Ekoliski. Misja ratowania Ziemi.

Okładka książki Ekoliski. Misja ratowania Ziemi. Marek Marcinowski, Martyna Nejman
Okładka książki Ekoliski. Misja ratowania Ziemi.
Marek MarcinowskiMartyna Nejman Wydawnictwo: Anatta literatura dziecięca
2021-05-25
32 min.
Ekoliski ekologia przyroda
Inne

Opowiadania autora uczą poznawać świat i rządzące nim zasady. Autor poprzez swoje historie przekazuje złote zasady dla dzieci, jak i dla nas dorosłych. To, co najważniejsze
to rodzina i dbanie o jej dobre relacje. Spędzanie czasu z bliskimi poprzez wspólne wędrówki staje się nauką i drogowskazem w poznawaniu naszej planety oraz świata przyrody. W tych historiach czuje się kontekst moralizatorski oraz naukowy, który w sposób jasny i zrozumiały przekazuje wiedzę o przyrodzie.
Jeśli chcecie poznać planety Układu Słonecznego i przeżyć przygodę międzygalaktyczną to sięgnijcie koniecznie po książkę Ekoliski Misja Ratowania Ziemi Marka Marcinowskiego.
Dwa młode liski Miłka i Miłek zabierają dwójkę młodych ludzi Zuzię i Wojtusia w niesamowitą podróż po Układzie Słonecznym w poszukiwaniu planety równie pięknej, jak Ziemia, dla której zagrożeniem staje się działalność ludzi. Ekoliski odwiedzają planety takie, jak Merkury, Wenus, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun. To niezwykły obraz plastyczny, który przejawia się niezwykłym barw i kolorów w postaci fauny i flory
" Lubimy odwiedzać Ziemię i kochamy ja za różnorodność i bogactwo przyrody. Szczególnie zaś uwielbiamy słuchać treli drozdów, kosów, słowików czy wilg, a także przyglądać się, jak pośród kwiatów latają pszczoły i motyle.".
Ekoliski zachęcają do dbania o naszą planetę i zwracają uwagę, żeby to robić jak najszybciej, aby nie było za późno. Przestrzegają przed wysypiskami śmieci, trującym powietrzem oraz skażoną wodą. Zachęcają do ratowania przyrody poprzez oszczędzanie prądu, wyciąganie z wtyczek nieużywanych urządzeń z kontaktów, rezygnacja z używania plastikowych toreb, oszczędzanie zużycia wody.Bohaterowie przekazują złotą zasadę
" Nie wyrzucaj, lecz wykorzystaj".
Piękne ilustracje do tej książki niezwykle działają na nasze uczucia powodując uśmiech na twarzy czytelnika. Odzwierciedlają kunszt poetycki autora, który stworzył bajkę
z morałem. To interesujące, ciekawe historie, które w sposób zrozumiały i z dawką wiedzy prowadzą nasze dzieci do sedna morału, który brzmi dbaj o dobro planety, która posłuży tobie i innym.
" Taki był cel naszej wędrówki, drogie dzieci. Zobaczyłyście, że nie ma w pobliżu drugiej takiej planety jak Ziemia, więc nie wolno niszczyć miejsca, na którym mieszkacie - powiedziała Miłka i machnęła ogonem. To tylko małe kroki, ale małe kroki wielu ludzi potrafią zdziałać cuda. Kiedy miliardy mieszkańców zadbają o Ziemię, ona wynagrodzi nam ten wysiłek swoim pięknem. Możemy mieć jeziora z mnóstwem ryb i krystalicznie czystą wodą. Lasy bez śmieci z bogactwem dzikiej zwierzyny. Świeże powietrze i wszechobecny świergot ptaków. Warto walczyć o naszą planetę, by żyć w przyjaznym miejscu i by pozostało ono przyjazne także dla przyszłych pokoleń".
Na koniec opowiadania mamy pytania do tekstu, które możemy zadać dzieciom,
by sprawdzić, co zapamiętały z opowiadania i czego się nauczyły.
To cudowna książeczka, która uczy poprzez przygody dzieci, jak należy dbać
o naszą planetę. Młode liski uczą szacunku do naszej planety. Zwracają uwagę na piękno natury, którego my tak naprawdę nie dostrzegamy albo nie potrafimy docenić.Ta natura przejawia się jako obraz sielanki, który działa kojąco na naszą duszę i powinniśmy docenić jej piękno i dobro.
Kamilla Kalinowska

Świetna książka dla dzieci, w której przemycone są niezwykle istotne informacje na temat dbania o naszą planetę oraz ciekawostki dotyczące innych planet Układu Słonecznego. Przeczytam ją moim przedszkolakom!

Ta edukacyjna podróż sprawia, że dzieci chłoną ciekawostki poprzez zabawę, a barwne ilustracje przyciągają ich uwagę. Poza tym nie znajdziemy tutaj ciężkiego słownictwa, język dostosowany jest do wieku dziecka. Jak dla nas można zacząć czytać tę książkę już 3-latkom.

