Wielka księga wierszy. Abecadło rymów

Okładka książki Wielka księga wierszy. Abecadło rymów Marcin Bruchnalski, Julian Tuwim
Okładka książki Wielka księga wierszy. Abecadło rymów
Marcin BruchnalskiJulian Tuwim Wydawnictwo: Papilon literatura dziecięca
literatura dziecięca
Papilon
2024-03-27
2006-01-01
Tuwim rymowanki dla dzieci

Czytacie swoim dzieciom? Albo młodszemu rodzeństwu?

Ja jak już byłam w ciąży to czytałam na głos 😉 Henio będąc w brzuchu przeczytał jakieś 100 książek. Oczywiste było dla mnie to że będzie mi zależało na zarażeniu go chociaż trochę miłością do książek. Dlatego już 4 dnia miał czytane bajeczki i tak jest codziennie.
Ucząc się bycia mamą dowiedziałam, się również że dla dzieci ważne jest czytanie wierszyków i rymowanek, gdyż bardzo wpływa to na ich rozwój mowy. Wierszyki w łatwy i przyjemny sposób są zapamiętywane przez maluszki, przez co wpływa to na ich rozwój poznawczy. Dlatego WIELKA KSIĘGA WIERZY. ABECADŁO RYMÓW. JULIANA TUWIMA, to był dla mnie świetny wybór, aby zacząć czytać i naukę swojego dziecka.
Ta książka, to przepiękny zbiór wierszy, które wzbogacone są ślicznymi ilustracjami Marcina Bruchnalskiego. Ten potężny tomik wierszy wydany jest w formacie A4, w twardej oprawie, a każda strona zawiera odpowiednią ilość teksu aby nie zanudzić małego czytelnika a wręcz zaangażować w słuchanie i oglądanie tych jakże ślicznych ilustracji.
Ja jako mama z miłą chęcią przypomniałam sobie zapominane już przez siebie wierszyki takie jak „Dwa Michały”, „Abecadło” czy „Dyzio marzyciel”.
Cieszę się jak dziecko na to wspólne czytanie❤️

Czytacie swoim dzieciom? Albo młodszemu rodzeństwu?

Ucząc się bycia mamą dowiedziałam, się również że dla...

Dziś chciałabym przybliżyć Wam książkę z wierszami Juliana Tuwima, czyli klasyka dla dzieci !

Wierszy Juliana Tuwima jest wiele między innymi kojarząca mi się z dzieciństwem "Rzepka" , którą wprost uwielbiałam .

Pamiętam jak moja starsza córka Łucja wałkowała ze mną w kółko wiersz "Idzie Grześ przez wieś " . Cudowne wspomnienia wiążą się z tymi klasycznymi wierszami , które teraz dostały piękna nową szatę graficzną.

Dodatkowym plusem są duże literki, które zachęcą młodszych czytelników do tego , by usiąść i poczytać z rodzicem lub samemu .

Jest to pozycja obowiązkowa w biblioteczce małego czytelnika.

W skład tego zbioru wierszy wchodzą pozycje sztandarowe , takie jak :
Lokomotywa
Okulary
Słoń Trąbalski
Kapuśniaczek
I wiele innych ...

Polecam rodzicom , którzy lubią czytać z dziećmi ponieważ duże litery ułatwią dzieciom czytanie , a piękne ilustracje ubarwią ten wspólnie spędzony czas.

Ilustracje wykonał Marcin Bruchnalski i są naprawdę śliczne ♥️

#współpracareklamowa

Tytuł: "Wielka księga wierszy. Abecadło rymów" Julian Tuwim
Wydawnictwo: Papillon
Premiera: 27.o3.2o24

Wiersze Juliana Tuwima czytałam jako dziecko. Podczas konkursów recytatorskich, zawsze wybierałam któryś spod pióra tego autora. Gdy tylko zobaczyłam to wydanie wiedziałam, że muszę je mieć w swojej biblioteczne, aby móc czytać je siostrzeńcowi podczas naszych piątkowych nocek u mnie.

"Wielka księga wierszy. Abecadło rymów" czytaliśmy już kilkukrotnie , za każdym razem wywiera na nas ogromne wrażenie. Natanek jest pod ogromnym wrażeniem każdego z wierszy. Urzekło go (jak i mnie) wydanie tej książki. Piękna kolorowa okładka w twardej oprawie wprowadza nas do tego co zostaniemy w środku książki. Każdemu wierszowi towarzyszą piękne ilustracje, które rozbudzają dziecięcą wyobraźnię. I do tego przejrzysta, prosta i duża czcionka, która ułatwia czytanie wieczorem gdy oczy są już zmęczone.

