The Cathars. Dualist Heretics in Languedoc in High Middle Ages
historyczna

Książka przedstawia pochodzenie, gwałtowny rozwój i tragiczny upadek najpopularniejszej w średniowieczu herezji dualistycznej, która rozprzestrzeniła się niemal na całą Europę. Jest fascynującą relacją o stupięćdziesięcioletnim ścieraniu się chrześcijańskiej ortodoksji z radykalną wiarą religijną, które przybrało formę walki politycznej, polemiki ideowej, kampanii kaznodziejskich, a wreszcie okrutnej krucjaty zbrojnej w Langwedocji oraz metodycznych śledztw inkwizycji. Autor prezentuje wnikliwie doktrynę i strukturę organizacyjną Kościoła katarskiego oraz wyjaśnia, dlaczego herezja ta była atrakcyjną propozycją dla ówczesnych chrześcijan z wszystkich klas społecznych, zwłaszcza na południu Francji, gdzie stała się elementem odrębnej kultury i obyczajowości.

Historię piszą zwycięzcy. Czasem jednak, gdy opadnie kurz wieków, spod warstwy słów jedynie słusznych wychyną i te należące do ludzi, którzy znaleźli się po drugiej stronie, po stronie przegranych.

Jeden z epizodów walki Katarów, chrześcijan uznanych za heretyków przez papiestwo w wyniku politycznych zabiegów króla Francji, to rzeź miasta Bezire przez katolickich krzyżowców. Na pytanie rycerstwa jak pośród mieszczan mają rozpoznać swoich od heretyków Biskup Arnaud odrzekł: "Zabijcie ich wszystkich! Bóg swoich rozpozna". (tekst apokryficzny, pięknie oddający sens działań wojennych w imię idei)

W kościele św. Marii Magdaleny wyrżnięto w pień 7000 ludzi, w tym mężczyzn, kobiety i dzieci, a nawet odprawiających mszę kapłanów. Podobnie było w kościele Saint-Nazaire i w miejskiej synagodze. Na ulicach miasta zabito dalsze kilka tysięcy. Ludzi mordowano w domach, które po obrabowaniu podpalano.

Biskup Arnaud zdał papieżowi listownie następującą relację: "Dzisiaj Wasza...

jusola | 2010-03-12
Na półkach: Przeczytane, W domu

Książka o średniowiecznej herezji pojmującej świat jako domenę działań sił dobra i zła. Rewelacyjnie się czyta, wciąga jak najlepsza powieść. Polecam!

Tadeusz Pawłowski | 2016-01-05
ohranje | 2015-12-21