Siudmak. Fantastyczne światy

Rebis
2021-05-11
2021-05-11

Okładka książki Siudmak. Chopin Irena Poniatowska, Wojciech Siudmak
Siudmak. Chopin Irena Poniatowska, ...
Okładka książki Creatio Fantastica nr 2 (53) 2016 – Fantastyka i baśń Roman Aleksandrowicz, Magdalena Białek, Agnieszka Bukowczan-Rzeszut, Anita Całek, Szczepan Całek, Szczepan M. Całek, Marcin M. Chojnacki, Marcin Chudoba, Jakub Ćwiek, Damian Drabik, Anna Grzanek, Pamela Kalisz, Weronika Kostecka, Łukasz Kowalski, Mateusz Kozieł, Kazimierz Kyrcz jr, Magdalena Łachacz, Kelly Link, Filip Madej, Krzysztof M. Maj, Marcin Majchrzak, Paula Mejsner, Anne-Marie Monluçon, Ksenia Olkusz, Izabela Osiadły, Izabela Osiadły, Charles Perrault, Adam Podlewski, Adam R. Prokop, Anika Radzka-Nowaczewska, Jakub Rebelka, Wojciech Siudmak, Maciej Skowera, Grzegorz Skowyra, Katarzyna Slany, Dominika Staszenko, Magdalena Ithilar Stawniak, Anna Szumacher, Michał J. Walczak, Jacek Wandzel, Angus Watson, Anna N. Wilk, Tomasz Wójcik, Karolina Zastępska, Piotr Zawada
Creatio Fantas... Roman Aleksandrowic...

Okładka książki Nowa Fantastyka 488 (05/2023) Simone Heller, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Marcin Rusnak, Marta Ryczko, Szymon Stoczek, Wojciech Szyda, Peter Watts
Nowa Fantastyk... Simone Heller, Reda...
Okładka książki Jak nie zgubić dziecka w sieci. Rozwój, edukacja i bezpieczeństwo w cyfrowym świecie Zyta Czechowska, Mikołaj Marcela
Jak nie zgubić... Zyta Czechowska, Mi...
Okładka książki Nowa Fantastyka 458 (11/2020) Charlie Jane Anders, Michał Gołkowski, Witold Jabłoński, Olga Niziołek, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Nicasio Andres Reed, K.M. Szpara
Nowa Fantastyk... Charlie Jane Anders...
Okładka książki Nowa Fantastyka 468 (09/2021) Kevin J. Anderson, Rebecca Campbell, Brian Herbert, Błażej Jaworowski, Romuald Pawlak, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Tymoteusz Adam Leonard Sokołowski
Nowa Fantastyk... Kevin J. Anderson, ...

Fantastyczna podróż do świata Diuny

Z twórczością Pana Siudmaka zetknęłam się przy okazji Diuny z wydawnictwa rebis. Od tego momentu przepadłam. Album wydany jest jeszcze dostojniej niż książka. Przepiękna rzecz. Myślę, że nie tylko dla fanów książki/filmu.

Bardzo mi się podobały (bo to grafiki). Niestety, będę musial wrócić. Diuna u mnie cały czas czeka.

Za album dziękuję @dom_wydawniczy_rebis
Ten album jest absolutnie przepiękny i jest to jedna z pozycji, które warto mieć na swojej półce. Jasne, jego zakup to dość spory wydatek, ale na pewno wart swojej ceny - jakość wydania jest widoczna na pierwszy rzut oka, a w dodatku też na... Pierwsze podniesienie. Album jest bardzo ciężki.
A co w środku? Ilustracje, prace Wojciecha Siudmaka. Jeśli czytacie s-f, zwłaszcza to klasyczne, to odnajdziecie w nim wiele znajomych wam dzieł - pochodzacych z serii Diuna, jak i serii książek Philipa K. Dicka wydawanych przez Rebis.
To album, który dostarcza mi najczystszej estetycznej przyjemności i dlatego gorąco go polecam.
~lyl3th

Za album dziękuję @dom_wydawniczy_rebis
A co w środku? Ilustracje, prace Wojciecha...