Więcej w recenzji:

Więcej w recenzji:

Jak ważne jest dbanie o naszą planetę chyba każdy wie, niestety od posiadania wiedzy do działania daleka droga.
Edukacja dzieci w tym kierunku jest bardzo ważna, musimy starać się by nabrały odpowiednich nawyków, a także by uświadomić im że każdy z nas, nawet dzieci, mamy duży wpływ na to jaka przyszłość nas czeka.
Z pomocą przychodzą przychodzą nam książki, takie jak ta.
Kiedy rodzeństwo - Zuzia i Wojtuś zasypiają, śnią im się sympatyczne listki, które potrafią mówić i zabierają ich w magiczną podróż.
Miłek i Miłka pokazują dzieciom jak piękny jest świat który nas otacza, by za chwilę zmienić obraz na taki który ukazuje Ziemię po niszczycielskiej działalności człowieka. Skażone rzeki, zanieczyszczone, trujące powietrze, mnóstwo śmieci, płonące lasy. Grozi nam katastrofa! Dzieci są przerażone, nie chcą na to patrzeć.
Co możemy zrobić by do tego nie dopuścić?
Czy możemy tak po prostu spakować walizki i szukać nowego miejsca do życia?
Dzieci przekonają się, że to nie takie proste.
Magiczne istoty zabierają dzieci w kosmos, by sprawdzić czy któraś z planet nadaje się do zamieszkania. A jeśli nie to dlaczego.
Musimy zadbać o Matkę Ziemię już dziś! Czasem naprawdę nie trzeba wiele by zrobić dobry uczynek, a da nam to satysfakcję. Dajmy dzieciom dobry przykład!
Z książeczki dowiemy się co możemy zrobić na co dzień by choć trochę odciążyć Matkę Naturę.
Na końcu znajdziemy ekozadania dla dzieci oraz quiz.
Autor w ciekawy i przystępny sposób przekazuje wiedzę , zadbał by dzieci nie czuły się przytłoczone wiadomościami, znużone czy zniechęcone. Tekstu nie jest bardzo dużo na stronach, czcionka jest odpowiednia by dzieci mogły same próbować czytać. Książeczka jest pięknie wydana - twarda oprawa, a piękne ilustracje zachęcają do wyruszenia ku przygodzie wraz z bohaterami.
Myślę, że dzięki tej publikacji zmieni myślenie nie tylko dzieci ale i dorosłych którzy przeczytają tę książkę swoim pociechom.
"To tylko małe kroki, ale małe kroki wielu ludzi potrafią zdziałać cuda"
"[...]nie ma w pobliżu drugiej planety jak Ziemia, więc nie wolno niszczyć miejsca, na którym mieszkacie[...]".
"Ziemię możemy, ocalić, jeśli sami zaczniemy działać".
Wraz z synem mieliśmy przyjemność czytać Kosmoliski , więc kiedy tylko dowiedzieliśmy się o drugiej książeczce wydanej przez autora bardzo chcieliśmy ją również poznać.
W Tomku ta lektura obudziła chęci do działania już dziś! Od razu ruszył na zwiedzanie domu, by sprawdzić czy wtyczki urządzeń zostały usunięte z gniazdek i czy gdzieś nie zostawiliśmy nie potrzebnie włączonego światła.
Gorąco polecamy oba tytuły.

Z pomocą przychodzą przychodzą nam książki, takie jak ta....

Recenzja - EKOLISKI
Misja ratowania świata

#ekoliski to kolejna po #kosmoliskach edukacyjna bajka dla dzieci.

Tym razem autor skupił się na ekologii. Oczywiście na ekologi na całym świecie. Nasz ukochany układ słoneczny też tu znajdziecie. Lisek pokazuje Zuzi i Wojtkowi planety, na których nie możemy żyć, nie możena oddychać. Zostaje nam nasza Ziemia. A jak nie będziemy o nią dbać? To gdzie będziemy mieszkać?

Temat w 100% trafiony. Dzieci od małego uczą się segregacji, rozróżniają kolory koszy, co do którego należy wrzucić. Moja córka już od najmłodszych lat pyta czy to do kosza czy do segregacji?

I to jest super. Potrzeba nam takiej edukacji, bo pamiętajcie, to, że ja segreguje, to nie znaczy, że wszyscy. Kiedyś myślałam, że to normalne. Plastik do plastiku, papier do papieru, szkło do szkła.
Ale niestety to nie jest normalne dla wszystkich. Kiedyś usłyszałam od sąsiadki, że dla dwóch złotych to ona nie będzie segregować. Dwa złote więcej do rachunku to nic. Na szczęście teraz w Poslce już każdy mus segregować śmieci. Ale czy każdy to robi?
Nie sądzę.

