Ernest Malinowski Konstruktor kolei w Andach

Okładka książki Ernest Malinowski Konstruktor kolei w Andach Marcin Bruchnalski, Agnieszka Ludwig-Słomczyńska
Okładka książki Ernest Malinowski Konstruktor kolei w Andach
Marcin BruchnalskiAgnieszka Ludwig-Słomczyńska Wydawnictwo: Czarna Owca Seria: Oni zmienili świat popularnonaukowa dziecięca
24 str. 24 min.
popularnonaukowa dziecięca
Oni zmienili świat
Czarna Owca
2021-10-13
2021-10-13
24 min.
kolej Andy góry

Okładka książki Wielka księga wierszy. Abecadło rymów Marcin Bruchnalski, Julian Tuwim
Wielka księga ... Marcin Bruchnalski,...
Okładka książki Simona Kossak Mieszkanka dzikiej puszczy Marcin Bruchnalski, Agnieszka Ludwig-Słomczyńska
Simona Kossak ... Marcin Bruchnalski,...
Okładka książki Mieczysław Bekker. Inżynier pojazdu księżycowego. Marcin Bruchnalski, Agnieszka Ludwig-Słomczyńska
Mieczysław Bek... Marcin Bruchnalski,...
Okładka książki Krystyna Skarbek. Szpieg w spódnicy Marcin Bruchnalski, Agnieszka Ludwig-Słomczyńska
Krystyna Skarb... Marcin Bruchnalski,...

Książka przeznaczona jest dla starszych dzieci ale nie przeszkodziło mi pokazać synowi troszkę historii tym bardziej, że książka jest świetnie opracowana, wszelkie możliwe niezrozumiałe słowa, są bardzo dobrze i prosto wyjaśnione.

Nie dość, że książki zachęcają do odkrywania nowych ciekawostek, to oczywiście też uczą. Są lekkie, proste i co najlepsze, każda z tych książek niesie przesłanie, aby iść swoją drogą i wyznaczać swoje kierunki życia, by ku braku akceptacji ze strony rodziny przeć do przodu I robić to, co po prostu się kocha!

Ernest Malinowski, absolwent uczelni w Paryżu, pracował w wielu krajach. Jego największym osiągnięciem był projekt kolei, w który początkowo tak naprawdę nikt nie wierzył. Jaki był projekt? Jak wyglądała jego realizacja?

W książce znajdziemy historię życia Ernesta Malinowskiego, jego pasje, osiągnięcia i wiele więcej. Wszystko napisane w ciekawy i zrozumiały dla dziecka sposób.

Wizualnie książka jest bardzo ładna. Pełna ciekawych ilustracji, rysunków, z częścią tekstu na błękitnej stronie. To wszystko przyciąga wzrok i zachęca do czytania.

„Ernest Malinowski Konstruktor kolei w Andach” to wspaniała pozycja dla dzieci, która w ciekawy sposób pozwala poznać Ernesta Malinowskiego. Z przyjemnością polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2021/12/wydawnictwo-czarna-owca-ksiazka-pt.html

Ernest Malinowski – twórca niezwykłej kolei w chmurach.

Jestem wielką fanką serii „Oni zmienili świat” od wydawnictwa Czarna Owca, która przedstawia słynnych polskich twórców, naukowców i osoby, które miały swój udział w historii. W kolejnej odsłonie tej serii poznajemy Ernesta Malinowskiego – konstruktora kolei w Andach. Agnieszka Ludwig-Słomczyńska przybliża nam postać tego wyjątkowego inżyniera, a Marcin Bruchnalski zdobi całość atrakcyjnymi ilustracjami.

Wielkie wyzwanie
Ernest Malinowski ukończył słynną uczelnię Ecole des Ponts w Paryżu. Była to prestiżowa uczelnia – Szkoła Dróg i Mostów, w której studiowali najlepsi inżynieriowie. Ernest Malinowski zajmował następnie różne stanowiska, by w końcu wyjechać do Peru, gdzie został inżynierem rządowym. Tutaj podjął się wielkiego wyzwania – zaprojektowania kolei transandyjskiej. Było to bardzo trudne zadanie – z wielu względów. Przede wszystkim problemem były same ogromne góry, wysokość, którą trzeba było wziąć uwagę przy projekcie. Następnie jeszcze przepaście – to także stanowiło spory problem i mało kto wierzył w powodzenie tego przedsięwzięcia. Na szczęście – wszystko się udało i w drugiej połowie XIX wieku powstała słynna kolej w chmurach, a Ernest Malinowski na stałe zapisał się w historii światowej inżynierii.

Dużo informacji i przystępna forma
Seria „Oni zmienili świat” jest cudownie zaprojektowana pod względem graficznym i językowym. Mamy tutaj sporo ciekawych informacji, które zostały przedstawione w bardzo przystępny sposób – z wykorzystaniem takiego języka, który trafi do młodego czytelnika. W środku znajduje się dużo ciekawostek, ilustracje, dane statystyczne i daty. Oprócz samej postaci Ernesta Malinowskiego, można też zyskać informacje na temat samej epoki, rozwoju przemysłowego oraz o Ameryce Południowej. To znakomita porcja wiedzy dla młodych dociekliwych czytelników, podana w estetycznej, przyjemnej formie. Kolejny raz polecam z czystym sumieniem. To już czwarta książka z tej serii w biblioteczce mojej córki.

