Simona Kossak Mieszkanka dzikiej puszczy

Okładka książki Simona Kossak Mieszkanka dzikiej puszczy Marcin Bruchnalski, Agnieszka Ludwig-Słomczyńska
Okładka książki Simona Kossak Mieszkanka dzikiej puszczy
Marcin BruchnalskiAgnieszka Ludwig-Słomczyńska Wydawnictwo: Czarna Owca Seria: Oni zmienili świat popularnonaukowa dziecięca
32 str. 32 min.
popularnonaukowa dziecięca
Oni zmienili świat
Czarna Owca
2021-10-13
2021-10-13
32 min.
Polka puszcza

Okładka książki Wielka księga wierszy. Abecadło rymów Marcin Bruchnalski, Julian Tuwim
Wielka księga ... Marcin Bruchnalski,...
Okładka książki Ernest Malinowski Konstruktor kolei w Andach Marcin Bruchnalski, Agnieszka Ludwig-Słomczyńska
Ernest Malinow... Marcin Bruchnalski,...
Okładka książki Mieczysław Bekker. Inżynier pojazdu księżycowego. Marcin Bruchnalski, Agnieszka Ludwig-Słomczyńska
Mieczysław Bek... Marcin Bruchnalski,...
Okładka książki Krystyna Skarbek. Szpieg w spódnicy Marcin Bruchnalski, Agnieszka Ludwig-Słomczyńska
Krystyna Skarb... Marcin Bruchnalski,...

Okładka książki To wszystko matematyka! Jochen Gerner, Carina Louart, Florence Pinaud
To wszystko ma... Jochen Gerner, Cari...
Okładka książki O, choroba Boguś Janiszewski, Max Skorwider
O, choroba Boguś Janiszewski,&...
Okładka książki Gabinet dinozaurów Lucy Brownridge, Carnovsky
Gabinet dinoza... Lucy Brownridge, Ca...

„Simona Kossak. Mieszkanka dzikiej puszczy” to książka wydana przez wydawnictwo Czarna Owca w znakomitej serii: „Oni zmienili świat”, przedstawiającej dzieciom sylwetki niepospolitych ludzi, którzy zrobili coś niezwykłego, ważnego, przełomowego dla ludzkości.

Tym razem mamy okazję poznać kobietę całą sobą, sercem i umysłem, oddaną przyrodzie. Simone, wywodząca się z rodziny malarzy i pisarzy, krewna Juliusza i Wojciecha Kossaków, Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej, Magdaleny Samozwaniec i Zofii Kossak – Szczuckiej, poszła jednak swoją, odmienną drogą i została biologiem.

Poznajemy jej niezbyt szczęśliwe dzieciństwo, gdy to musiała pogodzić się z rodzicielskim odrzuceniem. Kiedy już zdecydowała, co chce robić w życiu, okazała się bardzo zdeterminowana i konsekwentna. Jej całym życiem stały się zwierzęta, badanie ich zwyczajów, ochrona ich bezpieczeństwa i zdrowia, filmowanie ich zachowań i upowszechnianie wiedzy o faunie i florze. Simone dała wyraz swojej pasji w książkach i audycjach radiowych.

Chcąc być blisko natury, pragnąc w pełni się realizować, przez 30 lat mieszkała w Puszczy Białowieskiej, a swoją tam przeprowadzkę uznała za najlepszą decyzję, jaką podjęła w życiu.

Czytając, widzimy, ile musiała na swojej drodze pokonać trudności. Ale zarazem możemy uświadomić sobie, jak ważne jest znalezienie dla siebie sensownego celu, do którego będziemy dążyć, a który będzie spełnieniem naszych marzeń. Bo marzenia i życie w zgodzie z sobą dają szczęście.

Ale nie tylko te ważne prawdy przemyca w swojej książce Agnieszka Ludwig – Słomczyńska. Jest tu też całkiem sporo wiedzy różnego rodzaju. Z dziedziny sztuki, jako że ród Kossaków był z nią ściśle związany. Ale też z historii, tej związanej z rodzinnym miastem Simony – Krakowem, i tej ogólniejszej, jak II wojna światowa. Nie możemy też zapomnieć o biologii, która była codziennością i sensem życia Simony. Fauna i flora Puszczy Białowieskiej, ich ochrona, troska o warunki życia zwierząt i wystrzeganie się ingerencji w ich świat.

