Mity, rytuały i polityka Inków

Okładka książki Dzieje Ameryki Łacińskiej od schyłku epoki kolonialnej do czasów współczesnych TOM II 1870/1880-1929 Marcin Kula, Tadeusz Łepkowski, Robert Mroziewicz, Ryszard Stemplowski, Jan Szemiński
Dzieje Ameryki... Marcin Kula, Tadeus...
Okładka książki Literatura na świecie nr 7/1977 (75) Anna Bojarska, Alejo Carpentier, Robert Coover, Julio Cortázar, Andrzej Dąbrówka, Jurij Dawydow, Jacek Gąsiorowski, Björn Håkanson, Gunnar Harding, Eugeniusz Kabatc, Zygmunt Łanowski, Jan Myrdal, Wiktor Osiatyński, Jan Prokop, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Krystyna Rodowska, Göran Sonnevi, Jan Szemiński, Józef Waczków
Literatura na ... Anna Bojarska, Alej...
Okładka książki Literatura na świecie nr 5/1977 (73) Małgorzata Baranowska, Jorge Luis Borges, Alejo Carpentier, Zofia Chądzyńska, José Coronel Urtecho, Julio Cortázar, Danuta Knysz-Rudzka, Patrick Modiano, Joanna Petry-Mroczkowska, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Krystyna Rodowska, Wacław Sadkowski, Rogelio Sinán, Iwona Smolka, Piotr Sommer, Robert Stiller, Jan Szemiński, Janusz Termer, Mario Vargas Llosa, Jan Walc, Ramón Xirau
Literatura na ... Małgorzata Baranows...

Książka ta jest dziełem dwóch wybitnych specjalistów od kultury i wierzeń Inków. Można ocenić to dzieło jako wybitne: Książka zawiera bardzo szczegółowy opis wierzeń Inków i polityki uprawianej przez Inków, który to opis był dotąd chyba niedostępny w języku polskim. Dla fanów inkaskiej kultury jest to pozycja obowiązkowa

2021

Inkowie od bardzo dawna przyciągają uwagę nie tylko pasjonatów historii, ale również naukowców z całego świata. Pomimo licznych archeologicznych badań, nadal skrywają oni wiele tajemnic, które tylko czekają na odkrycie. Jedną z nich jest to jak temu ludowi, w zaledwie sto lat udało się stworzyć potężne i dobrze prosperujące imperium? Wielkie i bogate państwo, które tak szybko, jak osiągnęło swój szczyt, zostało z niego zepchnięte przez garstkę konkwistadorów ze starego kontynentu. Publikacja Mity, rytuały i polityka Inków (autorstwa dwóch cenionych specjalistów w tej dziedzinie – Jana Szemińskiego i Mariusza Ziółkowskiego) stara się właśnie znaleźć odpowiedź na to zagadnienie. Książka jak sama nazwa wskazuje, skupia się głównie na mitologii, rytuałach i polityce Inków. To właśnie religia i zręczna polityka sprawiła bowiem, że lud ten szybko zyskiwał na znaczeniu i zdołał podporządkowywać sobie nowe tereny i ludzi.

Książka została podzielona na osiemnaście głównych rozdziałów skupiających się między innymi na: kosmologii, micie stworzenia, rytuałach, polityce wewnętrznej, etyce ludu czy istotnych wojnach domowych. Zakres poruszonej wiedzy jest tutaj oczywiście większy, trzymając się jednak tytułowych ram tematycznych. Autorzy na kolejnych stronach starają się przedstawić czytelnikowi złożoności świata i wierzeń Inków. Opierają się oni przy tym zarówno na naukowych badaniach, jak i całej masie rozważań czy najróżniejszych teoriach. Słusznie zauważają, że prawie cała wiedza na temat ich „religijności” jest naznaczona wpływem chrześcijaństwa po podboju nowych ziem przez Hiszpanów. Tereny te stały się jednak katolickie na swój „andyjski sposób”, często mieszając tradycję z europejskimi wartościami. To właśnie pokazanie jak mitologia Inków wchodziła w nieustającą i niebywale dynamiczną interakcję z naukami kościoła katolickiego, jest jednym z ciekawszych wątków publikacji. Intrygującym zagadnieniem poruszanym w książce przez autorów, jest również pewien rodzaj wewnętrznej „cenzury”. Po śmierci władcy dość często zdarzało się, że mity, legendy, ludowe przekazy czy nawet historia były zmieniane i dostosowywane do nowego przywódcy. Jest to jeden z powodów, dlaczego interpretacja historii Inków przez współczesnych badaczy jest taka trudna i pełna wielkich dziur.