Czytanie wierszy dzieciom niesie ze sobą wiele dobrego. Przede wszystkim nasi najmłodsi mogą ćwiczy swoją wyobraźnię. A także mogą dzięki nim poznawać i rozróżniać różne emocje.

Uważam, ze zbiór tych wierszy gwarantuje dobrą zabawę podczas czytania zarówno dzieciom jak i ich rodzicom. To zbiór wierszy pełnych przygód, które są rymowane co ułatwia dziecią zrozumienie treści oraz ułatwia naukę nowych słów
Zachęcam was do sięgnięcia po tę książkę. A za egzemplarz do recenzji egzemplarzu do recenzji dziękuję wydawnictwu.

#współpracareklamowa

Tytuł: "Wielka księga wierszy. Abecadło rymów" Julian Tuwim
Wydawnictwo: Papillon
Premiera: 27.o3.2o24

Klasyka wierszy dla dzieci to pozycja absolutnie niezbędna w każdej dziecięcej bibliotece. Jeśli śledzisz mój profil, wiesz, jak bardzo doceniam czytanie poezji już najmłodszym dzieciom, a klasykę w tej dziedzinie polecam bezwzględnie. Spod skrzydeł wydawnictwa Papilon wyszedł właśnie zbiór największych utworów Tuwima opatrzony świetnymi ilustracjami.

W książce znajdziemy znane utwory, takie jak "Lokomotywa", "Okulary", Ptasie radio", "Idzie Grześ przez wieś", "O panu Tralalińskim", te mniej popularne i takie, które miałam okazję czytać pierwszy raz. Łącznie jest ich ponad 40. Czeka nas tu sporo wartościowego czytania.

Dlaczego cenię Tuwima, mimo tego, że część jego utworów uznana jest za przestarzałe i odstające od znanej dziecku rzeczywistości?

Mam kilka powodów, o których chętnie opowiem.

To na pewno chęć dzielenia się wspomnieniami ze swojego dzieciństwa. Myślę, że fragmenty kultowych wierszy Tuwima, każdy z nas potrafi wyrecytować z pamięci. To nieśmiertelne, klasyczne utwory, które łączą pokolenia. Ich czytanie to nie tylko przyjemność, ale gwarancja powrotu do beztroskich lat dzieciństwa.

W twórczości Tuwima znajdziesz grę słów, zabawę z tekstem, zaskakujące skojarzenia, sporo paradoksów i nonsensów językowych. Dzięki temu jego twórczość staje się bardzo atrakcyjna. Wiersze uczą słowotwórstwa i pokazują, jakim plastycznym tworem jest język - spójrz na przykład słonia Trąbalskiego lub rodzinę Tralalińskich

Zauważ, że poezja Tuwima to bogactwo dźwięków i słów, a przecież właśnie tego bardzo potrzebują najmłodsi, by właściwie się rozwijać. To ogromne wsparcie logopedyczne - u malucha rozwijają mowę, u starszych mogą być pomocne w wymawianiu trudnych głosek. Rymowane teksty szybko zapadają w pamięć, przez co rozwijają pamięć krótkotrwałą i na pewno wzbogacają słownictwo. To również świetne ćwiczenia intonacji i akcentu.

Ponadczasowe utwory Tuwima uczą, bawią kształtują wyobraźnię i wrażliwość. Pamiętaj, że słowo pisane ma wielką moc pobudzania kreatywności, otwórz więc dziecku drzwi do świata nieograniczonych możliwości!

W książce znajdziemy...

Od pierwszych tygodni staram się wszczepić moim dzieciom pasję do czytania i chyba jestem na dobrej drodze, bo mój starszak spędza ze swoimi książeczkami sporo czasu w ciągu dnia. Wiadomo, geny po mamusi 😅. Również najnowszy nabytek wzbudził jego zainteresowanie.

Szczerze mówiąc, ciężko jest znaleźć ładne wydanie tych wierszy. To jednak wydanie od Wydawnictwa Papillon spodobało się zarówno mi, jak i synkowi, a przypuszczam, że niedługo zainteresuje także małą księżniczkę. A dlaczego warto sięgnąć po tę akurat książkę?

