Gołąb i wąż

2020-06-17
2020-06-01
2019-09-03
Agnieszka Kalus
fantasy czarownica łowca wiedźma młodzieżowe
Inne

Wyróżniona opinia i

Gołąb i wąż

przeczytanych książek 1382 napisanych opinii 884

książka rewelacyjna, moi ulubieni bohaterowie to Reid, którego będę broniła chodźby nie wiem co, Ansel gdyż no jest absolutnie przesłodki i on się sam broni, Lou z powodu bycia najbardziej savage postacią damską o jakiej czytałam, oraz Beau. Jestem ciekawa kolejnych części.

Strasznie męczyłam się, z dobrnięciem do końca. Nie porywał świat przedstawiony, a mogę nawet powiedzieć nużył.

Całkiem przyjemna historia. Kiedyś wrócę by przeczytać cz.2 i 3.

Całkiem przyjemna historia. Kiedyś wrócę by przeczytać cz.2 i 3.

✨ Gołąb & wąż ✨

„Gołąb & wąż” to pierwsza książka z motywem czarownic, którą miałam okazję przeczytać. Zazwyczaj przeważają u mnie wróżki albo syreny, więc powieść Shelby Mahurin wprowadziła do mojej biblioteczki powiew nowości i świeżości.

Historia Lou i Reida nie przypomina żadnej innej historia, którą miałam okazję poznać. Mamy tutaj czarownicę, która za wszelką cenę chce ukryć swoje zdolności i łowcę, fanatyka, który za swój najważniejszy obowiązek uważa zabijanie czarownic. Zrządzenie losu sprawia, że Lou i Reid zostają małżeństwem. Bardzo podobał mi się ten zabieg, ponieważ w książkach, z którymi do tej pory miałam do czynienia, nie było sformalizowanych związków. Główni bohaterowie byli po prostu dwojgiem zakochanych, którzy albo ze sobą byli, albo walczyli o to by być.

Louise le Blanc, główną bohaterkę, na początku bardzo polubiłam. Niestety, później stała się trochę irytująca. To samo tyczy się Reida – z tym, że za nim akurat nie szczególnie przepadałam już od pierwszego „spotkania”. Lou była najbardziej rozbudowaną postacią z całej książki, ale i tak, w moim odczuciu była trochę płaską postacią. Jej cięty język i poczucie humoru może i skradły moje serce, ale czy to wystarczy, żeby uznać ją za postać z osobowością? Raczej nie. Pozostali bohaterowie nie byli rozwinięci w ogóle. Mieli imiona, nazwisko i swoje funkcje, ale poza tym nie wiemy o nich absolutnie nic. Równie dobrze mogłoby ich nie być wcale.

Czytając inne recenzje, przeczytałam gdzieś, że czasami można było zapomnieć, iż jest to debiut, ale… później on sam o sobie przypominał. Muszę się zgodzić z tymi słowami, bo, mimo iż cała historia naprawdę była ciekawa i dobra, momentami działo się tak dużo różnych rzeczy, że można się było pogubić. Niektóre z nich były nielogiczne i po prostu głupie.

„Gołąb & wąż” to coś innego, coś nowego i coś, co niekoniecznie wszystkim przypadnie do gustu. Czy spodoba się Wam – to już musicie sprawdzić sami. Ja oceniam ją 6/10. Czytało mi się ją przyjemnie i lekko (no może pomijając francuskie słówka, które sprawiały mi największą trudność). Po drugi tom sięgnę na pewno, a tymczasem dajcie mi znać co Wy sądzicie o tej książce ☺️

✨ Gołąb & wąż ✨

Świetna, bardzo wciągająca rozrywka, ale więcej niż nie mogę dać, bo myślę, że bardzo szybko o niej zapomnę🤷‍♀️

Książka „Gołąb i Wąż” to historia opowiadająca wojnę między Poganami a Katolikami. Skupia się na wątku miłosnym w formie enemies to lovers pomiędzy Poganką a Katolikiem, choć w gruncie rzeczy świat przedstawiony jest na tyle interesujący, a w dodatku dzieje się tyle, że nie ma możliwości znudzenia się romansem. Jeśli są tu osoby, które chcą to przeczytać dla dwójki głównych bohaterów to mogę tylko zaznaczyć, że jest tam więcej wydarzeń przedstawionego konfliktu niż podniecających scen.