Wojciech Siudmak stał się ikoną, rozpoznawalną nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Urodzony w Wieluniu malarz, ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych, a w latach 1967-1968 studiował w renomowanej Ecole des Beaux- Arts w Paryżu (absolwentami tej uczelni byli między innymi: Eugène Delacroix, Henri Matisse czy Jean-Auguste-Dominique Ingres). Od ponad 50 lat mieszka i tworzy we Francji, gdzie uchodzi za czołowego przedstawiciela nurtu realizmu fantastycznego. Jednym z jego najważniejszych dzieł są ilustracje do cyklu „Diuny”, słynnych Kronik napisanych przez Franka Herberta.
Pierwsza książka z cyklu ukazała się w 1965 roku. Z miejsca zyskała uznanie i rozgłos. Przyznano jej też dwa najważniejsze wyróżnienie w świecie fantastyki – nagrodę Nebula i Hugo. Herbert kontynuował pracę nad rozwojem uniwersum i już 1969 roku opracował kontynuację - „Mesjasz Diuny”. Później były jeszcze „Dzieci Diuny”, „Bóg Imperator”, „Heretycy Diuny” i „Diuna Kapitularz”. Po śmierci autora działania nad kontynuowaniem powieści przejął jego syn Brian Herbert wspólnie z Kevinem Andersonem. Na ekrany kina Diunę przeniósł David Lynch. Polscy czytelnicy po raz pierwszy z historią osadzoną na Arrakis mogli zapoznać się w 1985 roku, dzięki nakładowi Wydawnictwa Iskry. Później powieść wydawały także Phantom Press, Zysk i S-ka i wreszcie Dom Wydawniczy Rebis. To właśnie ostatnie ze wspomnianych wydań, zawierało ilustracje Wojciecha Siudmaka.
Grafiki artysty pełne są fantastycznych postaci. Klasyczne piękno osiągnięte dzięki użyciu prostej, czystej kreski, sąsiaduje tu z deformacją i okaleczeniem. Liczne wizje kosmicznych podróży i kobiece włosy rozlatujące się w stada motyli przeplatają się ze spektakularnymi kataklizmami. To kwintesencja sennych marzeń, które powstały na kanwie literackiego katharsis. Pytany o to, kto inspiruje jego prace, Siudmak odpowiada: Hieronim Bosch, Giuseppe Arcimboldo, William Blake, Caspar David Friedrich czy Arnold Bocklin.
Każdą z jego ilustracji chciałoby się wyciąć z książki, odbić w większym formacie, odpowiednio oprawić i powiesić na ścianie. Siudmak z upodobaniem maluje głównie mroczne, fantastyczne pejzaże przeniknięte niesamowitą senną atmosferą i otoczone aurą tajemniczości. Fenomen tej estetyki idealnie oddają „Fantastyczne światy”. W jednym tomie zawarte zostały wszystkie obrazy i grafiki pojawiające się w Kronikach Diuny. Album został podzielony na części odpowiadające poszczególnym elementom cyklu. Oprócz odpowiedniej segregacji, zawarto w nim obszerną biografię artysty, specjalnie wprowadzenie stworzone przez Wojciecha Siudmaka oraz dedykację napisaną przez Denisa Villeneuve’a, reżysera najnowszej adaptacji Diuny.
Malowanie jest dla Siudmaka drogą porozumienia z odbiorcą. Postacie z jego grafik mają zazwyczaj wzrok skierowany ku nieznanemu. To metafora jedności z nieubłaganą siłą natury. Jego ilustracje pełne są szczegółu, który każdorazowo ma duże znaczenie. Istotne są chociażby obłoki uosabiające tajemnicę, będące głównym czynnikiem nieznanego świata, do którego czytelnik nie ma dostępu. W innych miejscach dostrzec możemy upadające budowle. Przez stonowane kolory i dramatycznie walące się części architektury, widzimy w tym pejzażu symbol przemijania. Każda strona wypełniona jest nowymi sensami i znaczeniami. Strach miesza się z nadzieją, przerażenie i błogością, niepewność z zainteresowaniem. Odkrywanie drugiego dna ciągle na nowo stanowi nie lada wyzwania i przyjemność. Wracanie do „Fantastycznych światów” to rzecz oczywista, jak wieczorny prysznic. Nie polecam odkładać tego albumu wysoko. Zapewniam, że działa on hipnotyzująco. Raz przejrzany będzie wracał do naszych myśli tak często, aż sięgniemy po niego ponownie. Piękna rzecz.

Recenzja ukazała się pod adresem http://melancholiacodziennosci.blogspot.com/2021/06/siudmak-fantastyczne-swiaty-recenzja.html

Jak tylko wyszedł ten album, znalazł się on na mojej liście must have - uwielbiam malarstwo, uwielbiam motywy fantasy w malarstwie i piękne albumy. Ten taki jest, masywny, ogromny, z doskonałym papierem, oglądając ma się wrażenie, że tomiszcze nigdy się nie kończy!

Siudmak jest teraz popularny, bo jego obrazy zdobią okładki Diuny, wiele z nich nawiązuje do niej treścią - to bardzo dobrze, bo artysta na tę popularność zasłużył. "Fantastyczne światy" to właśnie taki "diunowy" zbiór. Po cichu mam nadzieję, że za chwilkę wyjdzie jakiś inny - pobiegnę do/po niego od razu!
Malarstwo pokazane w albumie jest podzielone, część jest kolorowa, a część czarno-szara, zdecydowanie bardziej wolę tę pierwszą, ale niestety, jest jej stosunkowo niedużo. Za to te piękne kolorowe obrazy, które już są... zapierają dech w piersiach, mamy tutaj do czynienia ze sztuką wysoką, z pietyzmem, dbałością o szczegóły, z niesamowitą wyobraźnią, która lekkim pędzlem przekłada się na wizję artystyczną Siudmaka. Mroczniejsze są zdecydowanie twory pozbawione koloru, tutaj też widać zafascynowanie Siudmaka geometrią, kształty są idealne, wręcz wyliczone. Oglądając obrazy ma się wrażenie, że charakterystyka malarza oscylowałaby gdzieś między połączeniem Salvadora Dali ze Zdzisławem Beksińskim, z jakąś taką dodatkową dawką fantasy, odejmując mrok i smutek, bowiem wszystko, nawet kreatury tętnią u Siudmaka życiem. Nie chciałabym znaleźć się w obrazie Daliego czy Beksińskiego, a u Siudmaka chętnie.

Wyzwanie czytelnicze LC czerwiec 2021: Przeczytam książkę z ilustracjami lub zdjęciami (18).

Myślę, że każdy miłośnik uniwersum stworzonego przez Franka Herberta i sztuk plastycznych powinien poważnie rozważyć włączenie zachwycającego albumu Siudmak. Fantastyczne światy do swojej kolekcji. Przyznam się, że od kiedy go dostałam, z namaszczeniem oglądam go sobie codziennie wieczorem, by wizualnie nasycić moją głodną wyobraźnię i przywołać piękne sny. Sprawdźcie zatem koniecznie, jaki efekt wywoła u Was ta fantastyczna kompilacja ilustracji do legendarnej Diuny.

Cała recenzja jest tu: http://glodnawyobraznia.blogspot.com/2021/05/diuna-oczami-artysty-plastyka-siudmak.html#

Sam album to niesamowita wizualna uczta. Twórczość Wojciecha Siudmaka jest dosyć charakterystyczna i potrafi za każdym razem fascynować. Wyobraźcie sobie teraz połączenie tej hipnotyzującej twórczości z fantastycznym światem, jaki wykreował na kartach swojej powieści Frank Herbert. To wyjątkowa wizja, która bombarduje każdy zakamarek naszej wyobraźni. Mózg po prostu eksploduje. Artysta konfrontuje naszą wyobraźnię ze swoją i zwyczajnie zmusza nas do uznania swojej wyższości. To co zostało nakreślone na potrzeby Diuny zawsze będzie z nią identyfikowane.

Siudmak. Fantastyczne Światy to album, który pozwala odbiorcy przenieść się do zupełnie innej rzeczywistości, do fantastycznego świata przepełnionego irracjonalnością, boskością, zmysłowością i subtelną erotyką. Do świata, który zachwyca i hipnotyzuje niczym niebieskie oczy mieszkańca pustyni na jednym z obrazów. Nie można się od niego oderwać.

,,Głęboko w naszej nieświadomości tkwi przemożna potrzeba logicznego i mającego sens wszechświata. Ale rzeczywisty wszechświat jest zawsze o krok poza logiką”. - F. Herbert, Diuna

Staję przed niełatwym zadaniem zrecenzowania albumu ,,Siudmak. Fantastyczne światy”, albumu zawierającego prace Wojciecha Siudmaka wykonane w celu zilustrowania ,,Diuny” Franka Herberta.

W ostatnich miesiącach zainteresowanie tym klasycznym dziełem Herberta wybuchło niejako na nowo, ponieważ na horyzoncie jawi się nowa, wysokobudżetowa ekranizacja w reżyserii Denisa Villeneuve. Na temat samej ,,Diuny” nie mam niestety zbyt wiele do powiedzenia; próbowałem ją czytać ok. 15 lat temu, ale podówczas stanowiła dla mnie pozycję nie do przetrawienia... A sięgnąłem po nią tylko dzięki cudownym ilustracjom Siudmaka...

Twórczości Siudmaka przyglądam się od niemal dwudziestu lat. I nieprzerwanie, na jej temat, mam do przekazania same pozytywy. Autor ten łączy mistrzowsko realizm, kapitalną grę światłem i cieniem, z surrealizmem, symbolizmem i fantastyką. Na jego obrazach i rysunkach (doskonale widać to w recenzowanym albumie) ludzkie ciała płynnie łączą się z naturą, architekturą i techniką. Te cztery płaszczyzny przenikają się, przechodzą jedna w drugą, tworząc niebanalne, dające do myślenia kompozycje.