Co istotne, książka została bardzo ciekawie zredagowana. Na jednej stronie zamieszczono zdjęcie, rysunek fragmentu Bitwy pod Racławicami, portrety rodziny Kossaków (schematyczne) i rysunki ptaków. To ogromne urozmaicenie, ale tak zaaranżowane, że nie ma się wrażenia chaosu czy nadmiaru. Między ilustracjami krótkie teksty objaśniające, na kolorowym tle. Często odsyłają one do literatury, która poszerzyć może posiadane już przez nas wiadomości, zawierają wyjaśnienia terminologii, albo też kod QR do wirtualnej prezentacji.

To już wymaga pewnego skupienia i posegregowania materiału. Do czytelnika należy decyzja, czy zechce on sięgnąć po dodatkowe materiały, a te z kolei mogą poprowadzić go jeszcze dalej. Tak więc to, co zawiera książka, to wędka, którą będziemy dopiero łowić właściwą wiedzę. Dzieci dostają do ręki narzędzie, które pokaże im, jak rozległy może być pojedynczy temat, do jakich jeszcze dziedzin może się odnosić, w jaki sposób mamy poszukiwać informacji.

To niezwykle cenne wskazówki, które uczą samodzielności, oddzielania informacji istotnych od całego mnóstwa zupełnie niepotrzebnych. Do tego posługiwania się drzewem genealogicznym, mapą, rozpoznawania zwierząt i roślin. Zapytacie, jak to możliwe, że na niespełna 20 stronach, mogło się zmieścić aż tyle. To nie kompendium wiedzy, a raczej rodzaj mapy, która pozwala poruszać się po tym naukowym labiryncie. Łapiąc za różne nitki, idziemy ich śladem, zagłębiając się w kolejne korytarze, a tam otrzymujemy dalsze wskazówki. Nigdy nie wiemy, jak długo będziemy szukać, dokąd trafimy i czego się dowiemy. To rewelacyjna metoda pobudzenia u dzieci zainteresowania światem i proponowanie im indywidualnej jego eksploracji, zgodnej z własnymi upodobaniami. Niektóre ścieżki, które otwiera przed nami książka możemy pominąć, w innych zagłębić się na bardzo długo. Uważam taką właśnie formę upowszechniania wiedzy za najlepszą i przynoszącą spektakularne efekty.

Książkę ilustrował Marcin Bruchnalski. I spisał się rewelacyjnie. Jego prace są różnorodne, lekkie i zabawne. Najważniejsze zaś, że nie przytłaczają tekstu, a tylko go uzupełniają, wiec nie mamy wrażenia bałaganu, wszystko do siebie pasuje.

Rodzice z pewnością będą wdzięczni wydawnictwu Czarna Owca, za tak ciekawe i dające wiele możliwości narzędzie pracy z dziećmi. Dzieci zaś po prostu będą się świetnie bawić czytając książkę i nawet nie zauważą, że przy okazji sporo mogą się nauczyć.
Książkę mogłam przeczytać dzięki portalowi: https://sztukater.pl/

O niezwykłej kobiecie, która zakochała się w przyrodzie.

Seria „Oni zmienili świat” od wydawnictwa Czarna Owca jest świetną propozycją dla młodych czytelników i ich rodziców. Do tej pory na łamach mojego bloga mogliście przeczytać o dwóch poprzednich publikacjach. Tym razem wybieramy się do puszczy wraz z Simoną Kossak. Agnieszka Ludwig-Słomczyńska przybliża czytelnikom postać niezwykłej kobiety, która wymknęła się szablonom i standardom.

Słynna rodzina

Simona Kossak urodziła się w rodzinie słynnych Kossaków. Członkowie tego rodu to postaci dobrze znane w polskiej kulturze – pisarze, malarze. Rodzice z niecierpliwością czekali na syna, tymczasem pojawiła się ona – Simona we własnej osobie. Od dzieciństwa interesowała ją natura, uwielbiała spędzać czas w ogrodzie. Jako młoda kobieta rozpoczęła studia na kierunku filologii polskiej, by kontynuować rodzinną tradycję artystyczną. To jednak nie było to – przeniosła się później na wydział biologii i właśnie tutaj odnalazła swoje miejsce.

