdą cenę. Uznajmy, że przyjmowanie zasiłków jest hańbą. Zasiłek nie jest przejawem człowieczeństwa, to jest zabicie duszy człowieka. To jest korumpowanie słabych”.

Dodałbym jeszcze kwestię wstydu ze znalezienia się wśród ...

książek: 1914
keys | 2014-01-27
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 27 stycznia 2014

"Gottland" święcił sukcesy nie tylko w Polsce ale prawie w całej Europie.
Mariusz Szczygieł stworzył doskonałą literaturę faktu. Na przykładzie byłej Czechosłowacji obnażył komunizm, w ten sposób możemy zmierzyć się również z naszą historią.
Losy wszystkich bohaterów książki są bardzo poruszające.
"Gottland" czyta się doskonale, bowiem nie są to suche fakty i reportaże ale bardziej opowiadania dokumentalne.
Poznajemy nowe oblicza osób, o których na pewno słyszeliśmy a były one lub są nadal ikoną czeskiej kultury lub polityki.
Gorąco polecam.

książek: 716
Jacek | 2018-04-03
Przeczytana: 27 marca 2018

Ot i zdarzyło mi się przeczytać kolejno dwie bardzo dobre książki – najpierw rewelacyjne opracowanie historyczne (Grabowski, „Dynastia Piastów mazowieckich”), a potem zbiór reportaży Mariusza Szczygła. I choć są to dwa różne gatunki pisarstwa, każdy jest znakomity w swej kategorii.
Książka Szczygła nie jest nadmiernie duża – nieco ponad 200 stron tekstu, w dodatku są to reportaże różnej długości, więc można czytać wybranymi fragmentami, chociaż… Chociaż autor nie przypadkiem przeplata dłuższe i krótsze teksty, często zresztą współbrzmiące ze sobą. Niekiedy dodaje przypisy, ale są one raczej rozwijające informacje główne, niż wyjaśniające. Do tego jest jeszcze całkiem rozległa bibliografia, mamy więc dość informacji, by konfrontować kreowaną przez autora rzeczywistość z suchymi danymi.
Bo Szczygieł kreuje ludzi i wydarzenia. Tylko pozornie beznamiętnie przedstawia fakty, dobiera informacje, przytacza rozmowy. W rzeczywistości tworzy panoramę ludzi i zdarzeń, które pokazują Czechy i...

książek: 6234
kajsa | 2012-10-24
Przeczytana: 24 października 2012

"Komunizm z ludzką twarzą"...o zgrozo!!! To propagandowe hasło sprzed wielu lat nasunęło mi się na początku lektury "Gottlandu" i towarzyszyło do ostatniej strony.
Komunizm u Szczygła ma twarz człowieka...prześladowanego,nękanego,wyrzuconego poza nawias....podporządkowanego,uległego, współpracującego...niezależnego,wolnego, pełnego nadziei.
Te reportaże to arcydzieło. Prosty język autora w sposób dla mnie niewyobrażalnie piękny i sugestywny ukazuje realia Czechosłowacji najechanej, okupowanej,ale nie do końca sprzeniewierzonej.
Dobrze że powstała ta książka.

książek: 3197
Marago | 2015-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2015

"Gottland" jest wyśmienitą pozycją, którą obdarował nas Mariusz Szczygieł. To zbiór reportaży, opowiadań, esejów - trudno określić gatunek tej doskonałej ( nie tylko w sferze językowej) i arcyciekawej książki. Dotyczy naszych południowych sąsiadów - Czechów, o których mimo bliskiego sąsiedztwa niewiele wiemy. Rzecz czasami zabawna, ale jednak w ogólnej wymowie niezwykle smutna. Czy możemy zrozumieć Czechów? Mnie się nie udało, ale może Państwo spróbują. Zafascynowana książką - polecam.

książek: 337
Samson Miodek | 2017-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2017