Przede wszystkim dla treści. Wierszy Tuwima jest sporo, jednak często powtarzane są tylko te najbardziej znane, a przeglądając tę książkę, znalazłam też i takie, które po raz pierwszy czytałam dopiero z Leosiem. Po drugie, czcionka. Duże litery z pewnością ułatwią sprawę, gdy będziemy uczyć się z maluchami czytać, a i dziadkom pomoże zająć czas wnukom. Po trzecie, grafika. Kolorowe, proste obrazki, które przyciągają wzrok malucha nie tylko wzbudzają zainteresowanie, ale jest to również coś, co można śmiało wykorzystać przy rozwijaniu mowy (np. wskazywanie poszczególnych rzeczy, czy zwierząt, nazywanie obrazków, naśladowanie odgłosów, wcielanie się w postacie). I ostatnia rzecz, wykonanie. Chyba każdy rodzic przyzna mi rację, że twarda oprawa spisuje się doskonale z kontakcie z ciekawymi świata dziećmi. No i nie tak łatwo wyrwać jest strony, gdy są one przyszyte 😅. Jedyny minus jaki zauważyłam to format. Dla tych najmłodszych jest on nieco za duży. Tak więc oglądanie książeczki, póki co, wygodniejsze jest z osobą dorosłą lub starszymi dziećmi.

Książkę otrzymałam dzięki współpracy z Wydawnictwem Papillon.

Zacznę od tego, że książka jest wprost cudownie wydana! Od samego otwarcia paczki uśmiech nie schodził mi z twarzy. Gruba oprawa jest bardzo solidna, ogromna czcionka w środku czytelna, a wspaniałe ilustracje Marcina Bruchnalskiego dopełniają wrażenia estetyki i przejrzystości, będąc zarazem burzą kolorów. Jakie to piękne!

Jako dziecko uwielbiałam wiersze. Uwielbiałam zarówno je czytać, jak i uczyć się ich na pamięć. Pamiętam, że moje serce skradł wtedy Jan Brzechwa oraz właśnie Julian Tuwim. Z ogromnym sentymentem więc powróciłam do wierszy, które wciąż zajmują ważne miejsce w moim sercu, na przykład "Rzepka", "Lokomotywa", czy "Ptasie Radio". Odkryłam również wiersze, których wcześniej nie znałam, co również było przyjemnym doznaniem.

Co najważniejsze jednak, czytanie wierszy sprawiło wielką frajdę dziewczynkom, z myślą o których książka do nas dotarła. Wiersze Juliana Tuwima są niezwykle wdzięczne i rytmiczne, co powoduje, że czyta się je niemal płynąc - nawet dzieciom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z czytaniem. Wspaniale wspomaga to rozwój słownictwa oraz poprawną dykcję. Świetnie ćwiczy również pamięć i rozwija wyobraźnię, co w młodym wieku jest niezwykle ważne, a wspólne czytanie zacieśnia więź z dzieckiem. Dziewięciolatka doskonale radziła sobie z samodzielnym, płynnym czytaniem, a pięciolatka z zaciekawieniem słuchała oraz zachwycała się ilustracjami.

Podsumowując... co ja mogę właściwie powiedzieć? Według mnie wiersze to ZAWSZE dobry wybór. A w takim wydaniu to zdecydowany strzał w dziesiątkę. Twórzcie wspomnienia ze swoimi dziećmi, to będą cudowne chwile i wspaniale wykorzystany czas.

(Współpraca reklamowa z wydawnictwem Papilon)

Jako dziecko uwielbiałam wiersze. Uwielbiałam...

No nie wyobrażam sobie biblioteczki mojej córki bez klasyków. Brzechwa, Andersen i ...Tuwim, wiadomo. Te utwory się nie starzeją.

"Wielka księga wierszy" to zbiór ponadczasowej, popularnej poezji, barwnie ilustrowany, z dużą czcionką, która ułatwi zadanie dzieciom, które próbują swoich sił w samodzielnym czytaniu.

Uwielbiam razem z moją córką odkrywać na nowo to na czym sama się wychowałam. Wystarczy trochę modulować głos, zmieniać tempo, gestykulować i naprawdę można się świetnie bawić podczas lektury. A kiedy czytamy je "na spokojnie" to są świetnym wyciszaczem przed snem.
Myślę, że jest to idealny prezent na zbliżającego sie zajączka, ale także na urodziny czy Dzień Dziecka.

Uwielbiam razem z moją córką odkrywać na nowo to na czym...

"Wielka Księga Wierszy. Abecadło rymów” Juliana Tuwima z ilustracjami Marcina Bruchnalskiego to prawdziwa gratka dla miłośników poezji, zarówno tych małych, jak i dużych. Wydawnictwo Papilon stworzyło przepiękny tom, w którym znalazły się najpiękniejsze utwory Tuwima, od „Abecadła” do „Zosi Samosi”.

Już sama okładka zachwyca kolorami i zabawnymi ilustracjami, które oddają charakter wierszy Tuwima. W środku czeka na nas prawdziwa uczta dla zmysłów – piękne wydanie, duże, wyraźne litery oraz wspomniane, barwne ilustracje Marcina Bruchnalskiego, które idealnie oddają klimat wierszy i bawią zarówno dzieci, jak i dorosłych.

