Effortless: Make It Easier to Do What Matters Most

Effortless: Make It Easier to Do What Matters Most
Currency New York
2021-04-27
2021-04-27

Błędne diagnozy. "Nowe" recepty na wychowanie dzieci. Rozczarowanie po przeczytaniu esencjalisty
Niestety, autor związany ze światowym forum ekonomicznym, i zamordystą klausem schwabem. Ulubieniec tego środowiska odznaczony tytułem lidera.

Na półkach: , , , , , ,

Druga po "Esencjaliście" książka, która każe nam się zatrzymać i zweryfikować to czemu i w jaki sposób poświęcamy swój czas i energię.

Podczas gdy "Esencjalista" pokazywał jak skupić się na rzeczach ważnych i odpuszczać pozostałe, "To proste" przychodzi z pomocą, gdy tych rzeczy na prawdę ważnych jest wciąż na tyle dużo, że nie jesteśmy w stanie sobie z nimi poradzić. Wstępem do książki jest właśnie osobista historia autora o tym, jak taka sytuacja go spotkała.

Książka podzielona jest na 3 główne rozdziały:
1. Stan bez wysiłku, czyli jak przygotować fundamenty pod ułatwianie sobie życia
2. Działanie bez wysiłku, czyli jak upraszczać sobie zadania i problemy
3. Wyniki bez wysiłku, czyli jak podtrzymać i wzmocnić to, co do tej pory osiągnęliśmy

Niektórym może przeszkadzać oparcie książki w dużym stopniu na historiach i anegdotach, ale badań naukowych i statystyk również w niej nie brakuje. Nie jest to jednak zbiór gotowych do wdrożenia rad i metod, a raczej zestawienie pewnych zasad i myśli, opartych na wspomnianych anegdotach lub badaniach. I te zasady każdy musi odnieść i dostosować do własnego życia.

Rozwiązanie nie jest więc podane na tacy, ale też nie jest uszyte na miarę konkretnego typu ludzi w konkretnej sytuacji osobistej. Na pochwałę zasługuje szerokie spektrum przeanalizowanych aspektów życia, które możemy upraszczać, oraz postawienie się przez autora zarówno w sytuacji osób kierujących się emocjami, jak i tych bardziej analitycznych.

Piszę tą recenzję ponad rok po przeczytaniu książki, ponieważ zaraz po lekturze miałem mieszane uczucia. Po tym czasie stwierdzam jednak, że jest do bardzo dobra książka, a zawarte w niej porady, które pojedynczo są elementarne i proste do wdrożenia, sumują się i razem na prawdę dają zauważalne pozytywne efekty.

Ciekawe rady jak uprościć sobie życie czy dążenie do konkretnego celu jak to autor napisał bezwysiłkowo

Pierwsza połowa książki motywująca, ułożona. Druga to chaos i nie umiem po przeczytaniu powiedzieć o czym była...

Chaotyczne. Dobre rady, ale napisane trochę bez ładu i składu. Niekiedy miałam ochotę zapytać autora" "No i? Co ta anegdota ma do tego, co piszesz dalej?".

Jak bardzo proste może stać się nasze życie gdy zaczniemy bez wysiłku robić to, co ważne? Na stronach tej książki znajdziecie wskazówki jak przestać trwonić energię na bezcelowe czynności, jak w końcu zacząć się zbliżać, a w konsekwencji osiągać stawiane sobie cele i przede wszystkim jak zmienić trudne zadania w przyjemne rytuały. Brzmi zbyt pięknie, aby mogło być prawdziwe? Cóż bez chęci do zmiany, samo przeczytanie książki nic nie zmieni. Niestety.😏

Mimo, że Autor przedstawia momentami „banalne” kwestie takie jak: zadbaj o odpowiedni sen lub znajdź czas na chwile tylko dla siebie każdego dnia, to tak naprawdę kto z nas o tym codziennie pamięta? Ja przyznaje, że będąc w pędzie zapominam napić się wody a co dopiero pamiętanie o chwili relaksu 🫢

Dzięki tej książce dowiecie się jak codzienne czynności, które często są nudne i stresujące, do których podchodzimy z niechęcią uczynić fajnymi, a nawet zabawnymi. Niestety aktualnie żyjemy w kulturze narzekania na wszystko, warto wiec zacząć zauważać dobre momenty, nauczyć być się wdzięcznym i przestać dokarmiać emocjonalnego raka, który atakuje nas z każdej strony. 🫣

Dbajmy o siebie. Czasem warto zrobić coś niedoskonale, niż za wszelka cenę dążyć do perfekcji, co doprowadza do mentalnej degradacji. Autor mówi również o tym jak ważne jest czytanie książek, ponieważ zdobyta w ten sposób wiedza otwiera przed nami drzwi do nieskończonych możliwości.
Należy pamiętać, że to co najważniejsze nie musi być trudne. 💪🏻

Naprawdę wyjątkowa pozycja!

