Gołąb i wąż

Okładka książki Gołąb i wąż Shelby Mahurin Patronat LC
Nominacja w plebiscycie 2020
Okładka książki Gołąb i wąż
Shelby Mahurin Wydawnictwo: We need YA Cykl: Gołąb i wąż (tom 1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
2020-06-01
Data 1. wydania:
2019-09-03
Agnieszka Kalus
fantasy czarownica łowca wiedźma młodzieżowe
Inne

Wyróżniona opinia i

Gołąb i wąż

przeczytanych książek 966 napisanych opinii 496

Jest spoko. Bez jakiegoś wielkiego szału, to tego typu książka z która się miło spędza czas bez jakiś wielkich ekscytacji. Głównym wątkiem jest wątek miłosny. Na tym opiera się cała historia, więc ma się wrażenie że świat stworzony w książce jest po to, żeby miała gdzie się dziać, tak że nie jest jakoś szczególnie rozbudowany. Dostajemy proste wytłumaczenie w jaki sposób działa magia, choć mogło by być to bardziej rozwinięte, może będzie w następnych częściach? Mamy możliwość zapoznanią się z historią początku konfliktu między czarownicami, a kościołem, dzięki jednej legendzie. Dość prosta historia swoją drogą, można było ją trochę rozbudować, ale nie jest zła. Hmm i chyba to tyle z tego co się dzieje w tle historii miłosnej... oh, jest jeszcze kwestia pochodzenia głównych bohaterów. Sama nie wiem co to miało być, ale czułam jakbym czytała telenowele xD można było to trochę przeciągnąć, stworzyć jakieś napięcie... w przypadku Lou fabuła, jak się na końcu mozna bylo przekonac, tego potrzebowała (co nie zmienia faktu że był to taki przewidywalny wybór) , ale Reid... eh no było by bardziej ciekawie gdybyśmy dowiedzieli się po wydarzeniach z finału, najlepiej w następnej części. Coż, zdecydowanie zmarnowany wątek. A sama historia miłosna? Na tym terenie jest naprawdę dobrze. Fajnie jest to poprowadzone, stopniowo, choć trochę zbyt gładko jak na zderzenie dwóch światów. Oczekiwałam trochę więcej burzliwości w relacjach głównych bohaterów, ale podobało mi się, nie byli tak bardzo naiwni jak obawiałam się że będą. Jeżeli chodzi o reszte bohaterów to hmm mają mało czasu książkowego, ale mimo to są całkiem dobrze nakreśleni. Koniec książki nie jest niestety tym typem końca książki, który rodzi mnóstwo pytań i zostawia czytelnika z intenstywaną chęcią sięgnięcia po kolejną część. Znaczy, hmm... no coś tam jest, ale nie wiele. Ma się wrażenie, że autorka nic konkretnego nie obiecuje, albo nie umiała przekazać tego czytelnikowi. Mimo tego sięgnę po kolejną część, bo choć nie dużo było pokazanego nam świata, to mi się spodobał ,i mimo braku jakiegoś znaku na rozwinięcie go, licze że jednak tak będzie. A jak nie no to będzie lipa.

Nie opinia a notatka
Pierwsze czytanie : 11.07.2020
drugie czytanie : 12.05.2022

Nie opinia a notatka
Pierwsze czytanie : 11.07.2020
drugie czytanie : 12.05.2022

Historia opowiedziana jest z perspektywy dwóch osób: Lou - czarownicy i Reida - łowcy czarownic.
W wyniku splotu wypadków zawierają oni małżeństwo...
Czy z tego może wyniknąć coś dobrego?

Bardzo podoba mi się narracja z perspektywy obojga bohaterów. Jest napisana sprawnie i logicznie. Nie rzuciły mi się też w oczy żadne luki fabularne, o co nie jest trudno w tego rodzaju narracji.
Styl autorki jest świetny, ciekawy i niesamowicie wciągający.

