Światła w bursztynie. Antologia współczesnej poezji chińskiej

Okładka książki Światła w bursztynie. Antologia współczesnej poezji chińskiej praca zbiorowa
Okładka książki Światła w bursztynie. Antologia współczesnej poezji chińskiej
praca zbiorowa Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog poezja
poezja
Wydawnictwo Akademickie Dialog
2021-04-20
2021-04-20
Katarzyna Sarek, Małgorzata Religa
poezja chińska chiny antologia literatura chińska poezja współczesna

Poezja chińska kojarzy się najczęściej z klasycznymi wierszami utrzymanymi w określonym stylu - podobnie jak zresztą poezja innych części świata, dana epoka ma swój styl i mniej więcej wiemy, czego się spodziewać. Poezja współczesna jest w tym gronie chyba najtrudniejsza w odbiorze - najbardziej "wolna", również od stylistyki dla poezji zazwyczaj typowej. Zabawa nie tylko słowem, ale i formą graficzną wiersza. To może być trudne w odbiorze, trudne w ocenie... i trudne do przetłumaczenia (zresztą chapeau bas przed tłumaczami poezji generalnie!)

Od tłumaczenia warto tu zacząć, bo domyślam się, że niełatwo oddać w języku polskim to, co chcieli przekazać najważniejsi obecnie chińscy poeci w swych wierszach. Zajęły się tym czołowe tłumaczki "chińszczyzny" - wyszło zgrabnie, równo, spójnie (a tam, gdzie trzeba, to niespójnie - to poezja w końcu ;) ). Stawiam tu najwyższą ocenę

Druga kwestia to szata graficzna - wpadająca w oko, "ognista" okładka, bardzo pasująca do poezji współczesnej, taka abstrakcyjna i przykuwająca wzrok. Biogramy poszczególnych poetów sprawiają, że nie czytamy dzieł anonimowych twórców - naprawdę bardzo dobrze, że się tu znalazły. Nie zapomniano też o warstwie graficznej niektórych wierszy - w przypadku części autorów to ważny element.

I wreszcie wiersze - poezja współczesna to bardzo różnorodne źródło utworów i nie każdy gustuje we wszystkich rodzajach. Tutaj na szczęście wybór był również trafny - prezentuje utwory autorów piszących w różnych stylach, o różnych tematach i nawet jeśli ktoś "nie czuje" niektórych wierszy, za chwilę ma szansę odkryć coś ciekawego u innego autora (lub autorki!).

Nie tylko forma, ale i tematy są przeszywająco współczesne (choć nie brakuje i tematycznej "klasyki" poezji). Na przykład:

"Tak, jednak trzeba osłony przed mgłami i większym mrokiem
Teraz dopiero wiem, że od mgieł co przychodzą nagle, chusteczka
Co zakrywa mi nos i usta, poczernieje".

• O Chinach, Chinkach i Chińczykach

Dodaj cytat z książki Światła w bursztynie. Antologia współczesnej poezji chińskiej