Ernest Malinowski – twórca niezwykłej kolei w chmurach.

Jest to historia Ernesta Malinowskiego, który po studiach wyjechał daleko za ocean. A tam wykorzystał zdobytą wiedzę w praktyce, a jego dziełem możemy chwalić się po dziś dzień. Czego dokonał i co pomogło zmienić świat?
Uważam, że to świetna, bogata w rozmaite ciekawostki o świecie i nauce książka. Cała seria jak i każda książka oddzielnie z pewnością zaciekawią malucha, a wiedza która jest w nich przekazana nie jest nudna wręcz przeciwnie. Dużo wartościowych treści, a każda strona z pięknymi obrazkami dodaje im smaku. Myślę, że to strzał w dziesiątkę by spędzić z maluchem trochę czasu przy książce, która może zaowocuje następnym wybitnym inżynierem lub naukowcem?

Książka opowiada o Erneście Malinowskim, polskim inżynierze odpowiedzialnym za budowę kolei w Peru i Ekwadorze. Warto zaznaczyć, że przy powstawaniu szlaku kolejowego wysoko w górach, uczestniczyło ponad 10 tysięcy osób. Poza życiorysem i dokonaniami Malinowskiego, w książce znajduje się wiele ciekawostek. Dzieci dowiedzą się, czym jest Korona Ziemi, jak i kiedy powstawał szlak kolejowy w Andach, jak charakteryzuje się choroba wysokościowa oraz czym jest aklimatyzacja.

Jakiś czas temu Czarna Owca stworzyło serię "Oni zmienili świat". To seria dla młodych odkrywców, którzy chcą poznać osoby, które nie bały się iść własną drogą, a ich osiągnięcia zapisały się w historii.
Tym razem poznajemy sylwetkę Ernesta Malinowskiego, który był polskim inżynierem i twórcą Centralnej Kolei Transandyjskiej oraz honorowym obywatelem Peru.
Poznajemy jego życiorys oraz dumę i chwałę czyli "Kolei w chmurach". Był nie tylko jej pomysłodawcą, ale osobiście nadzorował jej budowę.
Książka zawiera ogrom ilustracji, które zaciekawią młodego czytelnika i pomogą zobrazować to o czym jest mowa.
Mamy wyjaśnienia co to jest kolei, od czego się zaczęło, gdzie, kiedy, jak.
Po krótce opisane i przedstawione na mapkach Peru, Andy, opisany wyjątkowy projekt,liczne ciekawostki, pojęcia i na końcu najważniejsze daty z biografii naszego konstruktora.
Książka jest napisana bardzo prostym językiem, pięknie zilustrowana i wydana, w twardej oprawie i dużym formacie.
Dla mnie jako rodzica warta tego, aby zagościła w biblioteczce na stałe.

Poznajemy jego...

Ernest Malinowski Konstruktor kolei w Andach to konstruktor i budowniczy Centralnej Kolei Transandyjskiej. Książka jest z serii „Oni zmienili świat”, dla dzieci pomiędzy 9-12 rokiem
życia. Osobiście zaryzykowałbym, dla dzieci 7-8 letnich.

Książka jest świetnie opracowana, wszelkie możliwe niezrozumiałe słowa, są bardzo dobrze i prosto wyjaśnione.

Myślę, że żadne dziecko nie powinno mieć problemu z odnalezieniem się w historii.

Nie dość, że książka zachęca do odkrywania nowych ciekawostek, to oczywiście też uczy.

Co najlepsze, książka niesie przesłanie, aby iść swoją drogą i wyznaczać swoje kierunki życia.

Zdecydowanie polecam

życia. Osobiście zaryzykowałbym, dla dzieci 7-8 letnich.

Myślę, że żadne...

"Tytuł honorowego obywatela Peru został nadany Ernestowi Malinowskiemu za zasługi w obronie portu Callao przed hiszpańskimi okrętami w 1866 roku."

W czwartym tomie serii o ludziach, którzy zmienili świat, wraz z moją młodą czytelniczką odbyłyśmy podróż w wysokie Andy. Ernest Malinowski, polski inżynier drogowy i kolejowy, zbudował kolej w Peru. Wyjątkowy, ambitny i trudny projekt początkowo nie spotkał się z przychylnym przyjęciem ze strony innych inżynierów. Mało kto wierzył, że da się poprowadzić linię kolejową na tak wysoko ulokowanych terenach. Imponująca i zachwycająca skala przedsięwzięcia. Cud inżynierii dziewiętnastego wieku wciąż wzbudza ogromne uznanie i zachwyt. Agnieszka Ludwig-Słomczyńska znakomicie przybliża sylwetkę Ernesta Malinowskiego, w skondensowanej formie ukazuje ducha epoki, w której żył, uczył się i pracował. Przywołuje klimat paryskich studiów, wyzwania związane z budową kolei w Andach, nowatorskie pomysły, prekursorskie tworzenie tuneli, oswajanie mostami głębokich przepaści.