Mariusz Szczygieł człowiek którego kojarzyłem jedynie ze słabego show w Polsacie "Na każdy temat". Oczywiście wiedziałem że pisze, ale dopiero teraz miałem PRZYJEMNOŚĆ!
Książka Gottland jest wspaniała, myślałem że reportaż to Kapuściński, a dalej to jego naśladowcy, lepsi lub gorsi, Szczygieł w swoich reportażach idzie dalej, on drąży, poszukuje prawdy, ale i świetnie analizuje, daje nam jak na talerzu te najsmaczniejsze kąski, a co najlepsze książka nie jest pozbawiona poczucia humoru, i to takiego a'la Hasek czy Hrabal. A w ogóle Kapuściński dostał ode mnie 9/10 za Imperium, reszta 8/10, Mariusz 10 za pierwszym podejściem! ;)
Każde opowiadanie to istna perełka, szczególnie dla takiego czechofila jak ja. Czy ta książka zmieniła moje patrzenie na Czechów? Raczej nie, ale wiele wyjaśniła.
Tydzień temu wróciłem z krótkiego urlopu w Polsce, byłem tam sześć dni z czego pięć razy udało mi się pojechać do czeskiej Osoblahy, na ich wyśmienite lane piwo, i tak jest zawsze gdy jestem w...

książek: 1051
zuszka | 2015-03-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 26 marca 2015

Zbiór reportaży przenoszący czytelnika w okres czeskiego komunizmu. Wszystkie niesamowicie wciągające. Nie było wśród nich historii, która by mnie nie zafascynowała. Podziwiam autora, za dociekliwość i upór w dochodzeniu do źródeł wiedzy. Dzięki jego fascynacjom możemy bliżej przyjrzeć się Czechom, a może nawet uda się ich trochę zrozumieć. Łączy nas wiele, ale może jeszcze więcej różni.
Po przeczytaniu książki nasunęło mi się pytanie - ile potrzeba nowych generacji, żeby na zawsze pozbyć się komunistycznej traumy??

książek: 372
Tymciolina | 2018-09-29
Przeczytana: 29 września 2018

Smutna opowieść o smutnym narodzie w smutnych czasach komunizmu.

Czesi to nacja pechowa. Od przegranej bitwy pod Białą Górą spadają na nich nieszczęścia wszelakie z utratą 3/4 społeczności na czele. Wycinek tych przygnębiających ludzkich losów opisuje lekkim piórem Mariusz Szczygieł. Tak smutno czyta się o upadku Baty i jego orwellowskiej wizji przedsiębiorstwa, konformizmie i służalczości czasów komunizmu, ostracyzmie społecznym spadającym na osoby podpadłe partii, tragikomedii jaką była budowa pomnika Stalina w Pradze. W tym wszystkim zwykli Czesi chcący po prostu przetrwać.

Mocna i przejmująca lektura. Warto przeczytać, by uzmysłowić sobie czym był słusznie miniony ustrój.

zobacz kolejne z 8493 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.

Ekranizacje

Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Czytamy w weekend

W serwisie praca nad Plebiscytem Książka Roku 2017 wre! Ale w weekend chcemy trochę odpocząć od przeglądania statystyk i wykłócania się o poszczególne tytuły. Chcemy w spokoju skupić na literaturze, bez oceniania, bez patrzenia na cudze opinie, bez sprawdzania daty wydania - po prostu literatura dla czystej przyjemności czytania!


więcej
Weekend w Pradze

Jeśli wybieracie się do Czech, z pewnością zdążyliście już pomyśleć o Franzu Kafce. Dla niektórych zabrzmi to jak bluźnierstwo, ale trudno, trzeba zawsze mówić prawdę (powiedzmy): nie zawsze ma się ochotę na kafkowską wizję rzeczywistości. Ale jeśli nie Kafka, to kto? Po jakie książki warto sięgnąć, gdy wybieracie się do Pragi?


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd