Teoria względności i jej tajemnice

Okładka książki Teoria względności i jej tajemnice Sheddad Kaid-Salah Ferrón
Okładka książki Teoria względności i jej tajemnice
Sheddad Kaid-Salah Ferrón Wydawnictwo: Wydawnictwo Adamada popularnonaukowa dziecięca
48 str. 48 min.
2021-03-18
48 min.
Joanna Głębocka
dla dzieci

Okładka książki Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński
Którędy do Yel... Aleksandra Mizieliń...
Okładka książki Gabinet dinozaurów Lucy Brownridge, Carnovsky
Gabinet dinoza... Lucy Brownridge, Ca...
Okładka książki Brud. Cuchnąca historia higieny Piotr Socha, Monika Utnik
Brud. Cuchnąca... Piotr Socha, Monika...

"Teoria względności i jej tajemnice" to niezwykle interesująca, a do tego wspaniale zilustrowana książka, w której młody czytelnik ma okazję poznać takie pojęcia jak np.: prędkość, czas, przestrzeń, ruch, względność, mion. Przedstawione eksperymenty myślowe pozwalają pobudzić wyobraźnię i wziąć udział w naprawdę absorbujących podróżach - m.in. w kierunku Proximy Centauri, a to wszystko pod bacznych okiem doktora Einsteina.

Nieustannie podziwiałam osoby, które podejmują się wytłumaczenia niezwykle skomplikowanych rzeczy innym. Tematyka, z jaką mamy do czynienia w tej książcezdecydowanie jest jednym z takich trudnych obszarów. Forma przyjęta w publikacji nie zniechęca, a wręcz zaprasza do poznania fascynujących zagadnień z zakresy fizyki.

Najpierw dowiadujemy się, czym właściwie jest teoria względności Alberta Einsteina i jak jej autor, będąc jeszcze nastolatkiem wracał nieustannie do takich pojęć jak czas i przestrzeń, by móc je lepiej zrozumieć. Następnie czytamy o pomiarach czasu, różnych rodzajach zegarów, o pomiarach przestrzeni i prędkości, o ruchu. Najciekawszy moim zdaniem jest fragment opisujący podróż do przyszłości, gdzie w przystępny sposób został wyjaśniony upływ czasu oraz różnica wieku, która przed tą podróżą nie istniała, a po niej wyniosła aż 9 lat!!!

"Einstein wyobrażał sobie, że jazda na promieniu światła musiałaby być bardzo szalona i niesamowita. Zastanawiał się też, jak wyglądałby sąsiedni promień światła, który przemieszczałby się tuż obok z tą samą prędkością."

Książka jest naprawdę fajnie wydana. Liczne, niezwykle barwne, a niekiedy również humorystyczne ilustracje (dziadzio Einstein robi furorę!!!) zdecydowanie ułatwiają zrozumienie skomplikowanych zagadnień. Tekst współgra z całością, a zróżnicowanie wielkości i kroje czcionki dodatkowo sprawiają, że łatwiej się skupić na poszczególnych fragmentach. Użyty język pozwala na zrozumienie większości zagadnień. Duże wydanie, twarda oprawa to dodatkowe atuty książki.

"Teoria względności i jej tajemnice" jest przeznaczona dla dzieci w wieku około 9-11 lat, ale młodsze również wykazują zainteresowanie. Dorośli nie powinni się wstydzić sięgnąć po tę publikację, ponieważ na naukę nigdy nie jest za późno - szczególnie, jeśli przybiera ona taką fajną i przystępną formę. Zainteresowanych odsyłam do książki "KOSMOS i jego tajemnice", która ukazała się w ramach serii.

Jeśli zapytacie dzieci, ile trwają wakacje, wiele z nich odpowie "Za krótko". Możecie też wspólnie zaobserwować, że ten sam czas w środku roku szkolnego wydaje się czasem dłużyć niemiłosiernie. Albo pomyślcie o takim ćwiczeniu fizycznym - 60 sekund w pozycji zwanej deską, a 60 sekund na zjedzenie lodów. Od razu wszyscy zauważą, kiedy 60 sekund to dużo, a kiedy za mało, prawda? Takie paradoksy żartobliwie kwitujemy określeniem "czas jest względny". Ale czym tak naprawdę jest teoria względności? Czy umielibyście ją wyjaśnić dzieciom? Na szczęście nie musicie, możecie bowiem wspólnie przeczytać z nimi książkę od Wydawnictwo ADAMADA pt. "Teoria względności i jej tajemnice", którą napisali Sheddad Kaid-Salah Ferrón i Eduard Altarriba.