Główna bohaterka, Louise de Blanc jest Czarownicą, ale umiejętnie to ukrywa. Żyje z tego, że kradnie i od samego początku treści, wiadomo, że nie jest jej obojętna wojna pomiędzy dwoma religiami. Jest groźną manipulantką, której charakter jest tak skonstruowany, że mogę ją uznać za bardzo ciekawą. Jej perspektywa jest dość wulgarna i moim zdaniem trochę odbiegająca niekiedy za bardzo we współczesny styl, ale to nie przeszkadza, bo książka jest napisana w taki prozaiczny sposób, że łatwo się przyzwyczaić.
Drugim bohaterem jest Reid Diggory i jest łowcą czarownic, a w dodatku tak cnotliwym, że aż razi. No, może poza momentami gdy nie boi się dotknąć kobiety. Jest on bardzo honorowy i na tyle wyważony, że nie przewracam oczami czytając zasadniczego Samca Alfa jak z taniego erotyku, co czyni go równie fajną postacią. Historię czytamy z obu perspektyw na przemian, więc dynamika trwającej fabuły trwa w najlepsze.

O fabule nie ma co opowiadać. Opis książki mówi nam to co musimy z góry wiedzieć, a o szczegółach możemy się dowiedzieć spędziwszy z nią około godziny czasu. Tam nikt nie zwalnia, akcja jest mocna, posiada główny wątek, a pozostałe, mniejsze kwestie wydają się tylko dopełniać akcję. Nie ma tam absolutnie miejsca na rozdrabnianie się, dzięki czemu te prawie 500 stron czyta się jak obejrzenie dwugodzinnego filmu Marvela.

Szczerze mówiąc, bałam się o to co znajdę w treści; bałam się, że to jest pisane na wzór Sary J. Maas, bo niektóre zabiegi zajeżdżają z jej twórczości, ale nie są aż podłe, żeby nie chcieć bawić się przy tym jak duże dziecko. A bawiłam się bardzo dobrze i naprawdę, z trudem odrywałam się od niej gdy rzeczywiście musiałam. Pochłonięta w dwa dni, a gdyby nie parę zobowiązań, przeczytałabym ją w przeciągu kilku godzin jednego dnia. Fabularnie, trzyma się kupy, ale fakt, że ekspozycji było tam niewiele, traci na klimacie. Mam nadzieję, że nadrobi to w następnych częściach. Jeżeli nie, to trudno, bo cały czas świetnie się bawię.

Wątek miłosny jest zrównoważony, dopasowany do postaci i ich przeżyć, więc jest na co czekać, zwłaszcza, że ten romans przecież ciągnie się przez następne dwie części. I tak naprawdę, gdyby nie okładka, nie spuściłabym na nią wzroku, a czaiłam się na nią od dłuuższego czasu. Podobały mi się nawiązania i research o wierze neopogańskiej Wicca, o wykorzystaniu motywu Potrójnej Bogini, bo pokazało to jak pięknie Kościół potrafi prześladować za coś czego sami nie kontrolują.

Mam ogromny zgrzyt do tłumaczki, która niektóre zdania źle formułowała i wydaje mi się, że oryginał był nieco bardziej wyszukany pod względem języka aniżeli to, co napisała pani Agnieszka. Niektóre zabiegi językowe i interpunkcyjne były na poziomie… liceum? Z całym szacunkiem, ale to odbiera „branie na poważnie” książki. Przynajmniej w moim odczuciu.

Daję jej solidną ósemkę, bo uważam, że za taką dynamikę i lekkość, po prostu zasłużyła.

Świetna, genialna, BOSKA

Świetna, genialna, BOSKA

Oczekiwałam od tej historii tylko rozrywki i ją dostałam. Ciekawe postacie, humor, kontrasty i dobry system magiczny, który ma swoje ograniczenia. Podoba mi się to, że za używanie magii trzeba zapłacić czasem bardzo wysoką cenę. Jak to w romantasy bywa, na pierwszy plan wysuwa się wątek romantyczny, z którym często mam problem w książkach. Był schematyczny, czasem mnie irytował, ale, patrząc szerzej na całą historię, nie przeszkadzał. Zauważyłam trochę niedociągnięć w świecie przedstawionym i fabule, ale można przymknąć na nie oko. Historia wciąga, jest przyjemna i cały czas coś się dzieje. Polecam na rozluźnienie, odpoczynek od cięższych tytułów i na długie wieczory.

🌟 czytając te książkę poczułam się trochę jak nastolatka i było to fantastyczne doświadczenie 😊 Gołąb i wąż to lekka fantastyka z ciekawym romansem 🥰 dostajemy tu świat pełen magii i niebezpieczeństw. Są dwie walczące ze sobą frakcje- wiedźmy i łowcy, na czele z arcybiskupem, którzy przez odwieczny konflikt, chcą się wzajemnie unicestwić. Ich walka jest trochę tłem dla głównych bohaterów- Louise i Reida.

🌟 książka jest tak pochłaniajaca, że gdy tylko miałam wolną chwilę, siadałam i czytałam. Często wracałam do niej myślami, bo wzbudziła we mnie wiele emocji! I choć zdecydowanie jest przewidywalna, to w żaden sposób nie odbiera to przyjemności z czytania 😊 było nawet kilka zwrotów akcji, które mnie zaskoczyły!

🌟 Gołąb i wąż to książka która była totalnym relaksem, oderwaniem od poważnych spraw i obowiązków. Język autorki jest lekki i przyjemny!
Ps. Daliście już znać, że drugi i trzeci tom już nie jest taki dobry, co oczywiście sprawdzę 😁 ale ten pierwszy będę wspominać bardzo dobrze 😊

Książka, której akcja osadzona jest w świecie pełnym magii, wiedźm i niebezpieczeństw. Autorka przedstawia nam postać Louise, która uciekła przed własnym przeznaczeniem, chcąc schronić się przed prześladowaniami w Cesarine. Jednakże, los sprawia, że ścieżki Lou i Reida, łowcy czarownic, krzyżują się w niespodziewany sposób, zmuszając ich do małżeństwa, które wobec nich obu wydaje się niemożliwe.

Jednym z głównych atutów tej powieści jest oryginalny świat stworzony przez autorkę, pełen magii, niebezpieczeństw i ducha walki. Walczące frakcje, wiedźmy i Kościół, tworzą tło dla dramatycznych wydarzeń, a narracja prowadzi czytelnika przez labirynt intryg i konfliktów.

Lou, jako główna bohaterka, jest postacią silną, niezależną i pełną sprytu, co czyni ją fascynującą. Jednakże, decyzje, które podejmuje, oraz rozwój jej charakteru, nadają fabule głębię i skomplikowanie. Reid Diggory, z drugiej strony, reprezentuje tradycyjne wartości Kościoła, a jego wewnętrzna walka między lojalnością a miłością stanowi interesujący wątek.

Napędzana wewnętrznymi konfliktami i niebezpieczeństwami zewnętrznymi, historia rozwija się dynamicznie. Chociaż wątki miłosne są mocno obecne, autorka unika przesadnego słodzenia, skupiając się również na kwestiach moralnych, politycznych i egzystencjalnych.

Język użyty w książce jest zgrabny i wciągający, co sprawia, że lektura jest płynna i angażująca. Warto zaznaczyć, że autorka porusza ważne tematy, takie jak nietolerancja, prześladowania i konieczność podjęcia trudnych decyzji.
Podsumowując, to książka, która zachwyca oryginalnym światem, głębokimi postaciami i dynamiczną fabułą. Mimo pewnych elementów z gatunku romantycznego, historia oferuje znacznie więcej, dostarczając czytelnikowi nie tylko emocji, ale również dobrej rozrywki z nutą refleksji.