Zamiast mężowi obiad gotować

Simona ukończyła studia w 1970 roku. Większość kobiet wiedziała doskonale, jaki los jest im pisany – założenie rodziny, mąż, dzieci, domowe ognisko. Simonę wzywało zupełnie inne powołanie – szukała posady w Bieszczadach. Ostatecznie wylądowała w Puszczy Białowieskiej, choć warunki bytowe bardzo ją zdziwiły.

„Wyjazd z Krakowa do Białowieży to było coś najlepszego, co mogłam zrobić”.

Wielka pasja

Simona Kossak to nie tylko wspaniały biolog i przyrodnik, ale i kobieta pewna siebie i dążąca do osiągania wyznaczonych celów. Jej pasja przejawiała się na wiele różnych sposobów – nie tylko pracowała w wymarzonym zawodzie, ale też prowadziła audycje radiowe, nagrywała amatorskie filmy przyrodnicze, a także wydawała książki popularnonaukowe. Najważniejsze jednak jest to, że Simona nigdy się nie poddała w realizacji swoich marzeń i zawsze na pierwszym miejscu stawiała dobro zwierząt.

Książka jest pięknie wydana – opatrzona komentarzami, ilustracjami i napisana językiem przystępnym dla młodego czytelnika, który chce odkrywać świat.

O niezwykłej kobiecie, która zakochała się w przyrodzie.

Jest to historia Simony Kossak, niesamowitej kobiety która wyprowadziła się z Krakowa i nie bała zamieszkać sama w środku Puszczy Białowieskiej. A co tam robiła? Odpowiedź znajdziecie w środku.
Uważam, że to świetna, bogata w rozmaite ciekawostki o świecie i nauce książka. Cała seria jak i każda książka oddzielnie z pewnością zaciekawią malucha, a wiedza która jest w nich przekazana nie jest nudna wręcz przeciwnie. Dużo wartościowych treści, a każda strona z pięknymi obrazkami dodaje im smaku. Myślę, że to strzał w dziesiątkę by spędzić z maluchem trochę czasu przy książce, która może zaowocuje następnym wybitnym inżynierem lub naukowcem?

opowiada o Simonie Kossak, polskiej biolożce, cenionej naukowczyni i ekolożce. Już jako mała dziewczynka Simona była bardzo wrażliwa i uwielbiała przebywać na łonie natury. W wyjątkowy sposób potrafiła porozumiewać się ze zwierzętami. Po studiach wyjechała do Puszczy Białowieskiej i tam całkowicie oddała się swojej pracy, skupiając na sobie wzrok innych, którzy dziwili się, że nie chce założyć rodziny. W swoim domostwie na stałe gościła psy, sowę, ptaki, osiołka, krowę i owce. Uratowała dzika, który tak się oswoił, że zachowywał się jak pies. Spał w łóżku, chodził przy nodze (można znaleźć wiele zdjęć tej nietypowej przyjaźni).

Oprócz tego, znajdziemy dużo informacji o pochodzeniu kobiety i rodzie Kossaków. Wiele ilustracji na pewno zachęci dzieci do przeczytania całej książki.

Jakiś czas temu @owca stworzyło serię "Oni zmienili świat". To seria dla młodych odkrywców, którzy chcą poznać osoby, które nie bały się iść własną drogą, a ich osiągnięcia zapisały się w historii.
Ostatnio przybliżyłam Wam postać Ernesta Malinowskiego.
Dzisiaj czas na Simone Kossak, która była córką malarza Jerzego Kossaka.
Biolożka, profesor nauk leśnych, popularyzatorka nauki.
Znana z aktywności na rzecz zachowania resztek naturalnych ekosystemów Polski.
Pracując naukowo zajmowała się, między innymi, ekologią behawioralną ssaków.
Po skończeniu studiów w Krakowie uciekła do miejsca, które kochała. W Bieszczady.
Książka przedstawia jej rodzinę, wyjaśnia liczne pojęcia np drzewo genealogiczne, Panorama Racławicka czy sceny batalistyczne, kindersztuba. Dużo jest opisów zwierząt, ptaków. Świetna charakterystyka naszej chluby czyli żubra.
Książka zawiera ogrom ilustracji, które zaciekawią młodego czytelnika i pomogą zobrazować to o czym jest mowa.
Książka jest napisana bardzo prostym językiem, pięknie zilustrowana i wydana, w twardej oprawie i dużym formacie.
Dla mnie jako rodzica warta tego, aby zagościła w biblioteczce na stałe.

