Mukashi, mukashi. Dawno, dawno temu w Japonii.

Okładka książki Mukashi, mukashi. Dawno, dawno temu w Japonii. Giusi QUARENGHI
Okładka książki Mukashi, mukashi. Dawno, dawno temu w Japonii.
Giusi QUARENGHI Wydawnictwo: Słowne (dawniej Burda Media Polska) Seria: Opowieści z czterech stron świata opowiadania, powieści dla dzieci
48 str. 48 min.
opowiadania, powieści dla dzieci
Opowieści z czterech stron świata
Mukashi, mukashi. C'era una volta.
Słowne (dawniej Burda Media Polska)
2021-05-19
2021-05-19
48 min.
Ewa Nicewicz
Japonia Tradycje Kultura Opowiadania

Dla fanów gatunku. Oczywiście trzeba przy tym wziąć poprawkę na fakt, że japońskie legendy i opowieści są po prostu DZIWNE (przynajmniej z naszego, zachodniego punktu widzenia).

Czytałam wiele japońskich baśni, wbrew pozorom w Polsce mamy sporo pozycji o tej tematyce, ale żadne nie były tak wspaniale ilustrowane! Obrazy są po prostu cudowne. Najbardziej podobała mi się ilustracja do "Tanuki i Lis" utrzymana w stylistyce XII wiecznych zwojów przedstawiających zwierzęta. Coś wspaniałego1 Inne ilustracje też były dobre, stylizowane na ukiyo-e, albo nawiązujące do kubizmu, ale to właśnie pochód żab i zajęcy skradł mi serce.
Same opowiadania nie są niczym nowym, przynajmniej jak ktoś "siedzi" w kulturze Japonii, ale zostały zgrabnie przystosowane do najmłodszych. Podoba mi się też słownik na wklejce, przedstawiający co trudniejsze pojęcia. Generalnie - świetna pozycja dla najmłodszych, ale i starszych. Polecam każdemu.

„Dawno, dawno temu w Japonii” zabiera nas i dzieci w świat japońskich wierzeń. Zostały one wydane w twardej oprawie. Kolory zostały świetnie dobrane, bo od razu kojarzą się z Japonią – dla mnie jest to strzał w dziesiątkę.

Na okładce i pierwszej stronie, a także na końcu, mamy wyjaśnione pewne japońskie symbole, czy wyrażenia. Wewnątrz grafika dominuje nad tekstem, co jest dużym plusem – zwłaszcza dla dzieci. Rysunki są świetne i interesujące – tak samo jest z treścią. Ja sama rzadko kiedy czytałam takie rzeczy, nawet jeśli były związane z Japonią – a w tym przypadku przeczytałam je naprawdę z wielką przyjemnością i zainteresowaniem. Nie mogę doczekać się kolejnych książek z tej serii, bo zapowiada się naprawdę super!

Gdy tylko wpada mi w oko pozycja przedstawiająca baśnie z innych kultur, ciągnie mnie do nich, jak ćmę do światła. Lubię poznawać nowe baśnie i kulturę innych krajów. Mukashi, mukashi przybliża mi Japonię. Tylko czy w wystarczającym stopniu?

"Mukashi, mukashi. Dawno, dawno temu w Japonii" Giusi Quatenghi

Dziś zabieram Was w podróż prosto do kraju kwitnącej wiśni, gdzie Tanuki i Kitsune to zwierzęta o niezwykłych zdolnościach, a kibi danego kusi wygłodniałe brzuchy!