Ludzki mózg często ucieka w pareidolię – doszukując się symboli i znaczeń (a zwłaszcza twarzy!) tam, gdzie ich nie ma. U Siudmaka pareidolia niejako przechodzi w ,,prawdę”. Czy to oniryzm, duchologiczna penetracja ludzkiej nieświadomości, a może echa zainteresowania autora fizyką, astronomią i kosmologią?

Sam Wojciech Siudmak to niezwykle interesująca postać. Urodził się w 1942 r. w polskim Wieluniu (tak, w tym miejscu, gdzie zaczęło się ludobójstwo II wojny światowej). Swoją karierę artystyczną związał jednak z Francją. Warto poświęcić nieco czasu jego dziełom i zasmakować w nich. Ja np. bardzo lubię m.in. te dzieła Siudmaka, w których dostrzec można motyw kreacjonistyczny (choćby ,,Bóg Ojciec” albo zawarty w albumie rysunek ,,Kosmiczny ruch”). Kogoś może zainteresować natomiast umieszczona w Wieluniu rzeźba ,,Wieczna miłość” i cała powiązana z nią historia...

Za co jeszcze tak cenię Siudmaka? Za to, że jego dzieła są piękne w klasycznym, wąskim pojęciu. Autor dąży, by jego kompozycje były harmonijne, posiadały odpowiednie proporcje i odpowiadały matematycznym wzorcom. Popatrzcie na ludzkie ciała spod ręki Siudmaka, a sami się przekonacie.

Siudmak to jeden z najbardziej znanych i cenionych współczesnych polskich twórców. Jego dzieła inspirują choćby Georga Lucasa, Federico Felliniego, Johna Harrisona czy autora najnowszej ekranizacji ,,Diuny” - Denisa Villeneuve. Przyglądam się także współczesnemu polskiemu malarstwu, i mam wrażenie, że również wielu młodych twórców garściami inspiruje się Siudmakiem. Wymienię (i polecę!) chociażby piękne obrazy spod pędzla Anny Tomickiej.

Na koniec słowo na temat samego albumu ,,Siudmak. Fantastyczne światy”: Zawiera on wybór prac Wojciecha Siudmaka stanowiących ilustracje do ,,Diuny” Herberta. Większość z nich to rysunki, ale są także obrazy. Album jest wydany nienagannie i pięknie. Wysokiej jakości złota (zajrzyjcie pod obwolutę!) księga, do której trudno o jakiekolwiek zastrzeżenia.

Tym bardziej dziękuję Domowi Wydawniczemu Rebis za udzielony do recenzji egzemplarz!

Polecam wszystkim, jednocześnie podkreślając, że dla fanów Siudmaka i ,,Diuny” to pozycja obowiązkowa!

W odróżnieniu od poprzedniego albumu, który był poświęcony całokształtowi twórczości Wojciecha Siudmaka, Fantastyczne światy skupiają się na obrazach i rysunkach, które zdobią książki z cyklu Diuna. W środku znajdziemy historię polskiego wydania cyklu Franka Herberta i jak to się stało, że na okładkach tych książek znajdują się właśnie prace Wojciecha Siudmaka. Oprócz tego, mamy również krótką biografię malarza i wypowiedzi różnych znanych osobistości na temat twórczości artysty. Następnie mamy wybranych kilkanaście tomów z całej serii Diuna - obraz zdobiący okładkę oraz umieszczone w książce ilustracje. Całość tekstu jest w trzech językach - polskim, francuskim i angielskim.

Pod względem wydania Fantastyczne światy, zostały wydane identycznie jak poprzedni album. Zatem mamy duży format, twardą oprawę z obwolutą oraz z grubym, wysokiej jakości papierem w środku. Dzięki temu reprodukcje wyglądają bardzo dobrze i można podziwiać wszystkie detale, zarówno obrazów jak i rysunków. Nie są to jednak tani album, ale zdecydowanie wart swojej ceny. Osobiście jestem urzeczony twórczością Wojciecha Siudmaka i bardzo się cieszę, że mam na półce oba albumy, do których będę wracał wielokrotnie. Malarstwo tego artysty ma w sobie coś szczególnego, dzięki czemu chce się wracać i oglądać je, próbując odgadnąć co dokładnie przedstawia dany obraz, czy rysunek.

Fantastyczne światy to przepiękny album poświęcony twórczości Wojciecha Siudmaka, skupiający się na obrazach i rysunkach, jakie znajdziemy w cyklu Diuna. Prawdziwa perełka dla fanów twórczości tego malarza, jak również dla osób, które są lubią powieści Franka Herberta. Polecam!

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Rebis!

• Sztuka
  • Do kupienia