Księga drzew

Okładka książki Księga drzew Hannah Alice
Okładka książki Księga drzew
Hannah Alice Wydawnictwo: Wilga popularnonaukowa dziecięca
2022-03-23
2022-03-23
16 min.
Patrycja Zarawska

Książka o drzewach wiąże się z nudą? Nie w tym przypadku!

Podobnie jak "Księga ciała" z tej serii, "Księga drzew" również jest książką popularnonaukową, której docelowym odbiorcą jest dziecko w wieku przedszkolnym. Szczególnie zainteresuje malucha, który kocha naturę i interesuje się przyrodniczymi procesami.

Szesnaście kartonowych i pełnych wiedzy stron w twardej oprawie zawiera bardzo dużo informacji przekazanych w prosty, ale niebanalny sposób. Na początku czytamy o tym, czym w ogóle jest drzewo i jakie pełni zadania, później poznajemy proces jego powstawania. Kolejno na stronach z przezroczystą folią dowiemy się czegoś więcej o kwiatach, liściach, owocach i nasionach. Na kolejnych kartkach poznamy mieszkańców drzew — tych szkodliwych, ale również tych pożytecznych. Nie zabraknie również informacji o kolorach liści, czy ściółce. Następne strony poświęcone są elementom drzewa — korzeniowi, pniowi i korze. Przeczytamy również o drzewach w zimie i rodzajach drzew. Ostatnia strona poświęcona jest dbaniu o drzewa. Uświadamia dziecku, co im zawdzięczamy i jak istotną pełnią rolę.

To bardzo ważna i uniwersalna książka, która obok wiedzy encyklopedycznej przekazanej w interesujący sposób porusza również ważną kwestię wycinania drzew i ich roli w życiu człowieka. Nie ma tutaj zbyt wielu informacji na ten temat, ale z pewnością jest ich wystarczająco, aby poszerzyć wiedzę z Dzieckiem w oparciu o inne źródła i zainteresować go tym problemem.

Dla Przedszkolaka najprawdopodobniej najważniejsze i najbardziej interesujące w książce będą strony, na których fragmenty pokryte są przezroczystą folią. To właśnie dzięki nim zaglądamy wgłąb drzewa, również do tego, co kryje się pod ziemią, ale również mamy okazję oglądać jak zmienia się w czasie różnych pór roku.

Książka to wartościowa pozycja idealna dla Małych Odkrywców i Przyrodników zawierająca również elementy ekologiczne. Ciekawy sposób przekazania informacji, urozmaicenie poprzez przezroczyste folie, a także mała ilość tekstu, a duża estetycznych ilustracji to z pewnością zalety, które przemawiają za wybraniem właśnie tej książki dla swojego Dziecka. Dobrze będą się przy niej bawić również starsi Czytelnicy, którzy przypomną sobie znane informacje przedstawione w mniej tradycyjny, a na pewno nienudny sposób.

Oficjalna recenzja dla portalu Szkrabajki.

Książka o drzewach wiąże się z nudą? Nie w tym przypadku!

Szesnaście kartonowych i pełnych wiedzy stron w twardej oprawie...

"Z drzew czerpiemy wiele wspaniałych korzyści. Dlatego trzeba o nie dbać."

I takie właśnie powinny być książki skierowane do najmłodszych odkrywców otaczającego świata, perfekcyjnie dopracowane w każdym szczególe, stawiające na funkcję edukacji w szalenie przystępnym i angażującym stylu. Nietuzinkowe rozwiązania zamieszczenia w twardych stronach przezroczystych okienek, przez które można zajrzeć do wnętrza drzewa, jednocześnie uzupełnione o przyjazne dla oka nadruki, z bardzo przejrzystą legendą opisów poszczególnych elementów. Folie umożliwiają uważne przyjrzenie się drzewom z bliska. Dostrzegamy wiele szczegółów, później odnajdujemy je podczas spacerowych obserwacji natury. Fantastyczny pomysł, natychmiast przyjmuje się wśród dzieciaków, nadaje trójwymiarowości przybliżanym zagadnieniom o niezwykłym życiu drzew. Jestem pod wrażeniem nie tylko kolorowej i wyrazistej oprawy graficznej, ale także wyjątkowo dokładnie opracowanego tekstu. Zawiera najważniejsze informacje, posegregowane tematycznie, przyjaźnie skonkretyzowane.

Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2022/07/ksiega-drzew.html

"Z drzew czerpiemy wiele wspaniałych korzyści. Dlatego trzeba o nie dbać."

Księga drzew to rewelacyjna książka z foliowymi okładkami, która opowiada nam o drzewie. Dowiemy się z niej z czego się składa drzewo,jak rośnie i jak powstają owoce. Sprawdzimy wszystkich mieszkańców drzewa,zajrzymy i w korony rośliny i pod ziemię,w jej korzenie. Odbedziemy na kartkach tej książki podróż po różnych porach roku,w końcu drzewo wygląda inaczej wiosną niż jesienią czy zimą. Do każdej z tych pór roślina musi się odpowiednio przygotować.