Książka wciągnęła mnie głównie z powodu bohaterów i relacji, która tworzy się między głównymi postaciami.
Akcja była spokojna i w mojej ocenie przez większość książki, dzieje się dość mało, lecz za sprawą niesamowitej kreacji bohaterów, nie ma się w ogóle ochoty jej odkładać💙
Każdy bohater jest nakreślony od A do Z, drugoplanowe postacie też są zauważalne i charakterystyczne. Czytelnik związuje się z nimi z biegiem akcji.
Muszę przyznać, że o ile przez większość książki trzymało mnie przy niej tylko moje przywiązanie do bohaterów, tak mniej więcej ostatnie 150 stron, to jest po prostu fabularna jazda bez trzymanki❣

Niewątpliwie największym atutem była świetnie ukazana relacja Lou i Reida - z biegiem akcji naturalnie się rozwija.
Nie ma relacji hate-love, która często pojawia się w tego typu książkach. Ich relacja rozwija się z biegiem utworu, a nie odmienia w sekundę. Widzimy jak zmienia się ich postrzeganie siebie nawzajem i jak otwierają się na siebie.

Jednak dostrzegłam mały mankament.
W dwóch rozdziałach czułam, że miejscami lekko się rozmijała kreacja Lou, w zależności od tego z czyjej perspektywy był rozdział.
We wszystkich rozdziałach z jej perspektywy jest rozważną, lecz charakterną osobą.
Zaś w kilku rozdziałach pisanych z perspektywy Reida, była ukazana jako humorzasta, infantylna dziewczyna, robiąca wszystkim na złość w dziecinny sposób...
Przy tak dobrej kreacji bohaterów ta lekka niekonsekwencja mocno mnie raziła, bo miałam wrażenie jakby nagle podmieniono główną bohaterkę.
Na szczęście dojrzałam to tylko w dwóch rozdziałach na początku książki, dalej było super❣

Z pewnością niedługo sięgnę po drugi tom💙

Ocena: 8/10

Instagram: @sailing_among_books

W wyniku splotu wypadków zawierają oni małżeństwo...
Czy z tego może wyniknąć coś dobrego?

Ale to było dobre!
Ukochany przeze mnie wątek "from enemies to lovers" w mistrzowskim wydaniu, dodatkowo akcja osadzona we Francji i świat, w którym czarownice są prześladowane. Postaci są niesamowite, nie brak im wad i mocnych charakterów, mamy tu niebanalny humor i pędzącą akcję, ale też przyjemny slow burn pomiędzy głównymi bohaterami. Przeczytałam w jeden dzień. Polecam wszystkim fanom gatunku i nie tylko.

Ale to było dobre!

Ogólnie moje tematy: czarownice, wojownicy i miłość. Bardzo fajna książką fantasy. Akcja dzieje się szybko, bez zbędnych długich opisów, ciekawe postacie (Lou przypomina mi Ninę z "Rządów Wilków", a Reid Raffa z Angelfall", chociaż też skojarzyli mi się bohaterami książki"Krew i Popiół").
Bardzo polubiłam niewyparzony język Lou, parskałam śmiechem, gdy wciąż zaskakiwała Reida nowymi wulgarnymi zwrotami, podczas gdy on, wielki wojownik rumienił się i odwracał wzrok.
Polecam

Louise przed dwoma latami uciekła z sabatu i wyrzekła się magii. Żyła jako kieszonkowiec w Cesarine wraz ze swoją przyjaciółką Coco. Podczas skoku na dom jednego z bogatszych mieszkańców królestwa, staje się rozpoznawalna dla policji i łowców czarownic i szybko złapana przez ich kapitana Reida Diggorego. Jednak zamiast pójść do więzienia, musi poślubić Reida. On sam przez serię wypadków ma kryzys wizerunkowy w swojej jednostce, a upokorzenia dane przez Lou tylko pogłębiłyby pogarde. Nie zna on jednak tajemnicy dziewczyny, a do samych czarownic czuje nienawiść. Jednak problemy, które pojawiają się w ich życiu , zaczynają łączyć tę dwójkę.

Nie oceniaj książki po okładce, okazało się idealnym podsumowaniem moich wrażeń po przeczytaniu “Gołębia i węża”. Bo kiedy znalazłam tę książkę na Legimi, to nastawiałam się raczej na głupkowatą młodzieżówkę z wątkiem fantastycznym. Jednak od pierwszych stron okazało się, że będzie całkiem inaczej, a ja nie mogłam się od niej oderwać. Zdecydowanie podobało mi się wrzucenie czytelnika do fabuły, przy czym najważniejsze tajemnice poznawał pod koniec książki. Dzięki temu nie było momentu bez akcji, a tym samym na jakąkolwiek nudę.