Przed Wami kolejna odsłona z cyklu "Opowieści z czterech stron świata".
Jakiś czas temu miałam okazję przeczytać baśnie rosyjskie, które jak pisałam w recenzji okazały się czymś zupełnie dla mnie nowym i niezwykle ciekawym.
Podobne odczucia mam również po lekturze bajek japońskich.
W tym zbiorze znajdziemy kilka pięknych historii m.in. "Tanuki i lis". Przeczytamy także o słomianym księciu i dziewczynie-żurawiu. Jednak najbardziej podobała mi się opowieść pt. "Jak Kappa chciał się żenić" 😊

Na początku oraz na końcu książki znajduje się wyjaśnienie kilku japońskich pojęć, tak więc zdecydowanie poszerzyłam swoją wiedzę jeśli chodzi o japońskie wierzenia, bóstwa, symbole.
Ps. Dlatego zdradzę Wam, że Kappa to niebezpieczny demon, który mieszka w stawach i rzekach 😉

Z tych bajek płynie wielka mądrość. Jest to idealny zbiór dla młodszych, ale i starszych czytelników. Umieszczone w nim historie są z całą pewnością ponadczasowe.

Jednak "Mukashi, mukashi. Dawno, dawno temu w Japonii" to nie tylko bajki! W środku znajdziemy także piękne ilustracje, które zrobiły na mnie niemałe wrażenie. Wprowadzają znakomity japoński klimat!

Zdecydowanie polecam! Wspaniale jest czasami sięgnąć po coś zupełnie innego. Po coś takiego, jak piękne japońskie bajki!

"Mukashi, mukashi. Dawno, dawno temu w Japonii" Giusi Quatenghi

Przed Wami kolejna odsłona z cyklu "Opowieści z czterech stron świata".
Jakiś czas temu miałam okazję przeczytać baśnie rosyjskie, które jak...

"Mukashi, mukadhi. Dawno, dawno temu w Japonii" Giusi Quarenghi to książka wydana przez wydawnictwo Słowne i należy do serii książek "Opowieści z czterech stron świata". Dzięki wydawnictwu mogłam się już wcześniej zapoznać z bajkami rosyjskimi z tej serii, a była to książka: "W lesie Baby Jagi"(jej opinię znajdziecie we wcześniejszych postach). Opowieści, które tu dostajemy są tak jak w poprzeniej części, krótkie ale ciekawe. A dokładniej jest to zbiór 8 baśni japońskich, które wprowadzają nas w świat kultury tego kraju. Każda opowieść ma ilustracje stworzone przez innego autora, a pochodzą z 30 edycji konkursu "Obrazy wyobraźni". Są one ciekawe, cieszą oko i pobudzają wyobraźnię. Dopełniają i wzbogacają całość oraz oddają klimat Japonii. Bajki są pełne symboli, a do tego bardzo przyjemnie się je czyta. Opowiadają o starych prawdach i zasadach, które są ponadczasowe. Mówią o tradycjach i wierzeniach. Na pierwszej i ostatniej stronie znajduje się słownik trudnych i nieznanych nam nazwa, który dokładnie wszystko nam tłumaczy. Książka jest dużego formatu i w sztywnej poprawie ze świetną grafiką. Polecam!
Za egzemplarz książki dziękuję wydawnictwu Słowne.

"Mukashi, Mukashi. Dawno, dawno temu w Japonii" to zbiór opowiadań z cyklu "Opowieści z czterech stron świata" od Wydawnictwo Słowne.

Piękne, mądre i wartościowe opowiadania zabierają młodego czytelnika w podróż po Kraju Kwitnącej Wiśni. Historie nawiązują do tradycji, zwyczajów, mitologii Japonii, tak różnej od znanych nam słowiańskich czy greckich, rzymskich wierzeń i mitologii. Zachwycające, ciekawe, wciągające i pouczające opowieści z pewnością spodobają się niejednemu młodemu czytelnikowi.

Wszystkie opowieści zamieszczone na kartach książki bardzo podobały mi się. Na szczególną uwagę zasługuje opowieść o wdzięcznym żurawiu oraz "Jizõ w słomianym kapeluszu". Młody czytelnik pozna także opowieść o chłopcu Momotarõ, o tym jak Kappa chciał się żenić, piękna opowieść o maleńkim chłopcu Issun-Bõshi, o słomianym księciu, o Tanukim i lisie, a także o żarłocznej Yamamba.

