Windhaven

Okładka książki Windhaven George R.R. Martin, Lisa Tuttle
Okładka książki Windhaven
George R.R. MartinLisa Tuttle Wydawnictwo: New English Library fantasy, science fiction
Windhaven
New English Library
1982-01-01
1982-01-01

Okładka książki Wyprawa łowcy Daniel Abraham, Gardner Raymond Dozois, George R.R. Martin
Wyprawa łowcy Daniel Abraham, Gar...
Okładka książki Rakietowe Szlaki tom 1: Antologia klasycznej SF Brian W. Aldiss, Barrington J. Bayley, Dmitrij Bilenkin, Gordon R. Dickson, Alexander Jablokov, Cyril M. Kornbluth, Tuli Kupferberg, Henry Kuttner, Raphael A. Lafferty, Ursula K. Le Guin, Jurij Nagibin, Robert Sheckley, Theodore Sturgeon, William Tenn, John Varley, Ilja Warszawski, Ian Watson, James White, Gene Wolfe, Robert Zacks, Roger Zelazny
Rakietowe Szla... Brian W. Aldiss, Ba...
Okładka książki Miecz dla króla. Wiedźma z lasu. Ewa Bogucka Pudlis, T.H. White
Miecz dla król... Ewa Bogucka Pudlis,...

książki nie dokończyłam, gdyż zniechęciła m nie na kilku poziomach. Język - może to częściowo sprawa tłumaczenia, ale zwłaszcza dialogi są nienaturalne
wykreowany świat- mało zrozumiały i słabo wytłumaczony
fabuła - zbudowana bardziej na przekazywanych ideach i wartościach do których są dobudowane sytuacje
postaci- schematyczne i mało "ucieleśnione"(prawdziwe)

wykreowany świat- mało zrozumiały i słabo wytłumaczony
postaci- schematyczne i mało "ucieleśnione"(prawdziwe)

Ok, sięgnęłam po tą pozycję, bo zobaczyłam G.R.R. Martina wśród autorów. Uznałam, że może to być coś podobnego, w podobnym stylu do ,,Sagi Pieśni Ognia i Lodu" i choć okazuje się całkiem innym rodzajem fantastyki - nie zawiodłam się na powieści.
Na początku lekko mnie męczyła. Nie mogłam zaakceptować tego świata. Nie wiem, czy język był dla mnie oporny, czy po prostu to nie był dobry czas na czytanie. Jednak z czasem, im bardziej wyciągałam się w historię Maris (głównej bohaterki) tym lepiej mi się czytało.
Maris jest lotnikiem, do czasu, gdy jej młodszy, przyszywany brat nie osiągnie odpowiedniego wieku. Bo tym świecie lotnikiem może być w pierwszej kolejności prawowite, pierwsze dziecko lotnika przechodzącego na przymusową emeryturę, że tak powiem. Więc w sumie Maris miała szczęście, bo lotnik ją nauczył fachu, gdy myślał, że nie będzie miał swoich dzieci. Maris miała szczęście, bo poczuła, jak to jest. Ale gdy coś pokochasz i spróbujesz, tym bardziej ciężko z tego zrezygnować.
Najlepszym według mnie wątkiem była owa niesprawiedliwość, choć równocześnie niesprawiedliwość ta sprawiała, że lotnicy byli elitarną jednostką. Owa niesprawiedliwość systemu spotkała Maris, a ona postanowiła walczyć o zmiany...
Można powiedzieć, że książka składa się z kilku etapów, w zależności od tego, w którym etapie życia znajduje się Maris. Spotykamy wraz z nią różne osoby, do których rożnie podchodzimy. Główną bohaterką jest Maris, więc z jej punktu widzimy innych bohaterów. Choć czasem możemy zobaczyć coś więcej.
Książka mi się spodobała, choć wykreowany świat, w którym lotnicy mają skrzydła, nie do końca do mnie przemówił. Za dużo miałam niewidomych. Choćby — dlaczego nie mogli budować nowych skrzydeł. Kto je stworzył i dlatego nikt nie może powtórzyć tego procederu. Przecież w takim świecie prawnego dnia nikt nie będzie mógł latać, gdy wszystkie dostępne skrzydła ulegną całkowitemu zniszczeniu... co wtedy?

Próbowałam ją przeczytać, wielokrotnie do niej wracałam, jednak za każdym razem stwierdzałam że serio nie obchodzi mnie jak się kończy.

Książkę czytało mi się bardzo przyjemnie - jest dobrze napisana i przedstawia ciekawy świat przedstawiony. Fajnie, że cała historia jest w jednym tomie, bo dawno nie czytałam krótkiej opowieści fantastycznej, na którą nie trzeba poświecić dużo czasu. Bardzo polubiłam również główna bohaterkę. (less)

Przeczytałam w okresie, gdy sięgałam po wszystko z nazwiskiem George'a R. R. Martina na okładce. Niezła, choć w porównaniu do innych pozycji autora wydała mi się słaba.

Dość ciężko mi się tę powieść czytało. Miałem kilka podejść do niej, ale w końcu się przemogłem. Pomysł ciekawy, było kilka fajnych momentów. Niestety częściej mnie nużyła niż ciekawiła.

Dawno nie męczyłem tak długo książki. Historia nie za bardzo mnie porwała, poza kilkoma momentami. Może to wszystko też wina tego, że nie kręci mnie latanie :). W każdym razie"Przytsn wiatrów" to pozycja, która odłożę na półkę z radością i raczej nie będzie to powieść do której będę chciał wrócić. Daje 5/10, bo momentami było bardzo ciekawie, by później to zepsuć.

Pozdrawiam

Pozdrawiam

Dla fana prozy George'a R.R. Martina, a takim jestem, to wielkie rozczarowanie. Zastanawiam się kto tu jest autorem i co nazwisko Martina robi na okładce. Czyżby tylko przynęta? Nuda, niemal usnąłem przy lekturze, sztuczne dialogi, płascy bohaterowie. Plusem skromna ale klimatyczna okładka.

Fantastycza powieść. Dziwią mnie te niskie oceny, bo czytało się fenomenalnie!

Fantastycza powieść. Dziwią mnie te niskie oceny, bo czytało się fenomenalnie!

George R.R. Martin Przystań wiatrów Zobacz więcej