Ostatnio przybliżyłam Wam postać Ernesta Malinowskiego.
Dzisiaj czas na Simone Kossak, która była córką malarza Jerzego Kossaka.
Biolożka, profesor nauk leśnych,...

Czas na kolejna pozycję z serii „Oni zmienili świat”. Tym razem, historia poświęcona jest Simonie Kossak, ekolożce zafascynowanej światem roślin i zwierząt Puszczy Białowieskiej.

Książka świetna, lekka, prosta i zapada w pamięć, co najważniejsze uczy, aby się nie poddawać, aby pomimo przeciwnościom losu i braku akceptacji ze strony rodziny przeć do przodu i robić to, co się kocha.

Cała seria poświęcona jest raczej starszym dzieciom. Sama myślałam, aby spróbować w 5-latkach, ale doszłam do wniosku, że to jeszcze dla nich za wcześnie.

Ogólnie serdecznie polecam, dawno nie czytałam takiej ciekawej serii książek dla dzieci, które potrafią zainteresować nawet dorosłego.

Super.

"Simona swoim niezwykle ciekawym życiem udowodniła, że warto realizować marzenia oraz że każdy z nas ma talent, który musi w sobie odkryć - jeśli będzie mu wierny, może osiągnąć niezwykłe rzeczy."

Ciekawy pomysł na serię, nie tylko podstawowe kompendium wiedzy o ludziach, którzy zmienili świat, ale też garść inspiracji, by zanurzyć się w różnych gałęziach nauki. Agnieszka Ludwig-Słomczyńska nie ucieka od trudnych słów, chociaż książki skierowane są do młodych czytelników, natomiast przyjaźnie je wyjaśnia. Podoba mi się lekkie wprowadzenie do świata nauki, nie tylko od strony wiedzy, lecz również języka. Oswajanie z żargonem, czynienie go dostępnym znaczeniowo i wartym użycia w wypowiedziach. Razem z moją młodą pasjonatką książek poznałyśmy już "Krystynę Skarbek. Szpiega w spódnicy" i "Mieczysława Bekkera. Inżyniera pojazdu księżycowego", a teraz zaznajomiłyśmy się z "Simoną Kossak. Mieszkanką dzikiej puszczy", by za chwilę sięgnąć po portret "Ernesta Malinowskiego. Konstruktora kolei w Andach". Książki uzupełnia bogata i barwna oprawa graficzna, atrakcyjna kreska Marcina Bruchnalskiego, zręcznie podkreśla klimat tematyczny poszczególnych tomów.

Życie Simony Kossak okazało się intensywnie wypełnione pasją, miłością do biologii, dążeniem do dogłębnego poznania fauny i flory Puszczy Białowieskiej. Córka, wnuczka i prawnuczka artystów, powiązana rodzinnie z poetkami i pisarkami, nie podtrzymała rodzinnej tradycji malarskiej, zdecydowała się pójść własną drogą spełnienia w życiu zawodowym. Od dziecka zachwycała się przyrodą, kształtowała umiejętności dokładnego obserwowania, a im bardziej dzikie środowisko naturalne, tym bardziej intrygujące odkrywanie tajemnic. Badanie w głuszy zachowań zwierząt leśnych należało do wyjątkowych wyzwań. Simona przez kilka dziesięcioleci świetnie się odnajdywała w tej życiowej misji. Jej leśniczówkę zamieszkiwały różne zwierzęta potrzebujące pomocy człowieka. Mimo licznych obowiązków związanych z podopiecznymi, znajdowała czas na naukową obserwację, zdobyła tytuł profesora nauk leśnych, napisała wiele książek, nakręciła mnóstwo filmów, nagrała radiowe audycje objaśniające życie dzikich zwierząt. W publikacji także informacje o wynalazkach Simony, charakterystyka żubra "króla puszczy", wyjaśnienie, czym jest zoopsychologia i jakie znaczenie ma dla ochrony niezwykłych dzikich terenów Puszczy, będącej kulturowym dziedzictwem Europy.