Oprócz tego pojawia się dość znany już wątek “od miłości do nienawiści”. I według mnie przedstawiono go bardzo dobrze. Poza tym świetnie widać jak zmienia się relacja pomiędzy Lou a Reidem, a wraz z tym dochodzi do modyfikacji ich przekonań. Jednak mimo wszystko bardziej polubiłam głównego bohatera niż bohaterkę. Momentami dziewczyna była dla mnie zbyt opryskliwa, pomimo braku powodów. Ewidentnie to on bardziej się starał w tym związku.

“Gołąb i wąż” to książka z gatunku new adult i fantastyki, która zdecydowanie jest warta polecenia. Ciągle się coś w niej dzieje, a wątek romantyczny okazał się całkiem przyjemny. Jedynym minusem jest główna bohaterka, jednak dla Reida można wszystko przeżyć! Dlatego też moja ocena to 7.5/10.

Wow, zupełnie nie spodziewałam się, że tak mocno wpadnę w tę historię i dam się jej porwać! I aż trudno uwierzyć w to, że to autorski debiut! Kocham, kocham i jeszcze raz - kocham! Ale co mnie tu zachwyciło?
Myślę, że nie będę odosobniona w tej opinii, jednak mocnym punktem tej książki są bohaterowie. A przede wszystkim główni bohaterowie, którzy pochodzą z dwóch skrajnie różnych światów, a mimo to są zmuszeni do zawarcia małżeństwa. I, kurczę, to dopiero niezły rollercoaster!
Tutaj przede wszystkim zagrały wspólne sceny, gdy Lou i Reid docierali się do siebie, poznawali się lepiej, dopracowywali swoją relację i uczyli się siebie nawzajem. Lou jest mardzo pewną siebie kobietą, z kolei Reid był często nieporadny w tym wszystkim, co stanowiło wspaniałą, mocną mieszankę. Fabuła rozgrywała się gdzieś w tle, ale to oni przyciągali każdą uwagę czytelnika. I robili to wręcz doskonale!
Sam finał tej hsitorii sprawił, że nie mogłam się w ogóle oderwać od lektury. Kosztem innych obowiązków nie robiłam nic innego tylko czytałam, by poznać zakończenie, a myślę, że to jest wystarczająca rekomendacja, by sięgnąć po tę książkę i ją przecztać!

Wooow. Ale ta książka jest świetna. To jedna z tych książek, po które trzeba mimo wszystko sięgnąć, bo nie zawiedziesz się. Zakochałam się w tej książce, tak świetnie mi się to czytało, że całkowicie straciłam poczucie czasu. To fenomenalna książka młodzieżowa, z fajnym pomysłem na fabułę. Jeśli zastanawiasz się czy ją przeczytać to wierz mi warto.

Kocham, kocham, kocham — i nie spodziewałam się tego.
Uwielbiam styl pisania autorki, jest nie za ciężki, nie za lekki, idealnie wyważony. Właściwie uwielbiam wszystko, co autorka tu zrobiła — przez kreację świata, bohaterów, historii, rozwoju wątku romantycznego. Doceniam też wątek czarownic, który jest pokazany mam wrażenie odrobinę inaczej niż w innych książkach.

Kocham, kocham, kocham — i nie spodziewałam się tego.

Nie sięgam za często po fantastykę, ale tu zaciekawił mnie opis: związek czarownicy i łowcy czarownic. Czytając początek (pierwsze dwa rozdziały) obawiałam się, że jednak mi się nie spodoba, ale im dalej tym lepiej. Fabuła może nie jest jakaś powalająca i zaskakująca, ale bohaterowie zdecydowanie zyskali moją sympatię. Lou jest inną bohaterką niż większość bohaterek książek, które czytam. Podobało mi się to, że była krnąbrna, pyskata i sama potrafiła sobie w życiu poradzić. Reid to też inny bohater niż większość męskich literackich postaci. Można powiedzieć, że przeciwieństwo Lou. Relacja między głównymi bohaterami zdecydowanie przypadła mi do gustu. Jeśli chodzi o postacie drugoplanowe, takie jak np. Ansel, Coco czy Morgane to moim zdaniem również były wyraziste.
Uważam, że jak na debiut to bardzo dobra powieść i zdecydowanie warto przeczytać.