Tysiąc słodkich kłamstw

Okładka książki Tysiąc słodkich kłamstw Eguchi Hiro
Okładka książki Tysiąc słodkich kłamstw
Eguchi Hiro Wydawnictwo: Waneko Seria: Jednotomówki Waneko komiksy
2021-06-28
2019-08-25
Anna Karpiuk
Josei Pracownicy biurowi Seks Japonia Współczesność Realizm

Niedobrana para, która z różnych powodów potrzebuje na szybko papierowego małżeństwa. Oklepane, bywa pieprznie, a bywa zabawnie.
Nawet jak na jednotomowe akcja fabuła posuwa się wręcz w prędkości sprintu.

Może to i kwestia egzemplarza na jakiego trafiłam, ale z co najmniej 2 rozdziały były poukładany jakby ktoś rozsypał strony, a potem złożył je bez patrzenia ha treść przed wydrukowaniem.

Nawet jak na jednotomowe akcja fabuła posuwa się wręcz w prędkości sprintu.

Główną bohaterką komiksu jest otaku, czyli fanka komiksów, a w rozumieniu japońskim - mang. Nie tylko obsesyjnie czyta komiksy, również kolekcjonuje gadżety związane z konkretnymi postaciami, gry, plakaty. Całe jej życie jest podporządkowane tej pasji. Łącznie z życiem zawodowym. Gdy postanawia, że nie będzie się przenosić - kłamie, że to z powodu małżeństwa. To oszustwo wykorzystuje jej przełożony i zmusza ją do zawarcia związku. Intryga grubymi nićmi szyta, jak to w harlequinach bywa. Te konkretny nie pozostawia wyobraźni czytelnika wielkiego pola do popisu. Mamy możliwość uczestniczenia w scenach łóżkowych bohaterów. Jednym słowem pieprzny komiks. Przeczytałam, zadziwiłam się specyfiką kultury japońskiej i odłożyłam na półkę. Ot i tyle, rozpływać się z zachwytu nie bardzo jest nad czym.

Śliczna kreska, strony przepełnione po brzegi ilustracją i tłem, dużą ilością rastrów. Dbałość o szczegóły i fajna mimika postaci :) Taka niby zawiłą acz prosta historia miłosna zdecydowanie 18+ ze względu na hm, dosadne sceny łóżkowe w każdym rozdziale.

Po opiniach spodziewałam się czegoś gorszego i już zaczynałam żałować zakupu tej mangi... Ale bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła (zwłaszcza kreska)!

Pozornie płytka historia, ale jak dla mnie jedna z lepiej rozbudowanych w tego typu komiksie. Nic nie brało się znikąd, postacie miały małe nawiązania między przeszłością a ich obecnym charakterem. Jak dla mnie całkiem urocza historia, może i nie pogłębiona, ale czuję się usatysfakcjonowana po przeczytaniu.

2021

Tysiąc słodkich kłamstw.

Główną bohaterką tytułu jest Akane Kinuta, z zawodu sekretarka, prywatnie wielka miłośniczka mang, anime i gier. Prawdziwy „otaku”, który swoje popkulturowe zainteresowania przedkłada nad wszystko. Ktoś taki nie może łatwo zaakceptować przeniesienia przez firmę na głęboką prowincję, gdzie dostęp do tego rodzaju kultury jest mocno utrudniony. W takiej sytuacji pozostaje tylko jedno – udawanie zamążpójścia i brnięcie w kolejne kłamstwa, aby tylko uniknąć konieczności przeniesienia. Los bywa jednak złośliwy i o jej „kłamstwie” dowiaduje się przystojny przełożony. Ten jednak, zamiast ją wydać proponuje jej układ, na którym skorzystają oboje. „Udawane małżeństwo” dosyć szybko przeradza się w pikantny związek, z którego może jednak powstać coś więcej.

Autorka pewne elementy fabuły swojego tytułu oparła na prawdziwych wydarzeniach (o czym można przeczytać na przedniej okładce mangi). Nie jest to oczywiście pełne przełożenie prawdziwej historii, która została tutaj przez twórcę odpowiednio „doprawiona” tak, aby stać się bardziej atrakcyjniejsza dla niektórych czytelników. Ostatecznie powstała z tego manga łącząca w sobie elementy romansu i komedii z dużą dawką bezpośredniej „pikanterii” (dlatego też tytuł ma ograniczenia wiekowe 18+).

Romantyczna strona tytułu jest poprawna, nie należy jednak od niej oczekiwać czegoś nadzwyczajnego. Twórca stawia na prostotę i sprawdzone schematy, które pojawiały się w dziesiątkach innych mang tego typu. Na dość ograniczonej ilości stron trudno jest doskonale pokazać rozwój emocjonalny postaci. Kiełkujące „uczucie” postępuje więc tutaj dość szybko, potrafi być jednak na swój sposób satysfakcjonujące. Dodatkowo ten element komiksu „upiększany” jest przez autorkę dość dosadnymi scenami sexu bez większej cenzury. Tego typu pikanteria na pewno nie przeszkadza, ale też nie wnosi niczego specjalnego do samej historii.

Całkiem dobrze za to prezentuje się warstwa humorystyczna mangi. Twórca w mocno żartobliwy sposób prezentuje tamtejszy „system pracy”, jednocześnie bawi się różnymi stereotypami dotyczącymi Japonii. W kilku scenach komiks naprawdę potrafi wywołać na twarzy odbiorcy niekontrolowany uśmiech rozbawienia.

Cała recenzja na:

Tysiąc słodkich kłamstw.

Oklepane i płytkie, bohaterka bez polotu w parze z jeszcze mniej lotnym bohaterem. Niestety nic ciekawego czy głębszego (heh, ,,głębszego"). Na plus kreska - całkiem sympatyczna.

2081

Jak na romans i komedie z paroma ostrzejszymi scenkami sprawdzilo sie idealnie. Nie ma tu jednak glebszej fabuly (tylko dosc przewidywalna),dosc szybko sie czytalo. Nie zapada jednak tak szczerze w pamiec na dlugo ;)

1931

Takie bardzo podobne do "Powiedzmy, że cię kocham".

Takie bardzo podobne do "Powiedzmy, że cię kocham".

Typowy romans z typowym zakończeniem, ale mi się podobał. Czekam na więcej takich pozycji od wydawnictwa.

Piękna kreska, wspaniałe ilustracje, szybko pochłonęłam całą historię chociaż była trochę płytka i opierała się głównie na jednym ale w sumie sugerował to opis mangi. Mimo wszystko świetnie bawiłam się podczas lektury

• Manga
  • Mangi
  • Waneko
  • Romans
  • Komiksy

Dodaj cytat z książki Tysiąc słodkich kłamstw