Ciekawym elementem dzieła, jest tutaj również różne podejście autorów do niektórych poruszonych tematów. Twórcy nie zawsze zgadzają się z niektórymi swoimi wnioskami, prowadząc na łamach książki intrygujący spór naukowy. Dla czytelnika oznacza to otrzymanie jeszcze szerszego obrazu poruszonej tematyki i możliwość wyciągnięcia własnych wniosków.

Bardzo ciekawa, choć momentami naprawdę trudna w odbiorze książka. „Mity, rytuały i polityka Inków” to praca polskich uczonych - Jana Szemińskiego i Mariusza Ziółkowskiego, ekspertów w dziedzinie archeologii i historii andyjskiej. Jak sam tytuł wskazuje, monografia poświęcona jest ludowi Inków, twórcom największego imperium prekolumbijskiej Ameryki. Zasadniczym celem pracy jest zrozumienie, w jaki sposób w niespełna sto lat udało się im zbudować tak ogromne państwo, choć nie posiadali oni żadnej znaczącej przewagi nad sąsiadami. Aby to zrozumieć, konieczne staje się zapoznanie się z systemem mitów oraz rytuałów, które najwidoczniej stanowiły źródło ich sukcesów. Te nieraz skomplikowane wierzenia są omawiane przez autorów na podstawie źródeł archeologicznych oraz relacji spisanych już po podboju Tawantin Suyu przez Hiszpanów. Jak większość odbiorców tej książki, w kwestii zawartości merytorycznej muszę zaufać autorom, w których kompetencje podczas lektury ani razu nie miałem okazji zwątpić.

Obszar Andów to z naszej europejskiej perspektyw dość tajemniczy i egzotyczny region świata. Poza historią podboju imperium Inków przez hiszpańskiego konkwistadora Francisco Pizzaro, właściwie niewiele wiemy na temat przeszłości tego regionu. Omawiana książka pozwala zainteresowanym tematem odbiorcom na uzupełnienie tej wyrwy. Kultury andyjskie rozwijały się przez tysiące lat w całkowitej izolacji od innych cywilizacji, czego efektem jest niezwykłe bogactwo mitów oraz wierzeń. Do tego andyjski świat przepełniony jest zupełnie odmiennymi wartościami duchowymi niż nasz, dlatego też okazuje się on tak interesujący. Szczytem rozwoju tych wierzeń było państwo Inków, które zaadaptowało i rozwinęło wiele kultów odziedziczonych po poprzednikach i przejętych w trakcie podbojów. Autorzy wychodzą zatem od najdawniejszych kultur obszaru andyjskiego, aby następnie ukazać całą złożoność inkaskiej ideologii oraz systemu religijnego.

To ciekawe, że jeśli chodzi o mieszkańców prekolumbijskiej Ameryki, niezależnie czy mówimy o Majach, Aztekach czy Inkach, zawsze mamy do czynienia z bardzo wysoko rozwiniętą duchowością przy jednak dość prymitywnej warstwie dorobku technologicznego. Właśnie ta dysproporcja między Indianami a Europejczykami podkreślana jest jako główna przyczyna sukcesu konkwistadorów. Jednak czytając książkę Jana Szemińskiego i Mariusza Ziółkowskiego możemy znaleźć zupełnie inne powody, dla których nieliczni konkwistadorzy byli w stanie podbić znacznie ludniejsze państwa rdzennych mieszkańców Ameryki. Autorzy zwracają uwagę na sedno system religijnego Inków, ale i w mojej ocenie także w dużym stopniu Azteków i Majów. Otóż bóstwo postrzegane jest przez nich w kategoriach czysto utylitarnych, jako źródło mocy i ochrony przed złem. Bóg, a więc i reprezentujący go warstwa rządząca z władcą na czele, jest wyznacznikiem sukcesu. Gdy ludziom się powodzi, bóstwo jest czczone i adorowane, a gdy spadają na nich klęski, Indianie próbują najpierw przebłagać „gniewającego się” bożka, a gdy to nie pomaga, ogarnia ich przedziwna apatia i zniechęcenie. Zatem starcie między Indianami a konkwistadorami nie sprowadza się jedynie do realnego stosunku sił oraz poziomu uzbrojenia, ale w przypadku Indian dotyka również duchowego sensu ich świata. Klęska jest znakiem, że bóstwo opiekuńcze przestało ich wspierać. Polecam tutaj bardzo ciekawą analizę autorów z rozdziału 12. Nie bez znaczenia jest również fakt, że wszystkie mocarstwa prekolumbijskiej Ameryki oparte były o hegemonię określonego plemienia lub grupy etnicznej, co było źródłem naturalnych konfliktów i wewnętrznej słabości, skrzętnie wykorzystanych przez Europejczyków. „Mity, rytuały i polityka Inków” to także świetna analiza, jak religia była wykorzystywana do uprawiania polityki i sprawowania władzy.