Na początku oraz na końcu książki znajdziemy słowniczek obrazkowy oraz krótkie objaśnienia japońskich słów, abyśmy mogli lepiej zrozumieć opowieści znajdujące się na kartach powieści.

Na szczególną uwagę zasługują przepiękne ilustracje, które uzupełniają i wzbogacają opowieści. Barwne i niezwykle dopracowane obrazy nie tylko zachwycają i przykuwają wzrok, ale również idealnie uzupełniają treść opowieści. Ogromnie podoba mi się to wydanie 😍 zresztą mojej Basi też, bo bardzo chętnie przegląda tę książkę i nawet zapamiętała tytuł 🙂

Bardzo polecam! 💙💙💙

"W lesie Baby Jagi" oraz "Mukashi, Mukashi dawno dawno temu w Japonii" to cudownie zilustrowane, pełne baśni książki, które spodobają się nie tylko tym młodszym czytelnikom, ale i tym starszym. 😂

Ja osobiście zapragnęłam je mieć dla siebie i przyszłych pokoleń. Przeczytałam je w towarzystwie młodszej siostry (prawie 10 lat) i obydwie byłyśmy zachwycone!😇 Także jak najbardziej książki sprawdzą się dla starszaków i ich rodziców/rodzeństwa.😈

-----------

Jedne lekkie, zabawne i pełne radosnych zakończeń. Inne pełne mądrości i gorzkiego posmaku. Mnogość kolorów podkreśla fakt, że życie nie jest tylko czarno-białe, a wciąż mieni się wieloma odcieniami. Mukashi, mukashi zabiera czytelnika w niesamowitą podróż, ucząc przy tym, że wszystko, co damy komuś, wraca do nas z podwojoną siłą. By radość, miłość czy macierzyństwo zawitały do czyjegoś domostwa potrzeba wiary, otwartości i czystego serca. To zaskakujące jak wiele mogą nauczyć nas tak krótkie, aczkolwiek treściwe baśni z krańca świata.

Wspominałam o podobieństwach legend i baśni. Mój niemalże sześcioletni pomocnik jest na etapie poznawania baśni. Każdego dnia każe czytać sobie opowieści, analizując je niczym rasowy czytelnik. Pewnego wieczoru okazało się, że o to bajka o Paluszku znajduje odwzorowanie w Issun-Boshi. W obu baśniach występuje chłopiec mniejszy od palca, o ogromnym sercu i waleczności godnej niejednego woja. Ta wiedza nasunęła memu dziecku jakże prostą i ważną myśl. Skoro nasze bajki niewiele się różnią, to my w gruncie rzeczy też nie bardzo się różnimy prawda?

Wśród obrazów

Mukashi, mukashi na stałe zagościła w naszej biblioteczce, a właściwie na nocnej szafce, gotowa na kolejne czytanie. Zachwycające prostą formą i masą kolorów ilustracje skradły serce każdego, kto usiadł do lektury. Krótkie teksty idealnie sprawdzą się na wieczorne czytania, a bariera językowa przestaje istnieć, gdyż książeczka zarówno na początku, jak i na końcu ma obrazkowy słownik trudnych terminów, występujących w opowieściach. Całość czyta się lekko i przyjemnie, równocześnie karmiąc umysł i duszę. To świetny pomysł na pierwsze kroki w podróży przez inne kultury i poszerzanie, dziecięcych i nie tylko, horyzontów.

Słowa zaklęte w wietrze, sposoby na odegnanie złych duchów i historie odwagą płynące zamknięto w twardej oprawie. Wewnątrz kreska prowadzona ze starannością i fantazją jest obietnicą niezwykłych przygód. My jesteśmy pod wrażeniem klimatu tworzonego przez tekst oraz szereg ilustracji. Z pewnością to początek przyjaźni z baśniami japońskimi.

(recenzja zbiorcza)

(recenzja zbiorcza)

• Dla dzieci
  • Samodzielne
  • Złota Lista 6+
  • Jp / kr

Dodaj cytat z książki Mukashi, mukashi. Dawno, dawno temu w Japonii.