Choć jest to książka dedykowana dzieciom,to ja dorosła również jestem nią zachwycona. Mając park dosłownie pod nosem, Księga drzew często nam w nim towarzyszy i stosujemy zdobytą wiedzę w praktyce. Największą frajdą dla córki jest porównywanie nazywanie liści oraz rozpoznawanie gatunków drzew po nich. Foliowe okienka są ogromną atrakcją wizualną, przyciągają wzrok i ułatwiają zapamiętywanie informacji,a sztywne strony książki sprawiają, że można ją śmiało zabrać na wyprawę do parku,bez obaw o zniszczenie.

Krótko mówiąc polecam i to BARDZO ❤️

"Księga drzew" to krótka, ale bardzo dobrze wykonana publikacja, która z pomocą foliowych okienek pozwala wyjaśnić i pokazać młodemu leśnikowi i nie tylko, informacje na temat budowy drzewa, zamieszkujących go zwierząt czy owadów.

Ponadto mamy okazję dowiedzieć się w prosty sposób jak powstaje drzewo czy liście. Książka zawiera liczne informacje na temat funkcji drzew i roślin w naszym życiu. Są tu również wiadomości na temat liści, dlaczego jesienią zmieniają kolory oraz do czego służą korzenie.

To tylko część odpowiedzi na nurtujące dzieci pytania jakie znajdziemy w tej książce, która jest przepięknie zilustrowana i napisana prostym językiem. Jeśli szukacie książki, która pomoże wam przybliżyć dzieciom wyżej wymienione zagadnienia, to jest to strzał w dziesiątkę. Ponadto jest to publikacja, która idealnie nadaje się na pogadanki wśród przedszkolaków na temat drzew. Książka posłuży nam długo zważywszy na to, z jakich materiałów została wykonana.

To nasza kolejna książka z serii Encyklopedia z folią Wydawnictwa Wilga, jaką mamy okazję recenzować. Tym razem bliżej poznajemy drzewa. Dzięki folią zobaczymy budowę drzewa, zaglądniemy pod korę, oglądniemy liście i wiele więcej. Tak naprawdę poznamy drzewo w każdej możliwej strony.

W książce znajdziemy również wiele cennych informacji, a wszystko podzielone na rozdziały. Treść jest ciekawa, napisana pod dziecko. Dzięki niej drzewa nie będą miały przed dzieckiem tajemnic.

Strony w książce są solidne, kartonowe. Dzięki temu książkę można dać młodszym dzieciom, a także nie zniszczy się szybko.

Wizualnie książka jest świetna. Oprócz foli znajdziemy również różne rysunki uzupełniające treść.

Moim zdaniem „Encyklopedia z folią. Księga drzew” jest po prostu genialna i z wielką przyjemnością polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2022/06/Encyklopediazfolia.KsiegadrzewWilga.html

Wraz z Potworkami uwielbiamy takie popularnonaukowe książki i Księga drzew od razu wpadła nam w oko. Tym bardziej że kochamy przyrodę i drzewa. Chętnie zajrzeliśmy do tego tytułu, a jakie są nasze przemyślenia po przeczytaniu?

"Księga drzew" to fascynująca książka popularnonaukowa dla dzieci, która opowie nam co to jest drzewo, pokaże proces jego rozwoju, zapylanie, owocowanie i funkcjonowanie w poszczególnych porach roku. Dowiemy się jakie stworzenia znajdą dzięki niemu schronienie, a które pożywienie. Poznamy rodzaje drzew oraz sposoby jak możemy się o nie troszczyć.

Co jest takiego wyjątkowego w tych książkach? Niesamowita szata graficzna! Jako pierwsze od tego razu rzucają się w oczy foliowe elementy książek, które prezentują przekroje omawianych elementów (układów ciała czy budowy drzewa). Robią totalny efekt wow! No po prostu nie sposób się im oprzeć.

Ale i sama grafika bardzo przypadła mi do gustu. Cenię sobie ładne, proste i czytelne ilustracje, adekwatne do treści - te spełniają wszystkie te wymogi.

Wreszcie samo omówienie tematu i sposób "podania" wiedzy także mi się podobają. Treść została skonstruowana wokół jasnego schematu, w którym kolejne elementy wynikają z poprzedniego.

To bardzo dobre książki!

Co jest takiego...

Drzewa to fascynujące rośliny, których poszczególne części pełnią rozmaite zadania, a one same przechodzą niezwykłe zmiany wraz z przemijającymi porami roku. Wszystkie te zmiany przedstawione zostały na foliach oraz ciekawie opisane na poszczególnych stronach.

Nie od dziś wiadome jest, że książeczki posiadające atrakcyjną formę, okienka, przesuwane elementy itp. to książki po które dzieci chętnie sięgają same, a jeśli niosą ze sobą dodatkowo walory edukacyjne to już połączenie idealne.
Kolorowe ilustracje, bardzo przystępnie przekazana wiedzą, no i genialna forma książek.

• Współpraca recenzencka
  • Książka papierowa
  • Dziecięce - (2) dla starszaków
  • Natura2000
  • Recenzyjnie - 2022 r.

Dodaj cytat z książki Księga drzew