Autorka nie ogranicza się do prezentacji biografii głównego bohatera, ale również porusza ciekawe zagadnienia blisko związane z tematem, chociażby podaje garść informacji o Peru, państwie w Ameryce Południowej i jego bogatych złożach, o Andach, najdłuższym łańcuchu górskim świata i o zwierzęcych mieszkańcach. Wyjaśnia trudne słowa, podaje liczne ciekawostki, a nawet krąży wokół Korony Ziemi. Narracja przystosowana do potrzeb i oczekiwań młodych czytelników, przyjazna w duchu, ale nie ucieka od konkretów. I jak przy poprzednich odsłonach serii, książkę uzupełnia bogata i barwna oprawa graficzna, atrakcyjna kreska Marcina Bruchnalskiego, zręcznie podkreśla klimat inżynierskiego dorobku i rekordów, które pobito dopiero po przeszło stu latach. Zerknij na poprzednie tomy: "Krystyna Skarbek. Szpieg w spódnicy", "Mieczysław Bekker. Inżynier pojazdu księżycowego", "Simona Kossak. Mieszkanka dzikiej puszczy".

bookendorfina.pl

Oni zmienili świat to cykl, który poprzez przybliżenie sylwetek znanych Polek i Polaków ma za zadanie zainspirować i rozbudzić ciekawość dziecka. Oferuje również wiedzę naukową i nie tylko w bardzo przystępnej formie. Pozwala dzieciom oswoić się z trudniejszymi pojęciami z różnych dziedzin. Kocham takie książki, bo inspirują i pokazują młodym czytelnikom, że warto uwierzyć w siebie i podążać za marzeniami!

Książka „Ernest Malinowski. Konstruktor kolei w Andach” jest wynikiem współpracy Agnieszki Ludwig – Słomczyńskiej i grafika Marcina Bruchnalskiego. Przyznam szczerze, że jeśli chodzi o sławnego polskiego inżyniera, to nie wiedziałam, że aż tak zasłużył się dla Peru. Nadano mu nawet honorowe obywatelstwo tego kraju oraz odznaczono medalem. Dziełem jego życia jest Centralna Kolej Transandyjska uznana za cud inżynierii XIX wieku, która przez ponad 100 lat była najwyżej położona na świecie ustępując miejsce dopiero w 2006 roku Kolei Tybetańskiej. Książka wyjaśnia różne pojęcia, m.in. czym jest eksport, choroba wysokościowa, dynamit, amplituda temperatury. Dzieci dowiedzą się wiele ciekawych rzeczy o Andach czy Koronie Ziemi.

Te publikacje są tak kolorowe jak ich bohaterowie. Zarówno treść jak i ilustracje są naprawdę dopracowane. Całość prezentuje się świetnie. Myślę, że większy format sprawia, że wyglądają jeszcze piękniej. Jedyny minus to taki, że wg mnie są zdecydowanie za krótkie! Warto utrwalać w pamięci młodszych pokoleń nazwiska i dokonania sławnych Polek i Polaków. Cieszę się, że powstają takie książki, bo dzieci potrzebują inspiracji i dobrych wzorców.

W tej serii ukazały się już: „Krystyna Skarbek. Szpieg w spódnicy”, „Mieczysław Bekker. Inżynier pojazdu księżycowego” oraz "Simona Kossak. Mieszkanka dzikiej puszczy".

PS Znalazłam tylko jeden mały błąd, jeśli chodzi o najwyższy szczyt Ameryki Północnej, czyli Denali. Autorka posługuje się nieaktualną już nazwą – McKinley.

Dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca za egzemplarz do recenzji!

Książka o Erneście Malinowskim jest jedną z czterech wydanych książek z serii "Oni zmienili świat". Jest to seria książek dla dzieci dzięki, którym można bliżej poznać wyjątkowe osoby, które zapisały się na kartach historii. W tej książce dowiemy się kim jest Ernest Malinowski oraz poznamy jego życie. Dodatkowo dostaniemy kilka ciekawych informacji odnośnie Centralnej Kolei Transandyjskiej.

Znajdziemy w książce mnóstwo ciekawostek i wszystkie 'trudne słówka' zostają wyjaśnione tak by każde dziecko mogło dobrze zrozumieć treść zawartą w książce. Napisana prostym językiem będzie idealna dla dziecka do nauki czytania jak i do wspólnej lektury z rodzicem.

A skoro mamy tu książkę dla dzieci to dodatkowo trzeba pochwalić twórcę ilustracji, za które odpowiada Marcin Bruchnalski. Delikatna kreska czy bardziej wyraziste rysunki, wszystkie idealnie dobrane do treści. Są to rysunki dobrane do czytelnika i piękne w swej prostocie.

Książkę bardzo polecam ze względu na jej aspekt edukacyjny jak i estetyczny.

Za egzemplarz do recenzji w ramach współpracy barterowej dziękuję bardzo wydawnictwu Czarna Owca.

• 2021 LISTOPAD
  • Dziecięce