bookendorfina.pl

Oni zmienili świat to cykl, który poprzez przybliżenie sylwetek znanych Polek i Polaków ma za zadanie zainspirować i rozbudzić ciekawość dziecka. Oferuje również wiedzę naukową i nie tylko w bardzo przystępnej formie. Pozwala dzieciom oswoić się z trudniejszymi pojęciami z różnych dziedzin. Kocham takie książki, bo inspirują i pokazują młodym czytelnikom, że warto uwierzyć w siebie i podążać za marzeniami! Jeszcze ogrom rzeczy jest do zrobienia, więc warto rozwijać swoje pasje.

Książka "Simona Kossak. Mieszkanka dzikiej puszczy" jest wynikiem współpracy Agnieszki Ludwig – Słomczyńskiej i grafika Marcina Bruchnalskiego. Jestem wielką fanka Simony Kossak, sławnej polskiej biolożki i popularyzatorki nauk przyrodniczych i mam nadzieję, ze młodzi czytelnicy znajdą w niej wzór do naśladowania. POzycja poświęcona jej osobie wyjaśni dzieciom różne ważne definicje min. czym jest fauna, flora, ekologia, behavior. Najbardziej cieszę się z części dedykowanej żubrom, która dzięki kodowi QR pozwala obejrzeć wirtualnie te fascynujące zwierzęta.

Te publikacje są tak kolorowe jak ich bohaterowie. Zarówno treść jak i ilustracje są naprawdę dopracowane. Całość prezentuje się świetnie. Myślę, że większy format sprawia, że wyglądają jeszcze piękniej. Jedyny minus to taki, że wg mnie są zdecydowanie za krótkie! Warto utrwalać w pamięci młodszych pokoleń nazwiska i dokonania sławnych Polek i Polaków. Cieszę się, że powstają takie książki, bo dzieci potrzebują inspiracji i dobrych wzorców. W tej serii ukazały się już: „Krystyna Skarbek. Szpieg w spódnicy”, „Mieczysław Bekker. Inżynier pojazdu księżycowego” oraz "Ernest Malinowski. Konstruktor kolei w Andach.

Dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca za egzemplarz do recenzji!

Książka jest częścią serii "Oni zmienili świat" i tym razem poznajemy Simonę Kossak, która tak pokochała zwierzęta, że dzieliła z nimi swój dom. Po za życiem tej wspaniałej biolożki dowiemy się co nie co o Puszczy Białowieskiej oraz jej podopiecznych.

Ponownie jak w poprzedniej książce z serii dostajemy tu wytłumaczenie różnych słów, które najczęściej nie są dzieciom znane. Książka jest napisana w sposób przystępny i znów sprawdzi się idealnie dla małego czytelnika na samodzielną lekturę, czy na czytanie wraz z rodzicem.

Wielkie brawa dla ilustratora - ponownie jest to Marcin Bruchnalski - za świetne ilustracje zwierząt i nie tylko. Zdecydowanie fauna i flora wyszła mu idealnie i uroczo.

Bardzo polecam! Będzie to idealny prezent dla dziecka i świetna zachęta do nauki o zwierzętach a może dzięki lekturze tej książki znajdzie swój wymarzony zawód?

Za egzemplarz do recenzji w ramach współpracy barterowej dziękuję bardzo wydawnictwu Czarna Owca.

Ja nie wiem jak to się stało, że nie kojarzę Simony Kossak. Nie uczyli mnie o niej w szkole? A powinni! Między innymi. Takie osoby inspirują i sprawiają, że dzieci mają marzenia i odpowiednich idoli.
Simona Kossak nie była ukochanym dzieckiem swoich rodziców. Dlaczego? Ponieważ nie była chłopcem. I jej dzieciństwo mocno wpłynęło na drogę, którą obrała!
Ksiazka jest cudownie wydana. Wiele informacji, które są przystępnie napisane. Masa ciekawostek oraz piękne ilustracje. Bardzo cieszę się, że wydawnictwo Czarna Owca podjęło się tej serii. Warto ukazywać dzieciom właściwe wzorce i to w tak przyjemny dla oka sposób. Tak mało trzeba było, żebym była zachwycona!

Ksiazka jest cudownie...

• 2021 LISTOPAD