Dzieje Inków przez nich samych opisane

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
7 (4 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
83-06-01714-5
Inkowie, Peru, historia
historia
Róża_Bzowa

„Dzieje Inków...” stanowią wybór źródeł historycznych z XVI i początków XVII wieku. Spisane w Peru, już po przybyciu Hiszpanów, przedstawiają widziane oczami Indian dzieje tego kraju, począwszy od tajemniczej epoki sprzed założenia Cuzco przez Manku Qapaqa aż po ostatnich Inków panujących w Vilcabambie zajętej przez chrześcijan w ostatniej fazie militarnej konkwisty inkaskiego państwa. Wybór obejmuje trzy kroniki: „Relację z podboju Peru” sporządzoną przez Titu Cusi Yupanquiego, przedostatniego władcę Vilcabamby, „Relację o potomkach i rządach Inków...”, spisaną na podstawie zeznań ostatnich inkaskich mistrzów kipu oraz „Opowieść o starożytnościach Królestwa Peru” Joana de Santa Cruz Pachacutiego Yamqui Salcamaygua, Indianina z rodu etnicznych władców peruwiańskiego ludu Canchis. Czwartym przedstawionym w wyborze źródłem są sądowe zeznania kilkunastu Indian dotyczące pierwszego okresu konkwisty, między innymi losu zbieranych na okup za Ataw Wallpę skarbów.

Wyboru dokonał: Jan Szemiński.
Wstępem i objaśnieniami opatrzył: Marcin Mróz.

źródło opisu: Ze skrzydełka okładki

filifionka667 | 2011-08-23

Naprawde ciekawa lektura. Czyta sie jak legendarna opowiesc, a przeciez to dzialo sie naprawde! Przerazajace i pociagajace za razem. Spojrz na konkwistadorow oczyma Inkow! Warto przeczytac.

| 2011-07-25
Monika | 2011-04-20