Ta książka to jedna z najciekawszych pozycji popularnonaukowych skierowanych do młodego odbiorcy. Dzięki niej dostajemy podaną na tacy jedną z najważniejszych naukowych teorii w historii. "Na tacy" oznacza, że zostaje wyłożona tak prosto, że może ją zrozumieć dziecko. A atutem wspólnego czytania jest fakt, że teorię zrozumie także rodzic. Jako namiętnego czytelnika i widza, fana science fiction, zawsze fascynowała mnie ta teoria i z przyjemnością uporządkowałam sobie własną wiedzę. Natomiast najbardziej cieszy mnie fakt, że udało mi się zaznajomić z tą teorią Wojtka.

Zawsze ceniłam sobie pozycje popularnonaukowe za to, że przybliżają przeciętnemu odbiorcy naukową wiedzę. Za to samo cenię podobne pozycja dla dzieci, choć myślę, że autorzy mają jeszcze trudniejsze zadanie, ponieważ dopasowanie języka i środków wyrazu musi być jeszcze bardziej precyzyjne, a punkty odniesienia staranniej dobrane. W przypadku "Teorii względności i jej tajemnic" udało się to autorom osiągnąć.

Książka jest pięknie wydana - także edytorsko dopracowana - i ilustrowana, jednak najważniejsza wciąż pozostaje tu treść. Napisany jasnym językiem tekst skupiający się na przekazaniu najistotniejszych informacji i zilustrowaniu ich zrozumiałymi dla odbiorcy przykładami. To dzięki niemu możemy zrozumieć, na czym polega teoria Einsteina, ale też docenić to, czym od lat zachwycają się matematycy i fizycy na całym świecie. Przekaz tekstu jest na tyle uniwersalny, że skomplikowane zagadnienia przestają być tak naprawdę skomplikowane. I to jest właśnie niesamowite.

Żądam więcej takich książek dla dzieci - nieprzegadanych, skupionych wokół pozornie trudnych zagadnień i przybliżających je w sposób jasny i przyjazny. Pozycji popularnonaukowych, które pozwalają dzieciom wejść w świat nauki, odkrywać go i uczyć się rozumieć. Które pokazują, jak wiele fantastycznych rozwiązań i możliwości oferuje nauka. Jak bardzo jest ona fascynująca. To fantastyczna książka dla nieco starszych szkolniaków i młodszych nastolatków, dzięki której będą świetnie się bawić zdobywając wiedzę nie tak łatwą przecież do zdobycia.

"(Albert Einstein) miał 25 lat, gdy sformułował teorię względności."

Jeśli ktoś po przeczytaniu tej książki nadal nie zrozumie szczególnej teorii względności, to naprawdę nie wiem, jak można bardziej klarownie ją przedstawić. Fantastyczna propozycja czytelnicza, mam wrażenie, że nie tylko dla młodych odbiorców, ale również dla każdego, kto chciałby w mega przystępny sposób zrozumieć znane i przydatne osiągnięcie naukowe Alberta Einsteina.

Szalenie przejrzysta narracja, minimum słów, maksimum treści, bez zbędnych wypełniaczy, które zamazywałyby obrazy kluczowych przekazów. Natykamy się na ciekawostki, są zamieszczone w przemyślanym miejscu, aby podtrzymać zainteresowanie czytelnika, oswoić z nowymi faktami, przywołać znaczące nazwiska, dać przedsmak definicjom. Pojęcia względności świata nie należą do łatwych, ale Sheddad Kaid-Salah Ferrón tak prowadzi wiedzę w publikacji, że nie ma żadnych problemów. Szybko oprowadza po czasie i sposobach jego pomiaru. Podobnie zgrabnie przygląda się przestrzeni i jej pomiarowi. Płynnie przechodzi do prędkości, przedstawia jej wzór i zasadę sumowania. Następnie zagłębia się w aspekty ruchu i układów odniesienia. Uczula na stałą prędkość światła i jej jednostkę. Zaprasza do wglądu w przeszłość i podróż do przyszłości.

Kiedy czytelnik znakomicie jest już obeznany z elementarnymi wstępnymi informacjami, autor dociera do samej teorii względności, jej niesamowitością z perspektywy rozciągania się czasu, skracania się długości i wzrostu masy. Szalenie obrazowe doświadczenia momentalnie wpływają na zrozumienie podsuwanego materiału, widać jak starannie zostały przemyślane, aby klarownie trafić do wyobraźni czytelnika. Nauka fizyki w takim przedstawieniu sprawia mnóstwo radości, przyjemności i satysfakcji. Niewątpliwy w tym udział ma również atrakcyjnie przygotowana oprawa graficzna książki, sugestywne ilustracje, przyjazna czcionka, stonowana kolorystyka, dbałość o szczegóły. Tekst i grafika pozwalają na bezbolesne opanowanie tematyki szczególnej teorii względności, co więcej, długie jej zapamiętanie. W końcu, to wiedza, którą każdy powinien znać, by zrozumieć otaczający go świat. Publikacja tak się spodobała mnie i mojej młodej czytelniczce, że koniecznie musimy nadrobić jej poprzedniczkę zatytułowaną "Fizyka kwantowa i jej tajemnice".

bookendorfina.pl

"(Albert Einstein) miał 25 lat, gdy sformułował teorię względności."

