Tajemnice ogrodu Foksal

2021-09-01

Wyróżniona opinia i

Tajemnice ogrodu Foksal

przeczytanych książek 933 napisanych opinii 638

Bardzo zgrabny romans historyczny. Miłość, tajemniczy trup, panna z utraconą pamięcią. Szkoła dla panien prowadzona przez ekstrawagancką hrabinę. Niepokorne wychowanki i król Staś oraz wiele tajemnic ogrodów Foksal. Język współczesny, intryga wciągająca choć przewidywalna. Rewelacyjna lektorka. Idealna lektura wakacyjna.

Sama nie wiem, co mam myśleć o tej książce. Z jedne strony dość mi się podobała i dobrze się bawiłam, ale jednak widzę pewne niedociągnięcia i jednak czegoś mi w niej zabrakło. Sama fabuła była niezbyt skomplikowana, a lekki i prosty styl pisarski sprawił, że książkę czyta się szybko i płynnie. Bywały jednak momenty, w których trochę się nudziłam, ale akcja rozkręcała się w równym tempie, zaciekawiając czytelnika coraz bardziej.
Zdarzyło się kilka scen, które niewiele wnosiły do samej fabuły i jak dla mnie były zbędnym zapychaczem, pojawiło się także kilka współcześnie brzmiących słów jak: przystojniak czy ciacho w odniesieniu do mężczyzny. Moim zdaniem to trochę zaburzało mi odbiór historii.
Co do samych bohaterów, to każdy był inny, na swój sposób wyjątkowy i zupełnie inaczej odciskał swój ślad w akcji. Postaci było tyle, że trudno skupić się na najważniejszej, ale każdy w jakiś sposób był głównym bohaterem i sprawiał, że opowieść stawała się dzięki niemu kolorowa i wciągająca.
Plusem “Tajemnicy ogrodu Foksal” jest również to, że romanse między bohaterami nie stanowią centralnej części, dzięki czemu możemy z boku przyglądać się ich skomplikowanym relacjom.
Polecam książkę każdemu, kto lubi romanse kostiumowe, ale nie z dominującym wątkiem miłosnym, a ciekawą akcją i lekkim stylem, który sprawi, że historia jest idealna na wieczór.

Sięgnęłam po książkę bo miałam wrażenie że będzie dobra na relaks, wątek śledztwa miał dać nieco więcej ciekawych smaczków.
Niestety skończyły się zachwyty kiedy wszytsko stało się schematyczne. Książka z dobrym pomysłem lecz gorszym wykonaniem.

Uroczy, tandetny koszmarek. Prosta, lekka, delikatna, momentami aż za bardzo, książka. Dziewczęca i urokliwa. Nie jest to pozycja ambitna, ale nie jest też zła... Ale mnie się w miarę podobało, takie moje czytelnicze guilty plesure. :)

Na początku książka naprawdę mnie wciągnęła, jest bardzo przyjemnie napisana (lepiej niż się spodziewałam) i słuchało mi się jej bardzo miło. Z czasem, niestety, książka stała się nieco nudna, niewiele się tu działo. Podoba mi się zwrot akcji na końcu, kompletnie nie tego się spodziewałam.
Podsumowując, jeżeli lubicie romansy kostiumowe z odrobiną tajemnicy i kryminału to mogę polecić, możliwe, że wam się spodoba.

To było dziwne.... Nawet bardzo dziwne. Tyle w temacie

To było dziwne.... Nawet bardzo dziwne. Tyle w temacie

Co to w ogóle jest? Zakładałam, że to będzie romans historyczny, a tak naprawdę ciężko ocenić. Język i zachowania współczesne, poprzetykane "jaśnie paniami" i "waszymi miłościami" przeniesione do Warszawy w wieku XVIII. Początkowo myślałam, że to literatura młodzieżowa, ale nie wiem czy trójkąty, miłość lesbijska i gejowska podchodzą pod ten gatunek.
Niby mamy wątek kryminalny, ale słabo poprowadzony.
W ogrodzie Foksal nocą pewien malarz natyka się na trupa i dziewczynę, która straciła pamięć. Dalej są ich przygody, ale nie tylko ich i na końcu rozwiązanie tajemnicy.
Cała książka ma plus taki, że się szybko czyta i nawet dosyć wciąga, ale nic poza tym.

