Gottland

2010-02-02
2010-02-02
Nike Czechy Europa nagrody Gott Gottland
Inne

Okładka książki Nadzieja Joanna Bator, Waldemar Bawołek, Grzegorz Bogdał, Katarzyna Boni, Wojciech Chmielarz, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Julia Fiedorczuk, Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Joanna Gierak-Onoszko, Mikołaj Grynberg, Magdalena Grzebałkowska, Ignacy Karpowicz, Urszula Kozioł, Hanna Krall, Małgorzata Lebda, Ewa Lipska, Jarosław Mikołajewski, Andrzej Muszyński, Wiesław Myśliwski, Jacek Napiórkowski, Łukasz Orbitowski, Magdalena Parys, Grażyna Plebanek, Małgorzata Rejmer, Paweł Piotr Reszka, Agata Romaniuk, Paweł Sajewicz, Dominika Słowik, Jerzy Sosnowski, Filip Springer, Andrzej Stasiuk, Juliusz Strachota, Ziemowit Szczerek, Mariusz Szczygieł, Olga Tokarczuk, Przemysław Truściński, Grzegorz Uzdański, Krzysztof Varga, Adam Wajrak, Ilona Wiśniewska, Aleksandra Zielińska
Ocena 6,9
Nadzieja Joanna Bator, Walde...
Okładka książki Osobisty przewodnik po Pradze Filip Springer, Mariusz Szczygieł
Ocena 7,6
Osobisty przew... Filip Springer, Mar...

Czechy w pigułce. Świetnie podane fakty z życia naszych sąsiadów. Autor pozwala czytelnikowi ustosunkować się do wydarzeń i zachowań, sam w żaden sposób nie oceniając. Jeśli chcesz choć w niewielkim stopniu poznać i zrozumieć to co działo się za naszą południową granicą, to polecam.

To kolejny krok by poznać naszych sąsiadów , a bywałem u nich często. Tym bardziej warto gdyż książka ciekawa i nagradzana .

Znakomita książka choć opowiada o niezbyt łatwych tematach. Nikt tak jak Pan Mariusz nie pisze książek, nie zna naszych czeskich sąsiadów jak on. Momentami trudne tematy, momentami człowiek myślał na prawdę tak było? to jakiś absurd. Pomnik Stalina, siostrzenica Kafki, produkcja obuwia Bata i coś o Helenie Vondrackovej. Jest to świetny reportaż, ale zarazem ukazujący smutny obraz tamtejszej władzy. Ile tragedii ludzkich musiało być ... bo myśleli, że zmieni się system ... Polecam książkę bardzo. Poza tym zdobyła mnóstwo nagród!

I znowu mnie Pan Szczygieł zaskoczył. O ile "Laska nebeska" była raczej pogodną lekturą, to "Gottland" już taka nie jest.
Co nie znaczy, że nie jest ciekawa. Znajdziemy w niej dużo ponurych opowieści, jak to w komunistycznych Czechach łamano ludzkie charaktery. Przyznam, że wyszła na jaw moja cecha, o którą bym się nie podejrzewała. I mnie dotknęła nasza narodowa megalomania. Przekonanie wyssane chyba z mlekiem Matki, że tylko my, Polacy, wycierpieliśmy podczas wojen, zaborów i komuny. Niektóre z historii są tak okrutne, że nawet po latach mam chęć sprać po gębach ówczesnych decydentów. Bardzo dziękuje Panie Mariuszu za poszerzenie perspektywy.

Jedne z najlepszych, pod względem warsztatowym, reportaży, jakie kiedykolwiek czytałem. A w tym gatunku moje oczy i umysł mają spory przebieg. I to, że uwielbiam niemal wszytko, co czeskie, nie ma tutaj większego znaczenia. To pozycja dla wszystkich zainteresowanych non-fiction. Jeśli zapomnicie, w którym kraju zdarzyły się opisywane historie, też zachwycicie się piórem Mariusza Szczygła. Gorąco polecam!

Styl narracji bardzo chaotyczny, często przypomina niestety jakieś ploteczki niż rzeczowe fakty, te krótkie akapity i przeskakiwanie. Nie jest to ksiażka wciągająca, choć bardzo lubię reportaże, im dalej tym trudniej się zmusić do czytania. Mocno przeciętny poziom, nie wiem czy polecam.

Książka jest fascynująca, kolejne historie o Czechach kładą zupełnie nową kalkę na ten naród. Nasi sąsiedzi się takpieknie z nami różnią, a jednocześnie są tak bliscy. Znakomite reportaże, świetny miks humoru i historii.

Część reportaży podobała mi się bardzo (zwłaszcza pierwszy), niektóre męczyły mnie chaotycznością. Niemniej razem tworzą interesującą całość.

Na półkach: , , , ,

Taki bliski sąsiad a taki mało znany/ nieznany.
A książka świetna.

Taki bliski sąsiad a taki mało znany/ nieznany.
A książka świetna.

Wspaniały reportaż o Czechach