Jedna z trzech książek w cyklu. Dzięki przeczytaniu wszystkim dziecko/rodzic/ktoś początkujący w temacie, mogą dowiedzieć się bardzo dużo o: kosmosie, fizyce kwantowej i teorii względności.

Każda książka to jakby ilustrowana encyklopedia podstawowych pojęć. Z przykładami. I fajnymi ilustracjami

Jest to o tyle ważne, że każdy kto chciałby zanurzyć się głębiej w temat, musi znać te podstawy. A one nie są łatwe.
Dlatego trzeba mieć coś, do czego można wracać. Coś, co pomoże zrozumieć o co w tym wszystkim chodzi

Książka "Teoria względności" pomaga.
Metodycznie, po kolei omawia wszystkie elementy szczególnej teorii względności Einsteina
Czas, ruch, prędkość, prędkość czasu. A potem dylatacja czasu, eksperymenty myślowe, miony i cała reszta.

Ilustracje bardzo pomagają. Szczególnie w eksperymentach myślowych, bo bez nich trudno by było sobie wyobrazić pędzący pociąg i maszynę strzelającą kulkami

Polecam Waszej uwadze. Najlepiej wszystkie trzy książki bo to świetny komplet

Książka zaspokaja wrodzoną dziecięcą ciekawość na temat nauki i wszystkiego tego, co nas otacza. Jak wytłumaczyć dziecku w sposób prosty, przejrzysty i co najważniejsze zrozumiały trudne zagadnienia z zakresu fizyki?

Z pomocą przychodzi właśnie to wydanie i autor, który znakomicie potrafi objaśnić dzieciakom czym jest zegar atomowy, jak zmierzyć przestrzeń, czym jest dylatacja czasu, jak długość się kurczy…

Bardzo ładne wydanie i duże kolorowe ilustracje, zachęcają czytelnika do wejścia w niezmierzoną przestrzeń nauki i doświadczeń. Idealna pozycja dla każdego ciekawskiego smyka 😉
ZAPRASZAM DO WYSŁUCHANIA OPINII MŁODEGO CZYTELNIKA:

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Albert Einstein sformułował dwie wielkie teorie:
Szczególną teorię względności i Ogólną teorię względności.

W książce "Teoria względności i jej tajemnice"
omówiona jest Szczególna teoria względności.
Wiąże się ona z następującymi zagadnieniami:
1. czas się rozciąga,
2. długości się skracają,
3. masy rosną.

Książkę napisał Sheddad Kaid-Salah Ferron,
skonsultowali dwaj fizycy (wymienieni na końcu książki),
a zilustrował Eduard Altarbiba.

Książka stara się wyjaśnić,
co to jest czas i jak go mierzyć,
co to jest przestrzeń i jak ją mierzyć.
Opowiada o ruchu, prędkości i układach odniesienia,
o dodawaniu / odejmowaniu prędkości i prędkości światła.

No, a potem stara się wyjaśnić Szczególną teorię względności,
opowiadając o rozciąganiu się czasu, zegarach świetlnych,
podróżach do przyszłości, skracaniu długości, wzrastaniu masy.

Tekst i ilustracje są tu ściśle powiązane.

Podobno Galileusz już 400 lat temu odkrył, że ruch jest względny i zależy od układu odniesienia!
A Einstein już w wieku 16 lat zastanawiał się, jakby to było podróżować na promieniu światła!
I czy wtedy sąsiedni promień światła wydawałby mu się nieruchomy?

W książce znajdują się też inne ciekawostki.
Czy wiedzieliście, że marynarze na statkach klepsydry wieszali (nie stawiali) i dlaczego?
A wiecie, że gdyby nasze Słońce wybuchło, to zauważylibyśmy to dopiero po 8 minutach od faktu?
Czy zdajecie sobie sprawę, że siedząc (np. przy czytaniu książki) poruszacie się razem z naszą planetą?

Tematy niełatwe, ale książka napisana jest dość prosto
i ma ambicje trafić do dzieci od 10 lat wzwyż.
Może wśród młodych czytelników jest następca Einsteina? :-)

Albert Einstein sformułował dwie wielkie teorie:
Szczególną teorię względności i Ogólną teorię względności.

W książce "Teoria względności i jej tajemnice"
omówiona jest Szczególna teoria względności.
Wiąże się ona z następującymi zagadnieniami:

• Dla Blanki
  • Lista 2023 - dzieci
  • Literatura dziecięca
  • Samodzielne

Dodaj cytat z książki Teoria względności i jej tajemnice