Dość banalna, niekiedy nawet infantylna, ale być może dla niektórych porady dotyczące upraszczania swojego życia okażą się pomocne. Słuchałam w formie audiobooka podczas sprzątania, gdybym czytała w wersji papierowej, to zapewne nie dotrwałabym do końca. Nie dowiedziałam się niczego nowego, ale pytanie: "czy można to zrobić prościej?" będę sobie zadawać podczas pracy. Jako audiobook przy wykonywaniu codziennych zadań jest okej.

Chciałby się napisać - poradnik idealny. Idealny pod warunkiem, że się go wcieli w życie. Ten o tyle prościej jest wziąć sobie do serca, gdyż napisany jest "prostym" językiem, na podstawie życiowych doświadczeń autora. Usystematyzowane, jasne porady można odnieść zarówno do pracy jaki i życia prywatnego. Czytanie książki warto sobie dawkować, a potem już tylko życie staje się "prostsze".

Jaka to była dobra książka!
Jeśli czujesz, że przybywa Ci obowiązków, nie wyrabiasz na zakrętach, jesteś coraz bardziej przemęczona, a i tak daleko do celu, to jest to pozycja dla Ciebie. Trudno nawet określić, jak mocno wpłynęła ona na mnie.
„To proste. Bez wysiłku rób to, co ważne” G.McKeown’a to kompendium wiedzy jak nie dać się zwariować w dzisiejszych czasach i znacznie więcej!
W prosty sposób dowiedziałam się co robić, żeby każdego dnia z radością wykonywać swoje zajęcia. Jak priorytetować swoje obowiązki, co zrobić, by szybko się nie wypalić i nie pracować w trybie szybkich „zrywów” a stabilnej, liniowej pracy.
Głównym motto autora jest – jak wykonywać swoją pracę w bardziej efektowny i przyjemny sposób – a ostatecznie – bez wysiłku. Brzmi naiwnie i górnolotnie? Z pewnością po przeczytaniu książki sami otworzycie oczy na wiele nowatorskich pomysłów. Ja, byłam zachwycona, gdy dowiedziałam się, że w zasadzie nie trzeba sobie wypruwać żył, żeby coś osiągnąć i że „ciężka praca” to przeżytek i lepiej jest wymyślić „sprytny system organizacji”, pracować mniej, a tym samym bardziej efektywnie. Brzmi cudownie, prawda? I powiem wam, że jest to możliwe. Ledwie wtłoczyłam w życie kilka rad i już czuję różnicę. To naprawdę działa! :D
Dla mnie najistotniejszymi aspektami okazały się:
- jak nauczyć się rutynowego działania, bez typowych „zrywów” które na dłuższą metę są prostą drogą do wypalenia
- jak upraszczać sobie życie, nie komplikując zbytnio każdego zadania (dla zbyt ambitnych)
- jak mieć spokojniejszy umysł dzięki mądrej organizacji
- jak nie zawracać sobie głowy bzdurami i priorytetować obowiązki
- jak podchodzić z entuzjazmem do swojej pracy i czerpać z niej satysfakcję
Polecam z całego serca! Jest to zdecydowanie jedna z najlepszych książek o rozwoju osobistym jakie znam.

Jaka to była dobra książka!

Spotkanie z „Esencjalistą” – książką, której autorem jest Greg McKeown” – było dla mnie odkrywcze i ożywiające. Przeczytałem książkę o efektywności osobistej i biznesowej, która wnosiła elementy nowości i świeżości do tematu, który jest wałkowany od lat.