W książce znajdziemy wszystkie najbardziej znane utwory Tuwima, takie jak „Lokomotywa”, „Ptasie radio”, „Słoń Trąbalski”, „Okulary” czy „Dyzio Marzyciel”. Wiersze są pouczające, zabawne, wzruszające i skłaniające do refleksji. To prawdziwa skarbnica polskiej poezji, która powinna znaleźć się w biblioteczce każdego dziecka.

To nie tylko piękny zbiór wierszy, ale również doskonały sposób na rozwijanie u dzieci wyobraźni, języka i wrażliwości estetycznej. To książka, do której z przyjemnością się wraca, a każdy kolejny raz odkrywa się w niej nowe smaczki. Jeśli szukacie pięknego i wartościowego prezentu dla dziecka to będzie to idealny wybór. To książka, która będzie cieszyć przez lata i zaszczepi w dziecku miłość do poezji.

Recenzja: https://kotkawaiksiazki.pl/julian-tuwim-wielka-ksiega-wierszy-abecadlo-rymow-julian-tuwim-marcin-bruchnalski/

Już sama okładka zachwyca kolorami i zabawnymi ilustracjami, które oddają...

Julian Tuwim to zaraz przy Janie Brzechwie mój ukochany pisarz z dzieciństwa. To właśnie jego wierszy najbardziej lubiłam się uczyć na pamięć. To na jego wierszach oparte były przedstawienia w podstawówce. I to na jego wierszach każdy z nas - bez wyjątku - się wychował!

Julian Tuwim. Wielka księga wierszy to klasyka polskiej poezji dla dzieci! To właśnie w niej znajdziecie tak znane i lubiane utwory jak "Lokomotywa", "Abecadło", "Zosia Samosia" czy "Idzie Grześ". Czy ktoś z Was nie zna któregoś z tych tytułów? Szczerze w to wątpię! Dlatego jest to książka niezbędna w każdej dziecięcej biblioteczce!

Wspaniale było powrócić do tych pięknych historii, które ubrane w proste słowa, przenoszą każdego do czarodziejskiego, acz bardzo codziennego świata. Dzieci docenią dobry żart i niebanalne historie, by z czasem docenić także morał płynący z każdego wiersza.

W niebanalny sposób Julian Tuwim zachęcał swych milusińskich czytelników do nauki języka polskiego (np. "Słówka i słufka" czy "Abecadło"),do ciągłej uwagi w swoich zadaniach ("Idzie Grześ"),do mycia ("List do wszystkich dzieci w pewnej bardzo ważnej sprawie")... Udowodnił, że kłamstwo ma bardzo krótkie nogi ("O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci") i podobnie jak plotki jest bardzo zdradliwe ("Ptasie plotki"). W "Wielkiej Księdze wierszy" znajdziecie tak wiele przykładów, jak wiele jest w tej książce utworów.

Wydanie przygotowane przez wydawnictwo Papilon przypadnie do gustu zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Duże litery ułatwią czytanie babci czy dziadkowi, natomiast dzieci zachęcą do nauki liter i samodzielnej lektury. Piękne, wręcz bajeczne ilustracje zachwycają, rozbudzają wyobraźnie i pomagają zrozumieć treść wierszy. Wszystko to schowane jest za twardą, kolorową oprawą!

Godne uwagi jest dodanie na koniec książki bibliografii Juliana Tuwima, w którym znajdziemy nie tylko kalendarium, ale także ciekawostki dotyczącego jego życia, jego rodziny czy na temat jego utworów. To wszystko uzmysłowia zarówno dorosłego, jak i młodszego czytelnika jak wielkim człowiekiem był Julian Tuwim i jak wiele musiał przejść w życiu.

Polecam! Jest to książka obowiązkowa w domu każdego małego Polaka! To najlepszy prezent z okazji świąt, urodzin, jak i najlepszy prezent bez okazji! Wręczając dziecku "Wielką księgę wierszy", dajecie dziecku uśmiech, który - miejmy nadzieję - nigdy nie zniknie z jego buźki.

Wszyscy pamiętamy z dzieciństwa Abecadło, Lokomotywę i inne składanki - rymowanki, które budowały naszą wyobraźnię. Wreszcie nadszedł czas aby wrócić do poety Tuwima, przedstawić go swojemu dziecku i opowiedzieć jak to "W Śpiewowicach, pięknym mieście, Na ulicy Wesolińskiej, Mieszka sobie słynny śpiewak, Pan Tralisław Tralaliński".

• Dla dzieci - Rymowanki Alki
  • Dzieciństwo
  • Bajki
  • Amelkowe
  • Literatura dziecięca
  • Dziecięce

Dodaj cytat z książki Wielka księga wierszy. Abecadło rymów