Niby mamy wątek...

Przedświątecznie zasłuchałam się w audiobooku Tajemnice ogrodu Foksal autorstwa Jagny Rolskiej. I była to niebywała uczta , gdzie połączono kryminalną zagadkę z pięknymi opisami starodawnej Warszawy a co najważniejsze z gierkami między hrabinami, malarzami i nie tylko.
Jest to wielobarwna historia o zagadkowej dziewczynie, która z pomocą przypadkowo spotkanego malarza, pojawia się na dworze i w szkole dość oryginalnej damy. Jest to hrabina Osnowiecka, która prowadzi alternatywną szkołę dla córek arystokratów a co najważniejsze jest projektantką nie byle jakich ogrodów w XVIII- cznej Warszawie. Jednym ze zleceniodawców jest sam król Stanisław August Poniatowski. Próbując odkryć prawdziwą tożsamość rudowłosej Danieli w ogrodzie Foksal Cecylia zamawia portret dziewczyny u przystojnego malarza Michała Hanibala, do którego jej uczennice mają różnego rodzaju uczucia. Poza tym trzeba rozstrzygnąć zagadkę czyje zwłoki odnaleziono w ogrodzie i dlaczego właśnie tam. W między czasie rozgrywają się różne rozterki miłosne panienek z dobrych domów jak i gierki między dwoma hrabinami Osnowiecką oraz Karoliną Gwiazdowską.

Kim jest naprawdę Daniela? Do czego doprowadzi zniknięcie dziewczyny? Jakie tajemnice jeszcze kryje ogród Foksal? Co się jeszcze tam wydarzy?

Ta wielogatunkowa powieść to właściwie nie kryminał, bo głównie jest to historia obyczajowa ukazująca arystokrację zupełnie od innej strony. Można tu znaleźć trochę erotyku, trochę przygody a także trochę romansu. Charakterne uczennice szkoły Osnowieckiej pokazują , ze w tamtych czasach dziewczęta nie tylko myślały o ożenku z dobrze urodzonym meżczyzną a także o innych aspektach życia. Do tego wszystkiego swietnie został opisany warsztat malarski samego Canaletta oraz Michała Hanibala. Widać, ze pisarka wykonała dobry research w tym temacie a także w odtworzeniu wyglądu dawnej Warszawy i jej okolic. Brawo!

Dobrze zarysowane postacie a do tego wielowątkowa historia opisana niezwykle lekkim piórem Jagny Rolskiej to przepis na ciekawą nietuzinkową książkę. Miło było się zanurzyć a właściwie zasłuchać w tej niezwykłej historii . Głos Zuzanny Saporznikow idealnie pasował do tego rodzaju powieści.

Naprawdę nieźle zapowiadająca się opowieść, niestety dość szybko została spłycona. Szkoda, że wątek Danieli i Michała mocno ograniczono (chociaż to oni znajdują się na okładce i od nich zaczyna się cała opowieść).
Wersja audiobook: niestety dość egzaltowana lektorka nie pomogła tej książce.

Wersja audiobook: niestety dość egzaltowana lektorka nie pomogła tej książce.

Obok książki nie można przejść obojętnie (głównie przez wzgląd na okładkę) i mimo początkowego sceptycyzmu, warto dać jej szansę. Jeśli podczas lektury poczujecie się zażenowani, to zapewniam, że kilka stron dalej czeka jakaś ckliwa niespodzianka. Przeczytana raz, odchodzi w niepamięć… i może właśnie o to chodzi.

(Dzięki portalowi Popbookownik.pl, miałam możliwość przeczytania egzemplarza przedpremierowego, za co serdecznie dziękuję!)

Całość recenzji dostępna tutaj: https://popbookownik.pl/bridgertonowie-po-polsku-tajemnice-ogrodu-foksal-recenzja-ksiazki/

(Dzięki portalowi Popbookownik.pl, miałam możliwość...

• Romans
  • Polscy autorzy