Tak jak wspomniałem na początku, książka nie jest łatwa w odbiorze ze względu na dość skomplikowany system inkaskich wierzeń oraz wszechobecne nazwy pochodzące z języka keczua. Na całe szczęście autorzy na końcu zamieścili bardzo przydatny słowniczek, który uwalnia czytelnika z konieczności notowania sensu poszczególnych terminów. Uzupełnieniem książki są naprawdę dobrej jakości kolorowe zdjęcia, obrazujące zabytki andyjskich kultur, oraz liczne ilustracje, mapy oraz tabele. W książce znajdziemy także obszerne polskie tłumaczenia ze źródeł historycznych oraz podania i mity andyjskie.

Książkę gorąco polecam osobom lubiącym poznawać dawne kultury oraz systemy wierzeń. Niełatwa, ale jednak fascynująca książka.

Praca dwóch specjalistów od Inków, historyka i archeologa, wymaga fachowej recenzji naukowej. Nie mam najmniejszych kompetencji, aby oceniać warstwę merytoryczną pracy, natomiast mogę wyrazić swoje zdanie jako czytelnik. I jest to zdanie pozytywne. Praca po prostu mi się podoba, choć mam też wątpliwości i zastrzeżenia. Niemniej jednak uważam, że przeczytałem znakomite dzieło naukowe, o dużej wartości, niosące wiele wartościowych wiadomości, poszerzające wiedzę o Inkach, wyjaśniające niektóre kontrowersje i mity naukowe.
Co budzi wątpliwości? Nieco niedoróbek edytorskich, choć mogą wynikać z pośpiechu. Jak powiedział mi pracownik wydawnictwa, jeden z autorów spieszył się ze względu na wyjazd do Ameryki Południowej w celach naukowych i dlatego niektóre partie nie zostały w pełni oczyszczone z drobnych braków i błędów. Pewnie dlatego pojawiają się nawet błędy ortograficzne (s. 26, skrót wg z kropką),literówki, źle wyliczone strony rozdziałów (rozdział 15 zaczyna się na s. 373, o dwie dalej niż w spisie treści; dalsze części są na stronach +2 do liczby podanej w spisie),w kilku rozdziałach (1, XIV) brak konsekwencji w użyciu czcionki (cytaty są z reguły pisane czcionką mniejszą, co zresztą uważam za dobry rozwiązanie dla wydawnictwa - mniej arkuszy, ale złe dla czytelnika - zmiana wielkości i gorsza czytelność). Bardzo dobre skądinąd przypisy mają też mankament - na s. 320 nie ma przypisu 36 (w ogóle zniknął z objaśnień, choć jest odsyłacz w tekście. No to sobie ponarzekałem. Teraz plusy.
Całościowe przedstawienie mitologii i rytuałów w państwie Inków, także ludów podbitych, próba odtworzenia wierzeń inkaskich (po wprowadzeniu chrześcijaństwa bardzo trudne dla badaczy, którzy nie mogą dotrzeć do pierwotnej wiedzy, zniszczonej przez stulecia),ukazanie aż do współczesności przenikania dawnych wierzeń. Trochę szkoda, że w pracy naukowej nie wszystko jest przystępne dla laika, ale zarazem czytelnik ma poczucie rzetelności i dokładności badań. Także szkoda, że autorzy nie zechcieli interpretować cytowanych mitów czy zabiegów religijnych.
Całkiem bogaty zestaw ilustracji, zresztą bardzo ciekawych, sporo map, znakomity słownik terminów, przydatna bibliografia - to kolejne zalety tego solidnego opracowania.
Jeśli sięgnie po tę pracę osoba, która szuka szybkich i jednoznacznych odpowiedzi, prostego opisu i mitologii "bajecznej", może być zawiedziona. Ale dla czytelnika zainteresowanego dogłębnym potraktowaniem tematu, szukającego prac szczegółowych, choć niełatwych, ta książka będzie odpowiednim wyborem. Duży plus dla autorów.

• Do kupienia
  • Historia powszechna
  • 📚 Posiadam

Dodaj cytat z książki Mity, rytuały i polityka Inków