Dlatego wyczekiwałem przesyłki od wydawnictwa MT Biznes, w której znajdowała się nowa książka Grega: To proste. Bez wysiłku rób to, co ważne. Autorowi udało się utrzymać wysoki poziom i przekonałem się, że po Esencjaliście ma nadal wiele ciekawego i pożytecznego do powiedzenia.

Greg McKeown zaczyna swoją książkę od podzielenia się swoimi doświadczeniami, jakie zdobył po napisaniu „Esencjalisty”. Kiedy książka stała się bestsellerem, rzucił się w wir prelekcji, konferencji i podróży po kraju. Rzeczy ważne stanęły przed nim w takiej liczbie, że samo „esencjalistyczne” rozwiązanie: rób mniej rzeczy, ale ważnych, nie wystarczało. Wtedy Greg doszedł do wniosku, że „zamiast próbować osiągnąć lepsze wyniki coraz większym wysiłkiem, możemy się postarać, by najważniejsze czynności były zarazem najłatwiejsze. Brzmi obrazoburczo?

Książka jest podzielona na trzy części, z których dowiadujemy się:

Jak wprowadzić się w stan bez wysiłku,
Jak podejmować działania bez wysiłku,
Jak osiągać wyniki bez wysiłku.

Każda z części zawiera krótkie rozdziały, podporządkowane jednemu zagadnieniu, które zawierają praktyczne wskazówki dotyczące modelu „bez wysiłku”.
Pierwsza część dotyczy przygotowania się do działania, czyli myślenia. Dowiadujemy się z niej, jakie czynniki powodują, że nasz mózg pracuje na pełnych obrotach, „przegrzewa się” i w efekcie jest zmęczony. Ważne jest też zwrócenie uwagi na czynniki rozpraszające, które utrudniają nam wyraźne dostrzeżenie, co jest najważniejsze.

Druga część jest logicznym następstwem pierwszej. Kiedy już jesteśmy w stanie bez wysiłku, podejmowanie działań zez wysiłku staje się łatwiejsze. W skrócie można powiedzieć, że ta część koncentruje się na upraszczaniu procesu tak, aby wykonywanie pracy samo w sobie stało się łatwiejsze.

Trzecia część była mi szczególnie bliska, jako konsultantowi OKR (Objectives & Key Results). Dotyczy ona ułatwiania sobie osiągania rezultatów. Szczególnie ciekawe było rozróżnienie przyjęte przez autora na wyniki: liniowe i rezydualne.

Greg McKeown zwraca uwagę na to, że kiedy osiągasz wynik liniowy, to twój rezultat przynosi jednorazową korzyść. W przypadku wyników rezydualnych trzeba raz podjąć wysiłek, a następnie można w nieskończoność czerpać korzyści.

Pisząc recenzję ksiązki „To proste” nie chcę streszczać po kolei wszystkich rozdziałów książki. Aby zachęcić cię do sięgnięcia po tę lekturę, przedstawię kilka „smaczków”, które zapadły mi w pamięć (było ich znacznie więcej):

Patrząc na dany proces do wykonania, warto pamiętać, że „bez względu na to, jak prosty jest dany krok, zawsze łatwiej jest go nie wykonać”. I nie chodzi tu o drogę na skróty, ale o określenie minimalnej liczby niezbędnych działań.
Przypominając historię zdobycia bieguna południowego, McKeown wskazuje, że powoli znaczy płynnie, a płynnie znaczy szybko. Oznacza to, że wyznaczenie sobie etapów działaniu i nie podejmowanie zrywów, wymagających potem odpoczynku, szybciej zrealizujemy założony cel. Łączy się to z „zaletą górnej granicy”. Ustal godzinę, o której kończysz pracę, bez względu na wszystko, a już niebawem zobaczysz jak wzrosła twoja efektywność.
Ostatni ze „smaczków”, jaki tu przytaczam dotyczy zaufania, które jest siłą napędową najskuteczniejszych zespołów. W każdej relacji są trzy elementy – strona A, strona B oraz struktura tego, co dzieje się między nimi. Jeżeli pomiędzy stronami panuje zaufanie, to sprzyja to skuteczności. Jeśli go brakuja, to rozwiązaniem jest zawarcie prostego kontraktu (nie 600-stronicowej umowy!). Czasem wystarczy usiąść i ustalić na piśmie kilka rzeczy. Jakich? Zajrzyj na stronę 210 książki 🙂

• Psychologia
  • Poradnik