Dlatego ważne jest alby od małego uczyć, wpajać to dzieciom. Mam przykład po mojej już prawie 7 latce. Ma już to tak poukladane w głowie, że w życiu nie wrzuci foli do śmieci tylko osobno do segregacji. To jak nawyk. Jeden z tych zdrowych nawyków.
Pomijając segregacji, zwykle zaśmiecanie. Śmieci wyrzucamy do specjalnie przygotowanych do tego pojemników. A nie do wody, nie na ulicy. Jakby każdy tak robił, to mielibyśmy wokół jedno wielkie wysypisko śmieci.
Nie możemy do tego dopuścić 💪💪💪

Polecam, ksążka przepiękna, edukacyjna a zarazem bardzo przystępna dla dzieci. Kolejna ulubiona mojej córki.

Recenzja - EKOLISKI
Misja ratowania świata

#ekoliski to kolejna po #kosmoliskach edukacyjna bajka dla dzieci.

Piękna książeczka napisana z myślą o najmłodszych ale i nie tylko, z pewnością i my dorośli znajdziemy w niej ciekawe i nieznane wszystkim ciekawostki z kosmosu.
Dwa przesympatyczne liski w ciekawy a przede wszystkim czytelny i przejrzysty sposób tłumaczą młodemu czytelnikowi dlaczego tak ważne jest dbanie o naszą planetę. Nie mniej ważną rolę spełniają zamieszczone w książce ilustracje, które pięknie obrazują przekazywane informacje o poszczególnych planetach, dzięki czemu są one łatwiejsze do zapamiętania.
"Ekoliski" to niezwykle mądra książka, która powinna znaleźć się w każdej domowej biblioteczce i z pewnością będzie równie wartościowym prezentem.

Gdy byłam mała w mojej szkole, co roku szliśmy na sprzątanie świata. Lubiliśmy na nie chodzić, nie dość, że nie było lekcji, to wiedzieliśmy, że robimy coś dobrego. Zuzia i Wojtek z książki "Ekoliski" też sprzątają naszą planetę, a w nocy strudzone, zapadają w niezwykły i pouczający sen.

Miłka i Miłek, dwa magiczne liski pokazują małym bohaterom Ziemię, na której nie można żyć, ponieważ jest zanieczyszczona. Liski wraz z dziećmi postanawiają sprawdzić, czy będą mogły opuścić naszą planetę, aby zamieszkać gdzieś indziej. Zuzia i Wojtuś po kolei odwiedzają planety z układu słonecznego, dowiadując się przy tym mądrych i ciekawych informacji.

Pan Marek w przyjemny i prosty sposób uświadamia maluchy, że póki, co nie ma innej planety, na której moglibyśmy się osiedlić, więc powinniśmy dbać o tę, którą mamy.
Cieszę się, że książka porusza tak ważny temat, jakim jest dbanie o środowisko. Od małego powinniśmy wiedzieć, co musimy robić, aby ratować Ziemię. W końcu czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Proste czynności, które uczymy nasze dzieci, mają duże znaczenie, więc ekozadania znajdujące się na końcu książki są dla dzieciaków super pomysłem.

Kolorowe ilustracje, duża czcionka i mądry przekaz na pewno spodoba się dzieciom i ich rodzicom. Polecam.

Książka pięknie wydana (brawa dla ilustratorki),niebanalna i podejmująca niezwykle ważny temat. Z drugiej strony stosunkowo krótka - raptem około 15 stron tekstu. Do przeczytania na jeden raz, do pół godziny. Przy cenie katalogowej 35 zł atrakcyjność tej pozycji literackiej niestety mocno spada.

"Ekoliski. Misja ratowania Ziemi" Marka Marcinowskiego z ilustracjami Art of Martyna Nejman to opowieść poruszająca kwestie związane z ekologią.
Bohaterami czytanki jest rodzeństwo, Zuzia i Wojtek, oraz dwa urocze i bardzo mądre liski - Miłka i Miłek. Razem wyruszają w podróż, by sprawdzić, czy życie na innych planetach jest możliwe. Wszystko to za sprawą ważnego wydarzenia, w którym rodzeństwo wzięło udział. W trakcie przemierzania kolejnych planet Układu Słonecznego dzieci poznają wiele ciekawostek i z niedowierzaniem odkrywają, że tylko na Ziemi może rozwijać się życie. Mądre liski pokazują swoim małym towarzyszom zagrożenia, jakie niosą ze sobą nieodpowiedzialne ludzkie działania i jak bardzo ważne jest dbanie o środowisko w którym żyjemy.
Bardzo podoba nam się ta książka. Jest przystępną lekcją ekologii dla najmłodszych i przypomnieniem dla dorosłych, że dobre nawyki w pewnym momencie przynoszą efekty. Piękne ilustracje idealnie odwzorowują treść. Na ostatnich stronach autor zapisał kilka ważnych ekozadań, które mały czytelnik może wykonać w swoim domu z drobną pomocą dorosłych. Nie zabrakło również miejsca na krótki quiz. Książeczka idealna do czytania zarówno w domowym zaciszu, jak i w przedszkolnej grupie.

• Dla dzieci
  • Współpraca